Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kurcze no nie wiem czy te gruntowe to byłoby dobre rozwiązanie. Teren jest podmokły

Po pierwsze, nie spiesz się z podejmowaniem decyzji odnośnie źródła ciepła. Po drugie wybierz podłogówkę na całej powierzchni domu. Kolejna sprawa, to zastanów się, czy masz miejsce (koło 3-4 arów) na ewentualny kolektor poziomy. Jeśli masz (grunt masz dobry bo mokry), to nie zastanawiaj się nad pompą typu powietrze-woda, tylko nad gruntową. Piszesz, że sama kolektora nie zrobisz, a postawisz ściany ? Też nie. Jeśli masz brata hydraulika, który może Ci pomóc, to poproś go o to. Jeśli nie wie nic o pompach ciepłą, to może niech przeczyta początek wątku "instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona": http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona . Tam zorientuje się jak się to robi, niech sobie też poczyta w innych miejscach o instalacjach pomp ciepła, np. w dokumentacji różnych producentów. Może u Ciebie się nauczy, a później dołoży taką usługę do swojej oferty. To na prawdę nie jest trudne. Nie zastanawiaj się też nad urządzeniami, których nikt nie ma. Lepiej kupić coś, o czym wiadomo, że działa.

Jak będziesz miała konkretne pytania, to pisz, ale nie daj się nikomu namówić na grzanie kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzić, o co Ci chodzi, ale jakieś bzdury piszesz.

 

Bzdury, nie bzdury ale można się zastanowić czy pod wpływem uzytkowania nie oziębi się grunt , co spowoduje że gruntowa będzie musiała korzystać z grzałek elektrycznych , czyli 1:1.

a grunt dzisiaj mokry może za kilka lat stać się suchy, i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury, nie bzdury ale można się zastanowić czy pod wpływem uzytkowania nie oziębi się grunt , co spowoduje że gruntowa będzie musiała korzystać z grzałek elektrycznych , czyli 1:1.

.

 

A próbowałeś ogrzać morze grzałką - ten (taki) sam proces:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niego też. Tyle że dla niego jedynie słuszne pompy to powietrzne, bo wszędzie widzi szkody górnicze. U niego cała Polska to szkody górnicze.

raczej nie interesuje mnie cała polska

u mnie szkody to duży problem bo to że kopalnia to zlewa widać na przykładzie A4 było oczywiste a oni się wypierali do końca i przez wszystkie instancje w sądzie

drugi temat to skały np. Tarnowskie Góry i cała Jura tu koszty odwiertów też są wysokie a klimat u mnie raczej łagodny - zimy w okolicy zera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugi temat to skały np. Tarnowskie Góry i cała Jura tu koszty odwiertów też są wysokie a klimat u mnie raczej łagodny - zimy w okolicy zera

 

Skał bym do tego nie mieszał. Można w nich wiercić a w skale dolne źródło może być sporo mniejsze. To co więcej wydamy za wiercenie w skale, zaoszczędzimy na metrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HT do podlogowki chyba nie bardzo.

Grzalki.... To ze PC nie daje rady nie znaczy ze przechodzi na grzalki 100%. Wspomaga sie nimi do poziomu zapotrzebowania.

A wiec zaden COP 1 :)

Szkody gornicze czy nie. P/W nie musi zlym rozwiazaniem a G\W nie musi byc tym idealnym ;)

 

Szczególnie z odwiertami na kredyt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badz zrzucic na karb 'kaprycha' inwestora.

Pomijajac rozne aspekty ja wiedzialem, ze 'zwrotu' nie bedzie.

Mialo byc tak samo/podobnie ... Przy czym po czasie wynika, ze to 'wyliczenia kreatywne'. Co nie zmienia faktu. iz zle nie jest mimo baboli. IMHO

 

Twoja instalacja nie jest dobry przykładem inaczej to wygląda w nowych energooszczędnych budynkach tu jest właśnie dobry przykład duże obciążenie i o połowę mniejsze zużycie niż u nas

Sorki chodziło mi o użytkownika Bygmol z innego wątku w kwestii obciążenia i zapotrzebowania

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Trochę odświeżę temat.

Mam pytanie do użytkowników pc p-w ze zbiornikami 300l jak długo musicie czekać na ogrzanie całego zbiornika od temperatury z wodociągów do waszego ustalonego poziomu 40-45* w zależności co kto ma ustawione i przy jakiej mocy pompy jest ten czas?

Padło również pytanie o solary. I tu moja idea jest że jeśli już ktoś bardzo chce mieć jakiś panel na dachu to czy nie lepiej jest zamontować powiedzmy 1kW paneli fotowoltaicznych i podłączyć takową mocy grzałkę do zbiornika z wyłącznikiem termicznym. To coś nawet w zimie przy pełnym zachmurzeniu działa bo czerpie moc z widma rozproszonego. A wiadomo że jasno jest zawsze:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witaj

 

Na podgrzew 300 l cwu przy temperaturze wody z sieci 10 st. C, potrzebujesz ok. 12.2 kW mocy, zakładając więc moc PC na poziomie 3 kW , musisz czekać ponad 4 godziny.

Zakładamy, że moc kolektorów słonecznych w budynku jest na poziomie 3 kW, i taką mocą ogrzewasz zasobnik cwu (pomijamy straty i inne pierdoły dla uproszczenia), koszt paneli fotowoltaicznych o takiej samej mocy to kwota rzędu kilkudziesięciu tysi, więc się to nie opłaca za bardzo, nawet jak jest jasno:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Zakładamy, że moc kolektorów słonecznych w budynku jest na poziomie 3 kW, i taką mocą ogrzewasz zasobnik cwu (pomijamy straty i inne pierdoły dla uproszczenia), koszt paneli fotowoltaicznych o takiej samej mocy to kwota rzędu kilkudziesięciu tysi, więc się to nie opłaca za bardzo, nawet jak jest jasno:)

 

Nie koniecznie. Może się opłacać:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2603993&postdays=0&postorder=asc&highlight=amorficzny&start=0

a przy tej ustawie

http://gramwzielone.pl/trendy/7524/sejm-przyjal-poprawki-w-malym-trojpaku-istotne-dla-prosumentow

jest szansa zrezygnowania z kosztownych baterii i układu ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...