Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

Witaj

 

Na podgrzew 300 l cwu przy temperaturze wody z sieci 10 st. C, potrzebujesz ok. 12.2 kW mocy, zakładając więc moc PC na poziomie 3 kW , musisz czekać ponad 4 godziny.

 

Super. Dzięki Grzesiek13.

Czyli przy pompie 12 kW bo taka planuje to zasobnik 300 w godzinkę od zimnej wody nagrzeje. Może nawet szybciej, jak mi dziewuchy nie wychlapią wszystkiego. :rotfl:

 

Co do ceny paneli fotowoltaicznych nie jest to aż tak duża cena. Ostatnio na targach GryfBud całkowity koszt z instalacja wynosił średnio 5 tys za 1kW. W tym była wliczona cena baterii. Podejrzewam że właśnie te baterie najbardziej podbijają cenę. Instalacja jest prostsza w swojej konstrukcji i nie trzeba się martwic gdzie oddać ciepło jak jest jego za dużo. Ale to dla ekologicznych zapaleńców :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Super. Dzięki Grzesiek13.

Co do ceny paneli fotowoltaicznych nie jest to aż tak duża cena. Ostatnio na targach GryfBud całkowity koszt z instalacja wynosił średnio 5 tys za 1kW. W tym była wliczona cena baterii. Podejrzewam że właśnie te baterie najbardziej podbijają cenę. Instalacja jest prostsza w swojej konstrukcji i nie trzeba się martwic gdzie oddać ciepło jak jest jego za dużo. Ale to dla ekologicznych zapaleńców :wink:

 

Tylko zauważ, że ten 1 kW to jest moc maksymalna a średnia będzie dużo niższa. Byłoby zbyt piękne żeby za 10tyś mieć 2kW bo równałoby to się darmowe ogrzewanie pompa gruntową (do niedużych domów spokojnie taka do 2kW starcza a przy cenie gruntówki z odwiertami to te 10tyś bym od razu dołożył nawt na kredyt :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to fakt że jest to maksymalna moc. Na dzień dzisiejszy jeszcze to nie jest za bardzo opłacalne jeśli chodzi o zasilanie domowych sprzętów, ze względu na przepisy w kraju ale miejmy nadzieję że coś w Sejmie zmienią . Wtedy też ceny mogą bardziej spaść ze względu na konkurencje w sprzedaży.

Jednak jeśli chodzi o alternatywę dla typowych solarów na CWU jest to jak najbardziej godne rozważenia. Przynajmniej mi się tak wydaje. I zawsze jakiś wkład w nasze środowisko:) Prosta instalacja dodatkowo zachęca. Panel, przewód i grzałka w zasobniku.

PS

Dla jasności nie jestem w jakikolwiek sposób związany z produkcją dystrybucją czy handlem panelami PV. Rozważam założenie na swoim dachu paneli pv w przyszłości.

 

Mając zainstalowaną pompę p-w chodzącą na dwutaryfowym prądzie w okresach letnich gdzie długość dnia jest dość duża jak również zużycie CWU można by w ten sposób ograniczyć pracę pompy na drugiej taryfie w dzień lub wręcz nawet ją pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Jakiej mocy pompę obiegową zastosować do odbioru ciepła z powietrznej pompy ciepła 18kW do bufora CO?

18kW to moc nominalna, zimą będzie spadać do 8kW.

Przy różnicy temperatur 5'C wychodzi mi potrzebny przepływ od maks. 3m3/h (latem) do 1,5 m3/h (zimą).

 

Zastosować 25/60 latem (grzanie CWU) na 2 biegu, a zimą na 1 biegu, czy 25/40 latem na 3 biegu, a zimą na 1 biegu?

 

Rozumiem, że jak wstawię pompę 25/40 to jeśli przepływ będzie zbyt maly, różnica temperatur na powrocie będzie większa?

Zwykle w instalacjach w domkach jednorodzinnych stosuje się pompy 25/40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
różnica taka, że zabytkowym autem musisz jeździć na przegląd, a z PC już niekoniecznie

w domyśle - przegląd potrzebny = czyli coś się sypie

i tego wszyscy są ciekawi :D

 

Zeby sie w szczegoly nie wdawac .... zabytkowym autem na "zoltych" tablicach nie musze jezdzic na przeglad. Moj jest na "bialych", bo i tak i tak jezdze. ;)

Pompa juz jedna zime przepracowala, wiec uwazam, ze fajnie by bylo jakby fachowiec na nia zerknal. Ot co. Wiec wracajac do pytania - znacie jakis serwis na Slasku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w niej manometry tablicowe?

Jaki masz skraplacz?

 

Jak są manometry to sam sobie sprawdź przegrzanie. Ew zmierz temperaturę rurki tłocznej za sprężarką przy konkretnej t wody zasilającej i t powietrza.

Wyczyść filtry wodne o ile są, ew zrób płukanie skraplacza jak zachodzi podejrzenie zapakowania kamieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów!

 

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. :)

W przyszłym roku startuję z budową domu parterowego o powierzchni 117m2 i jestem zainteresowany instalacją powietrznej pompy ciepła do CO i CWU.

W całym domu planuję instalacje ogrzewania podłogowego. Dom ma być wykonany z keramzytu ściana 15cm+ 15 cm styropianu. (http://www.solida.com.pl/na-sprzedaz,budowa-domu-solidny-117m2-49m2-poddasz,8,31.html) nie chce adaptować poddasza wiec zostaje tylko dół 117m2. Zastanawiam się jaką PC mam wybrać oraz jakiej mocy. W projekcie jest kominek czy będę w stanie go wykorzystać jako wspomaganie pompy?

Jakie rozwiązania polecacie ? Na co mam zwrócić szczególną uwagę przy wyborze PC? Czy jest możliwe na tym etapie określenie ile energii do ogrzania tego domu będę zużywał rocznie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to troche nie w temacie, Solida to porządna firma, gratuluję wyboru

A co do PC PW prawdopodobnie najlepszą opcją będzie Panas TCAP, ale ja się na tym nie znam

Kominek jakby nie było zawsze wspomaga inne systemy oddając ciepło do pomieszczenia, jednak jeśli miałby zasilać podłogówkę to robi się już mały problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze uzyskać taką informację przed podpisaniem umowy:) ale dalej nie wiem czy isc w Pc czy piec na ekogroszek jestem ciekaw jakie są roznice w kosztach rocznego użytkowania. Jezeli nie są duze to ja osobiście wolalbym Pc ale wszystko zależy od kosztów. Księgowa(żona ) jeszcze musi zatwiedzic budżet i musze mieć argumenty dlaczego akurat pc a nie ekogroszek;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jaka pompa?

 

np. któraś z Panasonica ale wydaje mi się, że T-cap będzie za duża, najmniejsza z T-capów ma 9kW, mają mniejsze z serii F równie dobre

duże przewymiarowanie pompy to zły wybór - można o tym przeczytać na tym forum

np. któraś z Atlanticów

np. któraś z Daikinów

 

łatwiej będzie doradzić, gdy będziesz wiedział jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło w twoim nowym domku

 

pozdrawiam

 

 

Witam Szanownych Forumowiczów!

 

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. :)

W przyszłym roku startuję z budową domu parterowego o powierzchni 117m2 i jestem zainteresowany instalacją powietrznej pompy ciepła do CO i CWU.

W całym domu planuję instalacje ogrzewania podłogowego. Dom ma być wykonany z keramzytu ściana 15cm+ 15 cm styropianu. (http://www.solida.com.pl/na-sprzedaz,budowa-domu-solidny-117m2-49m2-poddasz,8,31.html) nie chce adaptować poddasza wiec zostaje tylko dół 117m2. Zastanawiam się jaką PC mam wybrać oraz jakiej mocy. W projekcie jest kominek czy będę w stanie go wykorzystać jako wspomaganie pompy?

Jakie rozwiązania polecacie ? Na co mam zwrócić szczególną uwagę przy wyborze PC? Czy jest możliwe na tym etapie określenie ile energii do ogrzania tego domu będę zużywał rocznie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...