Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

Gość Arturo72
Tak wygląda mój dom , jest całkowicie wykończony

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12hu

 

Aktualnie mam 10 letni piec gazowy atmosferyczny otwartego spalania + butla na propan własnościowa (gaz po 1,5-1,7)

Dodatkowo mam kominek z aparatem nawiewowym (turbiną ) jednak odchodzą od tego źródła ciepła ze względu na wygodę i bród w domu

Posiadam dużą działkę z otwartymi terenami .

 

Jak w takim modelu przedstawia się opłacalność inwestycji w popy ciepła , czy trzeba takie urządzanie często serwisować .Jest to dla mnie ważne ponieważ dom jest na wsi i do warszawy mam 50 km żeby wzywać jakieś majstra .

Zainteresowałem się pompą ciepła wykorzystująca powietrze ze względu na mała ilość przeróbek .

 

Moim celem jest oczywiście zmniejszenie rachunku rocznego za ogrzewanie . Docelowo wymienił bym też piec na koncentracyjny

 

Jeśli nie masz podłogówki po całości odpuść sobie powietrzną pompę ciepła i wogóle jakąkolwiek i zostaw gaz.

Oszczędności z tytułu pompy w stosunku do gazu przy grzejnikach ściennych będą minimalne,raz,że z tytułu koniecznej taryfy G11 a nie G12 a dwa ze względu na niższą sprawnosć takiej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Zgadza się mam grzejniki .

Taryfę jednak mam G12 bo dom jest zarejestrowany jako gospodarstwo rolnicze

Ok,te 14000kWh z gazu da Ci ok.3500zł a z pompy ok.2800zł zakładając średni koszt kWh jaki wyjdzie w G12 w przypadku grzania na 0,40zł i COP2.

Ja bym został przy gazie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja właśnie zrobiłem odwrotnie. gazu się pozbywam a grzeję powietrzną pompą ciepła (powietrze-powietrze) oraz grzejnikami elektrycznymi. I tak jak już pisałem, przy domu słabo zaizolowanym w tym roku zmnieszczę się z grzaniem poniżej 1,5 tys zł. Gaz został mi do CWU oraz na czarną godzinę ale przy nowym domu warto dobrze zaizolować i połączyć grzanie prądem na grzenikach czy matach z kanałową pompą ciepła. Pompy do typowego centralnego są nadal zbyt drogie. W tym roku prawdopodobnie uda nam się zrobić domek pokazowy z takim systemem w wersji tradycyjnej oraz szkieletowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy nowym domu warto dobrze zaizolować i połączyć grzanie prądem na grzenikach czy matach z kanałową pompą ciepła. Pompy do typowego centralnego są nadal zbyt drogie. W tym roku prawdopodobnie uda nam się zrobić domek pokazowy z takim systemem w wersji tradycyjnej oraz szkieletowej.

Rozumiem, że nowym klientom rzetelnie przedstawicie również wady takich konstrukcji?

Daleko szukać nie trzeba.

W USA i Kanadzie mają to rozpracowane od lat.

Konstrukcja szkieletowa grzana ciepłym powietrzem = sucho jak pieprz.

Tam mają tani prąd i instalują nawilżacze po 3 - 4 kW.

A u nas? Co doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nowym klientom rzetelnie przedstawicie również wady takich konstrukcji?

Daleko szukać nie trzeba.

W USA i Kanadzie mają to rozpracowane od lat.

Konstrukcja szkieletowa grzana ciepłym powietrzem = sucho jak pieprz.

Tam mają tani prąd i instalują nawilżacze po 3 - 4 kW.

A u nas? Co doradzicie?

 

Takie pytanie czy u nas w kraju każdy musi być naciągaczem i złodziejem....? Każdemu zainteresowanemu tematem tłumaczę w czym rzecz i czego należy się spodziewać. Co do wilgotności to w miejscu bezpośredniego nawiewu możemy odczuwać wysuszenie powietrza ponieważ jest to naturalna rzecz dla każdego typu nawiewu. Natomiast generalnie za wilgotność w domu ma odpowiadać sprawna wentylacja która nie może być przewymiarowana - mówię tutaj o wm z rekuperacją. Nie może ona przesuszać. Pompa ciepła recyrkuluje powietrze które jest w domu. W nowych budynkach nawiewy można dać na wysokości takiej jak montuje się grzejniki 30-90 cm gdzie napływ powietrza jest jak najbardziej optymalny. Co innego w renowacjach gdzie przeważnie da się tylko nawiewać od góry. Jeżeli ktoś miałby nadal odczuwać dyskomfort w przypadku stałej niskiej wilgotności w co wątpię to są rozwiązania systemow pozwalajace powietrze nawilżać. Znam wiele przypadków ludzi nie posiadających urządzeń takich jak klimatyzatory kanałowe czy zwykłe ścienne a i tak wilgotność w przypadku ich domów oscycluje zimą przy mrozach na poziomie 40%. Wszystko zależy od pewnych czynników suma sumarum.

 

Co do szukania daleko.... To USA i Kanada blisko nie są, od samego początku piszę, że właśnie oni mnie najbardziej zainspirowali szczególnie po zimach jakie ostatnio mieli a urządzenia radziły sobie dobrze. Ja jednak nieco inaczej podchodzę do tematu ponieważ nie przewymiarowuje znacznie urządzeń tylko robię je w tandemie z grzejnikami lub matami czy kablami. Przewymiarowanie urządzenia może wpływać na niską wilgotność oraz na całosezonowe większe zużycie. I zgodzę się mają to TAM rozpracowane a u nas jednak mało znane...a mi wychodzi conajmniej 2 razy taniej niż gazem więc czemu nie korzystać...? A koszty instalacji gazu...? (szeroko pojęte znaczenie)

 

U mnie wilgotnść zimą utrzymywała się na poziomie średnim 45% i przy pracy pompy w zasadzie się nie zmienia. Ostanio gdzie robiliśmy instalację w starszym budynku wilgotność wynosi średnio 50-55%.

 

Oczywiście nie mówię że każdemu MUSI się to podobać. Wolny wybór, ja to bardzo polubiłem bo widzę w tym perspektywę obniżania kosztów utrzymania budynków a tym się między innymi zajmuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem zapowiadają obniżki cen prądu i gazu od nowego roku.

U mnie w G12W - I taryfa jest 0,6895 a będzie 0,6691 a II taryfa 0,3386/0,3298 opłaty 16,53/16,46 . Wszystko brutto ze wszystkimi składnikami. Łódź Teren.

G11 w Łódź Miasto jest 0,5529 a będzie 0,5546. Opłaty 17,95/16,42

 

http://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje/energia-elektryczna

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok powiedzmy że sprawił bym sobie pompę ciepła powietrze-powietrze

Czy mogą ja podłączyć do instalacji wentylacyjnej od kominka ?

Mam rury elastyczne pociągnięte do każdego pokoju

 

Możesz tylko ustaw wentylatorem odwrotnie do kominka. W przeciwnym razie pompa będzie dmuchała w palenisko i nie zapanujesz nad temperaturą, również ze względów ekonomicznych może być to nieopłacalne (większe zużycia drewna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...