Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

Że jak?

A Toshiba, Fujitsu, Samsung...

Stiebel Eltron, Midea...

 

Przebierać można do woli.

Problem tylko z dobrym wykonawcą.

Tych to rzeczywiście jest mało.

 

Dlatego właśnie pytam, może ktoś z was poleci jakiegoś wykonawce z dolnego śląska, napisze jak taka instalacja do mojego domu powinna wyglądać, jąką pompe wybrać (jakość- cena), jakie podzespoły, orientacyjny koszt. W poprzednich postach podałem wyceny jakie juz otrzymałem no i dostałem odpowiedz że są żle dobrane i żebym wykonał ozc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W poprzednich postach podałem wyceny jakie juz otrzymałem no i dostałem odpowiedz że są żle dobrane i żebym wykonał ozc.

 

OZC to podstawa doboru pompy. Na oko na prawdę ciężko to zrobić, bo pompa nie powinna być ani za mocna ani za słaba. na oko można dobierać kocioł na gaz czy węgiel, ale przy pompie lepiej podeprzeć się obliczeniami. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że zaoszczędziłem 5tys. zł wydając 300zł na OZC, bo każdy instalator na oko dobierał mi minimum pompę 12kW, a co poniektórzy i 15kW, a po wykonaniu obliczeń okazało się, ze wystarczy 9kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tylko z dobrym wykonawcą.

Tych to rzeczywiście jest mało.

 

Nie wiem co i jak źle można zrobić w pompach p-w ale w przypadku powietrze-powietrze to racja że instalatorzy raczej nastawieni są na sprzedawanie a nie dobre montowanie :). Przykłady to za małe przekroje kanałów, nieodpowiednio dobierane dyfuzory, umiejscowienie jednostek itd. Potem ludzie nawet tutaj z forum dzwonią i pytają czemu tak źle grzeje i jak przesyłają zdjęcia to wychodzą niezłe kwiatki. Dajmy na to powrót do jednostki wewnętrznej na 2 kanałach fi160 dla kanałówki 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC to podstawa doboru pompy. Na oko na prawdę ciężko to zrobić, bo pompa nie powinna być ani za mocna ani za słaba. na oko można dobierać kocioł na gaz czy węgiel, ale przy pompie lepiej podeprzeć się obliczeniami. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że zaoszczędziłem 5tys. zł wydając 300zł na OZC, bo każdy instalator na oko dobierał mi minimum pompę 12kW, a co poniektórzy i 15kW, a po wykonaniu obliczeń okazało się, ze wystarczy 9kW...

 

Nawet domy nie najlepiej zaizolowane nie będą miały tak dużego zapotrzebowania. U nas przewymiarowywanie jest plagą! Od kotłów gazowych po pompy. A przecież to są koszty...ale i o to może chodzić bo im większe urządzenie się sprzedaje tym więcej w kieszenik firmy zostaje a u klienta mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet domy nie najlepiej zaizolowane nie będą miały tak dużego zapotrzebowania. U nas przewymiarowywanie jest plagą! Od kotłów gazowych po pompy. A przecież to są koszty...ale i o to może chodzić bo im większe urządzenie się sprzedaje tym więcej w kieszenik firmy zostaje a u klienta mniej.

 

Przecież moc grzewcza pompy zmniejsza się ze spadkiem temperatury, więc jakiś sens jest w przewymiarowywaniu Pci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok żeby była jasność to są moje wyceny które wklejałem na 26str

:1. Powierzchnia ogrzewana : 140 m2

2. Moc potrzebna do ogrzania budynku: 6,7 kW

3. System ogrzewania i chłodzenia: Podłogowe

A) Powietrzna pompa ciepła

model Daikin Altherma LT ERLQ011CW1

• Moc grzewcza pompy: 11,3 kW

• Moc chłodnicza pompy: 15,0 kW

• Pobór mocy: 4,1 kW

Wybrane akcesoria:

• Zasobnik ciepłej wody 200 l

• Zbiornik buforowy 200 l

Wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewania podłogowego)

obejmuje:

• materiały:

1. szafka nad tynkowa

2. rozdzielacze z rotametrami

3. rura do ogrzewania podłogowego

4. styropian 30 mm z folia aluminiową raster

5. taśma dylatacyjna

• montaż

• zalanie i odpowietrzenie układu

koszt 50400zl netto

B) Powietrzna pompa ciepła

model Dimplex LAK 14ITR

Posiada opcję grzania i chłodzenia

Dane techniczne:

• Moc grzewcza pompy: 13,9 kW

• Moc chłodnicza pompy: 17,1 kW

• Pobór mocy: 5,2 kW

Wybrane akcesoria:

• Zasobnik ciepłej wody 200 l

• Zbiornik buforowy 200 l

Wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewania podłogowego)

obejmuje:

• materiały:

1. szafka nad tynkowa

2. rozdzielacze z rotametrami

3. rura do ogrzewania podłogowego

4. styropian 30 mm z folia aluminiową raster

5. taśma dylatacyjna

• montaż

• zalanie i odpowietrzenie układu

koszt 44390zl netto

Po przeczytaniu tych wycen poleciliscie zrobić ozc, które zrobiłem: Zapotrzebowanie na ciepło 10394 kwh/rok projektowa strata ciepła przez przenikanie 5197w

to że powyższe wyceny są złe to już wiem, ale nie wiem jak powinna wyglądać dobrze dobrana instalacja

domyślam się ze pompa powinna być ok 8-9kw ale co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież moc grzewcza pompy zmniejsza się ze spadkiem temperatury, więc jakiś sens jest w przewymiarowywaniu Pci.

 

We współczesnych pompach PW ten spadek jest bardzo mały. Nie mówię tu już o wytworach typu T-Cap, czy Zubadan, które w ogóle tej mocy nie tracą, ale choćby Atlantic Tri 11kW, przy -15st daje ponad 10kW, a zwykły Panasonic 9kW 3~ przy -15 daję ponad 8kW - to są minimalne spadki. Chyba, że rozważamy tu urządzenia typu meeting 18kW, który przy -15 ma 9kW (jeśli jeszcze pracuje;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek zamiast styro systemowego, lepiej wybrać zwykły styropian grubszy o lepszej lambdzie i ułożyć go w dwóch warstwach. 30 mm systemowego to jak dla mnie dużo za mało. Następna sprawa to bufor, z którego bym zrezygnował i oszczędził parę zł. Na FM jest sporo instalacji bez tego zbiornika, które działają jak należy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tych wycen poleciliscie zrobić ozc, które zrobiłem: Zapotrzebowanie na ciepło 10394 kwh/rok projektowa strata ciepła przez przenikanie 5197w

to że powyższe wyceny są złe to już wiem, ale nie wiem jak powinna wyglądać dobrze dobrana instalacja

domyślam się ze pompa powinna być ok 8-9kw ale co dalej?

 

Krzysiek, podłogówka na gotowo to koszt około 80zł za m2 (można znaleźć i taniej i drożej). Do tego wstaw sobie pompę Panasonic AllinOne 7 lub 9kW, obie będą odpowiednie, bo pierwsza przy -15st daje bodajże 5,2kW, a druga 5,9kW. Koszt około 22tys. zł podłączenie AllinOne jest tak proste, że żaden instalator nie powinien za to wziąć więcej niż 2 tys, czyli reasumując: 140x80=11200 + 22000 + 2000 = 35200 Brutto. Tyle to powinno kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, podłogówka na gotowo to koszt około 80zł za m2 (można znaleźć i taniej i drożej). Do tego wstaw sobie pompę Panasonic AllinOne 7 lub 9kW, obie będą odpowiednie, bo pierwsza przy -15st daje bodajże 5,2kW, a druga 5,9kW. Koszt około 22tys. zł podłączenie AllinOne jest tak proste, że żaden instalator nie powinien za to wziąć więcej niż 2 tys, czyli reasumując: 140x80=11200 + 22000 + 2000 = 35200 Brutto. Tyle to powinno kosztować.

 

Nareszcie coś konkretnego. A jaki doradzicie rekuperator ( nie wymagam od niego cudów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, podłogówka na gotowo to koszt około 80zł za m2 (można znaleźć i taniej i drożej). Do tego wstaw sobie pompę Panasonic AllinOne 7 lub 9kW, obie będą odpowiednie, bo pierwsza przy -15st daje bodajże 5,2kW, a druga 5,9kW. Koszt około 22tys. zł podłączenie AllinOne jest tak proste, że żaden instalator nie powinien za to wziąć więcej niż 2 tys, czyli reasumując: 140x80=11200 + 22000 + 2000 = 35200 Brutto. Tyle to powinno kosztować.

 

do pompy powinien być zamontowany jescze zasobnik na wodę- jakiej wielkości powinien on być, słyszałem że dość spory żeby pompa pracowała tylko w taniej taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, podłogówka na gotowo to koszt około 80zł za m2 (można znaleźć i taniej i drożej). .

 

Jak hydraulik usłyszy, że to podłogówka pod PC to i 100 zł./m2 może być mało.;)

 

Ja bym się pokusił o projekt podłogówki (wraz z wyliczeniem ilości potrzebnych materiałów) i rozłożył samemu albo zapłacił komuś (nie koniecznie hydraulikowi) za jej rozłożenie DOKŁADNIE wg projektu. Jak pokazują doświadczenia samorobów można w ten sposób zaoszczędzić kilka tysięcy PLN...:cool:

 

Co do rekuperatora, poczytaj o Jan-Gaz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pompy powinien być zamontowany jescze zasobnik na wodę- jakiej wielkości powinien on być, słyszałem że dość spory żeby pompa pracowała tylko w taniej taryfie

 

AllinOne oznacza wszystko w jednym. Ta pompa ma już wbudowany zasobnik, bodajże 200l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak hydraulik usłyszy, że to podłogówka pod PC to i 100 zł./m2 może być mało.;)

 

Ja bym się pokusił o projekt podłogówki (wraz z wyliczeniem ilości potrzebnych materiałów) i rozłożył samemu albo zapłacił komuś (nie koniecznie hydraulikowi) za jej rozłożenie DOKŁADNIE wg projektu. Jak pokazują doświadczenia samorobów można w ten sposób zaoszczędzić kilka tysięcy PLN...:cool:

 

Co do rekuperatora, poczytaj o Jan-Gaz...

 

można poszukać i mieć całkiem tanią robociznę, ale zawsze chyba taniej wyjdzie zrobić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież moc grzewcza pompy zmniejsza się ze spadkiem temperatury, więc jakiś sens jest w przewymiarowywaniu Pci.

 

Ja nie przewymiarowywuje lecz to co piszesz sugerowałoby że trzeba przewymiarowywać :) tak np. robią w USA czy Kanadzie w większości przypadków i dają z zapasem a przez większość sezonu grzewczego w zasadzie taka pci p-p taktuje bo nie jest w stanie zejść poniżej pewnego minumum. Ja jestem za rozwiązaniem w tandemie czyli powietrze-powietrze plus grzejniki lub folie, kable czy maty. I teraz przez większość część sezonu najmniejsze urządzenie za niewielkie pieniądze dogrzewa w mieszkaniu a gdy trzeba w większe mrozy to załączają się elementy grzewcze tam gdzie potrzeba zgodnie z precyzyjnynym termostatem. Pozwala to zrobić jak najtańszą instalację i mieć tanią eksploatację. Oczywiście wiem, że nie wszystkim takie rozwiązania odpowiadają ale są tacy co są bardzo zadowoleni. Ale zawsze powtarzam każdy ma swoje podejście do tematu. Mnie akurat coś takiego wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem.

 

Wracając jeszcze do przewymiarowywania to niestety jest ono nagminne najczęściej w przypadku kotłów gazowych. Przykład dobrze izolowanego domu 85m2 z kotłem omocy 24Kw z modulacją od 8kw. I takich przypadków mógłbym mnożyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek zamiast styro systemowego, lepiej wybrać zwykły styropian grubszy o lepszej lambdzie i ułożyć go w dwóch warstwach. 30 mm systemowego to jak dla mnie dużo za mało. Następna sprawa to bufor, z którego bym zrezygnował i oszczędził parę zł. Na FM jest sporo instalacji bez tego zbiornika, które działają jak należy.

 

Racja w bufory też bym się nie bawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak hydraulik usłyszy, że to podłogówka pod PC to i 100 zł./m2 może być mało.;)

 

Ja bym się pokusił o projekt podłogówki (wraz z wyliczeniem ilości potrzebnych materiałów) i rozłożył samemu albo zapłacił komuś (nie koniecznie hydraulikowi) za jej rozłożenie DOKŁADNIE wg projektu. Jak pokazują doświadczenia samorobów można w ten sposób zaoszczędzić kilka tysięcy PLN...:cool:

 

Co do rekuperatora, poczytaj o Jan-Gaz...

 

Jan Gaz... są lepsze polskie rozwiązania chociażby airpack od thessli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie coś konkretnego. A jaki doradzicie rekuperator ( nie wymagam od niego cudów)

 

Co to znaczy że nie wymagasz cudów? Jaki masz budżet na wentylację mechaniczną, Można kupić reku za 1,5 tys zł jak cudów się nie wymaga. Nie poleciłbym nikomu, chociaż znam takich co sobie chwalą :). Jak poczytasz na forum to i samoróbki polecają... (jak ktoś ma czas, chęci, zdolności, pasję...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...