Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

może przeszkadzać przy tarasie, bo latem może się załączyć aby zrobić CWU

tak jak pisałem, mam jedn. zewn. za ścianą i na tarasie nie ma problemu (mam klimę więc włącza się również latem) ale już na tej samej ścianie przeszkadzał by przy niedzielnym piciu kawy.

Co do dB to każde 3 dB to 2 razy głośniejszy dźwięk. Czyli jest wg twoich danych 10 x głośniejsza a to raczej dużo.

 

Pompy ciepła powietrze powietrze ma zalety i wady :)

Zaletą niewątpliwie jest szybkość nagrzania pomieszczenia - powietrza ale wadą jest szybkość wychładzania się.

Co za tym idzie napewno agregat chodzi częściej niż przy ogrzewaniu podłogówką :)

Ale rozwiązania w takim jak ty ma jedną wielką zaletę - klimatyzację latem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm nierozumiem tego co napisales o tych decybelach ... bo z tego co piszesz to wychodzi ze 55dB jest 10x cichsze od 40 dB ... a patrzac na Twojwzor z drugie strony do 40dB x 10 to mi wyjdzie wiece niz 55dB ..?:p

aa dodam ze nawet od 22 do 6 rano dozwolone jest emitowanie 55dB :p -

a co do kawy to rzeczywiscie moze przeszkadzac latem... ale jednemu tak innemu nie ...

 

kolego każde 3 dB to jest 2razy głośniejszy dzwięk. Czyli 40 dB to o 15 dB mniej od 55dB. 15dB/3dB=5, 5 x 2 razy głośniejszy dźwięk daje w sumie 10 razy głośniejszy sprzęt. czego jeszcze nie rozumiesz?? oczywiście mowimy że 55 dB jest glośniejsze od 40 nie na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim ty przegrzewaniu mówisz??? Podłogówka to bufor, który ładujemy w taniej taryfie! Nigdy o tym nie słyszałeś?

 

Słyszałem ale uważem że lepiej jest ładować bufor niż grzać podłogę :)

Myślisz że nie lepiej takie rozwiązania w wypadku korzystania z drugiej taryfy ???

Bo w wypadku pomp ciepła jest jeden ciekawy precedens w porównaniu z gruntowymi.

Mianowicie w gruntówce z dobrze zaprojektowanym DZ temperatura zasialnia z DZ nie powinna przekroczyć + paru stopni a wy wypadku powietrznej jest to minus czasami spory.

Jeżeli w nocy jest na drugiej taryfie - 10 a w dzień np + 3 to COP jest dużo większe :)

I w większości pomp powietrznych nie ma ogromnych różnic pomiędzy pierwszą taryfą:)

Np. w przypadku atlantica tri 11 cop przy - 7 / 35 wynosi 2,86 a przy +5 / 35 wynosi 4,42 czy jest tutaj duży argument aby użyć pompę w trybie nocnym do ładowania buforu??

Każdy kto sprzedaje pompy ciepła powietrzne doskonale zdaje sobie sprawę jak i jego klient powinnien wiedzieć ża pompa powietrzna przy tej samej mocy może mieć troszkę większe zużycie prądu niż gruntówka w procentowych wielkościach.

 

Proponuje koledzę przedyskutować z jakimś projektantem instalacji co lepiej grzać bufor czy podłogę :)

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła powietrze powietrze ma zalety i wady :)

Zaletą niewątpliwie jest szybkość nagrzania pomieszczenia - powietrza ale wadą jest szybkość wychładzania się.

Co za tym idzie napewno agregat chodzi częściej niż przy ogrzewaniu podłogówką :)

Ale rozwiązania w takim jak ty ma jedną wielką zaletę - klimatyzację latem :)

Nie wiem czy doczytałeś czy nie, ale mój dom to szkieleciak, czyli praktycznie 0 akumulacji. wiec u mnie ogrzewanie nadmuchowe ma bardzo duży sens. w moim przypadku wady nie widzę, może poza tym że żona chcialaby cieplą podłogę w łazience (trzeba zrobić remont i kable w kleju dać :) )

A klima latem ... dziś już bym nie chciał domu bez klimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego każde 3 dB to jest 2razy głośniejszy dzwięk. Czyli 40 dB to o 15 dB mniej od 55dB. 15dB/3dB=5, 5 x 2 razy głośniejszy dźwięk daje w sumie 10 razy głośniejszy sprzęt. czego jeszcze nie rozumiesz?? oczywiście mowimy że 55 dB jest glośniejsze od 40 nie na odwrót.

 

Ale jeżeli komuś przeszkadza pompa ciepła można zastosować przesłonę przed agregatem aby zmniejszyć głośność pracującej pompy.

Agregaty niektórych producentów mają opcję pozwaljąca na ustawienie opcj cichszej pracy agregatu :)

W wyapdku Atlantika Tri 11 głośność jest mierzona w odległości 5mb od urzącenia i wyskości 1,5m na ziemią wynosi 39 decybeli.

Gdyby zastosować przesłonę oddaloną o 1,5mb od urządzenia możemy zmniejszyć głośność do poziomu 35-36dbA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy doczytałeś czy nie, ale mój dom to szkieleciak, czyli praktycznie 0 akumulacji. wiec u mnie ogrzewanie nadmuchowe ma bardzo duży sens. w moim przypadku wady nie widzę, może poza tym że żona chcialaby cieplą podłogę w łazience (trzeba zrobić remont i kable w kleju dać :) )

A klima latem ... dziś już bym nie chciał domu bez klimy

 

No i raczej w przypadku twojego domu ładowanie ciepła w drugiej taryfie nie ma możliwości :)

Więc gdybyś zastosował podłogówkę grzanie niskim parametrem przez całą dobę ma sens lub zastosowanie bufora który by kumulował ciepło na drugiej taryfie ale raczej nie na pompie powietrze woda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli komuś przeszkadza pompa ciepła można zastosować przesłonę przed agregatem aby zmniejszyć głośność pracującej pompy.

Agregaty niektórych producentów mają opcję pozwaljąca na ustawienie opcj cichszej pracy agregatu :)

W wyapdku Atlantika Tri 11 głośność jest mierzona w odległości 5mb od urzącenia i wyskości 1,5m na ziemią wynosi 39 decybeli.

Gdyby zastosować przesłonę oddaloną o 1,5mb od urządzenia możemy zmniejszyć głośność do poziomu 35-36dbA

Ale ja pisałem kilka postów wyzej ze jedn. zewn. z odległości 3-5 m juz praktycznie w ogóle nie słychać. ale przy samej jednostce hałas by przeszkadzał bo jest sporo głośniejszy od lodówki, i kawy koło niego bym nie chciał pić. ale sąsiedzi takiej jednostki w zasadzie nie usłyszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i raczej w przypadku twojego domu ładowanie ciepła w drugiej taryfie nie ma możliwości :)

Więc gdybyś zastosował podłogówkę grzanie niskim parametrem przez całą dobę ma sens lub zastosowanie bufora który by kumulował ciepło na drugiej taryfie ale raczej nie na pompie powietrze woda ;)

tylko w szkieleciaku wylewka by musiała być mega gruba, bo ściany w ogóle nie akumulują ciepła, mój potrafi stracić nawet 1 st na godzine przy dużych mrozach. poza tym mam g11 i czuję się swobodnie, i klima latem może ganiać, bez patrzenia na taryfę tanią. Prawda jest taka że ten układ znakomicie się sprawdza w szkieleciaku, ale nie poleciłbym go nigdy do murowanego. do murowanego PC powietrze -woda +100% podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bede ładował płyte fundamentową grubości 25cm? Chyba większą pojemność cieplną ma niż 1000 l? Co się przez dzień wyziębi to w nocy nagrzeje. Przy dobrze docieplonym domu dużych skokow temp nie powinno być. Wiele osob z forum właśnie tak robi. Każdy kto ma pompe P-W metodą prób i błędów opracuje sobie metode grzania która mu sie bardziej opłaca. Czy grzać non stop czy tylko w taniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bede ładował płyte fundamentową grubości 25cm? Chyba większą pojemność cieplną ma niż 1000 l? Co się przez dzień wyziębi to w nocy nagrzeje. Przy dobrze docieplonym domu dużych skokow temp nie powinno być. Wiele osob z forum właśnie tak robi. Każdy kto ma pompe P-W metodą prób i błędów opracuje sobie metode grzania która mu sie bardziej opłaca. Czy grzać non stop czy tylko w taniej.

 

Ja uważam że przy dużych mrozach w drugiej taryfie ładowanie buforu nie jest wcale tak korzystne jak by to się mogło nam wydawać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy duzych mrozach (tak -15, -20)to pompa pewnie .bedzie chodzić non stop. Wszystko zalezy jaka jest roznica temperatur miedzy dniem i nocą.

Np jak jest w zimie bezchmurnie to w nocy jest najzimniej a w dzien sloneczko troche podbija temperature. jak jest zachmurzenie to nie ma az tak duzych roznic.

Tak jak już mówiłem: trzeba by to samemu pomierzyć bo ile ludzi tyle opinii.

mysle że w takich temp jak teraz jest sens grzać w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...