Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozwiązanie ogrzewania i wentylacji - prośba o rady. NOWY :)


Wieniuś

Recommended Posts

Witam

Wiele już zostało napisane na forum, lecz potrzebuję konkretnych wskazówek. Nadmienię, że w tej tematyce jestem zupełnym laikiem. To, co wymyśliłem opieram tylko i wyłącznie na informacjach zasięgniętych z Internetu.

Jestem na etapie budowy domu. Powierzchnia użytkowa ok. 150 m.kw. Parter i poddasze ze skosami. Proszę o pomoc w poskładaniu ogrzewania oraz wentylacji.

Ja wymyśliłem sobie to w ten sposób: piec na ekogroszek z podajnikiem (nie mam możliwości założenia gazu ziemnego a i ogrzewanie olejowe w moim odczuciu wychodzi za drogo). Ogrzewanie podłogowe cały dół, czyli salon, kuchnia, jadalnia, toaleta, wiatrołap, gabinet. Na piętrze ogrzewanie podłogowe tylko w łazience. W pokojach tradycyjne grzejniki.

Do tego chce założyć kominek z płaszczem wodnym, aby w przypadku, kiedy się już w nim pali móc trochę oszczędzić na ekogroszku.

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę dla 4-osobowej rodziny pochodzić ma z zainstalowanego systemu solarów, które w okresach poza grzewczych dostarczać mają ciepłą wodę.

Aby przyoszczędzić na ogrzewaniu (będę ocieplał dom), zapewnić dobrą wentylację oraz zamiast klimatyzacji noszę się z zainstalowaniem rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła, kolejny argument to żona alergiczka.

Czy to wszystko ma sens?

Cały czas zastanawiam się czy kominek z płaszczem wodnym jest potrzebny w przypadku zainstalowanego rekuperatora?

Czy ogrzewanie podłogowe zrobić w całym domu czy instalować grzejniki w sypialniach? (tutaj rozterka moja podyktowana jest faktem, że podłogowe bardzo długo się nagrzewa, ale z kolei przy podziale na podłogowe oraz tradycyjne grzejniki muszę montować jakieś urządzenie do mieszania gdyż inna temperatura jest w podłogowym a inna w grzejnikach).

Jeśli ktoś przerabiał podobne rozwiązanie lub jest fachowcem w tej dziedzinie za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję gdyż każda złotówka zaoszczędzona pozwoli na wcześniejsze pełnienie marzeń a wywalenie kasy na zbędny system, który nie będzie mi się sprawdzał też nie należy do przyjemności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli żona jest alergikiem wykluczone jest ogrzewanie podłogowe. Przy ogrzewaniu podłogowym nasila się alergia. Ogrzewanie podłogowe ma jedną i jedyną zaletę, że

wszystkie ściany są wolne od grzejników. Może pan zamontować ogrzewanie ścienne. Ogrzewanie ścienne jest tysiąckrotnie przyjazne dla człowieka niż og. podłogowe. Do pozostałych Pana problemów radziłbym skorzystać porady dobrego fachowca.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do meritum to Ci powiem tak:

 

Mój dom ma ok 155m2. Zdecydowałem się na podłogówkę na całej powierzchni parteru. Na poddaszu mam tylko 1 pokój c.a. 55m2 + łazienkę 19m2. W łazience położyłem podłogówkę, a w pokoju mam jeden klimakonwektor, który pozwala na chłodzenie góry gdy jest ciepło i dogrzewanie gdy jest zimno. Co do kominka to z góry założyłem, że jak ma być w salonie to ma być po to, żeby było miło, a nie po to żeby z salonu robić kotłownie. Zatem mam kominek tylko do celów .....żeby było miło. Jasne, że on i tak będzie oddawał ciepło i dobrze.

A no i oczywiście mam jeszcze rekuperator, ale póki co bez GWC.

 

Co do rozgrzewania podłogówki to sprawa czasu rozgrzewania zależy w dużej mierze od typu wylewki. Ja zastosowałem jastrych anhydrytowy http://forum.muratordom.pl/showthread.php?160712-AILIA-SOLS-A-co-o-tym-s%C4%85dzicie&p=4233059#post4233059 i musze przyznać, że podłoga dość szybko się nagrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego właśnie bardzo nie lubię!

Wręcz NIE TRAWIĘ!!!

 

"Jeżeli żona jest alergikiem wykluczone jest ogrzewanie podłogowe. Przy ogrzewaniu podłogowym nasila się alergia."

DLACZEGO?!

Opiszesz ten mechanizm?

A może baby w maglu tak gadały?

(jest tu cały wątek na ten temat!)

 

"Ogrzewanie podłogowe ma jedną i jedyną zaletę, że

wszystkie ściany są wolne od grzejników."

Same bzdury!

Jest bardzo wiele zalet. Tylko, że trzeba na ten temat coś wiedzieć, żeby je zauważyć.

 

"Ogrzewanie ścienne jest tysiąckrotnie przyjazne dla człowieka niż og. podłogowe."

Dlatego, ze TY je masz?

Są inne powody?

Wykonujesz je zawodowo?

KOMPLETNIE?! I jak sobie radzisz z elastycznymi tynkami?

 

Skierowanie do fachowca sens ma.

 

Wieniuś

Zanim zapytasz - poszukaj odpowiedzi.

To NAPRAWDĘ ma sens.

Tu już padły WSZYSTKIE pytania.

Wszystkie odpowiedzi też i to po tysiąckroć!

Z komentarzami i dyskusją.

 

Rozumiem, że jeszcze mało znasz to forum.

No to - do roboty!

Przegrzeb je uczciwie.

Jest wszystko.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierasz jedno z tańszych źródeł ogrzewania, chcesz na nim oszczędzać dokładając drogi kominek a na końcu budujesz jeden z droższych systemów podgrzewania CWU ?

Coś tam czytałeś i wiesz jakie są dziś możliwości to aż taki zielony nie jesteś.

WM z GWC jak najbardziej.

Docieplenie też ( nie zapomnij o wszystkich przegrodach bo ściana to jedna z nich-wcale nie najważniejsza).

Jak już chcesz drogo cwu to lepiej pompa ciepła powietrzna, są takie dedykowane do tych celów.

Pozostaje źródło ciepła, tu już się zaczynają schody .

Generalnie albo ładujesz kasę w ocieplenie i zmniejszasz przy tym ile się da straty ciepła i ogrzewasz czymkolwiek albo budujesz przeciętniaka ( w kwestii zapotrzebowania na energię) i inwestujesz w kotłownie oraz płacisz trochę więcej za ogrzewanie.

Czytaj, powinno się coś rozjaśnić .

Powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak piszą poprzednicy - przemyśl oszczędzanie na groszku dzięki kominkowi z płaszczem wodnym. zwrot kosztów takiego oszczędzania niestety będzie trochę trwało.

 

wentylacja mechaniczna znacząco poprawi jakość powietrza w domu tak więc jak najbardziej dla alergika się nadaje.będziesz musiał odpowiednio ją serwisować, choćby poprzez regularną wymianę filtrów. warto może zastanowić się w takim wypadku nad odkurzaczem centralnym.

 

co do solarów to jeśli gmina zwraca koszty i masz spore zużycie wody to można się zastanawiać i oczywiście spinając je odpowiednio z kotłem mogą stworzyć niezły system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Halo prawdziwy.anika, jak już w którymś z postów pisałem ogrzewanie podłogowe jest jednym z najnieszczęśliwszych jakie można instalować. Ma bardzo niską sprawność, powietrze podgrzane unosi się do góry porywając za sobą pyłki kurzu, osoby z żylakami nie powinni przebywać w takich pomoieszczeniach to jest kilka przykładów, które eliminują ogrzewanie podłogowe. W obecnym czasie najbardziej przyjazne dla człowieka jest ogrzewanie ścienne. koniec kropka jak chcesz więcej wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego i jego wad poszukaj w googlach w j. niemieckim lub angielskim i nie wypisuj bredni.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo prawdziwy.anika, jak już w którymś z postów pisałem ogrzewanie podłogowe jest jednym z najnieszczęśliwszych jakie można instalować. Ma bardzo niską sprawność, powietrze podgrzane unosi się do góry porywając za sobą pyłki kurzu, osoby z żylakami nie powinni przebywać w takich pomoieszczeniach to jest kilka przykładów, które eliminują ogrzewanie podłogowe. W obecnym czasie najbardziej przyjazne dla człowieka jest ogrzewanie ścienne. koniec kropka jak chcesz więcej wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego i jego wad poszukaj w googlach w j. niemieckim lub angielskim i nie wypisuj bredni.

pozdrawiam

 

Dawno tak się nie uśmiałem:):):):):)

Że ktoś ma odwagę tak oficjalnie na forum takie bzdury pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo możesz to też podpiąć, podaję stronę gdzie są pokazane wady i zalety ogrz. podłogowego i ściennego. http://www.energiesparen-im-haushalt.de/energie/bauen-und-modernisieren/modernisierung-haus/heizung-modernisieren/heizungsanlage-erneuern/neue-heizkoerper/flaechenheizung-altbau/wandheizung-altbau/wandheizung-vorteile.html

Jak macie Panowie wątpliwości to wpiszcie w google ''nach und vorteile fussbodenheizung und wandheizung'' trochę przyda się wam neutralnych opinji.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo możesz to też podpiąć, podaję stronę gdzie są pokazane wady i zalety ogrz. podłogowego i ściennego. http://www.energiesparen-im-haushalt.de/energie/bauen-und-modernisieren/modernisierung-haus/heizung-modernisieren/heizungsanlage-erneuern/neue-heizkoerper/flaechenheizung-altbau/wandheizung-altbau/wandheizung-vorteile.html

Jak macie Panowie wątpliwości to wpiszcie w google ''nach und vorteile fussbodenheizung und wandheizung'' trochę przyda się wam neutralnych opinji.

pozdrawiam

 

A co mi odpowiesz jeśli ci powiem że moja podłoga ma podobną temperaturę a czasami nawet niższą zimą podczas grzania niż latem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo prawdziwy.anika, jak już w którymś z postów pisałem ogrzewanie podłogowe jest jednym z najnieszczęśliwszych jakie można instalować. Ma bardzo niską sprawność, powietrze podgrzane unosi się do góry porywając za sobą pyłki kurzu, osoby z żylakami nie powinni przebywać w takich pomoieszczeniach to jest kilka przykładów, które eliminują ogrzewanie podłogowe. W obecnym czasie najbardziej przyjazne dla człowieka jest ogrzewanie ścienne. koniec kropka jak chcesz więcej wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego i jego wad poszukaj w googlach w j. niemieckim lub angielskim i nie wypisuj bredni.

pozdrawiam

moim zdaniem to Ty wypisujesz brednie

niska sprawnosc podlogowki,to juz przeszlosc

mamy juz szybko nagrzewajace sie wylewki to raz,dwa nie wiem czy taka szybka zmiana temperatury,ktora jest ponoc zaleta grzejnikow,jest taka zdrowa?

o zylakach to juz na forum bylo 20 razy,przypominam,ze palenie jest przyczyna raka pluc,telefony komorkowe raka mozgu,a mieszkanie przy glownej ulicy miasta grozi niedotlenieniem

polscy lekarze alergolodzy zalecaja ogrzewanie podlogowe jako najkorzystniejsze dla alergikow i odradzaja jakiekolwiek grzejniki!

moze jak zona Wieniusia zacznie sie leczyc w Niemczech i tamtejsi lekarze beda brali odpowiedzialnosc za jej zycie,to poczyta co tam zalinkowales

Edytowane przez prawdziwy.anika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...