Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bardzo dziękuję za fotkę :)

Zlew bardzo ładny.

Mam jeszcze jedno osobiste pytanie ;) tzn chodzi mi o Twój wzrost , bo zastanawiam się czy te ponad 60 cm do szafki górnej od blatu jest wygodne?

 

Czy wygodne, to pojęcie względne ja jestem dość wysoki i jest ok dla mojej niestety mniej już komfortowo, ale mało kiedy przebywa w kuchni. Co dotych szafek wiszących, najwyższy poziom fakt jest ciężko dostępny a zatem tam trzymamy najmniej potrzebne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wysokość pomiędzy blatem a szafkami musiałbym zmierzyć dokładnie ale coś 60cm 60 parę...jutro zmierzę dokładni podeślę info.

Co do samych mebli jesteśmy bardzo zadowoleni, zwłaszcza że sami montowaliśmy - fakt trwało to trochę ok 5 dni ale były też inne obowiązki, a po drugie cena mebli.

Miałem porównanie z lokalnymi stolarzami, i wszystkie wyceny były dużo wyższe, do tego dochodzi czas oczekiwania. Więc wypożyczyłem busa z wypożyczalni i sami pojechaliśmy do Ikea a mamy ok 200km i po południu już mieliśmy wszystkie kartony mieliśmy wniesione do mieszkania a potem to już zabawa w ich składaniu.

 

Widzę, że masz Abstrakta bez uchwytów, tylko górne szuflady je mają. Czyli nasz szuflady otwierane na wciśnięcie (tzw. tip-on). Pytałem się w IKEI i powiedzieli mi że takie otwieranie można zastosować tylko w szafkach a w szufladach nie da rady bo przeszkadza system cichego domyku, masz ten system?.

Aha ile Ciebie wyniósł transport mebli do i z IKEI?. Sam jechałeś wynajętym busem i pakowałeś zakupy na plandekę czy wynająłeś busa z ekipą?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz Abstrakta bez uchwytów, tylko górne szuflady je mają. Czyli nasz szuflady otwierane na wciśnięcie (tzw. tip-on). Pytałem się w IKEI i powiedzieli mi że takie otwieranie można zastosować tylko w szafkach a w szufladach nie da rady bo przeszkadza system cichego domyku, masz ten system?.

Aha ile Ciebie wyniósł transport mebli do i z IKEI?. Sam jechałeś wynajętym busem i pakowałeś zakupy na plandekę czy wynająłeś busa z ekipą?.

 

Tak to jest Abstrakt, zawsze marzyła mi się kuchnia bez uchwytowa w połysku. Bez uchwytów są jedynie górne szafki i tam dane są standardowe otwieracze BESTA: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90256336/

 

szuflady nie są na wciśnięcie, szuflady są schowane pod frontem od cargo tak jak na poniższym foto:

http://img405.imageshack.us/img405/2842/yxaw.jpg

 

W dolnych szafkach mam uchwyty BLANKETT które fajnie pasują.

http://img32.imageshack.us/img32/4910/ysbt.jpg

 

Fakt fajnie wszystko wygląda jak nie ma uchwytów tak jak chcesz w przypadku szuflad, ale chyba zmywarkę będziecie mieli wiec i tak będzie trzeba do frontu od zmywarki zamontować uchwyt bo żadne odbojniki nie dadzą rady otworzyć dziwiczek - chyb że zmywarka wolno stojąca bądź z odkrytym panelem - ale wówczas cały ten plan bez uchwytów zostanie zachwiany.

 

Co do transportu - transport IKEA do tanich nie należy jak i montaż. Dlatego zdecydowaliśmy, że sami przywieziemy i złożymy. W naszym przypadku transport wyniósł ok 400zł (250 wynajęcie busa + paliwo). Bus blaszak więc wszystkie zakupu zaraz zawoziliśmy na parking, gdy już kuchnia była skompletowana ponowne wejście na sklep by zakupić dodatki (oświetlenie, kosze itp.) Ważne by wcześnie być bo projektantów na sklepie przy stanowiskach za dużo nie ma a ludzi pełno :) my byliśmy w Gdańsku w sobotę i dobrze że udało nam się być przed otwarciem bo zaraz po tym jak ochrona udostępniła wejście szybki trucht po karteczkę i od ręki projektant nam pomógł wyeksportować listę zakupową z projektu wcześniej przegotowanego zapisanego na ich serwerze.

Edytowane przez troopers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja też mam kuchnię z ikea. Nie mam z nią żadnych problemów, generalnie uważam, że ikea to idealna relacja ceny, jakości i designu. Ja postawiłem na białą kuchnię (półmat) bez uchwytów, tzn. uchwyty są jakby wbudowane do frontu.

Foty są na moim blogu, jakby ktoś chciał zobaczyć:

http://www.imindesign.pl/farba_tablicowa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kuchnia powoli przybiera realne kształty i zbyt wielkich zmian już raczej nie będzie.

Kończymy planowanie i czekamy na zakupy do Listopada (na promocję oczywiście).

 

Mam trzy konkretne pytania związane z IKEĄ:

1. Najważniejsze, zmierzyliśmy miejsce pod kuchnię (stan developerski) i okazało się że na dłuższym boku brakuje Nam aktualnie około 3 cm.

Co można z tym zrobić?. Planer uwzględnia listwy przypodłogowe, ja mierzyłem bez, ale szafka stoi na nóżkach które są cofniętę względem boku, jedynie co może przeszkadzać to cokoły?. Teraz nie wiem czy w ogólne wykańczać ściany za szafkami kuchennymi (gładź)?. Pytanie co i czy można coś zrobić z tymi 3 cm?.

2. Kupiłem okazyjnie z wyprzedaży 3 szuflady głębokie do szafki 80-tki, tylko nie zauważyłem że ta najwyżej musi być płytka. Na wyprzedaży było wyraźnie napisane, że nie podlega zwrotom i zamianom. Ciekawe czy uda mi się ją zamienić?, jakby co to mam na sprzedaż jedną szufladę 80-tkę nr.70157182

szuflada na "stary tym amortyzatorów jeszcze z "Bluma", bez problemu do dostania. Cena taka za jaką kupiłem 79pln + koszty przesyłki.

 

3. Czy te dwie szafki czymś się różnią? Chodzi mi o szuflady. Jedna ma w opisie "szafka z wys. szufladami" druga " szafka wys. kosze". Czy te kosze to nie to samo co szuflady?.

faktum-szafka-wysuwane-kosze__27273_PE113378_S4.jpg faktum-szafka-stojaca-z--szufladami__27187_PE113267_S4.jpg

 

A tak wygląda planowana kuchnia.

Kuchnia_END.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troopers jakiej firmy masz piekarnik? I jak się sprawuję. Też chciałabym biały i Twój wpadł mi w oko:)

 

Piekarnik to Gorenje BO 75 SYW

 

Sprawuje się całkiem ok jest prosty obsłudze. Szukaliśmy białego sprzętu, trafiliśmy na promocję w MM i stał na wystawce - obejrzałem dokładnie i jeszcze wytargowałem dodatkową obniżkę, także ten model u nas zawitał, fajnie też wyglądają białe sprzęty BEKO - i tańsze.

Zwróć uwagę na to, że piekarnik ten nie ma timera - dla nas akuat t ni problem, choć dla niektórych może być to wada.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pytanie do osób, które samodzielnie montowały kuchnie z Ikei :)

Czym wycinaliście w blacie otwór pod zlew i płytę?

Wystarczy wyrzynarka?

Mamy gruby blat Akerby i zastanawiam się czym to wyciąć.

Do montażu AGD ktoś do Was przychodził? Do płyty gazowej oczywiście ktoś przyjdzie ale zmywarka czy lodówka...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do mających już kuchnię IKEI.

Co sądzicie o "wyłamaniu" się z szeregu i wrzucenie lodówki wolno stojącej w linię szafek?

Opcjonalnie zamaskowanie lodówki frontami (bez szafki do zabudowy)?

 

A jaką chcesz dać lodówkę? Taką jakąś oldschoolową w stylu american czy raczej klasyczną? No i gdzie w linii szafek chcesz ją ustawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Skoro jest poruszony temat mebli kuchennych z IKEA, podepnę się z tematem krzeseł. Bardzo podobają mi się krzesełka z serii GLENN. Siedząc przez chwilę w sklepie oczywiście było mi na nich wygodnie. Pytanie, czy ktoś je sprawdził na dłuższą metę u siebie? Czy osoba w wiieku 60 lat będzie mogła wgodnie skorzystać z takiego krzesla? Poglądowo podsyłam zdjęcie ze strony IKEA. Pozdrawiamhttp://www.ikea.com/pl/pl/images/products/henriksdal-stoek-barowy-oparcie__43880_PE139670_S4.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Skoro jest poruszony temat mebli kuchennych z IKEA, podepnę się z tematem krzeseł. Bardzo podobają mi się krzesełka z serii GLENN. Siedząc przez chwilę w sklepie oczywiście było mi na nich wygodnie. Pytanie, czy ktoś je sprawdził na dłuższą metę u siebie? Czy osoba w wiieku 60 lat będzie mogła wgodnie skorzystać z takiego krzesla? Poglądowo podsyłam zdjęcie ze strony IKEA. Pozdrawiamhttp://www.ikea.com/pl/pl/images/products/henriksdal-stoek-barowy-oparcie__43880_PE139670_S4.jpg

 

Moi znajomi majką te krzesła. Siedziałem na nich nieraz - są wygodne. Ale czy 60-latek wygodnie się rozsiądzie - tego nie wiem. To są hokery, chyba z założenia nie są wygodne dla nieco starszych osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką chcesz dać lodówkę? Taką jakąś oldschoolową w stylu american czy raczej klasyczną? No i gdzie w linii szafek chcesz ją ustawić?

 

Raczej klasyczna, lub bardziej nowoczesna.

Dylemat z lodowka powstał ze wgledu na mniejsza szerokosc sciany zbudowaną przez developera, musielismy zrobic mala rewolucje w ukladzie kuchni.

Oryginalnie jest wszystko w zaudowie.Tak to wyglada:

Kuchnia_zaudowa.jpg

 

Drapiemy sie po glowie, bo szerokosc od ostatniej szafki do sciany w miejscu szafki pod lodowke jest okolo 725cm, wiec jest miejsce pod wolno stojaca (nawet szersza).

Dodatkowo dochodzi element ekonomiczny.

Pod zabudowe musimy odliczyc cene szafki-kasy pozostanie na najprostszy model lodowki.

Dla wolno stojacej wrecz odwrotnie - mozemy dorzucic wartosc szafki w cene sprzetu. I to moze byc sprzet lepszej klasy z funkcjami typu, cyrkulacja powietrza, komora "0" itp. Moze nawet szersza (64-70cm). Wygladalo by to tak.

kuchnia_wolno.jpg

Pytanie jak to bedzie realnie wygladac?

Patrzymy na cos w kolorze bezu zblizonym do Abstrakt jasny bez na przyklad:

pl_RB31FERNDEF-EF_002_Right-Angle_gold.jpg

 

W ktora strone pojsc?.

 

ps.Padla mi klawiatura, nie dziala pare literek dlatego taka pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kuchnia powoli przybiera realne kształty i zbyt wielkich zmian już raczej nie będzie.

Kończymy planowanie i czekamy na zakupy do Listopada (na promocję oczywiście).

 

Mam trzy konkretne pytania związane z IKEĄ:

1. Najważniejsze, zmierzyliśmy miejsce pod kuchnię (stan developerski) i okazało się że na dłuższym boku brakuje Nam aktualnie około 3 cm.

Co można z tym zrobić?. Planer uwzględnia listwy przypodłogowe, ja mierzyłem bez, ale szafka stoi na nóżkach które są cofniętę względem boku, jedynie co może przeszkadzać to cokoły?. Teraz nie wiem czy w ogólne wykańczać ściany za szafkami kuchennymi (gładź)?. Pytanie co i czy można coś zrobić z tymi 3 cm?.

Czy w narożniku uwzględniliście miejsce na uchwyt. Rozumiem, że w rogu jest szafka 120x60 narożna. A co jest obok na krótszej ścianie? Jeśli szuflada, to może się ona nie wysunąć (uchwyt może zawadzać o uchwyt szafki prostopadłej do niej) i wtedy przydałaby się blenda. Planner tego nie pokaże, mi to w praniu wyszło. :] Jeśli brakuje 3 cm, wybrać szafkę o 10 cm krótszą i resztę zamaskować. Cokoły nie powinny przeszkadzać, chyba że są wyższe niż 16 cm - tyle standardowo maja nóżki szafek. Przeszkadzać mogą natomiast kontakty zainstalowane nisko przy podłodze.

 

3. Czy te dwie szafki czymś się różnią? Chodzi mi o szuflady. Jedna ma w opisie "szafka z wys. szufladami" druga " szafka wys. kosze". Czy te kosze to nie to samo co szuflady?.

[ATTACH=CONFIG]216787[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]216788[/ATTACH]

Tak, ten 'kosz' to tzw szuflada wewnętrzna, nie przymocowana do frontu. Nie wiem dlaczego nazywają ją tu koszem (są tez szafki z drucianymi koszami). Te szafki różnią się de facto jedynie frontem - kwestia kosmetyki; ludzie zwracają uwagę, by linia uchwytów nie była zaburzona i wtedy przydają się takie rozwiązania.

 

A tak wygląda planowana kuchnia.

[ATTACH=CONFIG]216789[/ATTACH]

 

 

Jeśli mogę dorzucić swoje trzy grosze :cool:, to zastanówcie się proszę nad poniższymi rozwiązaniami:

- rezygnacja z takiego okapu na rzecz okapu wbudowanego w szafkę i zrobienie równej linii szafek na całej długości ściany - wierzcie mi estetycznie kuchnia zyska.

- rezygnacja z wysokiej szafki - piekarnik dałabym na dole, szafki górne pociągnęła do drzwi. Zwiększyłoby się miejsce przy zlewozmywaku - chyba to właśnie on kryje się tam w rogu? Jeśli wysoka szafka jest konieczna, to zmieniłabym ją na pełnowymiarową 233cm. Kratkę można schować w szafce wycinając jej tył i ewentualnie górę, dając kratkę wentylacyjną.

Mam wrażenie, że szafki górne są za nisko. I okap także. Czy szafka pod okapem to szafka na kuchenkę/płytę? One trochę się różnią. Ja kupiłam taką z 3 szufladami i to był błąd, gdyż przy montażu płyty montażyści odmówili zamontowania metalowej przesłony, twierdząc, że jest ona zbyt blisko płyty. Nie zamierzam ryzykować indukcji, więc teraz mam zbędną szufladę. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w narożniku uwzględniliście miejsce na uchwyt. Rozumiem, że w rogu jest szafka 120x60 narożna. A co jest obok na krótszej ścianie? Jeśli szuflada, to może się ona nie wysunąć (uchwyt może zawadzać o uchwyt szafki prostopadłej do niej) i wtedy przydałaby się blenda. Planner tego nie pokaże, mi to w praniu wyszło

Tak przy narożnej na krótkiej ścianie będzie szafka "50" z tzw. wysuwanymi koszami, o których wspominasz kawałek dalej. Wywalamy dwa górne i to będzie szafka pod zlew i kosze na śmieci. Uchwyty nie powinny przeszkadzać (chyba) bo mają być "blanektty" a szafka 120 narożna wystaje kawałek na krótszej ścianie. Tak to wygląda z bliska rog.JPG

 

Jeśli brakuje 3 cm, wybrać szafkę o 10 cm krótszą i resztę zamaskować no własnie zabrakło....dokładnie 2,1cm i trzeba było zrobić małą rewolucję.

Przeszkadzać mogą natomiast kontakty zainstalowane nisko przy podłodze.Mój developer to chyba jeden z tych bardziej myślących, kontakty w aneksie są na wysokości około 1 metra (albo trochę więcej).

 

Jeśli mogę dorzucić swoje trzy grosze , to zastanówcie się proszę nad poniższymi rozwiązaniami:

- rezygnacja z takiego okapu na rzecz okapu wbudowanego w szafkę i zrobienie równej linii szafek na całej długości ściany - wierzcie mi estetycznie kuchnia zyska.

- rezygnacja z wysokiej szafki - piekarnik dałabym na dole, szafki górne pociągnęła do drzwi. Zwiększyłoby się miejsce przy zlewozmywaku - chyba to właśnie on kryje się tam w rogu? Jeśli wysoka szafka jest konieczna, to zmieniłabym ją na pełnowymiarową 233cm. Kratkę można schować w szafce wycinając jej tył i ewentualnie górę, dając kratkę wentylacyjną.

Dzięki za poradę ale to już przerabialiśmy w tym wątku trochę wcześniej, nie posłuchaliśmy żadne w Waszych porad, które skłaniały się do wrzucenia piekarnika w ciąg szafek na dole i zlikwidowanie tej wyższej na brzegu. Zostaje tak jak jest, bo:

- realnie będzie jeszcze inaczej - na dole zmywarka "60"tka w zabudowie, blat i na nim szafka pod piekarnik kombi.

- chcemy mieć piekarnik na wysokości a nie pod blatem

- takie rozwiązanie ma też zasłaniać (chociaż trochę) ewentualny bałaganik w zlewie i koło niego.

- nie chcemy aby przy głównym ciągu komunikacyjnym było coś odkrytego, tzn. jakieś gary, noże, ciepły talerz itd. Tutaj jest przejście z salonu do, łazienki, pokoju na dole oraz schodów prowadzących na górę - więc będzie ruch jak "w centrum miasta po 15:00". Ta składana szafka ma też być taką osłoną.

 

Mam wrażenie, że szafki górne są za nisko. I okap także. Czy szafka pod okapem to szafka na kuchenkę/płytę? One trochę się różnią. Ja kupiłam taką z 3 szufladami i to był błąd, gdyż przy montażu płyty montażyści odmówili zamontowania metalowej przesłony, twierdząc, że jest ona zbyt blisko płyty. Nie zamierzam ryzykować indukcji, więc teraz mam zbędną szufladę.

 

Szafki górne i okap równałem do zabudowy lodówki o wysokości bodajże 211cm minus 70 - wysokość szafki, czyli wiszą od 141cm wzwyż. Szafki stojące mają wysokość 86cm + blat około 4cm to daje 90cm. Czyli mamy ścianę o wysokości 51cm, to dobrze czy źle, pytam poważnie bo się na tym nigdy nie zastanawiałem?.

Co do szafki pod płytę, była 60-tka pod płytę z IkEI ale te brakujące 2,1cm spowodowało, że zrezygnowaliśmy z Cargo 30-tki na rzecz szafki 80-tki dokładnie takiej faktum-szaf-stj-d-zlewu-z-szuf--drzwi__0129327_PE283345_S4.JPG. Myślę żę tutaj nie będzie problemu z płytą, bo na górze jest sporo miejsca.

 

Nadal chciałbym usłyszeć coś odnośnie zastosowania lodówki wolno stojącej w miejsce zabudowy, będzie źle czy wręcz przeciwnie?. Co ciekawe w paru marketach usłyszeliśmy to samo od sprzedawców (niezależnie i bez przymusu), że teraz ludzie wracają do wolno stojących lodówek. Zabudowa okazuje się zbyt droga (porównując te same cechy lodówki) oraz zbyt ciasna i przez to mało opłacalna. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałam, że chcecie zasłonić bałagan przy zlewie. :) Widziałam w Ikei rozwiązanie, gdzie na dole była zmywarka a na blacie stała szafka z piekarnikiem. Ja mam jakąś awersję do szafek wysokości 141 cm; nie rozumiem dlaczego muszą być wykończone blatem, dla mnie to jakaś pomyłka. Dlatego proponuję 233. Zaoszczędzicie na blacie. ;) :)

 

Ja także mam blanketty w podobnej konfiguracji. Ale mam blendy, gdyż początkowo chciałam uchwyty Lansa, a z nimi byłby problem. Blanketty chyba na styk się zmieszczą. PS. Nie ma blanketta do szafki 50cm, ale łatwo go stworzyć z uchwytu 60cm. :)

 

Ikea proponuje min. 50cm do szafek górnych. Jakoś mi się wydawało, że jest mniej. :]

 

Na zdjęciu jest szafka pod zlew? Szafka 80 pod płytę ma nr 090.038.67. Jak mam podobną, tylko 60. No i właśnie montażyści odmówili instalacji metalowego separatora (jest potrzebny, gdyż inaczej rzeczy znajdujące się pod płytą będą się nagrzewały, szczególnie metalowe.). Nie mam płyty indukcyjnej Ikei, więc nie chcę ryzykować. Separator można kupić oddzielnie, więc może możliwy jest montaż w innych szafkach?

 

Lodówka. Jestem zwolenniczką lodówek w zabudowie ze względów 'wizualnych'. ;) Ale są one niestety droższe i co ważniejsze mniejsze. Więc faktycznie można poszukać wolnostojącej lodówki. Dzisiejsze modele ładnie się prezentują, a z białym frontem praktycznie wszystko się zgra. :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...