Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Roszenie ściany fundamentowej w piwnicy użytkowej


Bruno

Recommended Posts

Mam dom w górach i problem jak w temacie. W trakcie budowy zdecydowaliśmy się wykorzystać piwnicę (parter) na dodatkową łazienkę i WC. Problem w tym, że dom jest usytuowany na stoku, i część kondygnacji jest całkowicie w ziemi. Ściana na styku z ziemią została ocieplona 5cm styropianem, mimo to po ułożeniu glazury w łazience i wc na wysokości około 50 cm od podłogi występuje okresowe roszenie ściany. Woda płynie jak szalona . Pomaga dogrzewanie pomieszczenia ale to tylko pułsierodek. I tu moje pytanie czy zwiększając ocieplenie do 10 lub 15 cm pozbędę się tej różnicy temperatur, która powoduje roszenie. Może ktoś miał podobny problem? Nadmieniam tylko, że dom jest całoroczny ale obecnie traktowany jako letniskowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się ,że nie polepszy to sytuacji.

Tak już jest ,że przy dużej wilgotności powietrza para wodna wykrapla się przy dodatniej temperaturze .

Ściany przy podłodze mają najniższą temperaturę i powoduje to wykraplanie pary.

Pomogło by wykonanie ścianki wewnątrz z płyt G/K z izolacja termiczną od ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie od czego bierze się woda?

 

Czy jest to wykroplona para wodna czy może przesiąkanie ?

 

Jeśli to rosa to ocieplenie może pogorszyć sytuację. Pomocne może być odkopanie tej ściany i ułożenie folii kubełkowej.

 

A jeśli to przesiąkanie to i tak ta folia by trochę pomogła przeciwko wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że to wykroplona para wodna , aczkolwiek przesiąkania nie mogę wykluczyć. Ogólnie w opisywanych pomieszczeniach latem temperatura nie przekracza 18 stopni (niezależnie czy na zewnątrz jest 30, czy 40 stopni), w każdym pomieszczeniu jest sprawna wentylacja grawitacyjna. Struktura ściany to: kafelki, tynk cementowo wapienny, beton zbrojony, izolacja przeciwwodna, styropian 5cm, folia kubełkowa. Zimą po rozgrzaniu domu (dom letniskowy więc przebywamy w nim okresowo) problem nie występuje. Zastanawiam się czy nie dogrzewać latem pomieszczeń elektrycznie, ale z uwagi na letniskowy charakter posesji mam obawy (koszty, niebezpieczeństwo pożaru itp.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...