Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dostałem dofinansowanie do kolektorów słonecznych


kolektor1

Recommended Posts

Moim zdaniem to po pierwsze Urlich nie ma zbyt dobrej opinii jeśli chodzi o kolektory.

Po drugie - kosztorys jest moim zdaniem mocno naciągany. Na podstawie cennika z ubiegłego roku taki zestaw skalkulowałem w cenie sporo niższej niż to co podałeś. Cena za rury inox 80 zł netto za metr to jest kosmos. Powinno być dużo mniej (chyba że jest to tzw. dwururka). Robocizna za 2400 zł brutto to gruba przesada. Ogólnie podobny zestaw (na tych samych kolektorach, sterowaniu i zbiorniku) udało mi się skonstruować w granicach 18 tys zł. Jednym słowem potwierdza się moje przypuszczenie, że firma Hetman zawyża cenę zestawu po to, aby potem dać dodatkowy rabat. Tym bardziej, że Urlich stosuje wysokie rabaty dla instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 346
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ludzie czy wy myślicie, że nazwisko i adres będą prawdziwe? A po drugie czytajcie ze zrozumieniem. Nigdzie nie jest napisane, że to podpisałem i się na to zgodziłem. Prosiliście mnie o podanie szczegółów współpracy z Hetmanem więc to robię. Za opinię o kalkulacji dziękuję. Ja tej wyceny nie przyjąłem i nie podpisałem umowy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ludzie czy wy myślicie, że nazwisko i adres będą prawdziwe? A po drugie czytajcie ze zrozumieniem. Nigdzie nie jest napisane, że to podpisałem i się na to zgodziłem. Prosiliście mnie o podanie szczegółów współpracy z Hetmanem więc to robię. Za opinię o kalkulacji dziękuję. Ja tej wyceny nie przyjąłem i nie podpisałem umowy.

Pozdrawiam.

No i właściwie wiadomo skąd firma Het.... daje 70%. To tak jak w markecie, stara cena z kosmosu przekreślona i nowa i tak większa niż gdzie indziej. To się nazywa promocja. A swoją drogą cena za zestaw z kolektorów Cińskich do podgrzania 300l zbiornika to już trzeba mieć tupet.

pozdrawiam

Witold

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to kalkulacja jaką otrzymałem od przedstawiciela Hetmana:

http://foto2.m.onet.pl/_m/af0e6b655d22d1111080f4a4c2c3fe66,10,19,0.jpg

http://foto2.m.onet.pl/_m/8823d0a24cfbee8aba9915c075c13012,10,19,0.jpg

http://foto3.m.onet.pl/_m/de9fa909b2f1b753962694d11463c917,10,19,0.jpg

 

Co wy na to?????

 

Powiem szczerze że ta cena to masakra jest jestem instalatorem i jak to wszystko przeliczyłem to moja cena brutto z 8% VATem oscylowala by w granicach 14 000 zł z montażem. I liczyłem rure miedzianą a nie badziewne tanie rury inox. Lecz trzeba by zobaczyć warunki oczywiście na budowie jak to wyglada .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

DOFINANSOWANIE?

 

Udałam się do BOŚ banku spytać jak to wygląda i ile zyskam.

A wygląda tak:

 

dostarczyć należy:

aktualne zaświadczenie o prawie własności

zaświadczenie o dochodach za ostatnie 3 m-ce (z rozbiciem na czynniki pierwsze: premie, dodatki itp.)

projekt budowlano-wykonawczy podłączenia systemu solarnego

 

spełnić warunki należy:

mieć zdolność kredytową

mieć żyranta lub wpłacić do BOŚ kwotę w wys 110% kredytu na czas korzystania z kredytu (aż się go spłaci)

kupić sprzęt taki, który posiada określone certyfikaty

a dotacja wyliczana jest nie wg kosztów a według metrażu paneli słonecznych: 2,5tys na 1m2 kolektora

 

jak już wszystko załatwimy, bank udzieli kredytu:

z prowizją 5%

oprocentowaniem rzeczywistym 14,15% rocznie

na okres min. 6 m-cy; max 8 lat

 

...i wystąpi o zwrot dofinansowania

jak je otrzyma - pomniejszy nasze raty

i poinformuje nas o przyznanej kwocie abyśmy mogli sobie wyliczyć i zapłacić w US 19% podatku

 

Policzmy:

załóżmy, że wybrane przez nas panele pozwolą nam się zmieścić w kwocie 2,5tys/m2

załózmy, że zakładamy 4m2 (dla równego rachunku) = 10.000zł kredytu

prowizja za udzielenie kredytu: 5% = 500zł

min. okres spłaty 6 m-cy: 7% = 700zł

kwota dotacji: 4,5tys; podatek 19% = 855zł

 

minus koszty zostaje nam 2445zł czyli 24,45%

nie jest źle, chociaż ponad 20% gdzieś uciekło

chyba, że będzie nas kosztował projekt budowlano wykonawczy, wypis z ksiąg wieczystych i może system certyfikowany jest droższy od tego, który nie spełnia norm UE; i jak wybierzemy zabezpieczenie kredytu w postaci 110% wartości i zamrozimy kasę..?

 

no nie wiem

mi się chyba już nie chce sprawdzać dalej ile zostanie (szczególnie, że moja zdolność kredytowa pozwala na kredyt min 8 lat - x 14% rocznie!)

ale jak ktoś wyliczy, chętnie poczytam

 

Kuf..fa!

Nasza polityka jest piękna! Każdy musi zyskać prócz podatnika.

 

Udałam się jeszcze do Gminy mojej. Nie ma co liczyć na dofinansowanie, ponieważ walczą na razie z azbestem: dofinansowanie do zdjęcia i utylizacji azbestu (a nowy materiał na dach i jego montaż zapłać sobie obywatelu sam-chętni walą drzwiami i oknami: widziałam!) i dopiero jak pozbędą się całego azbestu, pomyślą o kolektorach... (może za 10 lat, to się załapię na wymianę zużytych?)

 

Mam dom z drewna, cieplutki; z kominkiem z płaszczem i zbiornikiem akumulacyjnym. Jest super, dopóki lato nie zawita i trzeba rozpalić w kominku co by się wykąpać; kolektory założę z dotacją czy bez

za wskazówki będę wdzęczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub wpłacić do BOŚ kwotę w wys 110% kredytu na czas korzystania z kredytu (aż się go spłaci)
:lol2:

 

za wskazówki będę wdzęczna

 

http://allegro.pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-300l-3kw-do-c-w-u-7-i1607656056.html

 

Ta jest nawet dość droga, można kupić taniej. Nie dość że masz pewną CWU czy to słońce czy deszcz to jeszcze potrafi przy okazji trochę schłodzić domek latem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOŚ ogólnie nie jest zbyt przyjazny klientowi jesli chodzi o kredyt solarny. Polecam raczej wizytę w jakimś niewielkim banku spółdzielczym - w mojej okolicy prowizja to nie 5% a 3%, oprocentowanie roczne to ok. 10%. Ponadto nie ma wymogu minimalnego okresu kredytowania i można spłacić kredyt zaraz po uzyskaniu dotacji czyli po max. 3 miesiącach. Jeśli chodzi o zabezpieczenia to często wystarcza przewłaszczenie instalacji na rzecz baku, ewentualnie weksel. Podatek dochodowy co do zasady to 18%. Bank nie wymaga projektu - wystarczy oferta firmy z certyfikacją producenta kolektorów. Dobry instalator powinien to zrobić w cenie instalacji (my tak robimy).

Pozostałe wymogi (zdolność kredytowa np) to norma przy każdym kredycie. Wypis z KW to koszt 30 zł. Certyfikat Solar Keymark lub PN ma większość kolektorów na rynku i nie są one specjalnie droższe od innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy znacznie lepsze doświadczenia z B.O.Ś. gdzie wszystko jest sprawnie załatwiane, niż z BPS gdzie wszystko się ciągnęło tygodniami aż klient zrezygnował i przeniósł się do B.O.Ś.

 

Co do PCi do ciepłej wody. C.O.P takiego rozwiązanie to 4?

C.O.P. najlepszych kolektorów próżniowo rurowych CPC to od 75 do 400.

Jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy znacznie lepsze doświadczenia z B.O.Ś. gdzie wszystko jest sprawnie załatwiane, niż z BPS gdzie wszystko się ciągnęło tygodniami aż klient zrezygnował i przeniósł się do B.O.Ś.

 

Co do PCi do ciepłej wody. C.O.P takiego rozwiązanie to 4?

C.O.P. najlepszych kolektorów próżniowo rurowych CPC to od 75 do 400.

Jest różnica.

 

Różnica przede wszystkim jest taka że PC jest dużo tańsza i zapewnia 100% CWU za śmieszne pieniądze. Przy okazji grzejąc CWU dostarcza schłodzone powietrze do naszego domku. Dwa w jednym;)

W okresie letnim dla trzech osób, grzejąc PC wydamy około 150zł, grzejąc solarem na prace pompki wydamy około 50-70. Różnica około 100zł rocznie. Czas zwrotu różnicy nakładów na solary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto ma kolektory ten ma to wszystko w nosie i smieje się ,z tych postów :)

Żeby móc się śmiać z sensem, trzeba mieć możliwość porównania działania zarówno kolektorów słonecznych, jak i pompy ciepła.

Kolektory rzeczywiście zapewniają COP od 75 do 400, ale ... tylko wtedy, gdy nie brakuje słońca.

Wystarczą dwa-trzy dni pochmurne i to COP leci na łeb, na szyję zatrzymując się w okolicach 1,0.

Pół biedy, jeżeli dodatkowym źródłem ciepła jest kocioł gazowy, czy olejowy.

Gorzej, jeżeli dogrzewać wodę trzeba energią elektryczną, czy dodatkowo rozpalać kocioł na paliwo stałe :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150zł na grzanie wody pompa ciepła to jaki to ma sens? Znajomy włożył grzałkę do zasobnika 200l który grzeje w taryfie nocnej i opłaty za prąd wzrosły mu o 120zł wiec po cholerę pompa ciepła ? Myślałem że pompa zużywa mniej prądu ale w takim wypadku nie ma sensu w nią inwestować skoro gorzałeczka załatwi to w tej samej cenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150zł na grzanie wody pompa ciepła to jaki to ma sens? Znajomy włożył grzałkę do zasobnika 200l który grzeje w taryfie nocnej i opłaty za prąd wzrosły mu o 120zł wiec po cholerę pompa ciepła ? Myślałem że pompa zużywa mniej prądu ale w takim wypadku nie ma sensu w nią inwestować skoro gorzałeczka załatwi to w tej samej cenie.

 

150zł za 6 miesięcy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...