Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom 150m2 + 35m2 pom.gospodarcze - GAZ PROPAN-BUTAN - ile gazu?


olecki

Recommended Posts

Witam

 

Buduje dom 150m2 uzytkowej powierzchni + 35m2 garaz i pom. gospodarcze (ktore beda lekko ogrzewane).

Sciana 25cm porotherm P+W + 20cm styropian

Dach 30cm wełna

 

Prosze o opinie osób, jak wygląda spalanie gazu ze zbiornika (lub ziemnego bo to pewnie podobne wielkości w litrach), w domach o podobnej powierazchni i z podobnym ociepleniem.

Jeżeli macie podobny dom, chetnie dowiem sie jak to wyglada w okresach zimowych.

 

Gaz ma ogrzac dom oraz ciepla wode zima, bo wiosna-lato bedzie juz ogrzewal solar wodę

 

Będę wdzieczny za informacje. Bo rozważam instalacje butli z gazem (brak gazu ziemnego), a nie chce sie bawic w ekogroszki i temu podobne (pelety i inne)

Pompa ze wzgledu na koszty tez raczej odpada.

 

Pozdrawiam,

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to załóż sobie ogrzewanie na prąd w nocnej taryfie, cenowo będzie na pewno porównywalnie z LPG ale inwestycja będzie znacznie tańsza, tym bardziej że na jesieni wchodzą nowe stawki akcyzy i będzie znaczna podwyżka LPG

 

domek wygląda na 4-5 litra, gazu powinno pójść w okolicach 6-8MWh/rok=850-1150L LPG

 

sorki, ale mam grzac dom glownie w nocy? a w dzien to co? przeciez podłogówka nie utrzyma całego dnia. Nie mam ochoty na takie zabawy. Dom ma byc grzany wtedy kiedy mi wygodniej a nie taniej.

5 litrow na dobe to malo - nie sądze by to bylo tak malo. Wtedy okazaloby sie ze bede placil miesiecznie 300zl za gaz ..a to jest nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można jeszcze coś zaproponować...również nie w temacie...

 

Propan tankujesz w litrach, ale gaz musi odparować, zużycie masz w m3 jak ziemny. Nie ma różnicy zużycia, czy zbiornik jest wkopany czy robi za krasnala ogrodowego.

 

Jeśli nie masz jeszcze instalacji, nie wisi/stoi piec, nie masz komina to zastanów się nad pompą ciepła. Po zsumowaniu wszystkich kosztów na najbliższe 20 lat, pewnie nie będzie juz tak jednoznacznie. To "raczej" w twoim poście mówi, że nie skreśliłeś tego definitywnie.

Ostatnio miałem ofertę na pompe Stiebel 13kw (chyba) i 260m odwiertu ze wszystkim kosztami ok 50tys. Gdyby to było 2 lata wcześniej, kto wie, kto wie...

 

jeśli zdecydujesz się na gaz - zapytaj o ofertę forumowicza redrum. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można jeszcze coś zaproponować...również nie w temacie...

 

Propan tankujesz w litrach, ale gaz musi odparować, zużycie masz w m3 jak ziemny. Nie ma różnicy zużycia, czy zbiornik jest wkopany czy robi za krasnala ogrodowego.

 

Jeśli nie masz jeszcze instalacji, nie wisi/stoi piec, nie masz komina to zastanów się nad pompą ciepła. Po zsumowaniu wszystkich kosztów na najbliższe 20 lat, pewnie nie będzie juz tak jednoznacznie. To "raczej" w twoim poście mówi, że nie skreśliłeś tego definitywnie.

Ostatnio miałem ofertę na pompe Stiebel 13kw (chyba) i 260m odwiertu ze wszystkim kosztami ok 50tys. Gdyby to było 2 lata wcześniej, kto wie, kto wie...

 

jeśli zdecydujesz się na gaz - zapytaj o ofertę forumowicza redrum. Pozdr.

 

thnx za info. Namiaru na redrum-a mam i nawet pisalismy juz w temacie. Co do pompy ciepla, to moze i uda sie gdzies wydobyc za 50tys, ale jaka to firma za takie pieniadze zainstaluje? nie chce miec pozniej pompy ktora bedzie działała na pół gwizdka.

Poza tym, pompa ciepla fajnie spisuje sie na podłogówce, a ja nie chce wszedzie podłogówki, bo chce tez troszke desek na podłodze,...zaraz ktos powie ze sa i takie deski co mozna...tylko co z tego ze mozna, skoro zatrzymuja mase ciepla...i kladzenie ich jest bezsensowne.

 

Gaz to koszt ok 20-25tys i zostaje mi 40tys na koszta gazu. wiec ja tak licze, ze to bedzie jakies 10 lat ..chyba ze gaz mocno skoczy w najblizszym czasie. ale jak on skoczy, to i inne rzeczy rowniez. wiec i wegiel skoczy (jeszcze kilka lat temu ekogroszek kosztowal 240zl za tone), prad tez pojdzie do góry itd.

A pompa po 10 latach juz nie bedzie miala tak pieknej sprawnosci jak teraz, a po 20 latach to na pewno nową trzeba bedzie kupic :)

 

generalnie szukam informacji od uzytkownikow jak u nich wyglada ze spalaniem, podobne wymiarowo domu i tez ocieplone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozatym nie wiem czy z pompa ciepla bedzie taniej po 20 latach poniewaz pompa ciepla ma gwarancje na 5 lat i nalezy ja wymienic po 5 latach - to jest drobnym druczkiem napisane w instrukcji - wiec moze sie okazac ze po 20 latach po wymianie 4x pompa ciepla instalacja wyjdzie jednak duzo drozej, dodatkowo jako przyklad znajoma mojej mamy zalozyla sobie pompe ciepla w zeszlym roku, zima miala 14 stopni w domu a ogrzewanie podlogowe i 15 cm styroo na scianach, w tym roku sprzedala pompe i zaklada instalacje na gaz. Ta pompa ciepla to bardzo dobry marketing ale jakos zadna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam budynki produkcyjne propanem (u mnie 2 zbiorniki po 6700l))To 1150 litrów gazu choćby po 2zł zapłacił to 2300zł za sezon.Ja jako ,że biorę większe ilości od lat mogę kupić po 1.40-1.50brutto.Może też postawię zbiornik.Zapewne znajdzie się ktoś kto przeliczy ile to kwh prądu będzie za 1150l gazu.Wiadomo,że te 1150 to szacunek.Przyjmijmy 1200litrów,albo nawet 1500.Umie ktoś policzyć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż oczy bolą patrzeć na niektóre wpisy. Ale po kolei:

 

Zapewne znajdzie się ktoś kto przeliczy ile to kwh prądu będzie za 1150l gazu.Wiadomo,że te 1150 to szacunek.Przyjmijmy 1200litrów,albo nawet 1500.Umie ktoś policzyć

1litr propanu = 6,76 kWh

1200 litrów = 8112 kWh

1500 litrów = 10140 kWh

 

 

pozatym nie wiem czy z pompa ciepla bedzie taniej po 20 latach poniewaz pompa ciepla ma gwarancje na 5 lat i nalezy ja wymienic po 5 latach - to jest drobnym druczkiem napisane w instrukcji - wiec moze sie okazac ze po 20 latach po wymianie 4x pompa ciepla instalacja wyjdzie jednak duzo drozej, dodatkowo jako przyklad znajoma mojej mamy zalozyla sobie pompe ciepla w zeszlym roku, zima miala 14 stopni w domu a ogrzewanie podlogowe i 15 cm styroo na scianach, w tym roku sprzedala pompe i zaklada instalacje na gaz. Ta pompa ciepla to bardzo dobry marketing ale jakos zadna.

A gdzie znajdę informacje o potrzebie wymiany pompy ciepła co 5 lat, bo ja znalazłem raczej okresy rzędu 15lat. Jeżeli chodzi o 14 stopni w domu przy pompie - skopać można każdą instalację grzewczą, na gaz ,na prąd i na węgiel. Prawidłowo wykonana instalacja będzie grzać do temperatury dla jakiej została zaprojektowana.

 

 

bo chce tez troszke desek na podłodze,...zaraz ktos powie ze sa i takie deski co mozna...tylko co z tego ze mozna, skoro zatrzymuja mase ciepla...i kladzenie ich jest bezsensowne.

Jest taki wątek Podłogówka i drewno-Skończmy z tymi bzdurami ! Drewno nie zatrzymuje masy ciepła, opóźnia jego przekazywanie do wnętrza.

 

Moja rada (i tak zrobisz jak uważasz) dobrze przemyśl ogrzewanie propanem i nie odrzucaj innych możliwości typu pompa ciepła, ogrzewanie prądem czy też piec na wszystko + bufor. Pomyśl nad dobrym ociepleniem budynku, a koszty ogrzewania będą niskie niezależnie co wybierzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200l propanu to 8100kwh czyli 8100x0.35 (ile przyjąc za kwh obecnie w II taryfie bo dokładnie nie wiem) wyjdzie 2800.Zależy za ile kupi propan,ja mogę za 1200l zapłacić 1800zł czyli jeden sezon prądem drożej by kosztował 0 1000zł mniej więcej.Dobrze liczę z grubsza ?Ale trzeba samemu kupić zbiornik na propan , wylać dwie stopy pod niego i zrobić instalcję.Na oko 6-7 tys.Zbiornik mały za 4tys może kupi.Pisze kupić nie dzierżawić aby nie wiązać się w umowę z jedną firmą ,bo wtedy narzucają ceny wyższe od rynkowych o 20-30%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.Troszkę o czym innym myślałem ale LPG versus prąd rzeczywiście byłoby mniej więcej jak piszesz.Wtedy zwrot (gdyby LPG grzał 1000zł na sezon taniej niż prądem)potrwałby 20lat.Tyle ,że ja osobiście bałbym się wszystkiego podporządkować prądowi , i tak robiłbym parę rzeczy aby mieć możliwość zmiany na inne żródło gdyby zaszła taka potrzeba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...