Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 1 year później...
Byłem dziś na budowie gdzie stawiali ogrodzenie właśnie z kostki. Metoda taka, że najpierw stawiany mur z bloczków betonowych i to jest okładane kostką. Przy tej metodzie wydaje mi się, że utrzymanie pionów będzie dużo łatwiejsze ? Co wogóle sądzić o takiej metodzie ?
  • 3 weeks później...
  • 8 months później...

Witam :D Chciałabym odgrzać temat ogrodzenia z kamienia.

 

Blechert "z nieba mi spadłeś" :rolleyes::D Szukając inspiracji ogrodzeniowych natknęłam się na Twoją stronę a następnie trafiłam na wątek na fm :wiggle:

 

* Proszę o pomoc: jak wykonać samodzielnie ogrodzenie z kamienia takie jak na zdjęciach poniżej oraz jaki materiał został wykorzystany do tych ogrodzeń?:confused:

 

Oczywiście wylewka będzie zrobiona wcześniej (zbrojona, betonB20), pręty wyprowadzone pod słupki)

 

 

* Blechert wchodząc na Twoją stronę na odnośnik: kostka betonowa ukazuje się zdjecie (żółtego, beżowego) ogrodzenia z regularnego materiału. Możesz zdradzić do to takiego?

* Jak wykonać taki delikatny łuk z kamienia??

 

* Planujemy taras z porfiru włoskiego (grubość płyty 2-3cm). Kilku dystrybutorów tego kamienia zapewniało nas, że ten kamień wulkaniczny jest na tyle twardy, że można go kłaść na takiej samej zasadzie co kostkę granitową (na podsypce cementowo-paskowej) i nie jest konieczne wylewanie tarasu. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

FUGA - inwestować w fugę żywiczną czy zasada może być taka sama jak przy kostce granitowej??

Nawierzchnia z kostki granitowej oraz taras będzie wykonywała firma brukarska :)

Edytowane przez Ślężankaaa

Płoty na Twoich zdjęciach są wykonane z łupka granitowego szaro-rudego.

 

Na głównym zdjęciu z mojej strony www, jest użyty żółty granit. To zdjęcie jest na górze zakładki "cennik granitu", zaś płytki żółtego granitu są u dołu tej strony (2 zdjęcia plus cena za paletę towaru). Materiał często trudno dostępny, dlatego trzeba czekać aż nazbiera się odpowiednia ilość płytek.

1. Jeżeli masz brukarzy, to w czym problem? Jeśli nie potrafią zrobić łuku, to ich kijem pogoń zanim szkód narobią.

2. Wylewki nie robimy, tylko kładziemy na podbudowie jak pod chodnik. Przyklejanie kamieni do wylewki grozi odklejaniem po zimie.

3. Na rynku są drogie, syntetyczne fugi i sztuczne kamienie. Budowle Azteków bez tych wszystkich wynalazków stoją do dzisiaj:) Pozdrawiam

Blechert dzięki za ponowny odzew.

 

Tak jak napisałam w początkowym poście ogrodzenie ma być robione samodzielnie :D

 

Robiliśmy wyceny ogrodzenia z kamienia u różnych firm ale nie uśmiecha nam się wydać 40 tys. (wystarczy że kostka nas tyle wyniesie :) )

 

Pozdrawiam

Zrobienie równego placu i żeby on potem nie pofalował, jest to pewna sztuka, ale postawienie płotu z łupka, to wyższa szkoła jazdy.

Jeśli zrobisz coś źle w trakcie kładzenia placu, wtedy zawsze możesz wykonać przekładkę. Przy budowie płotu, jeśli zgubisz linię fugi lub pion - naprawa polega na przewróceniu całego dzieła.

Moim zdaniem lepiej zaczynać naukę kamieniarstwa od prostych elementów a płacić za trudne:)

  • 4 months później...
Nam takie ogrodzenie robiła ekipa ale mnie się zdecydowanie bardziej podoba ogrodzenie z kamienia o nieregularnym kształcie (my mamy takie prostokąty) niż z kostki ale wszystko zależy od gustu :)

Łupek, zdecydowanie. Gdyby kostka miała optymalny kształt do murowania to cegły byłyby w kształcie sześcianu;) Ja akurat robię klomby i bruki. Mam własną technologię na murki z łupka, z tym, że do klombów i murków oporowych nie muszę się certolić z idealnymi prostymi liniami, bo i tak idą krzywoliniowo. Ogrodzenie z łupka będę robił, ale u siebie.100_0826.jpg

Zapomnialem dodac ze kompletne ogrodzenie,lacznie ze zrobieniem fundametu,,

 

moze ktos sam taki plot robil?

lepiej lupek czy kostka?

  • 5 years później...

Wiem, że od ostatniego postu w tym temacie minęło kilka lat, jednak temat jest uważam dla kolejnych pokoleń;) nadal aktualny. Myślę, że nie ma co zrażać innych przed samodzielnym podjęciem budowy ogrodzenia. Sam też bardzo dużo rzeczy na budowie wykonałem samodzielnie i praktycznie zawsze mi wszyscy doradzali, żeby zlecić to doświadczonej ekipie. Miałem zamiar zrobić instalację elektryczną, wodną, czy centralnego ogrzewania, ciągle słyszałem, że lepiej wziąć ekipę, bo schrzanisz. Miałem zamiar położyć płytki, pomalować ściany - weź ekipę, zrobi to lepiej. Na swojej budowie praktycznie gdzie bym nie spojrzał, to większość rzeczy zbudowana samodzielnie (murować ścian nie murowałem, bo nie dałbym rady czasowo), dosłownie samodzielnie, bo praktycznie wszystko w pojedynkę. Nie ma rzeczy, którą wykonałem samodzielnie, a której bym żałował, że nie oddałem do zrobienia ekipie. Nie chodzi tu o przechwalanie się, ale konkluzja jest taka, że jeśli ktoś czuje się na siłach i nie robi czegoś z przymusu, przyłoży się do czegoś i ma trochę pomyślunku i umiejętności manualnych, trochę samozaparcia, to myślę, że z budową ogrodzenia sobie poradzi. Trzeba po prostu dużo czytać, dużo pytać i przystąpić do dzieła.

 

Ja akurat mam zamiar zbudować ogrodzenie z łupka szarogłazowego (dość drobne kamienie kładzione poziomo). Wydaje mi się, że ogrodzenie jest wyjątkowo czaso- i praco-chłonne, ale jeśli ktoś się przyłoży i będzie to robił bez większego pośpiechu, efekt powinien być niezły. Nie trzeba pilnować fugi, bo tak jak pisał wyżej agro_villa i tak wychodzą one krzywoliniowo. Pilnować trzeba bezwzględnie i ciągle pionu, ale tu myślę, że naciągnięty sznurek wyznaczający krawędzie boczne murka będzie nieocenioną pomocą. No i co rząd -dwa kamieni, sznurek oczywiście ciutkę w górę i znów na dotyk do sznurka, zalewanko itd... Robota żmudna, ale dość lekka i przyjemna. Oczywiście będę bardzo, ale to bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i rady od osób, które mają w tej materii większe doświadczenie. Murek będzie miał u mnie ok 180cm wysokości (razem z 10cm fundamentu wyciągniętego z ziemi), mam zamiar przyjąć grubość murka ok 35cm (takji sam fundament). Fundament będę kopał na głębokość 120cm (wysoki poziom wód gruntowych i glina). Mam zamiar zazbroić 4xfi12 i po 4 pręty wyciągnąć do góry z fundamentu na wysokość murka (co jakieś 5-7m), żeby konstrukcja była stabilna. Oczywiście beton B20 z gruchy.

Edytowane przez Pascalt
  • 4 months później...
Wiem, że od ostatniego postu w tym temacie minęło kilka lat, jednak temat jest uważam dla kolejnych pokoleń;) nadal aktualny.

 

Ja akurat mam zamiar zbudować ogrodzenie z łupka szarogłazowego

 

Mamy sezon budowlany w pełni - ruszyłeś z tym ogrodzeniem? Możesz podzielić się doświadczeniem? Czy używanie szalunku z płyty OSB do uzyskania równej i pionowej ściany nie jest prostsze niż sznurki?

 

Chodzi mi po głowie ogrodzenie z łupka granitowego - jakieś tam pojęcie o robotach murarskich mam. Zastanawia mnie tylko minimalna szerokość murka i samego fundamentu. 25cm to chyba nie będzie za mało? No i to zbrojenie - budowałem dom na płycie, więc rozumiem potrzebę używania stali, ale to tylko niski i lekki murek. Czy samo zastąpienie gruntu chudziakiem na głębokość ok 1m nie już daje efekt braku wysadzin? Na to wylana belka ok 20cm z lekkim zbrojeniem i murować.

 

Opcjonalnie czy jest racjonalne osadzanie samych słupków głęboko, a wypełniającej je podmurówki płyciej, niezależnie od słupka?

 

Ekipy zazwyczaj idą na łatwiznę i nie bardzo liczą się z kosztami - klient płaci, więc kopią głęboko, nie szczędzą stali i betonu. Jak dla mnie to na wyrost - czy może ktoś się fachowo odnieść do takich pomysłów?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...