Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek + ogrzewanie elektryczne


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 100
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A i jeszcze jedno.

Bardzo ciekwe było porównanie kosztów inwestycyjnych systemó ze spalaniem (gaz, olej,..) do elektrycznych.

Przez 30 lat dużo się może zmienić a grzanie prądem jest takie wygodne. Sam jestem napalony na kominek ale patrząć w moją przeszłość i napalenie na różne rzeczy przyznaję się, że często mój entuzjazm mija jak zacznie się szara rzeczywistość (używanie czegoś dzień w dzień). Wtedy chciałbym, żeby było ciepło bez rąbania, noszenia, dokładnia,...

Ogrzewanie elektryczne wydaje się tutaj jaknajbarziej na miejscu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem zwolennikiem elektryczności - takie zboczenie zawodowe- bo jest ona bezpieczna i bardzo łatwo się ją steruje. Ale przyznam się bez bicia, że o ogrzewaniu sufitowym nie słyszałem. Widziałem taki promiennik nad stoliczkiem do badania noworodków na sali porodowej i muszę powiedzieć, że do temperatury 36 st C nagrzał on się w parę minut.

Jak wiecie gdzie można znaleźć info o ogrzewaniu sufitowym to będę wdzięczny za jakiś link.

P.S.

Rąbanie drzewa do kominka po pracy (w biurze) to super sprawa. Nie mogę się juz tego doczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-05-29 12:03, tomgor wrote:

Jeśli ktoś nie chce instalować ogrzewania elektrycznego wodnego to zamiast konwektorów elektrycznych polecam zdecydowanie piece akumulacyjne.

 

 

Jako ogrzewanie akumulacyjne można wykorzystać również ogrzewanie elektryczne podłogowe. Istotna jest tylko dobra izolacja cieplna pod podłogą i nie za cienka wylewka, która akumuluje ciepło. Takie rozwiązanie ma tą zaletę, że szybciej przebiega nagrzewanie pomieszczenia po włączeniu ogrzewania. Zdecydowanie należy poza regulacją termostatem wykorzystać zegar dla II taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę. Myślałem że jestem odosobniony w ogrzewaniu elektrycznym. a tu niespodzianka. Rok temu, jak komuś wspominałem, że ogrzewam się prądem i że jestem z tego zadowolony, to każdy pukał się w czoło i z dumą pokazywał kotłownię na olej czy gaz za 30 000 PLN.

Mój nowy dom zamierzam również ogrzewać elektrycznie. Dół - podłogowe, góra - konwektory. Ale mam pytanie co do ogrzewania elektrycznego - podłogowego. Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę? Jak prawidłowo odizolować i ułożyć przewody, aby wszystko było ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć!

Zrobił się z tego ładny wątek :smile:

Ja co prawda będę "grzał" gazem, ale bardziej mnie interesuj wątek kominków...

Już parę razy w tym wątku padło "hasło" , JAKI MACIE KOMINKI ?

Dosyć długo słyszałem że FRANCUSKIE to SUPER itd.

Teraz NORWESKIE .... Z racji tego gazu jestem trochę z innej bajki , ale zajrzę tu niedługo ... może ktoś coś poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstępnie zdecydowałem się na wkład jotula "harmony" Jestem zachwycony jakością obsługi i podejściem do klienta w łodzkim oddziale firmy. Ponieważ diabeł tkwi w szczegółach spędziłem po dwie godziny z projektem z architektem i "kominkarzem" mam nadzieję, że uda sie dzięki temu uniknąc błędów podczas budowy.

Dobre drewno pali się w tym wkładzie 8 godzin (jednorazowy załadunek), popiół wybiera sie raz na dwa-trzy tygodnie. Tym wkładem ogrzewane jest 150 m domek. Do ciepłej wody mieszkańcy używają gazu. drewno spalane jest niemal"doszczętnie". Gospodarz ma specjalne sitko do popiołu (doskonały nawóz)- niewielkie ilości niespalonego węgla drzewnego ok.2 worków po sezonie - wykorzystje do grilowania. Jest specjalna przystawka do tego wkładu i można w domku grilowac mięsko zimą. Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym samym łódzkim oddziale w którym już także zakupiłem wkład Jotul Harmony zaproponowano mi zainstalowanie czegoś na wzór automatyki. Działa to w ten sposób, że nad kominkiem jest zainstalowany termoelement, który ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę poprzez otwieranie lub zamykanie dopływu powietrza do spalania. Wszystko jest oczywiście regulowane - można ustawić żadaną temperaturę. Sterowanie takie umozliwia oszczędzanie drewna do ok 20% i wydłuża czas jego spalania. Czy może ktoś z Was ma zainstalowane takie sterowanie, podzielcie się doświadczeniami czy warto to instalować?

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jotul o mocy 12 kW ogrzeje spokojnie powierzchnię około 150m kw.

Wkład który ja posiadam jest najmniejszy, w zasadzie jest to kaseta. Nie trzeba do niego doprowadzać powietza zewnętrznego. Można dokupić specjalny radiator który zakłada się na rure od spalin, w wyniku tego odzyskiwane jest około 25-30% ciepła. Czyli defacto zostaje podniesiona efektywność takiego kominka. Jotul w swoich katalogach nie stosuje rozprowadzenia powietrza za pomocą turbiny. W swoim domu zastosowałem turbinę, ponieważ w najdalszy punkt od kominka mam 12m, myślę iż konwekcyjnie powietrze by tam nie dotarło. Przy takich zimach jak obecnie jednorazowe załadowanie wkładu wystarcza na 7-8h, przy spalaniu zredukowanym na około 10-11h. Na ogrzanie domu dobrze zaizolowanego wystarcza około 8-9 m sześć drewna na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...