Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odrolnienie działki na dojazd


Recommended Posts

Witajcie.

Mam pytanie dotyczące konieczności wyłączenia z produkcji rolnej działki, która jest używana jako dojazd do działki budowlanej, na której obecnie buduję dom. Działka ta ma kilku współwłaścicieli (ja mam 1/8 udziału) i od dawna jest używana jako droga gruntowa dojazdowa do działek rolnych (na razie tylko ja tam się buduję i nie ma widoków na kolejną budowę).

Według informacji z wydziału architektury do odbioru budynku będę potrzebował decyzji o wyłączeniu działki rolnej, którą będę użytkował jako dojazd (działka szer 4m, dł. 100m).

Czy ktoś się orientuje, czy w tym przypadku konieczne jest uzyskanie odrolnienia przez mnie. Jeśli tak czy opłaty liczone według ustawy (a nie małe bo: opłata jednorazowa = równowartość 550 ton żyta za 1 hektar = ok. 5500zł/ar, oraz opłata roczna płacona przez 10 lat = 10% = 550 zł/ar. Gdybym wyłączył pas działki 3x100m to opłaty jak mniemam wyniosłyby proporcjonalnie, czyli: opłata jednorazowa 16500zł a opłata roczna 1650zł (KOSMOS)

Wydaje mi się, że opłata powinna też być liczona proporcjonalnie do mojego udziału w działce czyli 1/8. Wtedy należność wyniosła by 2060zł i opłata roczna 206 zł.

Czy ktoś miał do czynienia z takim problemem. Czy nie ma szans tego obejść.

Dzięki za każdą wskazówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba częściowo sam odpowiedziałem sobie na temat opłat, bo wczytując się w ustawę z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych znalazłem zapis o naliczaniu opłat:

6. Należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji.

Zatem w moim rejonie gdzie cena działki za ar wynosi na pewno powyżej 5000 opłaty jednorazowej w ogóle by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upewnij sie w starostwie powiatowym czy na pewno oplata taka ciebie dotyczy. Z tego co wiem grunty ponizej jakiejs klasy sa zwolnione z oplat. Nie wiem czy jest tak w calej Polsce czy tylko w niektorych rejonach i jakie sa dokladne warunki. Mialem podobny przypadek w rodzinie, gdzie mieli placic powyzej 50 tys., ale okazalo sie, ze grunty sa w jakiejs niskiej klasie i nie ma za to oplaty.

 

W startostwie powiatowym powinni Ci udzielic wszytskich informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. Znalazłem tel do wydziału gruntów i będę dzwonił. Opłaty na pewno są naliczane bo mam glebę klasy IIIa (patrzyłem na wypis z rejestru gruntów). Za taki grunt opłata wynosi równowartość 550 ton ziarna żyta. Wg GUS obecna cena skupu to ok. 1000 zł/tonę. Bardzo podrożało, ale trudno się dziwić po ostatnich powodziach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do Referatu Wyłączeń Gruntów z Produkcji Rolniczej w Starostwie w Kra-kowie i dowiedziałem się mniej więcej to co napisałem:

dla kilku współwłaścicieli działki odrolnianej konieczna jest zgoda pisemna pozostałych właścicieli lub wnioski złożone przez każdego. Opłata jednorazowa nie jest naliczana jeśli wartość rynkowa 1 ara gruntu przekracza ok 5000 zł - czyli odpowiadałoby to właśnie 5 tonom ziarna zboża za 1 ar. Opłaty roczne są naliczane 10% należności wyliczonej. Na-leżność wyliczana jest zgodnie z udziałem w działce, czyli np 1/8 w moim przypadku. I tu jest nie do końca dla mnie jasne. Bo jeśli ja zgłaszam działkę do odrolnienia np. na do-jazd, płacę należność proporcjonalną do udziału w gruncie, wyłączam de facto 1/8 tej działki, później utwardzam działkę i korzystam z całości. Czyli w tym momencie nie 1/8 ale całość działki jest wykorzystana na inną działalność niż rolniczą i teoretycznie wszyscy pozostali właściciele powinni zgłosić wniosek na odrolnienie, mimo iż nie mają w tym żad-nego interesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ktoś zbyt daleko wysunął się przed szereg.

 

Co ma droga (dojazd) do odbioru budynku?

Gdyby ten dojazd (droga) nie spełniał wymogów formalnych, nie byłoby pozwolenia na budowę.

Gdyby była konieczność „odrolnienia”, to „operacja” taka powinna być przeprowadzona przed wydaniem pozwolenia na budowę (Art.11.4 Ustawy o ochronie…)

Taki wniosek może być wydany np. przed wydaniem pozwolenia na budowę nawierzchni drogi.

 

Jakie „odrolnienie”? A gdyby ten dojazd (droga) byłby służebnością, to tez należałoby ją „odrolnić”?

 

I ostatnia sprawa. Do czasu pozostania przynajmniej jednej działki rolnej, ta droga (grunt) dalej będzie rolna, bo będzie wypełniać definicję

 

Art. 2.

1. Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:

10) pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.

 

(USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych)

 

 

 

A najważniejsze, to jest to, ze nie ma takiego przepisu, któryby wymagał przy „odbiorze” takiego „zabiegu odrolniającego drogę".

Edytowane przez sSiwy12
dopisałem pogrubione
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym ten sam wniosek, po co odralniać, skoro pozwolenie na budowę już jest. Nie widziałem wymagania dotyczącego odrolnienia działki dla odbioru budynku.

U mnie istniała konieczność odrolnienia, ale musiałem to zrobić zanim dostałem pozwolenie na budowę (konieczny dojazd do działki, która nie graniczyła bezpośrednio z drogą powiatową)

Radziłbym więc upewnić się, czy aby na pewno takie odrolnienie będzie konieczne, skoro pozwolenie na budowę już masz i jakby co nie zawracać sobie tym głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otóż z tą drogą było tak. Do pozwolenia na budowę konieczne jest potwierdzenie z gminy o dostępie do drogi publicznej. Dostałem taki potwierdzenie, ale było tam określone, że zjazd z drogi gminnej wymaga projektu. Zleciłem taki projekt i miałem go złożyć razem z projektem domu do pozwolenia. Pani wtedy w wydziele architektury poinformowała mnie , że oprócz decyzji o odrolnieniu pod dom muszę uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntu pod zjazdem i drogą dojazdową bo wymagał on przebudowy. Oczywiście nie miałem odrolnienia tej działki w związku z tym Pani doradziła, żeby odłączyć projekt zjazdu i zostawić tylko projekt domu z przyłączami, ale w późniejszym etapie nie ominie mnie uzyskanie tej decyzji. Jak będzie zobaczymy. Będę siedział cicho dopóki mnie o to nie "poproszą"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years później...
Chyba ktoś zbyt daleko wysunął się przed szereg.

 

Co ma droga (dojazd) do odbioru budynku?

Gdyby ten dojazd (droga) nie spełniał wymogów formalnych, nie byłoby pozwolenia na budowę.

Gdyby była konieczność „odrolnienia”, to „operacja” taka powinna być przeprowadzona przed wydaniem pozwolenia na budowę (Art.11.4 Ustawy o ochronie…)

Taki wniosek może być wydany np. przed wydaniem pozwolenia na budowę nawierzchni drogi.

 

Jakie „odrolnienie”? A gdyby ten dojazd (droga) byłby służebnością, to tez należałoby ją „odrolnić”?

 

I ostatnia sprawa. Do czasu pozostania przynajmniej jednej działki rolnej, ta droga (grunt) dalej będzie rolna, bo będzie wypełniać definicję

 

(USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych)

 

 

 

A najważniejsze, to jest to, ze nie ma takiego przepisu, któryby wymagał przy „odbiorze” takiego „zabiegu odrolniającego drogę".

 

sSiwy12 chciałem się poradzić czy tak jak pisałeś w 2010 roku że cytuję "Jakie „odrolnienie”? A gdyby ten dojazd (droga) byłby służebnością, to tez należałoby ją „odrolnić”?" sugerujesz, że drogi będące służebnością nie podlegają odrolnieniu. Bardzo mnie to zainteresowało ponieważ w tej chwili zaczynam batalię ze Starostwem o duże pieniądze. Czy jest na to stwierdzenie jakaś podstawa prawna? Mam podobny przypadek że musiałem wysypać żwir na drogę służebność, żeby dojechać do swojej działki czy mam płacić za odrolnienie? Bo jeżeli tak to bardziej będzie mi się opłacało zebrać żwir posiać trawę i po tej trawie jeździć do domu (a kupno samochodu 4x4 nie obciąża tak budżetu jak wspomniane wyżej odrolnienie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...