Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zaprawa dachówkowa, zaprawy do mocowania dachówki, klej czy zaprawa co lepsze?


dycjusz

Recommended Posts

Witam.

 

Mam pytanie odnośnie zaprawy do mocowania dachówki. Chcę położyć na daszku o wymiarach 6m na 3m i chce położyć dachówkę karpiową ceramiczną z odzysku. Dachówka ma już wiele lat ale jest oczyszczona i nie wiem jaka zaprawa bedzie najlepsza? Dachówka prawdopodobnie nie będzie już nigdy przekładana wiec zależy mi na mocnym trzymaniu..

 

Czy klej do płytek podłogowych?

Czy zaprawa cementowo-wapienna bedzie lepsza??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy "wygląda rewelacyjnie"? Przecież w poprawnie wykonanym pokryciu dachu tej zaprawy nie widać oczywiście za wyjątkiem gąsiorów. Zaprawa miała uszczelnić pokrycie bo nie było krycia wstępnego. W przypadku gdy występuje krycie wstępne zastosowanie zaprawy to szybka degradacja pokrycia. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod dachówkami nie widać ale pod gąsiorami i owszem, i o to chodziło. Wygląda rewelacyjnie o ile oczywiście ma pasować do zabytkowego bądź rustykalnego charakteru budynku. Co do degradacji pokrycia nie wiem o czym mówisz, zaprawy stosowano w średniowieczu do uszczelniania dachówek i niektóre dachy dotrwały do dziś więc chyba z tą trwałością nie jest najgorzej. Mnie tam się prowansalskie dachy bardzo podobają, chociaż uważam że w naszym klimacie i krajobrazie wyglądają groteskowo i celowo w swoim domu zamówiłem zwykły czarny dach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w poprawnie wykonanym pokryciu dachu tej zaprawy nie widać oczywiście za wyjątkiem gąsiorów. Zaprawa miała uszczelnić pokrycie bo nie było krycia wstępnego. W przypadku gdy występuje krycie wstępne zastosowanie zaprawy to szybka degradacja pokrycia. Pozdrawiam.

 

Pozwoliłem sobie zacytować moją wypowiedź gdyż w niej zawarłem całe sedno.

Kiedyś nie było krycia wstępnego bo nikt nie mieszkał na strychu. Pokrycie było doskonale wentylowane! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Mam pytanie - czy gdy mowi Pan o degradacji pokrycia wstepnego w przypadku zastosowania zaprawy to czy wynika to z braku wentylacji czy tez ze wzgledu na wlasciwosci chemiczne samej zaprawy?

 

Putam gdyz planuje zainstalowac same gasiory na zaprawe i nie chcialbym by zniszczeniu ulegla membrana tyvek ktora umieszczona bedzie pod dachowka (oczywiscie sa dachowki wentylacyjne ponadto pokrycie dachowkami (imitacja mnicha/mniszki) nie jest zbyt szczelne...

 

Z gory dziekuje za odpowiedz.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że to szybka degradacja pokrycia a nie krycia wstępnego. Nie sądzę aby zaprawa miała zgubny wpływ na folię Tyveka. Radzę jednak zrezygnować z pomysłu ułożenia gąsiorów na zaprawie gdyż takie wykonanie może znacznie ograniczyć wentylację połaci. Dachówki wentylacyjne służą do wspomagania wentylacji gdyż są elementem nawiewnym podobnie jak szczeliny pomiędzy dachówkami. Elementem wywiewnym jest taśma pod gąsiorami. Życzę rozsądnych decyzji. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...