Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wydajnosc plaszcza a kominek narozny ??


klary1

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie do praktykow poniewaz zona chce kupic kominek narozny z dodatkowa boczna szyba np : http://kratki.com/test/images/products/2132/4c483aa02941f_full.jpg

 

Zastanawiam sie czy taki kominek nie bedzie mial mniejszej wydajnosci niz rozawiazanie tradycyjne ? -tzn. moc ta sama 24kW natomiast w takim rozwiazaniu sila rzeczy powierzchnia odbierająca cieplo musi byc mniejsza. Czy ktos mial doswiadczenie w tym temacie ?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wkład nie ma izolacji w palenisku?

Czy tylko takie zdjęcie...

 

Witam,

To jest dokladnie Amelia 24kW z kratki.pl

http://kratki.com/test/pl/produkt/zx-wklad-kominkowy-z-plaszczem-wodnym-amelia-24-kw-lewy-z-wezownica_ameliapwbl24wz

Bohusz - wiem ze kratki.pl sprzedaja izolacje jako wyposazenie dodatkowe - natomiast nie jestem pewien czy oby napewno o tym samym mowimy.

Czy pytasz o wklad szamotowy ?

 

 

Pozdr

MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do pytania. Interesuje mnie kominek z szybami z 3 stron. Plus płaszcz wodny. Czy to ma sens czy odbiór ciepła będzie za mały żeby ogrzewać dom? Jak jest odbierane ciepło z takiego kominka - górą czy też ściankami?

pozdrawiam

Witam.

... raczej ścianką... ;) Jak mają być 3 szyby to pozostaje tylko jedna ścianka z wodą. Co do mocy to producenci podają moc znamionową (przy ostrym paleniu) każdego wkładu. Tu jest taki z 3 szybami:

http://www.arysto.com.pl/img/products/12b.jpg To Arysto 10WWLP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do praktykow poniewaz zona chce kupic kominek narozny z dodatkowa boczna szyba np : http://kratki.com/test/images/products/2132/4c483aa02941f_full.jpg

Zastanawiam sie czy taki kominek nie bedzie mial mniejszej wydajnosci niz rozawiazanie tradycyjne ? -tzn. moc ta sama 24kW natomiast w takim rozwiazaniu sila rzeczy powierzchnia odbierająca cieplo musi byc mniejsza. Czy ktos mial doswiadczenie w tym temacie ?

Pozdr

Witam.

Mam kominek narożny z PW taki jak na zdjęciu tyle, że z szybą unoszoną do góry (bardzo wygodne).

http://www.arysto.com.pl/img/products/11b.jpg To ARYSTO 10 WWL SJ. Kiedyś był artykuł (chyba sponsorowany przez Spartherm) w jednej z gazet, co do wydajności kominków i ilości przeszkleń. Oczywiste jest, że im więcej szyby tym więcej mocy "ucieka" przez szybę i mniej idzie do wody. Tu jest trochę informacji:http://www.kominki-godzic.pl/oferta.htm?id1=&id2=81&pm=46

A tak wygląda mój kominek już obudowany.

http://foto3.m.onet.pl/_m/c6c20c019a134cd2a36103450bb616af,10,19,0.jpg

Sterowanie TATARKIEM jest na innej ścianie.

Edytowane przez gonzo93
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, palisz już w swoim kominku? Gdzieś na forum wyczytałam, że do tego typu kominków (2, 3 szyby) trzeba załadować kilka taczek drewna dziennie :-) żeby ogrzać dom. Chciałam wcześniej właśnie Arysto 10WWLP. Ale te taczki drewna trochę mnie przerażają :-). Za mniejsze pieniądze teraz można dostać Jotula w promocji i mieć pewność że dom będzie ekonomicznie ogrzany.

Ciekawią mnie więc opinie osób użytkujących kominki z kilkoma szybkami.

pozdrawiam

Palę w kominku. Właściwie to popalam bo jeszcze nie sezon...

Jestem za podejściem systemowym... Dom to pochłaniacz (konsument) ciepła. Kominek to producent ciepła. Paliwem jest drewno. Wg wszelkich opinii i ekspertyz temperatura spalin z wkładów z PW jest niższa niż z wkładów powietrznych (czyli straty do atmosfery są mniejsze). Do kominka wrzucisz tyle drewna ile będzie chciał "pożreć" ciepła Twój dom. W moim wkładzie są wkładki szamotowe i uzyskuje się dość wysoką temperaturę spalania. Po kłodach nie zostają żadne węgielki. Wszystko spala się do drobnego popiołu i o ile wiem to są to oznaki dobrego spalania. Drewno spala się bardzo efektywnie i żeby utrzymać duży płomień to trzeba dość często dorzucać (wiadro na godzinę-pół). Jeśli utrzymuje się dobry ogień to jest minimalne okapcanie szyby i brak smolistych zanieczyszczeń. Tłamszenie dostępu powietrza nie ma sensu (kopci), zamykanie całkowite szybra też.

 

Reasumując.

1. Ilość drewna słabo zależy od rodzaju wkładu (słabość polega na tym, że jednak spalanie w wyższej temperaturze - czyli wkładki szamotowe jest lepsze), natomiast silnie zależy od konsumpcji ciepła przez budynek.

2. Liczba szyb we wkładzie ma wpływ na podział pozyskanego ciepła między salon i wodę. Im więcej szyb tym cieplej w salonie i mniej ciepła oddanego wodzie.

3. Jeśli ktoś chce mieć kominek z PW jako główne źródło ciepła to da się to zrobić. Trzeba być jednak przygotowanym, na dorzucanie dużych ilości drewna (skądś te GJ muszą się wziąć).

Teraz porównanie wkładu z PW i powietrznego:

Wkłady z PW:

+PLUSY:

łatwość dystrybucji ciepła (rozprowadzenie rurami CO)

możliwość ogrzania CWU

możliwość palenia nawet wtedy gdy jest ciepło (jeśli mamy bufor)

możliwość spięcia z innym piecem (gazowym, na paliwa stałe, elektrycznym)

-MINUSY

wyższa cena

konieczny dodatkowy osprzęt (wskazany bufor, pompy, sterownik, naczynie przelewowe)

 

Wkłady powietrzne

+PLUSY

niższa cena

niekonieczny dodatkowy osprzęt

-MINUSY

przy DGP konieczność prowadzenia szerokich kanałów

słaba kontrola nad DGP (albo wszystko albo nic)

zapach przypalonego kurzu przy DGP

brak możliwości ogrzania CWU

trudne palenie jak jest ciepło (nadmiar ciepła)

brak możliwości spięcia z innym kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo upraszczając - tyle samo.

Tylko w salonie z kominkiem trzy szybowym będziesz miała "saharę" i "letnio" w pozostałej części domu. Przy kominku z jedną szybą temperatura będzie o wiele bardziej wyrównana w całym domu (teoretycznie, bo zależy to jeszcze od wielu innych rzeczy).

Jeszcze jedna zależność - im wyższa temperatura w penisku tym mniej brudząca się szyba. Przy mniejszych przeszkleniach do wytworzenia tej temperatury potrzeba mniej paliwa.

I druga - im wyższa temperatura tym więcej można z takiego paleniska "wydusić" (podnieść jego sprawność) - ale to już nie idzie w parze ze sprawnością wielu wkładów - wiele z nich to "wypuszczacze" energii w komin :rolleyes:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każdy kominek pochłonie mi taką samą ilość drewna? Nie zależy to od "sprawności" kominka podawanej przez producenta (pomijając już kwestie montażu czy jakości instalacji)?
Tu przychylam się do Foresta - Tak. Sprawność kominka podawaną przez producenta wylicza się w przybliżeniu przez porównanie teoretycznej "energetyczności"/kaloryczności drewna i energii wyprodukowanej przez wkład. Straty to ciepło idące przez komin.

 

Ciepło oddane wodzie można kontrolować przez zadanie temperatury docelowej w pomieszczeniach.
Tak raczej można kontrolować dystrybucje ciepła po budynku, przez kręcenie zaworami przy kaloryferach. Ilość ciepła oddanego wodzie kontroluje się ilością wrzuconego drewna. Im więcej wrzucisz - tym więcej ciepła wyprodukujesz.

 

Oddanego przez szyby do salonu kontrolować się nie da, może zrobić się tego ciepła za dużo.
Ano nie da się. Chyba, że może jakieś żaluzje...

 

Przez ekonomiczne grzanie oprócz ilości zużytego drewna rozumiem też zarządzanie pozyskanym ciepłem.
Tu tylko duży bufor, zawory termostatyczne i kilka obiegów grzewczych.

 

Z powyższego wynika pytanie o ilość tego ciepła w salonie. Oba kominki Arysto mają niemałą moc 24 kW - czy takie kominki nadają się do niedużego salonu? Nie będzie przy nich za gorąco?
Pojęcie względne. Zależy od tego ile jest okien w salonie, jak jest zimno na dworze, jakie jest ocieplenie budynku, jaką temperaturę rozumiesz jako "ciepło" itd.

Ja mam salon ok 30m2 i po godzinie palenia w kominku temperatura podnosi się o ok 2 stopnie. Bez mrozów, bez kręcenia głowicą kaloryferów itp.

 

Reasumując - nie będę musiała wrzucać do kominka z 3 szybami więcej taczek drewna niż do takiego z 1 szybką? :-)
Raczej nie. Tak jak pisałem wcześniej, liczba szyb ma wpływ na podział ciepła między salon a wodę.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz, chętnie odpowiem.

 

ps. Aktualnie palę suchą sosną (leżała na pod dachem 2 lata i ostatnie parę miesięcy w garażu). Spala się doskonale, zero strzelań żywicy i kopcenia.

Edytowane przez gonzo93
kosmetyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...