Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zamierzam nabyć wkład kominkowy z szybą podnoszoną do góry, naszło mnie takie pytanie jak czyścić taką szybę ???

Jedna osoba wchodzi do kominka ( Jaś lub Małgosia ), zamykamy szybę ( czarownica ) i ta zamknięta czyści szybkę .

Jak źle wyczyści to zaczynamy palenie .....

 

to dobrze chyba by było żeby wkład był dostatecznie duży żeby im było wygodnie tam siedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam nabyć wkład kominkowy z szybą podnoszoną do góry, naszło mnie takie pytanie jak czyścić taką szybę ???

Jedna osoba wchodzi do kominka ( Jaś lub Małgosia ), zamykamy szybę ( czarownica ) i ta zamknięta czyści szybkę .

Jak źle wyczyści to zaczynamy palenie .....

 

to dobrze chyba by było żeby wkład był dostatecznie duży żeby im było wygodnie tam siedzieć

No to nie dajemy dzieciom przez kilka dni jeść i się zmieszczą .

No ewentualnie od razu kupujemy wkład z odpowiednio dużą szybą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam nabyć wkład kominkowy z szybą podnoszoną do góry, naszło mnie takie pytanie jak czyścić taką szybę ???

 

Kazdy wklad kominkowy z podnoszona szyba ma mozliwosc jej odchylenia przy pozycji opuszczonej szyby.Ta mozliwosc jest przewidziana przede wszystkim dla czyszczenia szyby a nie dla palenia w kominku przy otwartej szybie (zawiasy i uszczelki).W instrukcji obslugi jest zawsze dokladnie wyjasnione w jaki sposob mozemy uchylic szybe.

 

Podczas lektury Forum Muratora musialem z rozczarowaniem stwierdzic , ze jest duzo wiecej konkretnych pytan niz odpowiedzi na nie .Wiekszosc odpowiadajacych nie powinna zajmowac stanowiska jezeli nie moze pomoc

pytajacemu.Humor i brak kompetencji jest dozowany czesto w nadmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do fachowcow.W moim przekonaniu bardzo waznym parametrem

charakteryzujacym wklad kominkowy jest jego stopien sprawnosci.Ostatnio zostalo to nawet uregulowane normami.Rzecz w tym ze przeglad aktualnych ofert wkladow kominkowych jest pod tym wzgledem bardzo utrudniony.Wielu producentow nie podaje stopnia sprawnosci kominka albo tez sposobu jego okreslenia (norm). W rezultacie kupujacy ma bardzo mgliste pojecie o tym jak ekonomicznie w przyszlosci bedzie pracowal sam wklad kominkowy - ile cieplego powietrza ucieknie

bezuzytecznie w komin.

 

Po tym dlugim wstepie wyjasniajacym podstawe mojego pytania chcialbym zaprosic uczestnikow forum do podzielenia sie tym parametrem eksploatacji kominkow lub tez podanie rzetelnego zrodla informacji na ten temat.

 

Analizujac budowe krajowych kominkow np Tarnawa doszedlem do wniosku

ze nie mozna oczekiwac od niego dobrej sprawnosci skoro cieplo spalania

po tym jak juz jest rozgrzana obudowa ucieka szybko do gory lekko tylko zahamowane deflektorem (czopuch jest tez juz goracy).

Tak wiec w moim przekonaniu podczas pracy ciaglej zbyt duzo ciepla ucieka

i nagrzewa komin.

Przed kilku laty widzialem inne rozwiazanie kominkow o bardzo wysokiej sprawnosci gdzie tylna sciana komory spalania byla zbudowana podwojnie

i gdzie w wysokiej temperaturze nastepowalo dopalanie spalin .

Dopiero pozniej spaliny byly poprzez szereg przeszkod cieplnych kierowane

do przewodu kominowego. Rozwiazanie takie spotkalem u producenta ktory jest pionierem zamknietych wkladow kominkowych.

Byc moze jego rozwiazania sa skutecznie opatentowane i musimy na rynku

krajowym zadawalac sie podstawowymi rozwiazaniami.

Byc moze jednak istnieja krajowi producenci ktorzy sa konkurencyjni od wzgledem sprawnosci oraz ceny i jakosci do najlepszych w tej branzy.

Mam na mysli sprawnosc rzeczywista kominka w granicach 80 % i ekologiczne

spalanie drewna. Prosze o podanie wkladow kominkowych ktore spelniaja te kryteria.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq masz rację :) sprawność normalnych wkładów jest około 60%(kasety) do 70%, a tych z systemem dopalania spalin około 85%. Dobre firmy od paru lat mają i wprowadzają coraz więcej takich modeli. Zgodnie z wymogami i zaostrzającą się polityką uni europejskiej można spodziewać się za kilka lat wprowadzenia obowiązku stosowania tego rozwiązania przez firmy produkujące.

Wydaje mi się że żadna firma Poska jeszcze nie wprowadziła tego systemu do produkowanych przez siebie wkładów :( Uważam że warto stosować wszelkiego rodzaju nadstawki, aby odzyskać ciepło uciekające do komina ( z systemem dopalania też)

Tego typu rozwiązanie ma np: SCAN, Dovre, Jotul, Bruner (wybrane modele)

Pozdrawiam

Jerzy A

ps. można się rozpisywać, co? dlaczego?,polityka firm, ale widzę że Jesteś może jedynym bardziej doinformowanym :) po 22 jestem raczej dostępny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z wymogami i zaostrzającą się polityką uni europejskiej można spodziewać się za kilka lat wprowadzenia obowiązku stosowania tego rozwiązania przez firmy produkujące.

Wydaje mi się że żadna firma Poska jeszcze nie wprowadziła tego systemu do produkowanych przez siebie wkładów :(

 

 

an-bud Dzekuje za szybka i wyczerpujaca odpowiedz a przede wszystkim za slowa uznania z ust Najlepszego Doradcy i Fachowca.

Moja znajomosc rzeczy jest jednak czysto teoretyczna i chetnie skorzystam z Twoich praktycznych uwag.

Producenci wkladow kominkowych w EU sa juz obecnie zobligowani do stosowania normy EN 13240 .Norma ta wyczerpuje wszystkie podstawowe parametry palenisk kominkowych.Rzecz w tym ze jest jeszcze przez wielu producentow ignorowana , ale to juz tylko kwestia czasu bo konkurencja jest silna.

Obecnie zastanawiam sie nad zbudowaniem nastepujacego kominka (tutaj poprosze o uwagi ):

- pow. do ogrzania poziom parteru 75 m2 , poziom gorny 65 m2

- izolacja budynku dobra ,okna plastik , nowy budynek ,domek jednorodzinny

- grzanie ciagle (jako uzupelnienie gaz i grzejniki)

Wklad kominkowy ze sporym zapasem mocy np 18 kW Tarnawa z doplywem swiezego powietrza do paleniska oraz z oddzielnym doplywem powietrza pomieszczenia od dolu od zewnatrz wkladu. Obudowa wkladu akumulacyjna tzn srodek szamot a na zewnatrz kafle . Bogate uzebrowanie wewnetrzne sterujace przeplywem powietrza . Brak wyplywu powietrza na parterze.

Cieple powietrze ze srodka obudowy tego poziomu jest prowadzone bezposrednio na strych (filtr) i tam rozdzielane grawitacyjnie na pomieszczenia na pietrze. Wyplyw regulowany przy pomocy anemostatow.

 

Moja koncepcja budowy kominka akumulacyjnego wynika z nastepujacych powodow :

- uwazam ze promieniowanie powierzchni jest korzystniejsze niz konwekcja powietrza w pomieszczeniu (zasada hypokausten)

- poniewaz rura dymowa bedzie podlaczona do przewodu kominowego dopiero na wysokosci sufitu , bedzie dogrzewala wnetrze tego pieco - kominka

- poniewaz w rurze dymowej nie nastapi szybki spadek temperatury jak w przypadku bezposredniego wprowadzenia do przewodu kominowego to zmniejszy sie sila ciagu w kominie - ktora mozna bedzie regulowac doplywem swiezego zewnetrznego powietrza do paleniska .

Ta mniejsza sila ciagu powinna znacznie polepszyc sprawnosc calkowita kominka czyli wielkosc oddawania ciepla.Nawet jesli w chwili obecnej wielkosc sily ciagu jest niewielka to i tak mozna tutaj odzyskac cieplo spalin z rury dymowej.

 

Rozwiazanie takie powinno w moim przekonaniu zapewnic bardziej rownomierny rozklad temperatur w pomieszczeniach oraz wolniejsze nagrzewanie i ochladzanie.

 

To tylko projekt , nie wiem czy w praktyce ma szanse na sprawdzenie sie.

:D

Jesli zgodzisz sie co do przedstawionej zasady dzialania to przejdziemy pozniej do szczegolow rozwiazania.

Pozdrawiam

Janusz S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq, dzięki za odpowiedź

 

Wito2008 przy wyborze wkladu z podnoszona szyba polecal bym jak najdalej idaca ostroznosc. Tylko niewiele firm na swiecie opanowalo ta technike.

Polecal bym Tobie najlepsze firmy w szczegolnosci malo znane na rynku polskim firmy szwajcarskie . Tam rzeczywiscie wszystko funkcjonuje jeszcze po latach a nie tylko na poczatku .

Drogie ale dobre.

Duze roznice temperatur sa glownym powodem trudnosci wlasciwego rozwiazania technicznego mechanizmu podnoszenia szyby , do tego dochodzi jeszcze problem uszczelnienia w pozycji roboczej.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-bud

 

Kominek już mam muszę tylko wykonać komorę Nad wkładem i stamtą wypuścić rury rozprowadzające powietrze.

 

Zdjęcie poniżej:

 

http://images32.fotosik.pl/18/55c8d8981cf6f608med.jpg

 

Chciałbym obudowąć go płytami GKB prosto do góry. Jak poprawnie wykonać taki szkielet. Drzwiczki śą podnośzone do góry więc chyba trzeba zachować jakiś odstęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq, dzięki za odpowiedź

 

Wito2008 przy wyborze wkladu z podnoszona szyba polecal bym jak najdalej idaca ostroznosc. Tylko niewiele firm na swiecie opanowalo ta technike.

Polecal bym Tobie najlepsze firmy w szczegolnosci malo znane na rynku polskim firmy szwajcarskie . Tam rzeczywiscie wszystko funkcjonuje jeszcze po latach a nie tylko na poczatku .

Drogie ale dobre.

Duze roznice temperatur sa glownym powodem trudnosci wlasciwego rozwiazania technicznego mechanizmu podnoszenia szyby , do tego dochodzi jeszcze problem uszczelnienia w pozycji roboczej.

Pozdrawiam :D

 

 

a co sądzisz o Hajduku VOLCANO 2P h?

wstępnie coś takiego zaproponował mi kominkarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wito2008

 

 

a co sądzisz o Hajduku VOLCANO 2P h?

wstępnie coś takiego zaproponował mi kominkarz

 

Zalezy jakie masz plany zwiazane z kominkiem : tylko estetyka ? palenie stale ? jedno i drugie ? ekonomika ? niezawodnosc ? itd

Wklad trzeba dobrac pod katem potrzeb.

Hajduk jest firma polska ktora na temat Twojego modelu nie udostepnia zadnych danych : protokol badan , parametry techniczne (wymiary to za malo).

Nie znam wyrobow tej firmy ani tez opinii uzytkownikow.

Kominkarze sa czesto zwiazani z okreslonymi producentami i dlatego trzeba ostroznie podchodzic do ich wypowiedzi.

Pamietaj , ze kominek ma Tobie sluzyc jakies 20-30 lat i musi funkcjonowac caly czas.Poza tym powinien byc ekonomiczny w uzytkowaniu.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq- mam podobne do Twoich oczekiwania w stosunku do kominka. Też akumulacyjność-promieniowanie a mniej konwekcja (czyli sporo szamotu i kafle ewentualnie klinkier na zewnątrz). Ale także myślę o jakieś wężownicy bądź płaszczu do wytwarzania ciepłej wody w buforze wodnym a potem jej rozbiór do co i cwu. Obecnie szukam jakiś planów budowy czegoś takiego, ale materiały dostępne są bardzo ubogie, fragmentaryczne.

Myślę że albo polecę zabudować we wnętrzu tego pieco-kominka jakiś komercyjny wkład z PW (jaki najlepiej?) albo zlecę zdunowi (kłopot ze znalezieniem takiego!) zbudowanie klasycznego pieca z tzw. podkową i drzwiczkami z szybą (podobno są takie w handlu?).

pzdr.-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq- mam podobne do Twoich oczekiwania w stosunku do kominka. Też akumulacyjność-promieniowanie a mniej konwekcja (czyli sporo szamotu i kafle ewentualnie klinkier na zewnątrz). Ale także myślę o jakieś wężownicy bądź płaszczu do wytwarzania ciepłej wody w buforze wodnym a potem jej rozbiór do co i cwu. Obecnie szukam jakiś planów budowy czegoś takiego, ale materiały dostępne są bardzo ubogie, fragmentaryczne.

Myślę że albo polecę zabudować we wnętrzu tego pieco-kominka jakiś komercyjny wkład z PW (jaki najlepiej?) albo zlecę zdunowi (kłopot ze znalezieniem takiego!) zbudowanie klasycznego pieca z tzw. podkową i drzwiczkami z szybą (podobno są takie w handlu?).

pzdr.-romwis

 

witam romwis , ja tez myslalem wczesniej o wkladzie z plaszczem wodnym ale po przerzuceniu stosow literatury na ten temat zrezygnowalem.

Powod jest prosty : wody nie mozna ogrzac powyzej punktu wrzenia a wiec 100 °C realnie moze to byc np temp max 95 °C.

Okrecajac wezownica wodna palenisko kominka powodujemy jego systematyczne chlodzenie do nie ekonomicznej dla jego pracy temperatury.W zwiazku z tym : zmniejsza sie sprawnosc kominka, pogarsza sie sprawnosc spalania drewny , nastepuje wytwarzanie smoly na szybie .To tak w skrocie. Nie mowie juz o tym ze trzeba dostarczac do spalania o wiele wieksza ilosc paliwa niz jest to w przypadku normalnego kominka.Wtedy salon zamienia sie rzeczywiscie w kotlownie ze stosem drewna obok i czarna szyba. Tego przeciez nie chcemy.

 

Jedna z innych mozliwosci bylo by wykorzystanie goracych spalin do ogrzania chlodnicy z woda za pomoca przystawki do wkladu kominkowego. Jest to jednak jak do tej pory nie zrealizowane albo bardzo malo popularne.Wystepuja tu z pewnoscia problemy materialowe i chemiczne ktore sa trudne do rozwiazania.

 

Moj przedstawiony powyzej projekt postanowilem poprawic o brak wariantu prowadzenia cieplego powietrza najpierw na poddasze.

Lepiej bedzie przewody cieplne bezposrednio poprowadzic do ogrzewanych pomieszczen.Oczywiscie odpowiednio je ukrywajac. Poprowadzenie ciepla na poddasze wiazalo by sie z bardzo klopotliwa izolacja cieplna i problemem skraplania wilgotnosci powietrza w rurach i wycieku na zewnatrz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq rozkręciłeś wątek :) mam obecnie troszkę mnie czasu, ale nocami jestem osiągalny :) ( Dziedzic w szpitalu :( właśnie wróciłem)

Kominki to mój 2 "konik" pierwszy to domek :) teraz ogólnie o temacie :

1. wkład Tarnawa 18 kw - z średniej półki dobry wybór ( ma swoje wady :( )

2. parter tylko z promieniowania obudowy- może być problem ( piece kaflowe dają wyższą temperaturę i są na jedno pomieszczenie, mam podobne rozwiązanie w piecu postawionym ponad 100 lat temu :) (zobacz zdjęcia ruinki)

3.filtr wyklucza grawitacyjne rozprowadzenie ciepła

Ja bym szedł w kierunku "mieszanki" i tak na przykładzie Jotul 18 ma nominalną moc 15kw a nakładka wodna 9kw ( tyle bez nakładki idzie w komin :( ) to tak przykładowo podałem dane tej firmy, jako nieliczni podają wszystkie dane.

To tak troszkę ogólnie :) idę napalić w kominku (moje jedyne ogrzewanie)

pozdrawiam

Jerzy A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kominek już mam muszę tylko wykonać komorę Nad wkładem i stamtą wypuścić rury rozprowadzające powietrze.

 

Zdjęcie poniżej:

 

http://images32.fotosik.pl/18/55c8d8981cf6f608med.jpg

 

Chciałbym obudowąć go płytami GKB prosto do góry. Jak poprawnie wykonać taki szkielet. Drzwiczki śą podnośzone do góry więc chyba trzeba zachować jakiś odstęp.

Widzę że dom jest "kanadyjczyk" obowiązkowo ścianki ogniowe!!! Po jakiego grzyba OSB przy kominie na działowej ściance??? Masz inspektora??? Luz przy wkładzie ( obudowa do drzwiczek min 7mm) Luz obudowa z izolacją min. 5cm strop przy drewnianym szkielecie też bardzo dobrze trzeba izolować!!! Wlot powietrza ogrzewanego min 750 cm2 ale zależy od mocy wkładu. Odpowiedni przekrój rur DCP . wpis do dziennika budowy jak nie to samowola :( itd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq- mam podobne do Twoich oczekiwania w stosunku do kominka. Też akumulacyjność-promieniowanie a mniej konwekcja (czyli sporo szamotu i kafle ewentualnie klinkier na zewnątrz). Ale także myślę o jakieś wężownicy bądź płaszczu do wytwarzania ciepłej wody w buforze wodnym a potem jej rozbiór do co i cwu. Obecnie szukam jakiś planów budowy czegoś takiego, ale materiały dostępne są bardzo ubogie, fragmentaryczne.

Myślę że albo polecę zabudować we wnętrzu tego pieco-kominka jakiś komercyjny wkład z PW (jaki najlepiej?) albo zlecę zdunowi (kłopot ze znalezieniem takiego!) zbudowanie klasycznego pieca z tzw. podkową i drzwiczkami z szybą (podobno są takie w handlu?).

pzdr.-romwis

Są dwie szkoły: akumulacyjne podejście i mało akumulacyjne podejście do budynku jako całości. Przy ścianach murowanych jest już potężny akumulator, inaczej jest w szkieletowym. Osobiście wolę mało akumulacyjne (bardziej sterowalne) są plusy i minusy każdy ma wolny wybór :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaneq rozkręciłeś wątek :) mam obecnie troszkę mnie czasu, ale nocami jestem osiągalny :) ( Dziedzic w szpitalu :( właśnie wróciłem)

Kominki to mój 2 "konik" pierwszy to domek :) teraz ogólnie o temacie :

1. wkład Tarnawa 18 kw - z średniej półki dobry wybór ( ma swoje wady :( )

2. parter tylko z promieniowania obudowy- może być problem ( piece kaflowe dają wyższą temperaturę i są na jedno pomieszczenie, mam podobne rozwiązanie w piecu postawionym ponad 100 lat temu :) (zobacz zdjęcia ruinki)

3.filtr wyklucza grawitacyjne rozprowadzenie ciepła

Ja bym szedł w kierunku "mieszanki" i tak na przykładzie Jotul 18 ma nominalną moc 15kw a nakładka wodna 9kw ( tyle bez nakładki idzie w komin :( ) to tak przykładowo podałem dane tej firmy, jako nieliczni podają wszystkie dane.

To tak troszkę ogólnie :) idę napalić w kominku (moje jedyne ogrzewanie)

pozdrawiam

Jerzy A

 

:D dales mi na poczatek dobre karty wiec udalo mi sie troche zainteresowanie podkrecic , dzieki :)

1.widzialem ze wyszla niedawno Tarnava 21 kW w innym ksztalcie , moze wiesz cos blizszego ? Model 18 kW mial podobno typowe problemy z przegrzaniem tylnej sciany.Teraz nowy model ma to troche inaczej rozwiazane jak ze zdjec wynika.

2.Parter to jest u mnie jedno duze pomieszczenie :salon z kuchnia a obok sypialnia.Tak wiec powinno wystarczyc ciepla ale kratke na wywiew na tym poziomie bede chyba musial zrobic zeby lepiej regulowac temperature pomieszczenia.Bede chcial tez wpuscic do srodka (nie wiem jak to sie nazywa) taka obudowe stalowa z drzwiczkami na zewnatrz w celu pieczenia jabluszek jak w dawnych piecach kaflowych bywalo .

3.Z tym filtrem nie bede sie chyba bawil bo postanowilem od razu puscic cieplo z bocznych scian w gornych pokojach. Na szczescie nie pale papierosow a wiec nie bedzie u gory zapewne zbyt "ciezkie" powietrze .

Podobny system mialem okazje przetestowac u znajomych i przy -25 °C na zewnatrz chodzilismy w domu w krotkich rekawkach.

Aha , przy kominku chcialbym zrobic z obydwu stron taki wkomponowane laweczki najlepiej gdyby byly cieple a nie zimny material.Mysle ze na tym niskim poziomie trudno by bylo je ogrzac cieplem z kominka ?

 

Czy masz jakies doswiadczenia z ta nakladka wodna ? troche jestem nieufny do kombinacji woda/ogien :D

 

Przejrzalem sobie Twoj album , wspaniala rzecz ! i te kominki do tego :D

Jasne ze duzo pracy przed Toba ale satysfakcja tez ogromna.

Ja tez sie osiedlilem na wsi :D ,tyle ze blisko miasta. :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

:D dales mi na poczatek dobre karty wiec udalo mi sie troche zainteresowanie podkrecic , dzieki :)

1.widzialem ze wyszla niedawno Tarnava 21 kW w innym ksztalcie , moze wiesz cos blizszego ? Model 18 kW mial podobno typowe problemy z przegrzaniem tylnej sciany.Teraz nowy model ma to troche inaczej rozwiazane jak ze zdjec wynika.

2.Parter to jest u mnie jedno duze pomieszczenie :salon z kuchnia a obok sypialnia.Tak wiec powinno wystarczyc ciepla ale kratke na wywiew na tym poziomie bede chyba musial zrobic zeby lepiej regulowac temperature pomieszczenia.Bede chcial tez wpuscic do srodka (nie wiem jak to sie nazywa) taka obudowe stalowa z drzwiczkami na zewnatrz w celu pieczenia jabluszek jak w dawnych piecach kaflowych bywalo .

3.Z tym filtrem nie bede sie chyba bawil bo postanowilem od razu puscic cieplo z bocznych scian w gornych pokojach. Na szczescie nie pale papierosow a wiec nie bedzie u gory zapewne zbyt "ciezkie" powietrze .

Podobny system mialem okazje przetestowac u znajomych i przy -25 °C na zewnatrz chodzilismy w domu w krotkich rekawkach.

Aha , przy kominku chcialbym zrobic z obydwu stron taki wkomponowane laweczki najlepiej gdyby byly cieple a nie zimny material.Mysle ze na tym niskim poziomie trudno by bylo je ogrzac cieplem z kominka ?

 

Czy masz jakies doswiadczenia z ta nakladka wodna ? troche jestem nieufny do kombinacji woda/ogien :D

 

Przejrzalem sobie Twoj album , wspaniala rzecz ! i te kominki do tego :D

Jasne ze duzo pracy przed Toba ale satysfakcja tez ogromna.

Ja tez sie osiedlilem na wsi :D ,tyle ze blisko miasta. :D

 

Pozdrawiam

:D 1.To jaka waga tego wkładu 21 kw :evil: przesadzają z grubością i ciężarem palenisk.

2. w zależności od regionu zmieniają się nazwy, na moim terenie to kawiarka :)

3. z takimi ławeczkami kombinował Forest Natura w dziale wnętrza, temat "nasze kominki" z nakładkami wodnymi i powietrznymi kombinują już wszystkie większe firmy :) najbardziej efektywny odzysk ciepła traconego z kominka, tylko te ceny :(

Do mojego domku wkład robiłem sam ( muszę jeszcze zrobić sobie kilka sztuk) w prosty sposób podniosłem sprawność ( czytaj wydajność) wkładu :) laboratorium badwczego jak mają wielkie firmy to ja nie :( mam ale porównując dane to prawie jak z systemem CB ( z dopalaniem gazów) :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...