Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Olcha to jak najbardziej dobry opał. Sucha oczywiście.

Generalnie można powiedzieć że 1 kg każdego jednego drewna ma zbliżoną wartość opałową. Czy to jest 4,1 czy 4,4 "czegośtam" to nieważne (u brzozy większy udział samej celulozy, czyli doskonale spalającej się mieszanki węgla, wodoru i tlenu, nieznacznie zwiększa tę wartość, a u iglaków związków żywicy).

Tyle że tona drewna brzozowego czy sosnowego i tona drewna dębowego, grabowego czy bukowego nieco inaczej się w drewutni (nie-) mieści ... :rolleyes:

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Hej, hej. Wybaczcie, jeśli ktoś już poruszał ten temat, ale nie mam ochoty brnąć przez 515 stron tego tematu, żeby znaleźć tylko część odpowiedzi na moje pytanie. Otóż... smog tematem dość nośnym stał się w zeszłym roku i, jako, że zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, żeby:

1. zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu

2. oszczędzić trochę nasze całkiem ładne okolice i środowisko

chcemy wybrać kominek, który będzie miał jak najlepsze parametry spalania. I tu pojawia się problem przy wkładach kominkowych- strasznie drogie mają skuteczność 60-70%, a żeby emisji szkodliwych substancji było jak najmniej szukamy wkładów ze skutecznością 80%. I tu pojawia się problem, bo... wybór jest mikro i z dostępnością słabo :( Pomocy.

 

PS: Tak, wiem, że drewno musi być suche i sezonowane, żeby emisja była zminimalizowana. Kominek będzie pewnie bardziej dekoracyjny, niż użytkowy, ale jednak zależy nam na tym, żeby nie syfić we własnym ogródku i nie zapłacić miliona monet. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bepo, przede wszystkim – oczywiście tylko suchym należy palić – ale musicie nauczyć się prawidłowo palić. Ta skuteczność ma się nijak do dbania o środowisko. Dotyczy tego ile ciepła jest wstanie konkretny wkład wyprodukować. A ty powinieneś się martwić jak palić, żeby jak najmniej dymić z komina :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest dobre pytanie - jak mamy palić? Bo, szczerze mówiąc, wydajność wydajnością(mamy zaplanowaną podłogówkę i pompę ciepła- kominek to kaprys) zależy mi na tym, żeby nie emitować za dużo odpadów do powietrza, którym będę oddychać, ja, mój mąż i nasze koty ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bepo, do góry nogami palić. To jedyny właściwy sposób. Unikniesz zadymiania, brudnej szyby, okopconego paleniska. A wszystko dlatego, że wkład i cała reszta łącznie z kominem będzie sie powoli nagrzewać... E... co ja tu będę pisać :) Lepiej przeczytaj jak to się robi u Piotra na blogu mozna-palic-do-gory-nogami albo na facebooku

Gwarantuję, że to proste i skuteczne, a z komina (u mnie też) leci ledwie widoczna biała mgiełka :) Wkład wcale nie musi być Brunnera za grubą kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, hej. Wybaczcie, jeśli ktoś już poruszał ten temat, ale nie mam ochoty brnąć przez 515 stron tego tematu, żeby znaleźć tylko część odpowiedzi na moje pytanie. Otóż... smog tematem dość nośnym stał się w zeszłym roku i, jako, że zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, żeby:

1. zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu

2. oszczędzić trochę nasze całkiem ładne okolice i środowisko

chcemy wybrać kominek, który będzie miał jak najlepsze parametry spalania. I tu pojawia się problem przy wkładach kominkowych- strasznie drogie mają skuteczność 60-70%, a żeby emisji szkodliwych substancji było jak najmniej szukamy wkładów ze skutecznością 80%. I tu pojawia się problem, bo... wybór jest mikro i z dostępnością słabo :( Pomocy.

 

PS: Tak, wiem, że drewno musi być suche i sezonowane, żeby emisja była zminimalizowana. Kominek będzie pewnie bardziej dekoracyjny, niż użytkowy, ale jednak zależy nam na tym, żeby nie syfić we własnym ogródku i nie zapłacić miliona monet. ;)

 

Słabo szukasz. Mój kominek Unico (z płaszczem wodnym) ma deklarowaną sprawność 87%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy tobie ta sprawność jest taka potrzebna, skoro kominek ma być tylko dla przyjemności? Raczej pomyśl o kupieniu takiego, ktory, gdy w nim napalisz, to nie zrobi ci w salonie temperatury jak w piecu hutniczym :) A napalić, żeby był fajny efekt ognia trzeba. Nie da się włożyć pięciu drzazg i cieszyć ogniem :)

Masz rekuperację pewnie. więc potrzebujesz wkład szczelny. Może Arysto powietrzny, a może Hitze. Możesz o nie zapytać Piotra Baturę, bo je testuje.

http://arysto.com.pl/katalog/

http://www.hitze.pl/kominki.html

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej, ponieważ mam niestety wrażenie, że w salonach kominków próbuje mi się z góry wciskać bardzo drogie rozwiązania (niekoniecznie optymalne i mi potrzebne).

 

Kominek ma pełnić u mnie w domu funkcje raczej rekreacyjno - estetyczna czyli ma budować atmosferę, a nie być źródłem ogrzewania. Mamy w domu 100% podłogówki, nie ma rekuperacji. Marzy mi się kominek taki tradycyjny, w angielskim stylu, z białym portalem. Dziś w salonie pan pokazał nam wkład za ponad 7000 zł - jakiś niemiecki, chociaż nie widział naszego wnętrza, słysząc, że w miejscu gdzie ma stać kominek biegnie niestety podłogówka już od razu tłumaczył jakie wykona zbrojenie do ściany i tak dalej. Oczywiście cenię pomysłowość, ale nie jestem pewna czy to będzie konieczne i niezbędne.

 

Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej, ponieważ mam niestety wrażenie, że w salonach kominków próbuje mi się z góry wciskać bardzo drogie rozwiązania (niekoniecznie optymalne i mi potrzebne).

 

Kominek ma pełnić u mnie w domu funkcje raczej rekreacyjno - estetyczna czyli ma budować atmosferę, a nie być źródłem ogrzewania. Mamy w domu 100% podłogówki, nie ma rekuperacji. Marzy mi się kominek taki tradycyjny, w angielskim stylu, z białym portalem. Dziś w salonie pan pokazał nam wkład za ponad 7000 zł - jakiś niemiecki, chociaż nie widział naszego wnętrza, słysząc, że w miejscu gdzie ma stać kominek biegnie niestety podłogówka już od razu tłumaczył jakie wykona zbrojenie do ściany i tak dalej. Oczywiście cenię pomysłowość, ale nie jestem pewna czy to będzie konieczne i niezbędne.

 

Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.

 

Poczytaj, przemyśl. Ja tak zrobiłem i cieszę się kominkiem za każdym razem kiedy w nim rozpalam. Forum jest stronnicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum nie jest stronnicze, ale Zduni, czyli Ci od których wszyscy oczekujemy rady w kwestii kominków, mają swoje preferencje jak każdy fachowiec zresztą. Ci, którzy wiedzą trochę o kominkach, ale nie są fachowcami (ja np.) mogą pomóc pozbierać się trochę z tematem, ale tylko tyle.

 

Czy ja dobrze rozumiem, że w miejscu, gdzie ma stać kominek, masz położone rurki podłogówki? Delikatnie mówiąc to może być problem dla podłogówki z powodu temperatury wewnątrz obudowy wkładu.

Chcesz kominek angielski, ale z wkładem? Ile masz miejsca na całość razem z obudową? Jak duże jest pomieszczenie, w którym ma być kominek? Czy masz doprowadzenie powietrza z zewnątrz?

I wreszcie czy dom ma rekuperację, bo nie każdy wkład spełnia wymagania w takiej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum nie jest stronnicze, ale Zduni, czyli Ci od których wszyscy oczekujemy rady w kwestii kominków, mają swoje preferencje jak każdy fachowiec zresztą. Ci, którzy wiedzą trochę o kominkach, ale nie są fachowcami (ja np.) mogą pomóc pozbierać się trochę z tematem, ale tylko tyle.

 

Czy ja dobrze rozumiem, że w miejscu, gdzie ma stać kominek, masz położone rurki podłogówki? Delikatnie mówiąc to może być problem dla podłogówki z powodu temperatury wewnątrz obudowy wkładu.

Chcesz kominek angielski, ale z wkładem? Ile masz miejsca na całość razem z obudową? Jak duże jest pomieszczenie, w którym ma być kominek? Czy masz doprowadzenie powietrza z zewnątrz?

I wreszcie czy dom ma rekuperację, bo nie każdy wkład spełnia wymagania w takiej sytuacji?

Pestka. Temperatura przy podłodze, nawet w kiepsko wentylowanej obudowie, nie przekroczy 40 o C, a temat wzmacniania kilka razy już dyskutowaliśmy. Jeśli kominek nie przekroczy wagi szafy z książkami, to tak jak pod ta szafę, nie trzeba nic wzmacniać. Przy cięższych kominkach, trzeba raczej zadbać o strop pod rurkami i zastosować rozwiązania pozwalające rurkami się nie przejmować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej, ponieważ mam niestety wrażenie, że w salonach kominków próbuje mi się z góry wciskać bardzo drogie rozwiązania (niekoniecznie optymalne i mi potrzebne).

 

Kominek ma pełnić u mnie w domu funkcje raczej rekreacyjno - estetyczna czyli ma budować atmosferę, a nie być źródłem ogrzewania. Mamy w domu 100% podłogówki, nie ma rekuperacji. Marzy mi się kominek taki tradycyjny, w angielskim stylu, z białym portalem. Dziś w salonie pan pokazał nam wkład za ponad 7000 zł - jakiś niemiecki, chociaż nie widział naszego wnętrza, słysząc, że w miejscu gdzie ma stać kominek biegnie niestety podłogówka już od razu tłumaczył jakie wykona zbrojenie do ściany i tak dalej. Oczywiście cenię pomysłowość, ale nie jestem pewna czy to będzie konieczne i niezbędne.

 

Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.

Jednak czytać, najlepiej wypowiedzi nie kierowane do Ciebie i samemu wyciągać wnioski. Albo komuś zaufać, ale tu jawi się problem, że mogą to być próby manipulacji...:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej,

 

Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.

 

Podaj przybliżony adres budowy , posiadamy rozbudowaną sieć sprzedaży , pomogę dobrać odpowiedniego wykonawcę z Twojej okolicy .

 

Inny niedrogi wkład ;

Slajd26.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry.

Mam pytanie odnośnie dystrybucji ciepła w istniejącym już kominku. Poniżej zamieszczam uproszczony schemat rozmieszczenia pomieszczeń odległość między kratkami wylotowymi a kominkiem to tak jak na rysunku około 8m kanału. Chciałbym rozprowadzić ciepło do 2 pomieszczeń tak jak na rysunku. Klatka schodowa na rys nr 1 prowadząca na poddasze jest nie ogrzewana tak jak całe poddasze

 

Czy można puścić te kanały grawitacyjnie ??? czy konieczna jest pompa.

Jaki przekrój przewodu ???

Jaka izolacja szczególnie ta na nieogrzewanej klatce ???

 

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez wojtek1910
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie jest wykonalne, ale czy rękami majsterkowicza? To nie jest skomplikowane, ale wymaga odrobiny wyczucia i precyzji. Ocieplenie w części nieogrzewanej 15 - 20 cm wełny wokół rury. Przekroje 15 - 18 cm. Usytuowanie kanału nawiewnego najlepiej pod sufitem, ale nie zupełnie. Musisz zapewnić powrót powietrza do kominka (dołem), kanałami o podobnych przekrojach (mogą być trochę mniejsze)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...