Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Gość IZ_EK

Mam kominek z marmurowych elementów złożonych na klej.

Wybudowaliśmy dom i chcemy ten kominek przenieść. Spece, którzy składali kominek powiedzieli, że klej rozpuści się pod wpływem wody i będzie można go przenieść i znowu złożyć. Czy to prawda i jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czy jest jakas najlepsza szkola palenia w kominku?

 

To moj pierwszy sezon w kanadyjczyku...

 

 

Witam,

sorki za tak pozna odpowiedz,ale mialem mnostwo pracy i dopiero teraz nadrabiam zaleglosci.

Prosze mi podeslac bardziej szczegolowe informacje na temat kominka.Tak czy owak w ciagu kilku dniu podesle na priva ogolne instrukcje....jak palic...:)

Pozdrawiam

Ja też poproszę te instrukcje ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do kominka z płaszczem wodnym mam doprowadzenie powietrza rurą fi 50 mm. Wyczytałam, że to bardzo mało. Mam wiec pytanie jakie mogą być tego skutki? Jak naprawić ten błąd innymi sposobami. Dodam że kominek znajduje się w pomieszczeniu o powierzchni 26 m2 otwartym na jadalnie i kuchnię o powierzchni 30 m2.

Tylko nie piszcie proszę że koniecznie trzeba rurę wymienić bo niestety nie mam już mozliwości (dom jest otynkowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że dodatkowa kratka/otwór na dole na salon + ta rura fi 50 poradzą sobie. Gdyby rura była była większa możnaby było nie robić dziury pod kominkiem. Niektórzy wogóle nie mają i żyją - zależy do czego będziesz używać tego kominka - rekraacyjnie_sporadycznie czy grzewczo-stałopalnie.

PS

A sory nie doczytałem że z płaszczem czyli palenie ciągłe - to tu już niech się wypowiedzą specjaliści o możliwościach dosciągnięcia dodatkowego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wymyśliłem coś takiego, kominek jako piec z odzyskiem ciepła przez DGP.

W salonie na parterze kominek w prostopadłościennej obudowie z pełnej cegły, na poddaszu nad obudową ściana przyklejona do komina jako fragment ściany działowej. Nadmiar ciepła odbierany przez DGP i ogrzewający dalej położone pomieszczenia na parterze kratkami w suficie i pomieszczenia na poddaszu kratkami przy podłodze. Oczywiście odzysk ciepła z rekuperatorem na strychu.

Jak to wszystko prawidłowo zrobić, może ktoś już coś takiego wykonał w swoim domu i będzie mógł mi coś doradzić i na co zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wymyśliłem coś takiego, kominek jako piec z odzyskiem ciepła przez DGP.

W salonie na parterze kominek w prostopadłościennej obudowie z pełnej cegły, na poddaszu nad obudową ściana przyklejona do komina jako fragment ściany działowej. Nadmiar ciepła odbierany przez DGP i ogrzewający dalej położone pomieszczenia na parterze kratkami w suficie i pomieszczenia na poddaszu kratkami przy podłodze. Oczywiście odzysk ciepła z rekuperatorem na strychu.

Jak to wszystko prawidłowo zrobić, może ktoś już coś takiego wykonał w swoim domu i będzie mógł mi coś doradzić i na co zwrócić uwagę.

 

Nie ty pierwszy o tym pomyślałeś już wczreśniej takie ogrzewanie wykonali krzyżacy na zamku w Malborku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam też pytanie. Jak prawie wszyscy :wink: planuję kominek.

Żadnego wielkiego DGP mechanicznego nie chcę. Tylko wykorzystując szyb wentylacyjny w kominie, chcę wypuścić gorące powietrze piętro wyżej i po wybiciu otworów w kominie wyciagnąć kratkami do pomieszczeń przylegających do komina. Niestety kominki same w sobie są duże a do tego obudowa, komory itp i robi się z tego ustrojstwo na 2m wysokie, prawie 1m szerokie i z 0,5m głębokie. Podobają mi się piece kominkowe, małe zgrabne itp. ale nie znalazłem nigdzie modelu z możliwością DGP ani sposobu wyciągnięcia z tego ciepłego powietrza :-?

 

Spotkał się ktoś z czymś takim ? Mam nadzieję :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam w literaturze ale nie moge znaleźć odpowiedzi na moje pytnia odnośnoie DGP . Może ktos z was wie i podzieli się swoja wiedza , zaspokajajac moje niewiedzę.

1. Jaka moze być maksymalna odległość wentylatora od kominka (długość knału którym bedzie pobierane gorace powietrze z czapy kominka do wentylatora (eletrycznego) ?

2. Ile mozna zejsc w dół przy wymuszonym DGP ? Jesli bede miał rozprowadzenie nad sufitem powieszonanym w użytkowym poddaszu , to czy moge zejść w dół przez cała wysokość poddasza , strop i wyjść w pokoju na parterze (długość około 2,7 m) z wylotem , czy turbina da radę ? Jak rozmawiałem z jednym fachowcem od kominków to wiedział ze nie bedzie problemu i wyreguluje sie na anemostatach . Ale jakos nie jestem przekonany.

 

Jesli ktos umie odpowiedziec na moje pytania bede wdzieczny .

pozdr

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam ! Kto podpowie błądzącemu czy warto zawracać sobie głowę kominkiem żeliwnym,skręcanym INVICTA nr 6280-44 "800" grande vision, 15kW, szer 80cm, wys 95cm, waga 165kg. Co to warte zakładając, że cena jest w przedziale od 2700-3200zł. Różnie mówią o francuzach, pytanie czy ten konkretny typ ktoś ma i co o nim sądzi? Lub doradźcie co wziąść w tym przedziale cenowym. Będzie jako dodatkowe źródło ciepła.[/url]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

prosze o rady bo mam już metlik w głowie czy dobrze zrobiłem. Wygląda to tak mam komin do którego bedzie przyłączony kominek w salonie. Kominek bedzie na płaskiej scianie, sam nie wiem czy dobrze kazałem zrobił wyjscia z komina systemowego:

1. Skraplacz - na wprost do salonu

2. Wyczystka - na bok (z tyłu na klatke schodową nie było jak wyprowadzić bo tam kolidowało to z schodami betonowymi)

3. Przyłacze kominowe - na wprost do salonu (na bok może byłoby lepiej ale komin jest wklejony na 12cm w sciane i by na bok nawet się nie zmieścił; podejmujac decyzje o schowaniu komina w sciane nawet nie myslałem że to ma takie konsekwencje )

Czy nie będzie zbyt wystawać kominek w strone salonu?

 

Wyglada to tak:

 

http://www.krisport.pl/allegro/budowa/37.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze o rady bo mam już metlik w głowie czy dobrze zrobiłem. Wygląda to tak mam komin do którego bedzie przyłączony kominek w salonie. Kominek bedzie na płaskiej scianie, sam nie wiem czy dobrze kazałem zrobił wyjscia z komina systemowego:

1. Skraplacz - na wprost do salonu

2. Wyczystka - na bok (z tyłu na klatke schodową nie było jak wyprowadzić bo tam kolidowało to z schodami betonowymi)

3. Przyłacze kominowe - na wprost do salonu (na bok może byłoby lepiej ale komin jest wklejony na 12cm w sciane i by na bok nawet się nie zmieścił; podejmujac decyzje o schowaniu komina w sciane nawet nie myslałem że to ma takie konsekwencje )

Czy nie będzie zbyt wystawać kominek w strone salonu?

 

Wyglada to tak:

 

http://www.krisport.pl/allegro/budowa/37.jpg

Co do trójnika to lepszy byłby z odejściem pod kątem 45 stopni natomiast co do wyczystki to zastanów się jak będziesz wybierał z niej popiół jak zabudujesz kominek obudową :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Fachowcem nie jestem, sam przerabiam obecnie kominek i mogę powiedzieć, że od obudowy wkładu ceramicznego musisz doliczyć: 4-5cm izol termicznej + dystans ok 10cm od izol do ścianki tylnej wkładu + głębokość kominka ok 40-50cm czyli przednia ścianka kominka(drzwiczki) będzie oddalona od obudowy wkładu kominowego ok 65cm. Do tego jakieś 15-20cm półka. Myślę, że niewiele mogłem się pomylić. Z tą wyczystką to jest problem!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z wysokością komina kominkowego? Słyszeliśmy, że wysokość komina, aby miała dobre spalanie i by wiatr nie dął do wnętrza domu komin powinien wystawać ponad szczyt dachu, czy tak rzeczywiście musi być? Nasz komin kończy się 20 cm poniżej szczytu dachu. Co powinniśmy zrobic i czy wogóle powinnismy cokolwiek robić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...