Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proszę oopinię i uwagi na temat wkładu kominkowego Dovre 2180 CBS .

 

Byłem zdecydowany na ten model, ale w internecie jest trochę negatywnych opinii i narzekań na ten model (problemy z ciągiem, szybko brudząca się szyba, fatalny serwis ).

Uwaga kilku właścicieli tego wkładu cytuję: Otwarcie szybru podczas palenia nie zmienia zachowania paleniska " po prostu nic się nie dzieje" - odpwiedz Dovre "taka jest jego specyfika wkładu" jedyna rada otworzyć drzwi to się rozdmucha

 

Wiem że jest problem z ciągiem gdy stosujemy mniejszą średnicę niż 200mm.

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość że nie odpowiem to jeszcze dorzucę pytanie,z cyklu "ale to już było"

Jak to w końcu jest z rekuperacją i kominkiem

 

Firma Arysto w swoich wkładach zakłada doprowadzenie powietrza z zewnątrz,jednak wkłady te wyposażone są również w kurtynę powietrza (w ramie wkładu nawiercone są otwory-w uproszczeniu) no i jak to się ma do wentylacji z reku?

 

Będę wdzięczna za odpowiedź mimo że pewnie już gdzieś taka była(szukałam ale mi się nie udało :( )

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś mi jednak coś podpowie? :roll:

 

Pytanie do specjalistów od kominków:

 

Co powinniśmy wybrać jako izolację kominka: wełnę z ekranem aluminiowym np. Rockwool Firerock 3cm czy płyty krzemianowe?

Jak to jest z tzw. "pyleniem" tych materiałów?

 

U mnie są płyty. Gdzieś czytałem opinię, że są lepsze od wełny. Do wełny musisz dać jeszcze płyty GK. O żadnym pyleniu nie słyszałem, ani u siebie czegos takiego nie zauważyłem. Poza tym jak dla mnie lepiej jest później to miejsce "obrobić", ja mam na tym nałożony tynk strukturalny. Same płyty nie nagrzewają się za bardzo.

Nie znam się :lol: :lol: ale takie mam odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszon, dzięki za opinię. Właśnie chodzi o to, że ja się na tym nie znam, dlatego pytam. Wykonawca naszego kominka w standardzie stosuje wełnę Rockwool Firerock, i twierdzi że z płyt krzemianowych bardziej się pyli. Według niego wytrzymałość termiczna tej wełny ma wystarczające parametry, żeby ją zastosować jako izolację - podobno jest atestowana do kominków.

 

 

U mnie są płyty. Gdzieś czytałem opinię, że są lepsze od wełny. Do wełny musisz dać jeszcze płyty GK. O żadnym pyleniu nie słyszałem, ani u siebie czegos takiego nie zauważyłem. Poza tym jak dla mnie lepiej jest później to miejsce "obrobić", ja mam na tym nałożony tynk strukturalny. Same płyty nie nagrzewają się za bardzo.

Nie znam się :lol: :lol: ale takie mam odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszon, dzięki za opinię. Właśnie chodzi o to, że ja się na tym nie znam, dlatego pytam. Wykonawca naszego kominka w standardzie stosuje wełnę Rockwool Firerock, i twierdzi że z płyt krzemianowych bardziej się pyli. Według niego wytrzymałość termiczna tej wełny ma wystarczające parametry, żeby ją zastosować jako izolację - podobno jest atestowana do kominków.

 

Ja nie wiem co tam się pyli.... Może trochę przy przycinaniu płyt....

Owszem odpowiednie parametry tej wełny są spełnione. Ale przecież do wełny i tak musisz zastosować jeszcze płyty GK ogniowe.

Podkreślam, że się nie znam, a to co napisałem to jedynie moje odczucia bądź obserwacje. W każdym razie gdybym jeszcze raz miał wybierać, to zostałbym przy płytach.

Jak to wygląda możesz zobaczyć u mnie w dzienniku.

A fachową pomoc uzyskasz np. u Foresta....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszon, dzięki za opinię. Właśnie chodzi o to, że ja się na tym nie znam, dlatego pytam. Wykonawca naszego kominka w standardzie stosuje wełnę Rockwool Firerock, i twierdzi że z płyt krzemianowych bardziej się pyli. Według niego wytrzymałość termiczna tej wełny ma wystarczające parametry, żeby ją zastosować jako izolację - podobno jest atestowana do kominków.

 

Jak majster ma przewozić krzemianówki osobówką na siedzeniach to owszem będzie miał usyfione fotele i to może go denerwować. Jak konstukcja będzie już gotowa, to sama z siebie nie będzie pyliła. Inna sprawa jest taka, że jeśli całe życie robił kominki na bazie izolacji z wełny, to nic dziwnego, że się trzyma tej koncepcji... i słusznie, bo lepiej żeby na Twoim kominku nie eksperymentował. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jaki wkład wybrać spośród dwóch: Dovre 2176CBS czy SUPRA Tertio74. Oba mi się podobaja ale nie mam pojęcia który będzie lepszy i trwalszy. bardzo proszę o radę.

 

Ja bym wybrał Dovre z dwóch powodów:

1) gwarancja 10lat - co wynika z bardzo wysokiej jakości żeliwa. (Supra 5 lat)

2) Supra ma droższe i szybciej zużywalne żeliwne elementy ruchome.

 

Dodatkowo w Dovre 2176CBS nie ma już problemów pojawiających się w modelu 2180 (to co ktoś opisywał powyżej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast bardzo rozsądnym i tańszym rozwiązaniem jest zrobienie kominka otwartego (bez wkładu) w ten sposób by był otwarty nawet z trzech stron. Ale o tym trzeba już myśleć na etapie projektu domu i budowy komina odpowiedniego dla kominka otwartego.

Pozdrawiam.

 

Witam!

Jestem jeszcze przed budową scian i komina. Mąż cały czas chciał otwart kominek a ja ze względów bezpieczeństwa optowałam za wkładem z podnoszoną szybą... Jakie zalety niesie za sobą palenisko otwarte oprócz tego, że jest relatywnie tańsze do wkładu i że słychać trzask palonego drewna? Jestem laikiem w tym względzie.... więc proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o informację.

Pan kominkowy poleca mi wkład Fonte Flamme model Flaming. Czy ktos z szanownych forumowiczów zna ta firmę lub ma taki model.

Bardzo proszę i info.

 

Czy naprawde nikt nie zna tego wkładu czy to urlopy spowodowały mniejszą aktywnośc na forum

 

z epoki kamienia łupanego :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast bardzo rozsądnym i tańszym rozwiązaniem jest zrobienie kominka otwartego (bez wkładu) w ten sposób by był otwarty nawet z trzech stron. Ale o tym trzeba już myśleć na etapie projektu domu i budowy komina odpowiedniego dla kominka otwartego.

Pozdrawiam.

 

Witam!

Jestem jeszcze przed budową scian i komina. Mąż cały czas chciał otwart kominek a ja ze względów bezpieczeństwa optowałam za wkładem z podnoszoną szybą... Jakie zalety niesie za sobą palenisko otwarte oprócz tego, że jest relatywnie tańsze do wkładu i że słychać trzask palonego drewna? Jestem laikiem w tym względzie.... więc proszę o pomoc

otwarty ogień w kominku można "dotknąć" tzn. jest naturalny :wink: wkład z szybą to prawie piekarnik :wink:

ps. mam taki i taki kominek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Ja z takim zapytaniem.

 

Na początku miał być kominek, ale zmieniła sie koncepcja i będzie koza (najprawdopodobniej Jotul F500 lub F600).

 

http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Produkty/Drewno/Piece-na-drewno-/Jotul-F-500/

 

http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Produkty/Drewno/Piece-na-drewno-/Jotul-F-600/

 

Przestrzeń za kozą to komin i ściana z cegły pełnej.

 

Według Jotula za kozą powinna być jakaś izolacja na ścianie (chyba wełna). Jeśli izolacja będzie to należny odsunąć kozę ok min 10cm, natomiast przy braku izolacji na min 60cm.

 

1.Czy ta izolacja jest konieczna? Jeśli tak, to jaka grubość?

2. Jeśli nie będzie tej izolacji to czy mogę przysunąć kozę na te 10-15 cm od ściany? Czy tak bardzo się będzie nagrzewać ściana?

3. Jeśli tak, to z czego ją wykonać (wełna, cegła szamotka, czy coś innego)? Podpowiedzcie z czego jeszcze można te ścianę wykonać (jeśli macie zdjęcia to proszę wklejcie albo prześlijcie na meila).

 

 

Ps wiem, że to temat o kominkach, ale o kozach nie ma. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Ja z takim zapytaniem.

 

Na początku miał być kominek, ale zmieniła sie koncepcja i będzie koza (najprawdopodobniej Jotul F500 lub F600).

 

http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Produkty/Drewno/Piece-na-drewno-/Jotul-F-500/

 

http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Produkty/Drewno/Piece-na-drewno-/Jotul-F-600/

 

Przestrzeń za kozą to komin i ściana z cegły pełnej.

 

Według Jotula za kozą powinna być jakaś izolacja na ścianie (chyba wełna). Jeśli izolacja będzie to należny odsunąć kozę ok min 10cm, natomiast przy braku izolacji na min 60cm.

 

1.Czy ta izolacja jest konieczna? Jeśli tak, to jaka grubość?

2. Jeśli nie będzie tej izolacji to czy mogę przysunąć kozę na te 10-15 cm od ściany? Czy tak bardzo się będzie nagrzewać ściana?

3. Jeśli tak, to z czego ją wykonać (wełna, cegła szamotka, czy coś innego)? Podpowiedzcie z czego jeszcze można te ścianę wykonać (jeśli macie zdjęcia to proszę wklejcie albo prześlijcie na meila).

 

 

Ps wiem, że to temat o kominkach, ale o kozach nie ma. :oops:

 

Coś znalazłam:

 

http://forum.muratordom.pl/piece-kominkowe-czyli-kozy-prosze-o-informacje,t33948.htm?highlight=koza

 

http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-koza-temperatura-w-domu,t118516.htm?highlight=koza

 

http://forum.muratordom.pl/czy-ktos-ma-koze,t74000.htm?highlight=koza

http://forum.muratordom.pl/co-myslicie-o-piecach-wolnostojacych-zamiast-kominka,t5192.htm?highlight=koza

 

http://forum.muratordom.pl/koza-zamiast-kominka-czy-warto,t56126.htm?highlight=koza

 

http://forum.muratordom.pl/koza-czy-kominek,t107370.htm?highlight=koza

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...