Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam,

mam pytanie banalne, ale kompletnie nie znam się na rzeczy - czy kominek z zamkniętą komorą spalania może funkcjonować bez wyczystki?

Komin systemowy, już stoi otynkowany, z wyczystką po tej stronie, gdzie chciałam ustawić wkład kominkowy. Kierbud mówi, że wyczystkę można zamurować, bo tego i tak się nie używa, i postawić wkład tak jak chcę.

Ma rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

Bezskutecznie poszukuję kominka z płaszczem wodnym i gilotyną o mocy 18 kw. Najchętniej o prostej szybie. Proszę o pomoc, bo mi się już żyć odechciewa :( .

żeczywiście w tej kategorii kominków wybór niewielki proponuję edilcamina link: http://www.edilkaminpolska.pl/web_pl/index.php?id=117

producent podaje użytkową moc termiczną 24 kw no ale sprawność płaszcza wodnego jest już na poziomie 60 procent więc żeczywista moc płaszcza będzie niższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast bardzo rozsądnym i tańszym rozwiązaniem jest zrobienie kominka otwartego (bez wkładu) w ten sposób by był otwarty nawet z trzech stron. Ale o tym trzeba już myśleć na etapie projektu domu i budowy komina odpowiedniego dla kominka otwartego.

Pozdrawiam.

 

Witam!

Jestem jeszcze przed budową scian i komina. Mąż cały czas chciał otwart kominek a ja ze względów bezpieczeństwa optowałam za wkładem z podnoszoną szybą... Jakie zalety niesie za sobą palenisko otwarte oprócz tego, że jest relatywnie tańsze do wkładu i że słychać trzask palonego drewna? Jestem laikiem w tym względzie.... więc proszę o pomoc

otwarty ogień w kominku można "dotknąć" tzn. jest naturalny :wink: wkład z szybą to prawie piekarnik :wink:

ps. mam taki i taki kominek :wink:

Dzięki za podpowiedź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm.... czytam te Forum i tak się zastanawiam.

 

Przewijają się różni producenci... ale wśród nazw nie ma tego co mnie interesuje.

A co z kominkami firmy z Lublina SAMSON ???

Interesuje mnie model z płaszczem wodnym.

 

Instalator mi poleca... i nie wiem...

Czy ktoś zna może ?

Proszę o opinie....

 

:-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie o kominek z płaszczem wodnym, gilotyną, najchętniej horyzontalny i o mocy 18kw.

Wpadł mi w oko:

- Cosmo H firmy Mercury

- A 10 H Arysto

- Volcano WT Hajduka i

- Varia 1V H2O XL Spartherma (niestety cena dyskwalifikuje...).

Bardzo proszę o opinie, zwłaszcza dwóch pierwszych, ponieważ ich ceny mnie nie zabiją :).

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, a ja mam taki problem i chciałabym się poradzic znawców tematu.

Mam kominek spartherm varia a fdh-4s. Do niego postawiłam komin schiedla o rondzie 250mm i myslalam dotąd ze dopływ powietrza z zewnątrz jest rurą 150, a okazało się, ze to tylko osłona rury była :roll: . Sama rura ma średnice 11cm i jest wyprowadzona na stronę wschodnią domu na zewnątrz.

No i co z tym fantem zrobic?

Mam rekuperacje, jakies rozszczelnianie kominka i zaciąganie powietrza z pokoju jak dla mnie odpada. Wylewki wykonane, co gorsza jest ogrzewanie podłogowe rozłożone, więc byłby problem z przekuciem i poszerzeniem rury doprowadzającej powietrze. Co można zrobić w takiej sytuacji, zeby osiągnąc stan co będzie miał ręce i nogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku nikt nie odpowiada...

sami pytający...

:(

odpowiada odpowiada :lol:

co do kominków samson ma on jedną zaletę oraz dwie wady zaletą jest to iż płaszcz wodny jest w górnej części paleniska co powoduje wyższą temperaturę w palenisku przez co szyba się mniej intensywnie brudzi niż w kominkach gdzie płaszcz wodny okala całe palenisko natomiast do wad można zaliczyć paradoksalnie właśnie wspomniany płaszcz tylko w górnej części paleniska co ogranicza moc płaszcza wodnego w tym kominku mimo iż producent podaje 13 kw mocy płaszcza wodnego oraz brak króćca doprowadzenia powietrza z zewnątrz co jest nie do zrealizowania w kominkach żeliwnych bo taki duł kominka posiada samson. Nie do zrealizowania dlatego iż jeżeli doprowadzimy powietrze do takiego paleniska na skutek różnicy temperatur zimne powietrze z zewnątrz w kontakcie z żeliwem spowoduje zbyt silne naprężenia w strukturze żeliwa i może pęknąć część żeliwna kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooooo,

dzięki za odzew Mariobros35 !

:wink:

 

Kurczę, to zmartwiłeś mnie - zwłaszcza tym dolotem powietrza z zewnątrz. Wiem, że to ważne. Czytałam o tym na Forum.

Chociaż kominek ma być rozpalany "okazjonalnie"... to teraz nie wiem.

 

A mogę dostać bardzo dobrą cenę na ten kominek, naprawdę okazja... i teraz nie wiem co robić. :(

 

Hmmm... zastanawiałam się jeszcze nad wkładem Zuzia z KRATEK...

Ale rozmiary mi nie odpowiadają.

Chciałam większy kominek.

 

Co radzisz ???

:cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie piec kominkowy z płaszczem wodnym o mocy min 20 KW. Większość takich piecy ma małą moc. Znalazłam w necie coś takiego:

http://www.ekomin.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=308&category_id=68&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=37

Użytkuje ktoś może taki piecyk. Bardzo proszę o opinię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooooo,

dzięki za odzew Mariobros35 !

:wink:

 

Kurczę, to zmartwiłeś mnie - zwłaszcza tym dolotem powietrza z zewnątrz. Wiem, że to ważne. Czytałam o tym na Forum.

Chociaż kominek ma być rozpalany "okazjonalnie"... to teraz nie wiem.

 

A mogę dostać bardzo dobrą cenę na ten kominek, naprawdę okazja... i teraz nie wiem co robić. :(

 

Hmmm... zastanawiałam się jeszcze nad wkładem Zuzia z KRATEK...

Ale rozmiary mi nie odpowiadają.

Chciałam większy kominek.

 

Co radzisz ???

:cry:

Widzisz większość czytelników forum raczej wybiera tańsze produkty główną przyczyną są finanse jednakże gdybyś mogła przeznaczyć trochę więcej kasy na kominek to doradził bym ci kupno edilkamina czy byrskiego a może hajduka te kominki posiadają dolot powietrza do paleniska fabrycznie lub można je w niego doposażyć a byrski posiada wręcz w cenie odpowiednią automatykę z przepustnicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie piec kominkowy z płaszczem wodnym o mocy min 20 KW. Większość takich piecy ma małą moc. Znalazłam w necie coś takiego:

http://www.ekomin.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=308&category_id=68&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=37

Użytkuje ktoś może taki piecyk. Bardzo proszę o opinię

Widzisz sama sobie odpowiedziałaś na pytanie rzeczywiście większość takich pieców ma znikomą moc płaszcza wodnego i obawiam się iż nie znajdziesz takiego który by miał moc 20 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariobros35,

 

bardzo dziękuję Ci za opowiedź. :D

Wyczekiwałam Twojego postu jak "kania dżdżu", hahahaha !

 

Ok, zorientuję się dzisiaj w temacie firm, które mi podałeś.

Jestem na tym etapie, że w zasadzie do końca tygodnia muszę zamawiać kocioł i kominek.

 

W razie czego pozwolę sobie jeszcze Cię pomęczyć pytaniami.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariobros35,

 

bardzo dziękuję Ci za opowiedź. :D

Wyczekiwałam Twojego postu jak "kania dżdżu", hahahaha !

 

Ok, zorientuję się dzisiaj w temacie firm, które mi podałeś.

Jestem na tym etapie, że w zasadzie do końca tygodnia muszę zamawiać kocioł i kominek.

 

W razie czego pozwolę sobie jeszcze Cię pomęczyć pytaniami.

:wink:

Cieszę się iż w jakiś sposób mogłem pomóc dla wielu forumowiczów na tym forum jestem swoistym ekspertem w dziedzinie kominków z płaszczem wodnym z czego jestem niezmiernie kontent :D :D :D .No jakby nie było zajmuję się tym już trochę czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariobros35,

 

no to jeszcze pytanie :

czy ten dolot powietrza z zewnątrz jest warunkiem koniecznym przy doborze kominka... ? :-?

 

Tzn. czym różni się kominek z takim dolotem i czym bez dolotu ?

 

Wytłumacz proszę jakoś prosto kobiecie... blondynce dodatkowo...

:oops:

Widzisz kominek jest to takie urządzenie które podczas spalania drewna używa do tego tlenu z powietrza i to w dużej ilości jeżeli mamy kominek który pobiera nam powietrze z domu to ilość tlenu jaką zawiera dom jest ograniczona a mamy szczelne okna i dzwi więc po pewnym czasie zaczyna nam brakować tlenu w domu poza złym samopoczuciem bólem głowy to jeszcze z biegiem czasu są coraz bardziej mizerne efekty palenia w kominku brak tlenu do spalania drewna w palenisku mała wydajność kominka mizerny płomień tych efektów nie ma jeżeli dostarczymy powietrze do kominka z zewnątrz budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...