Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Tyle tych rur plastykowych,że może być zadyma.

Uzupełniam korespondencję christoffvan-mariobros 35,co zasugerowałem w nawiasie.Równocześnie pisaliśmy,więc dopisałem to, co w nawiasie.

 

Plastyku u "tomka" szukał bym w obudowie i wyżej do momentu,gdzie temperatura jest już na tyle niska,że z plastykiem nic nie powinno się dziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nie chodzi mi o rury rozprowadzające wodę do kaloryferów. oczywiste ze przy samym kominku musi być miedz. ale pytanie było czy rury plastikowe wytrzymają temperaturę nagrzanej wody w obiegu.

 

drugie pytanko:

gdybym nie zdecydował się na kominek z płaszczem, a wybrał powietrzny, zamontował go w salonie i obudował, to czy istnieje możliwość późniejszego rozprowadzenie gorącego powietrza rurami podsufitowymi??? jak to wygląda w praktyce ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem właśnie po wizycie instalatora. troszkę namieszał w głowie. odradził kominek z PW ze względu na koszty (mimo że mam instalacje z PCV stwierdził że trzeba by ją wymienić na miedzianą lub stalową).

Natomiast zdziwiło mnie to że upierał się aby zainstalować DGP w dodatku z turbiną (kilka postów wyżej zamieściłem szkic mieszkania). Wydawało mi sięże 40m2 mieszkania ogrzeje samym wkładem, a jeżeli już DGP to grawitacja będzie wystarczająca, ale specjalista twierdzi ze nie zdaje ona w praktyce egzaminu. Sam teraz nie wiem co mam myśleć. możne sie poradzić innego.

Kolejnym problem jest podłoga. W mieszkaniu jest drewniana podłoga. Specjalista chce zrobić wylewkę, ja natomiast myślałem jedynie o płytkach gresowych i na nich zrobić podstawę z cegieł. Dalej poza kominikem będą panele.

Czy jest ktoś na forum kto by mi konkretnie doradził (najlepiej na priv żeby nie zaśmiecać) od A do Z co mam robić w kolejnych etapach, jakim materiał użyć by dopasować do pokoju i komina, itp.

Bardzo byłbym wdzięczy za udzieloną mi pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka szkoła,która nie zaleca do kotłów stalowych(płaszcz wodny) dokręcać instalację miedzianą ale zaleca się stal czarną,stal szlachetną i plastyk.Widziałem jednak,że instalatorzy montowali miedź i nic się nie działo.Do wody użytkowej połączenie rurek miedzianych i bojlera stalowego to już ryzyko spore.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli chodzi o te krążki żeliwne, to są one zaprzeczeniem idei akumulacji. Za "podróby" krążków firmy Ortner, polskie kratki.pl, powinny dostać statuetkę zatytuowaną: "Bubel roku".

Żeliwo równie szybko się nagrzewa, jak i równie szybko stygnie przy konwekcji jaka jest w kominku.

Podłączanie wkładów Hajduka, które mają np jeszcze dodatkowo wspawany wymiennik powietrzny w górną część korpusu jest również nieporozumieniem. To wkład stworzony do konwekcji. Firmy, które zdecydowały się na stosowanie swoich palenisk w systemach akumulacyjnych, przekonstruowały paleniska tak, by zwiększyć temperatury spalin na ich wylocie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję tak też mi się wydawało jak żeliwo może akumulować. :roll:

Podłączanie wkładów Hajduka, które mają np jeszcze dodatkowo wspawany wymiennik powietrzny w górną część korpusu jest również nieporozumieniem. To wkład stworzony do konwekcji. Firmy, które zdecydowały się na stosowanie swoich palenisk w systemach akumulacyjnych, przekonstruowały paleniska tak, by zwiększyć temperatury spalin na ich wylocie.

Pozdrawiam.

 

Czyli system hajduka w wydłużoną częścią górna nie jest do końca dobrym rozwiązaniem i nie nadaje się do akumulacji?

Ale konwekcyjnie to chyba poprawny wkład?

 

Mam dylemat bo prawie jestem zdecydowany na Volcano 1VT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Primsa K Hajduka. U mnie działa z akumulacja bardzo dobrze. w obecnym sezonie cos tam troszkę pozmienialem i mam nadzieje ze bedzie jeszcze lepiej.

Temperatura spalin wg mnie jest naprawde wysoka. Wiadomo ze przy "kominkach akumulacyjnych " trzeba inaczej palic. Ja jestem zadowolony z tego wkladu.

 

Podłączanie wkładów Hajduka, które mają np jeszcze dodatkowo wspawany wymiennik powietrzny w górną część korpusu jest również nieporozumieniem.

 

Forest chodzi ci o ten profil wspawany w komore dymowa czy jakas dodatkowa nakladkę na wklad ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sprawie kumulacji.

Zajmuję się tym problemem od pewnego czasu i sprawdzam możliwości różnych

materiałów ceramicznych i również metalu.Nie brałem pod uwagę żeliwa ponieważ w handlu występuje tylko w postaci gotowych produktów jak wspomniane krążki.

Jeżeli jakiś materiał szybko się nagrzewa,to żeby powstrzymać jego zbyt szybkie wychłodzenie należy zwiększyć jego grubość lub podzielić go na warstwy zachowując między nimi przerwy.Dotyczy to jednakowo materiału ceramicznego i metalu.

Do prób ze stalą użyłem płaskownika(gr-4 mm),który ułożyłem na grubość 6,5 cm na płycie pieca kuchennego.Boki tej "stalowej cegły"obłożyłem cegłą izolacyjną.Próby te są pozytywne.W kolejce jest stal żebrowana(w spiralę) i płytki miedziane.

Każdy może taką próbę z metalem przeprowadzić np obkładając zewnętrzną ściankę kasety pęczkami z równo pociętym prętem zbrojeniowym.,lub obłożyć rurę metalową wychodzącą z kasety do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakim podłożu mogę postawić kominek. podłogę w pokoju mam drewnianą, czy muszę wyrywać deski i robić wylewkę, czy np. mogę przykręcić na części gdzie ma być montowany kominek płytę OSB i wyłożyć ją płytkami gresowymi a na to dopiero ostawiać kominek. reszta pokoju będzie w panelach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakim podłożu mogę postawić kominek. podłogę w pokoju mam drewnianą, czy muszę wyrywać deski i robić wylewkę, czy np. mogę przykręcić na części gdzie ma być montowany kominek płytę OSB i wyłożyć ją płytkami gresowymi a na to dopiero ostawiać kominek. reszta pokoju będzie w panelach.

 

Podstawa pod kominkiem musi byc pewna i solidna, musisz byc pewny ze taka jest ale przez deski tego nie widać. Jak zerwiesz deski wtedy można ocenic co i jak nalezy zrobic. Przypominam o doprowadzeniu powietrza z zew.

 

A co do akumulacji to najprostrzym sposobem jest do zabudowy konwekcyjnego wkladu kominkowego uzycia kafli lub gdy kafle sie komus nie podobaja mozna w obudowie kominkowej zamontowac sciane z cegly szamotowej grubosc 6 cm. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o rury rozprowadzające wodę do kaloryferów. oczywiste ze przy samym kominku musi być miedz. ale pytanie było czy rury plastikowe wytrzymają temperaturę nagrzanej wody w obiegu.

Zastanowmy sie..... 8)

Przy kominku musza byc rury w miedzi....w przypadku "zagotowania" wody i odpuszczenia przez zaory bezpieczenstwa miedzi nic sie nie stane. Natomiast rury PEX moga byc juz doprowadzone za wymiennikami ciepla do podlogowki (gdzie nigdy wyzszej temp nie przepuszcza RTL-e i na kalafiory, gdzie mozesz miec i 60'c a PEX-a to nie ruszy..

Takze luzik i spokojnie.

 

a wybrał powietrzny, zamontował go w salonie i obudował, to czy istnieje możliwość późniejszego rozprowadzenie gorącego powietrza rurami podsufitowymi??? jak to wygląda w praktyce ???

moim zdaniem pewnie mozna, tylko, ze potem musisz sie "zabawiac" w zabudowywanie tych rur.....na etapie juz uzytkowania domu to chyba klopotliwe.....cholernie klopotliwe.

 

Dlaczego obawiasz sie KPW ? To super sprawa..... mi sie doskonale sprawdza na 220 m2 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się bo ja mam jedynie do ogrzania 40m2. Przy tak małym obiegu kminek może sie przegrzewać a woda za często zagotowywać. kominek używać będę jako jadyne źródło ciepła wiec palenisko ciągłe. Stąd właśnie obawy ze PW nie zda egzaminu w tak małym pomieszczeniu, w dodatku rozprowadzenie instalacji do kaloryferów jest z PCV.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lubisz się droczyć z tym plastykiem.

Co do zagotowywania wody to masz rację, dlatego w tego typu instalacjach(nawet w dużych kubaturach),powinien być zamontowany zbiornik buforowy (magazyn ciepła).

Kominek grzeje wodę w zbiorniku a kaloryfery pobierają niezależnie tyle ciepła ze zbiornika ile ustawisz.

Mieszkanie jest nie za duże, ale kominek zaplanowałeś na jego końcu, w związku z tym rozprowadzenie ciepłego powietrza w sposób grawitacyjny może napotykać na problemy.Na pewno można z tego wybrnąć jeśli da się gruby przekrój rury dobrze ocieplonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D

Jesteśmy na etapie projektu, mamy wątpliwości czy w projekcie

 

http://pprojekt.pl/projekt193-agatka__85_3_m,opis.html

 

z którego chcemy "zerżnąć" rozwiązanie kominków jest ok:

1. Wiadomo, że najdogodniejszym usytuowaniem kominka jest centrum parteru- jaki wpływ na koszty instalacji oraz użytkowanie kominka z PW ma jego przeniesienie pod zewnętrzną ścianę?

2. Jak będzie funkcjonował zewnętrzny kominek jeśli bedzie pełnił rolę grilla? Palenie drewnem wydaje się bardziej "czyste" a co w sytuacji gdy smażymy kiełbachę? Konieczność częstego czyszczenia przewodu? Czy coś jeszcze?

3. Jak w praktyce wyglada połączenie gaz+ kominek z PW tak by powstała instalacja typu zamkniętego- czyli połączenie 2 obiegów poprzez płytowy wymiennik ciepła? Schemat takiego rozwiązania jest w pażdziernikowym muratorze, czy wówczas kominek nie powinien sąsiadować z pom gosp by skrócić obieg? czy kocioł może byc w pewnym oddaleniu od kominka? Jeśli bedzie podłączenie do jednego komina kominka z PW, kominka zewnetrznego oraz kotła, do tego dojdą niezbedne kanały wentylacyjne to zrobi się komin fabryczny widoczny z zewnatrz- cały urok w tego rozwiązania zniknie bo ogromna bryła komina przytłoczy elewację :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...