Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

 

Dokładnie taki, z tym, że jak wcześniej napisałem jest przecięty w połowie i zamontowany pod kątem 60 stopni do kolanka

 

To ,że pod kontem to pikuś bo będzie promieniował gdzie indziej.Zastanawia mnie dlaczego ja go nie mam (mam kominek z pł.wod.) ale skoro go skróciłeś bo tak pasowało to co z tym ożebrowaniem ,które przecież zwiększa jego skuteczność grzania?Chyba trzeba wyjść z założenia :krótszy to i mniejsze żebra i mniejsza emisja ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

 

Zukow2, możesz całą obudowę zbudować z cegły perlitowej. Odpada wtedy siporeks i wełna, która potem będzie dawać nieprzyjemny zapach no i co gorsza pylić. Perlit ma przewodność podobną do wełny (w wyższych temperaturach nawet niższą) i wytrzymałość mechaniczną podobną do betonu komórkowego.

Masz wtedy tylko jedną warstwę o grubości 114 mm, od środka wzmocnioną stelażem stalowym - jak do płyt g-k.

Mniejszy kłopot i pewność - perlit wytrzymuje temperatury do 800st. i to naprawdę, a nie jak w przypadku wełny chwilowo.

 

Pozdrawiam

 

dziękuję.

czyli muruję z tej cegły perlitowej ścianki.Nie rozumiem po co stelaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję.

czyli muruję z tej cegły perlitowej ścianki.Nie rozumiem po co stelaż?

 

Napisałem o stelażu jako zabezpieczeniu na czas budowy, gdyby ktoś na przykład chciał się o niegotową jeszcze ściankę oprzeć i żeby ją usztywnić. Poza tym stelaż mógłby pomóc w montażu zewnętrznej okładziny z płyt. Nie jest oczywiście konieczny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie kwestia podłączenia bezpośredniego powietrza do kominka.

Mam arystko rogowe 10p, wkład jest już ustawiony, natomiast monter nie zamontował do króca wkładu rury. Z podłogi wystaje rura fi125 z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, na niej zamontowana jest przepustnica.

Majster twierdzi, takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ turbina także potrzebuje powietrza, i jesli podłączy się rurę bezpośredno pod kruciec, to turbina bedzie czerpała z salonu z kratki wentylacyjnej.

Inni twierdzą, że doprowadzenie powietrza pod wkład oziębi go od spodu, a dłuższym czasie może doprowadzić do korozji.

A czy zastosowanie trójnika zagwarantuje na100% zapotrzebowania na powietrze turbinie, gdy szyber będzie otwart na full.

 

co w takim wypadku zrobić ?

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie od niedoświadczonego amatora kominka (w planach)

Przygotowanie placu budowy zakończyło się usunięciem dwóch 30-letnich śliw, tyleż "starej" jabłonki oraz dwóch wisienek.

Czy warto "przytulić" to drewno i przesezonować do palenia w kominku? (gabarytowo trochę to jest i może szkoda utylizować w nieprzemyslany sposób)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEKUJĘ,

czy od wewnątrz nie wystarczy sama cegła?Czy trzeba dać płytę?

pozdrawiam

 

Od wewnątrz wystarczy oczywiście sama cegła, pisząc o płytach miałem na myśli okładzinę zewnętrzną, ale to już wola inwestora.

Cegłę perlitową kupisz bez problemu. Informacje wyślę Ci póżniej na PW.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ,że pod kontem to pikuś bo będzie promieniował gdzie indziej.Zastanawia mnie dlaczego ja go nie mam (mam kominek z pł.wod.)

 

No nie ładnie.Kłócisz się się dwa dni,o to czego nie masz.

Temperatury w kominku z płaszczem wodnym będą inne niż w kasecie,ponieważ woda chłodzi palenisko.Mierzenie pirometem temperatury w różnych miejscach może dać kilkakrotnie niższy wynik.Za nim rozgrzejesz żar w dole paleniska do 1000*C,to zagotuje się woda w kaloryferach(podłogówce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o podpowiedź, bo sam już nie wiem, czy to ma sens.

Kominek ma stać pomiędzy kuchnią a salonem, więc jest koncepcja vis-a-vis, czyli mamy 2 szyby, 2 razy więcej ciepełka ucieka przez szkło. Z drugiej strony ma być obudowa ciepła, czyli magazynowanie energii i oddawanie jej później. Jedna koncepcja się trochę kłóci z drugą. Czy ktoś tak zrobił ? Ma jakieś doświadczenia ?

 

Poza konkursem - możecie polecić dobrego kominkarza/zduna, z okolic W-wy (Piaseczno), który robi ciepłe obudowy (nie kaflowe) ?

 

Pzdr

M<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mamy problem z kominkiem. mamy w podlodze zrobione rozprowadzenie kominka, tak zeby grzalo w gornych pomieszczeniach. do pokoju syna idzie oddzielne rozprowadzenie. natomiast rozprowadzenie z sypialni ma w polowie trojnik, ktorym jest doprowadzane cieplo do lazienki. no i w tym miejscu jest wielka kupa:( tzn, gdy palimy w kominku to u gory w pokoju syna i sypialni grzeje, ze az milo, ale do lazienki nic nie idzie. nie wiemy, co z tym zrobic. moze nam Pan poddac jakis pomysl, co moglo sie stac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,czy zdołam Ci pomoc,specjalizuję się w kumulacji i spalaniu.

Podałaś dość skąpy opis.Z niego nie wynika,czy działało wcześniej,czy uruchomiacie ogrzewanie góry pierwszy raz.Czy jest regulacja wlotu ciepłego powietrza do pokoju syna(można podać imię),sypialni i łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ,że pod kontem to pikuś bo będzie promieniował gdzie indziej.Zastanawia mnie dlaczego ja go nie mam (mam kominek z pł.wod.)

 

No nie ładnie.Kłócisz się się dwa dni,o to czego nie masz.

Temperatury w kominku z płaszczem wodnym będą inne niż w kasecie,ponieważ woda chłodzi palenisko.Mierzenie pirometem temperatury w różnych miejscach może dać kilkakrotnie niższy wynik.Za nim rozgrzejesz żar w dole paleniska do 1000*C,to zagotuje się woda w kaloryferach(podłogówce).

 

Bogusław nie wciskaj mi .......Tym się nie obronisz przed byciem niekulturalnym.Co z tego ,że mam kzpłw?Kogo oszukałem ?Ciebie?Czytaj ze zrozumieniem tekst pisany.Odpowiadałem osobie zainteresowanej a ty posługując się manipulacją słowną coś mi znowu zarzucasz.Nie chodzi mi o mój kominek a o kominek MCB.

 

Czasami jesteś zagubiony w tej dyskusji.Przecież napisałeś:

 

Dyskusja nasza poszła o kominek MCB i jego brykiet.Skontaktuj się więc z MCB ,żeby Ci powiedział ile sypał swego brykietu,ile dawał powietrza i zrób tak samo.Następnie mierz temperaturę w rożnych miejscach.Blachę o grubości do 2 mm włóż w środek żaru,który daje brykiet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie

czekamy wszyscy na odpowiedz kogoś mądrego.

Pada pytanie po pytaniu, a w zasadzie żadnej konkretnej odpowiedzi nie ma :(

 

Koś może zmienć ten trend ;>

 

 

Andrzej

 

Problem polega na tym,większość mądrych już wyjechała,a reszta się" zniechęca",ponieważ za darmowe porady co dwudziesty mówi "dziękuję,co piąty wie lepiej,a co czwarty zechce zrobić w balona.

Może właśnie TY powinieneś to zmienić.Liczę na Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niego nie wynika,czy działało wcześniej,czy uruchomiacie ogrzewanie góry pierwszy raz

Czy jest regulacja wlotu ciepłego powietrza do pokoju syna(można podać imię),sypialni i łazienki.

 

nawet zabudowa kominka jest nie skończona, bo musze właśnie podjąć decyzje, odrzewanie góry będzie jak najbardziej, na razie wyprowadzona jest tylko rura, turbiny o osprzętu jeszcze nie mam.

 

Masz na myśli anemostaty ? Tak planuję rozprowadzić na strychu rury do 5 pomieszczeń, i za pomoca turbiny wtłoczyc ciepełko przez sufit.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...