Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Forumowicze,

Ja mam kominek Dovre 9kW, dom 115 metrów, rozprowadzenie mam do 2 pomieszczeń na górze i to wsio bo mam wentylację mechaniczną i to ciepło jest w miarę rozprowadzone. W sumie nie wiem czemu na górze, mimo że kominek jest dobrze rozpalony słabo dochodzi ciepłe powietrze (może przez płaskie, prostopadłe kanały pod wylewką?)

 

Pytanie mam inne - kominek mi często aż wyje, nawet na zamknietym dopływie powietrza na maksa w piecu dość ostro się pali, co zrobić jak doprowadzenie powietrza jest zbyt silne?

Powietrze z zewnątrz dochodzi rurą PCV fi 110

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Forumowicze,

Ja mam kominek Dovre 9kW, dom 115 metrów, rozprowadzenie mam do 2 pomieszczeń na górze i to wsio bo mam wentylację mechaniczną i to ciepło jest w miarę rozprowadzone. W sumie nie wiem czemu na górze, mimo że kominek jest dobrze rozpalony słabo dochodzi ciepłe powietrze (może przez płaskie, prostopadłe kanały pod wylewką?)

 

Pytanie mam inne - kominek mi często aż wyje, nawet na zamknietym dopływie powietrza na maksa w piecu dość ostro się pali, co zrobić jak doprowadzenie powietrza jest zbyt silne?

Powietrze z zewnątrz dochodzi rurą PCV fi 110

 

Przymknij szyber.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ale Ty nie masz "za silnego" doprowadzenia powietrza. Tylko zbyt duże ciśnienie w przewodzie kominowym. Twój Dovre łapie powietrze wszelkimi możliwymi nieszczelnościami, a w tych wkładach jest ich dużo (regulacje powietrza, uszczelki). Załóż regulator ciągu na wyczystkę komina lub talerzową nasadę regulującą ciąg na samym kominie (nie mylić z nasadami zwiększającymi ciąg!!!).

A kanały w stropie masz izolowane? Czy "żywcem" utopione w betonie, który jest pięknym odbiornikiem wszelakiego ciepła?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Dzięki za rady w stylu "zamknąć szyper". :( Nie o to chodziło.

 

Komin mam Schiedla 20cm, na szczycie koguta.

 

Z "zbyt mocnym ciągiem" chodziło mi o małą możliwość regulacji siły ognia w kominku i "wyciem" kominka. Co prawda słabo to słychać, ale jak jest cisza to przeszkadza.

 

Co do wyczystki to jest zamknięta szczelnie drzwiczkami załączonymi do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No to Ci napisałem przecież że masz zbyt duże podciśnienie w kominie.

Wyrzuć "koguta" i uchyl lekko drzwiczki wyczystki komina to zobaczysz różnicę.

Tyle, że na dłuższą metę to zamiast otwartych drzwiczek od wyczystki stosuje się regulator ciągu w ich miejsce lub właśnie nasadę talerzową na kominie zamiast "strażaka" czy "koguta" bo one zwiększają jeszcze podciśnienie...

Jeżeli nie wiesz o co chodzi - zajrzyj np. na strony firmy Darco - tam znajdziesz oby dwa urządzenia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zakupiłem piecyk wolno stojący Drove wylot spalin 150mm dolot powietrza z zewnątrz 100mm.

Firma wybudowała mi nowy przewód kominowy ponieważ wszystkie inne w mieszkaniu były zajęte.

 

Ogólnie całość wygląda tak:

jest piecyk wolno stojący do niego od góry jest podłączona rura czarna spalinowa parę centymetrów przed sufitem podwieszanym rura ta wchodzi w przewód kominowy dwuścienny izolowany ,który przechodzi przez strop i dach.

Długość razem z przewodem czarnym spalinowym to jakieś 6m. Wszystko jest w jednej linii bez żadnego trójnika. Komin zakończony ustnikiem.

Dolot powietrza z zewnątrz podłączyłem bezpośrednio z piecykiem.

 

I sytuacja wygląda następująco - jak otwieram drzwiczki z piecyka to wydostaję się z niego zimne powietrze tzn że ciąg w kominie jest wsteczny. mam problem z rozpaleniem przy zamkniętych drzwiczkach muszę je trochę uchylić żeby się rozpaliło.Jak się rozpali i zamknę drzwiczki to zaczyna mi się przedostawać dym do pomieszczenia.Dopiero po jakimś czasie odwraca mi się ciąg w kominie i zaczyna wszystko działać ok.

Czym to może być spowodowane??

 

Pomysły mam następujące:

1.Zainstalować obrotową nasadę kominową typu strażak - to będę próbował w środę

2.Ocieplić rurę która doprowadza powietrze z zewnątrz bezpośrednio do kominka - tylko nie wiem czy to coś da

 

Czy ktoś ma jakieś pomysły

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam ktoś może problem z 'klamką' w kominku Tarnava?

Sytuacja wygląda tak ,kominek użytkuję 3 sezon ,palimy wieczorami ,plus całe weekendy.Od pewnego czasu mam problem z 'klamką' a mianowicie mam coraz większe problemy z otwieraniem drzwiczek od kominka.Klamka stawia duży opór aby ją przekręcić i otworzyć może ktoś wie co można z tym zrobić ?

Kominek Tarnava 16kW Premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie "dąży" do wyrównania.Jeśli powietrze dom "pobiera" to ma niższe niż na dworze.Ala jeśli komin jest zimny,to powietrze które w nim jest będzie ciężkie i też będzie się "wtłaczać" do mieszkania.

 

To w końcu ma podciśnienie według ciebie przed rozszczelnieniem czy nadciśnienie?Pytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak na dworze ciśnienie jest wyższe niż w domu, to w tymże domu panuje podciśnienie. i odwrotnie - jak na dworze ciśnienie jest niższe niż w domu to w tymże domu jest nadciśnienie.

Tyle że jak Bogusław napisał wcześniej - nadciśnienie z domu nie wyrówna tego na dworze. Z prostej przyczyny...jest go za mało... :lol: :wink:

Bardzo ciekawie wyrównywanie się wartości ciśnienia w domu widać na przykładzie wentylacji grawitacyjnej, która często (zwłaszcza w obecnym, szczelnym budownictwie) zmienia swoje przeznaczenie i działanie...

Równie często widać to na przykładzie kanałów spalinowych w piecykach gazowych...ale to już temat raczej nie do śmiechu :-?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak na dworze ciśnienie jest wyższe niż w domu, to w tymże domu panuje podciśnienie. i odwrotnie - jak na dworze ciśnienie jest niższe niż w domu to w tymże domu jest nadciśnienie.

Tyle że jak Bogusław napisał wcześniej - nadciśnienie z domu nie wyrówna tego na dworze. Z prostej przyczyny...jest go za mało... :lol: :wink:

Bardzo ciekawie wyrównywanie się wartości ciśnienia w domu widać na przykładzie wentylacji grawitacyjnej, która często (zwłaszcza w obecnym, szczelnym budownictwie) zmienia swoje przeznaczenie i działanie...

Równie często widać to na przykładzie kanałów spalinowych w piecykach gazowych...ale to już temat raczej nie do śmiechu :-?

Pozdrawiam.

 

Żeby nie było do śmiechu powiedz mi jakimi dostępnymi urządzeniami dokonasz takiego pomiaru w swoim domciu? :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja teraz kilka pytań...

rozpoczynamy na wiosnę remont salonu...

no i wpadł pomysł na kominek...

z funkcją ozdobną i na dogrzewanie wiosenne/jesienne gdy nie pali się w CO...

bez rozprowadzenia powietrza do innych pomieszczeń...

tutaj orientacyjny schemat...

http://www.fotoviev.pl/thumb-ED26_4B41F54B.jpg

powierzchnia około 80-90m2

wysokość 2.5m

 

1 - muszę dobudować komin = przebicie stropu i wyjście przez dach... = Masakra :-P

- i tutaj pytanie jakie wymiary komina i czy może być "nad wkładem"?

 

2 - kominek na ścianie środkowej w domu = nie mam możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz

- czy mogę się podpiąć pod kanał wentylacyjny ??

- lub czy można pobierać powietrze z pomieszczenia ??

 

3 - jaki bardzo wąski wkład polecacie - chcemy płaski kominek aby nie wychodził zbyt do środku salonu, tu gdzie ma stać obecnie chodzimy... :-D

znalazłem na internecie jakieś 33cm głębokości...

 

4 - zakładam że kratka na "boku" pomoże w odprowadzeniu ciepła w stronę innych pomieszczeń... - drzwi w kolorze brązowym...

 

5 - czy polecacie jakiegoś wykonawcę w Bielsku-Białej ?

 

6 - jaka moc wkładu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To w końcu ma podciśnienie według ciebie przed rozszczelnieniem czy nadciśnienie?Pytam z ciekawości.

 

W normalnych mieszkaniach nie występuje nadciśnienie,tylko jest takie jak na dworze albo mniejsze.

Przyczyn" trudności "z rozpalaniem może być kilka i żeby ją ustalić,to należy zacząć od sprawdzenia jak jest z rozpalaniem przy uchylonym oknie ,co napisał An-bud,ponieważ w pewnych warunkach niezależne doprowadzenie powietrza może robić "numery".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Akrimka

Witam

Na jaką odległośc powędruje powietrze grawitacyjenie w poziomie? Chodzi mi o to zeby w suficie podwieszanym schować przewody izolowane 125mm do 3 pokoi i tam wejśc pod stropem? Nie jest to dobrze bo ciepła poduszka utrzyma sie na górze pomieszczenia, drzwi tez nie moga być szczelne dołem, i wlot do pokoju jak najdalej od drzwi.. Czy to mam sens bez dmuchawy? Bo rozumiem ze na górne pokoje garawitacja da rade, ale jak to jest z rozprowadzeniem na partarze?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie na temat temperatury na płaszczu wodnym,

właśnie zamawiam sobie laddomata do zabezpieczenie powrotu na kominek i nie wiem który termostat wybrać.

do wyboru są trzy: 63, 72 lub 78 stopni.

tak sobie wymyśliłem, żeby włączać pompę na laddomacie przy ok. 60 stopniach, więc chyba zawór wybrał bym 72,

kominek Lechma 24kW przez wymiennik ciepła + bufor 1000l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...