Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dokladnie o to mi chodzilo

geneza pytania wynikala z obawy o odbior kominiarski, zeby nie bylo problemu z powodu braku kratki wentylacyjnej w pomiesz. z kominkiem

 

Witam !

Tutaj ekspertem nie jestem, z tymi odbiorami kominiarskimi są hece niezłe, ale może ktoś ma doświadczenia w temacie.

Wg mnie (na zdrowy rozum) po co kratka jak masz powietrze z zewnątrz niezaleznym kanalem, to samo w przypadku pieca gazowego z zamknieta komora spalania, nie wymaga sie kratki....to chyba powinno byc ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad,

dzieki za informacje. Mysle ze z odbiorem kominiarskim bedzie ok, takie info uzyskalem w innym watku

 

A jaka srednice komina polecasz do kominka? Pewnie bedzie jakis taki rekreacyjny do przepalania...10-14kw? Ile bys polecał do salonu 26m2 otwartego na kuchnie, jadalnie i hol + dodatkowo pustka w stropie (jak w dzienniku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem kominek - kozę w sposób pokazany w załączniku do komina wys. ok. 6 m i przekroju 15 cm.

Chciałem podgrzać drugi pokój.

Kominek dymi i nie ma ciągu.

Gdzie popełniłem błędy?

Co zrobić, żeby jednak w prosty sposób dogrzać drugie pomieszczenie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad,

dzieki za informacje. Mysle ze z odbiorem kominiarskim bedzie ok, takie info uzyskalem w innym watku

 

A jaka srednice komina polecasz do kominka? Pewnie bedzie jakis taki rekreacyjny do przepalania...10-14kw? Ile bys polecał do salonu 26m2 otwartego na kuchnie, jadalnie i hol + dodatkowo pustka w stropie (jak w dzienniku)?

 

A czy rure doprowadzająco powietrze do kominka polecacie poprowadzci w styropianie - będzie go 15cm a rura pewnie fi160 ?! więc trochę lipa no i nie będzie tam izolacji podłogi na gruncie? Czy lepiej przekuć chudziak i i spróbować od zewnątrz (kominek przy ścianie zewn) podwiercić przez ściane fundamentowa i piasek do tego wykucia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje w firmie,ktora zajmuje sie kominkami, kompleksowo rzecz jasna:)

Odpowiem na wszystkie pytania, doradze. Dotyczy to kominków, ktore maja dopiero powstac,jak rowniez tych, ktore juz istnieja.

Niewazne czy ktokolwiek z Panstwa bedzie mial pytania zwiazane z codziennym uzytkowaniem kominka czy moze bedzie to wynikalo z jakiegos problemu z tym, niewatpliwie rewelacyjnym zrodlem taniego ciepla w naszych czterech katach. ZAPRASZAM.

 

To ja mam pytanka ;)

 

Dom będzie dopiero budowany , ma być oddany dopiero w maju ...

 

Firma budująca dom oddaje dom bez kominka , ale niby wszystko jest przygotowane do podłączenia kominka ...

 

Dom ma 95m2 powierzchni użytkowej , grzany będzie piecem na ekogorszek.

 

Kominek będzie stał w salonie ...

 

Chciałbym aby kominek był wbudowany w ścianę (tak jak tu : http://www.setler.pl/images/stories/Zrealizowane/max/10d.jpg

 

Nie chce żadnych "obudów" , ramek i itd ...

 

Kominek będzie sporadycznie używany. Może będzie służył do "dogrzewania" albo do "robienia klimatu ;)"

 

Kominek więc chyba jak najmniejszej mocy. Sadzę że 10kW powinno starczyć ...

Kominek będzie zamontowany w salonie 29m2 ...

 

W Leroy merlin , Obi , znalazłem tanie francuskie wkłady komnikowe za już niecałe 1000zł ...

 

Znalazłem też w firmie http://www.kratki.pl piec Antek 10kW (z szyber , z dużych czobuchem) za 1220zł ...

 

Te francuskie tanie wynalazki nie mają ani szybra , ani wysokiego czopucha ...

A podobno dobry piec to musi mieć .....

 

I teraz pytanka :

 

1. Czy najprostszy piec bez dużego czopucha i bez szybra wystarczy , czy jednak kupić z tymi "udogodnieniami" ?

2. Czy piec może być wbudowany w ścianę , bez użycia żadnej obudowy ?

3. Czy piec musi mieć dopływ czystego (zimnego) powietrza z zewnątrz budynku (podobno nie musi ale wtedy jest bardzo dużo w pomieszczeniu i trzeba mieć otwarte okno aby się nie "udusić")

4. Czy na podłodze pod kominkiem mogą znajdować się panele drewniane , czy jednak muszą być kafle ? (w salonie chciałbym położyć panele podlogowe)

 

Dziekuję !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka srednice komina polecasz do kominka? Pewnie bedzie jakis taki rekreacyjny do przepalania...10-14kw? Ile bys polecał do salonu 26m2 otwartego na kuchnie, jadalnie i hol + dodatkowo pustka w stropie (jak w dzienniku)?

 

Witam !

Ja bym dał min. średnicy 160, roznica w koszcie zadna a masz spokoj.

Jak masz komin od wejscia czopucha kominka do konca komina ponizej 4mb to mozna zapodac średnie 200mm.

Ja mam 200mm i elegancko jest, jak pisalem wydymiania brak, mozna otworzyc drzwiczki poprzez szarpniecie i nic nie wyskoczy na salon.

 

W kwesti prowadzenia rury, w styro moze sie skraplac woda w zimie i okresach przejsciowych - trzeba pomyslec o odprowadzeniu wody.

Generalnie trzeba rure izolowac i wode odprowadzi, ilosc/grubosc....to juz parktycznie trzeba.....:stirthepot:

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie dam fi200...tylko zastanawiam sie czy z ociepleniem czy bez ocieplenia...i czy "dokladac" do Schiedla czy lepiej Leier lub cos innego...

 

Niby na kominek mozna dac bez ocieplenia, jak juz zapalisz, to pali się nagrzewajac komin, u mnie tak motywowal doradca, komin do pieca na woongiel mam ocieplony. Ja do kominka mam nieocieplony firmy CJBlock. Nie ma co przeplacac, wszystkie wklady i tak sa tej samej firmy, z Czech ;).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, jestem nowym użytkownikiem portalu muratordom i proszę o radę. Sprawa dotyczy kominka umieszczonego na mieszkalnym strychu, który został zaadoptowany na duży otwarty salon. Kominek został wybudowany kilka lat temu. Postawiony jest solidnie z masywnych granitowych kamieni, sam strych również jest jak najbardziej poprawny konstrukcyjnie więc przeciążenie stropu nam nie grozi. Problem w tym, że źle przeprowadzono ujście "wylot" dymu na zewnątrz. W omawianym domu wybudowano 2 kominy wentylacyjne i właśnie w część jednego z nich "wmontowano" wyjście rury kominowej. Komin ten posiada dwa lufty o szerokości ok 12 cm każdy. Z tego co powiedział mi "budowlaniec" to szerokość tego luftu to pół cegły więc zakładając że komin był budowany ze standardowej cegły o długości 25 cm to szerokość będzie miała właśnie tyle. Rura z komina jest wmurowana w ujście dwóch omawianych luftów. Odległość między wkładem kominka a powierzchnią dachu to jakieś 2,5 - 3 m. Problem w tym, że ilekroć palono w tym kominku dym wracał z powrotem do wewnątrz i nie było "cugu" do góry komina. Z tego co wiem Komin wentylacyjny został zasklepiony poniżej poziomu komina tak aby dym nie wydostawał się na niższe piętra. Zdaję sobie sprawę, że budowa jest niepoprawnie wykonana, ale niestety nie miałem wpływu na ówczesną inwencję twórcy. Proszę o radę co można w takiej sytuacji zrobić aby możliwie nie naruszać konstrukcji dachu a korzystać w pełni z uroku kominka. Komin stoi na środku strychu, który w 2/3 jest zaadoptowany na salon, zaś 1/3 to tradycyjna graciarnia. Na granicy obu pomieszczeń stoi komin wentylacyjny a zaraz obok opisany kominek. Czy jest możliwość, żeby wmontować rurę w wylot czopucha kominkowego i wyprowadzić go przez komin wentylacyjny na niezamieszkałą część strychu a później na nowo wprowadzić ją u szczytu wyjścia komina wentylacyjnego tak aby wykorzystać otwory dachowe starego komina? To moje przypuszczenie rozwiązania sprawy jednak nie mając wiedzy w tym temacie proszę o radę i ewentualny komentarz. Gdybym opisał sprawę niezrozumiale proszę o informację. Jeśli trzeba mogę również podesłać zdjęcie kominka żeby łatwiej zobrazować mój problem.

 

Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby na kominek mozna dac bez ocieplenia, jak juz zapalisz, to pali się nagrzewajac komin, u mnie tak motywowal doradca, komin do pieca na woongiel mam ocieplony. Ja do kominka mam nieocieplony firmy CJBlock. Nie ma co przeplacac, wszystkie wklady i tak sa tej samej firmy, z Czech ;).

 

Pozdr.

 

Stanęło na kominach Schiedla do kotła i do kominka ze wzgl. na dobrą cenę.

 

Mam natomiast pytanie odnośnie połączenia kominka do komina...poniżej rzut parteru, kominek jest między salonem a jadalnią, jednak ze względu na tą ścianę na środku zostanie niestety trochę przysłoniety (wizja lokalna:)). Pojawił się pomysł by kominek przesunąć pod tą ścianę o szer. 1m między salonem a kuchnią/jadalnia.

 

http://images48.fotosik.pl/288/84084f657b13cad5med.jpg

 

I tu moje pytanie: czy jest taka możliwość? Wiąże się to z tym że komin musi pozostać w miejscu jak na projekcie i wylot spalin szedłby od kominka pionowo do stropu i następnie w poziomie przy podciągu (nad sufitem podiweszanym) do komina (odległość 2m)...

 

Czy to będzie prawidłowo działać? Czy takie podłączenie byłoby wogóle dopuszczalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam natomiast pytanie odnośnie połączenia kominka do komina...poniżej rzut parteru, kominek jest między salonem a jadalnią, jednak ze względu na tą ścianę na środku zostanie niestety trochę przysłoniety (wizja lokalna:)). Pojawił się pomysł by kominek przesunąć pod tą ścianę o szer. 1m między salonem a kuchnią/jadalnia.

 

I tu moje pytanie: czy jest taka możliwość? Wiąże się to z tym że komin musi pozostać w miejscu jak na projekcie i wylot spalin szedłby od kominka pionowo do stropu i następnie w poziomie przy podciągu (nad sufitem podiweszanym) do komina (odległość 2m)...

 

Czy to będzie prawidłowo działać? Czy takie podłączenie byłoby wogóle dopuszczalne?

 

Witam !

Raczej nie polecam takiego rozwiązania, są jakieś dopuszczalne normy o kątach nachylenia rury dymowej ale jakie to nie sprawdzałem, prowadzenie poziomo rury wg mnie niedopuszczalne. Lepiej przestaw komin w okolice kominka, oczywiscie jak jest jakis problem z dachem to trzeba dalej :stirthepot: kombinowac. IMO to nowe miejsce jest duzo lepsze na kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze lepsze...tylko ze w "starym miejscu" jest zrobiona stopa pod komin, nie ma jej natomaist w "nowym" miejscu. Ja tu widze problem...ale może się mylę:)??? Z dachem mysle ze nie powinno byc jakiegos straszengo problemu...

 

Moze da się wykonać jeszcze stope...wyciąć posadzke i wylac jak Ci zalezy na tym miejscu, z dachem faktycznie nie powinno byc zle bo widzialem projekt, ale zmieni sie uklad na 2 poziomie, trzeba to przemyslec.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie (szukałem na forum, ale...) mam rozłożone na stropie (poddasze nieużytkowe nieocieplone, ale będę tam chodził trzymał graty, itd) rury prostokątne do DPG, chcę to ocieplić i zalać wylewką. Jak mam ocieplić rury, stop będzie ocieplany styropianem 10 cm, a rury chyba muszę twardą wełną, czy pod te rury mam dać jakąś folę (temperatura !!!, wilgotność), na wierzch zbrojenie i wylewka, czy może jakimiś otulinami. Czy może ktoś może mi odpowiedzieć na to pytanie, a ha a czy wentylator w zimie nie zamarznie, strych nieocieplony.

 

pozdr. zenek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przerażona i proszę o pomoc. Stary kominek w salonie już nie istnieje, a w garażu nowy wkład z płaszczem wodnym Lechma. Fachowcy mówią, że ten wkład NIE wymaga zbiornika wzbiorczego i może funkcjonować w systemie zamkniętym, ma chłodnicę. Jednak czytając Wasze posty jestem pełna wątpliwości. Pomóżcie radą..... co z tym bezpieczeństwem w końcu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przerażona i proszę o pomoc. Stary kominek w salonie już nie istnieje, a w garażu nowy wkład z płaszczem wodnym Lechma. Fachowcy mówią, że ten wkład NIE wymaga zbiornika wzbiorczego i może funkcjonować w systemie zamkniętym, ma chłodnicę. Jednak czytając Wasze posty jestem pełna wątpliwości. Pomóżcie radą..... co z tym bezpieczeństwem w końcu...

Sama się zastanów. Zgodnie z prawem, jak kominek z płaszczem ma chłodnicę, może być zamontowany w układzie zamkniętym. Ale - jest jedno ale - co się będzie działo jak nie będzie prądu podczas palenia? Przy naczyniu wzbiorczym woda się zagotuje i wyleje, a co się stanie jak będzie to układ zamknięty? Nie chciałbym być blisko tego kominka. Wydaje mi się, że jeżeli układ zamknięty, to tylko z jakimś wspomaganiem zasilania (UPSy) dla pomp i czujników. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć chłodnicę w układzie otwartym.

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...