Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam, czy posiada ktoś nasadę na kominek "WYMIENNIK CIEPŁA płaszcz wodny 4,5-6,3kW fi150mm", zamiast zwykłej rury spalinowej,

Proszę o opinię, czy taki płaszcz wodny jest godny polecenia, spełni funkcję grzewczą tak jak zwykły kominek z płaszczem wodnym. Przygotowuję się do modernizacji kominka, więc będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plaszcz-wodny-4-5-6-3kw-fi150mm-i1300363226.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!Mam pytanie...jak głośno może hałasować turbina,na rozprowadzeniu ciepłego powietrza,bo u mnie prawdopodobnie jest coś nie halo?Na obudowie turbiny jest regulator,chyba do reg.ciepła.Jest ustawiony na stałe,czy należy coś tam kręcić podczas użytkowania?Chcę zabudować wszystko,tylko z jedną inspekcją,do czyszczenia filtra,no i nie ma dostępu do turbiny.Na ścianie mam wyłącznik turbiny,z ragulacją prędkości.Doradźcie coś w tej sprawie,gdyż nie mam orientacji w temacie.Dzięki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

 

Gdzieś czytałem tutaj na forum, że polecana moc kominka to 1kW na każde 10m2 powierzchni do ogrzania. Ja mam domek 150m2 użytkowej (więc całkowita większa - skosy na poddaszu). Więc wyszło by mi tak z 14-16kW mocy.

 

Rozglądam się więc za takimi, a tu jeden ze sprzedawców mówi mi, że mi spokojnie 10kW wystarczy.

Naciągać raczej nie chce, bo mniejsze wkłady są tańsze.

 

Więc jak to jest z tą mocą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak to jest z tą mocą??

 

właśnie zauważyłem, że moje pytanie w innym miejscu zostało odpowiedziane - więc wklejam

Ten jeden KW na 10 m2 to jest taka wartość plus minus, uśredniona. Czyli coś w rodzaju wartości podawanych średnich zarobków w Polsce, w poszczególnych województwach, itp.

Trzeba indywidualnie podejść do sprawy, zorientować się jakie jest zapotrzebowanie na uzupełnienie strat ciepła w budynku. Wkłady o większych mocach to paleniska większe, co wiąże się z reguły z większą szybą, która średnio oddaje 30 % ciepła. Czyli trzeba brać pod uwagę powierzchnie pomieszczenia w którym ma stać kominek, żeby przebywanie w nim nie było męką, bo przecież nie o to chodzi. No a zupełnie inna sprawa jest z wkładami o większych, bocznych przeszkleniach.

-> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170352-Wybór-kominka-dla-NAS-–-mile-widziane-rady&p=4453219&viewfull=1#post4453219

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady o większych mocach to paleniska większe, co wiąże się z reguły z większą szybą, która średnio oddaje 30 % ciepła. Czyli trzeba brać pod uwagę powierzchnie pomieszczenia w którym ma stać kominek, żeby przebywanie w nim nie było męką, bo przecież nie o to chodzi. No a zupełnie inna sprawa jest z wkładami o większych, bocznych przeszkleniach.

 

Kominek będzie stał salonie otwartym na kuchnię i korytaż z klatką schodową na poddasze. Więc pomieszczenie dość spore - wychodzi mi ponad 50m2.

Więc chyba raczej te 14-16kW aniżeli 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy posiada ktoś nasadę na kominek "WYMIENNIK CIEPŁA płaszcz wodny 4,5-6,3kW fi150mm", zamiast zwykłej rury spalinowej,

Proszę o opinię, czy taki płaszcz wodny jest godny polecenia, spełni funkcję grzewczą tak jak zwykły kominek z płaszczem wodnym. Przygotowuję się do modernizacji kominka, więc będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plaszcz-wodny-4-5-6-3kw-fi150mm-i1300363226.html

 

A może ktoś spotkał się z rurką miedzianą nawiniętą na przewód spalinowy ? Ponoć taki wymiennik jest skuteczny (warunek - dobrze zrobione :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam takie pytanie ,planujemy budowę kominka w domu piętrowym, tylko teraz taki problem, w domu jest komin murowany do którego jest podłączony piec węglowy ale jest używany raz na dwa tygodnie do spalenia śmieci,a ogrzewanie mamy gazowe z wylotem przez ścianę nie do komina, i teraz czy mogę podłączyć kominek (wkład kominkowy) do tego komina na pietrze, w kominku tez będzie raczej palone od okazji, czy nie można by było zrobić odcięcia komina przy kominku w razie palenia w piecu. a jak nie to jakieś wasze porady jak inaczej to rozwiązać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam mały problem z kominkiem

Kominek zakupiony z Kratki z płaszczem, wiem że nie najlepszy ale juz jest, W ostatnim czasie zauważyłem że przy otwarciu kominka strasznie zarzuca dymem do wewnątrz, nie wiem czym to jest spowodowane gdyż cug ma bardzo dobry, przy otwartym szybrze przy rozpalaniu idzie jak ogien :-) generalnie rozpalenie kominka trwa kilka chwil.. A drugim problemem jest w zasadzie non stop czarna szyba, czy te dwa punkty mogą się łaczyć? czy mam wywalic kominek bo jest zły lub "ten typ tak ma" czy jest może jakis cudowne lekarstwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g mojej skromnej osoby panie garfield:

przy otwarciu kominka strasznie zarzuca dymem do wewnątrz

wkład trzeba otwierać powoli, żeby się "wyrównały ciśnienia" (na początku otwierania b. powoli) no i czy jest otwarty szyber na maxa przy otwieraniu

non stop czarna szyba

mokre drzewo i zamiast się palić to się tli i osadza się sadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slavkor

Otwarty szyber jest na maxa, drzwiczki sa otwierano bardzo powoli, uważam że chyba wolniej sie juz nie da nawet już po otwarciu jak pewna ilośc dymu i tak wyszła to widze że nadal nowy dym idzie na mieszkanie a nie do komina.... wiec problem nie sprowadza sie tylko do momentu otwarcia, co do mokrego drewna drzewo ścięte dwa lata temu sezonowane 2 lata dębina - wiec chyba w tym bym nie upatrywał problemu brudnej szyby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób użytkujących kominek Z DGP. Czy powietrze w dogrzewanych pomieszczeniach nie jest za suche? U znajomych na poddaszu tam, gdzie są kratki jest masakrycznie gorąco i duszno- w zasadzie kratki muszą być non stop zamknięte. Tak jest zawsze? Pytam, bo mamy w domu went. mech z rekupertaorem i może nie ma sensu montować DGP, może reku sobie poradzi z rozprowadzeniem ciepła plus resztę załatwi grawitacja? Myślimy ew. , zeby zostawić jedną kratkę na klatce schodowej, tam gdzie komin.

 

Palić będziemy rekreacyjnie, kilka razy w miesiącu wieczorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób użytkujących kominek Z DGP. Czy powietrze w dogrzewanych pomieszczeniach nie jest za suche? U znajomych na poddaszu tam, gdzie są kratki jest masakrycznie gorąco i duszno- w zasadzie kratki muszą być non stop zamknięte. Tak jest zawsze? Pytam, bo mamy w domu went. mech z rekupertaorem i może nie ma sensu montować DGP, może reku sobie poradzi z rozprowadzeniem ciepła plus resztę załatwi grawitacja? Myślimy ew. , zeby zostawić jedną kratkę na klatce schodowej, tam gdzie komin.

 

Palić będziemy rekreacyjnie, kilka razy w miesiącu wieczorami.

Wentylacja jest do .... wentylacji :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja jest do .... wentylacji :cool:

 

Niby jest, ale ma za to odzyskiwać ciepło, więc tak sobie kombinuję,że jak odzyska w salonie to może odda nieco w sypialni ;) :D Bo to mnie straszą jeszcze ludzie, że DGP nie zagra razem z reku i któreś musi szwankować. Może nie ma co kombinować i wydać zaoszczędzone na DGP parę tysi, np na kremówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jest, ale ma za to odzyskiwać ciepło, więc tak sobie kombinuję,że jak odzyska w salonie to może odda nieco w sypialni ;) :D Bo to mnie straszą jeszcze ludzie, że DGP nie zagra razem z reku i któreś musi szwankować. Może nie ma co kombinować i wydać zaoszczędzone na DGP parę tysi, np na kremówki?

 

DGP rozprowadzi ciepło równomiernie, reku tylko nieco odda :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś myślał o tym, aby powietrze "źródłowe" do DGP brać z zewnątrz? Czyli oprócz doprawadzenia powietrza do paleniska mieć drugą rurę podającą powietrze w okolice wkładu. Powietrze to by się nagrzewało i było rozprowadzane przez DGP po domu.

 

Po co taka kombinacja? Przy went. grawitacyjnej może to spowodować brak "wciskania" się powietrza do domu innymi drogami. Takie zbilansowanie powietrza uchodzącego kominem wentylacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś myślał o tym, aby powietrze "źródłowe" do DGP brać z zewnątrz? Czyli oprócz doprawadzenia powietrza do paleniska mieć drugą rurę podającą powietrze w okolice wkładu. Powietrze to by się nagrzewało i było rozprowadzane przez DGP po domu.

 

Po co taka kombinacja? Przy went. grawitacyjnej może to spowodować brak "wciskania" się powietrza do domu innymi drogami. Takie zbilansowanie powietrza uchodzącego kominem wentylacyjnym.

 

Przy wentylacji grawitacyjnej powietrze ma obowiązek wciskania się do domu różnymi drogami. Inaczej to went. graw. przestanie działać a sprytny inaczej inwestor ukisi się we własnym smrodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki - czy do podpięcia kominka do komina systemowego polecacie czarne rury spalinowe fi200 2mm grubość ścianki, czy raczej elastyczne dwuwarstwowe rury z nierdzewki??

Dodam, że trójnik przyłączeniowy w kominie jest 1,5 metra ponad i 1 metr w bok od wylotu z kominka.

Proszę o poradę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...