Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam, czy posiada ktoś nasadę na kominek "WYMIENNIK CIEPŁA płaszcz wodny 4,5-6,3kW fi150mm", zamiast zwykłej rury spalinowej,

Proszę o opinię, czy taki płaszcz wodny jest godny polecenia, spełni funkcję grzewczą tak jak zwykły kominek z płaszczem wodnym. Przygotowuję się do modernizacji kominka, więc będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plaszcz-wodny-4-5-6-3kw-fi150mm-i1300363226.html

 

zależy co chcesz pod to podpiąć(ile odbiorników) ,z punktu widzenia wkładu to najlepsze rozwiązanie bo nie schładza paleniska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A czy ktoś myślał o tym, aby powietrze "źródłowe" do DGP brać z zewnątrz? Czyli oprócz doprawadzenia powietrza do paleniska mieć drugą rurę podającą powietrze w okolice wkładu. Powietrze to by się nagrzewało i było rozprowadzane przez DGP po domu.

 

Po co taka kombinacja? Przy went. grawitacyjnej może to spowodować brak "wciskania" się powietrza do domu innymi drogami. Takie zbilansowanie powietrza uchodzącego kominem wentylacyjnym.

 

nie radzę - przy -20 stopni C na dworze a w domu będzie +20 z dystrybutorów poleci o 40 stopni C niższa temp. (tak z grubsza...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanko, ktoś wie jak wylicza się ilość nawiniętej rury na przewód spalinowy, by odzyskać ciepło z przewodu kominowego, aby spełniało to funkcję płaszcza wodnego ? Ile można w ten sposób odzyskać kW ?

 

moja poprzednia odpowiedż była dla marcina 307...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Eniu za odpowiedź. Powiedz masz coś takiego u siebie, pytam ze względu na to że chcę zamontować wkład mila http://twojekominki.pl//index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=2521&category_id=0&manufacturer_id=0&rodzaj=&moc=&pow=&ksztalt=przestrzal&open=&plaszcz=&zeliwny=&stalowy=&kaflowa=&szamotowa=&powietrze=&option=com_virtuemart&Itemid=30 i dzięki zastosowaniu wężownicy mieć 60 m2 ciepłej podłogówki + 6 grzejników + zasobnik 300 l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem na etapie zbierania informacji o kominkach. W innym watku zadalem bardziej ogolne pytanie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164525-KOMINKI-powietrzne-informacje-i-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84&p=4409813&viewfull=1#post4409813), narazie bez odpowiedzi, ale moze w koncu ktos cos doradzi :) (moze tutaj?)

 

Na razie szybkie pytanko - kiedy mozna montowc kominek - przed wylewkami (podlogi plywajace) czy po?

 

pozdrowiska :)

 

No cóż,

kominek możesz montować kiedy chcesz , nie ma reguły.Jak chcecie to trochę wam pobajdurzę.Np.podłogi pływające - co masz na myśli, bo te 700 kg to raczej nie popływa

Z kolei idea promieniującej obudowy przy kominie Schiedla ceramicznym to konieczny kompromis (ktoś robił próby - przy zwykłym podłączeniu wkład -komin ,popeka w 3 d...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wentylacji grawitacyjnej powietrze ma obowiązek wciskania się do domu różnymi drogami. Inaczej to went. graw. przestanie działać a sprytny inaczej inwestor ukisi się we własnym smrodku.

Ale przecież można to powietrze wcisnąć do domu, ale od razu pod kominek i rozprowadzać już ciepłe po domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie radzę - przy -20 stopni C na dworze a w domu będzie +20 z dystrybutorów poleci o 40 stopni C niższa temp. (tak z grubsza...)

te 40 stopni niższa temp to w porównaniu do temp która by była, gdyby powietrze do instalacji zaciągane było z pokoju rozumiem.

 

Tylko, że przy takiej instalacji z DGP robi nam się raczej DCP, które gdzieś czytałem jest nawet lepsze od DGP. W sumie wystarczy, aby z anemostatów szło 25-30 stopni, a to chyba jest do osiągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pojęcie jak to złożyć " do kupy "

 

nadstawka ma określoną moc( zwykle od 4 - 9 KW ) - odbiorniki muszą ca odpowiadać temu co założysz na MILĘ (???) ,by nie schłodzić zbytnio wody na powrocie.

Napisz jaka duża chata.

 

ok. 150m2, salon 50m2 tam gdzie będzie kominek (4 grzejniki) + 3pokoje ok.50m2 (5gzejników) + 50m2 łazienka, pokój (podłogówka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 40 stopni niższa temp to w porównaniu do temp która by była, gdyby powietrze do instalacji zaciągane było z pokoju rozumiem.

 

Tylko, że przy takiej instalacji z DGP robi nam się raczej DCP, które gdzieś czytałem jest nawet lepsze od DGP. W sumie wystarczy, aby z anemostatów szło 25-30 stopni, a to chyba jest do osiągnięcia.

 

Ok ale wyobraź sobie ile więcej takiego zimniejszego pow. bedziesz musiał "przedmuchać" przez chatę - ja wymiękam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. 150m2, salon 50m2 tam gdzie będzie kominek (4 grzejniki) + 3pokoje ok.50m2 (5gzejników) + 50m2 łazienka, pokój (podłogówka)

 

Mila powietrzna ogrzewa 100 m2 ,nadstawka wodna resztę (to przy małej przystawce)

Mila powietrzna -50 m2, nadstawka resztę (to jak nie pożałujesz kasy na większą przystawkę)

 

Napisałem Ci o 2 hipotetycznych wariantach ,ta z grubsza ,bez czepialstwa ,by "rozjaśnić"

Oczywiście im bliżej drugiego wariantu ,tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy posiada ktoś nasadę na kominek "WYMIENNIK CIEPŁA płaszcz wodny 4,5-6,3kW fi150mm", zamiast zwykłej rury spalinowej,

Proszę o opinię, czy taki płaszcz wodny jest godny polecenia, spełni funkcję grzewczą tak jak zwykły kominek z płaszczem wodnym. Przygotowuję się do modernizacji kominka, więc będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plaszcz-wodny-4-5-6-3kw-fi150mm-i1300363226.html

 

Marcin307-Mnie wychodzi że taki odcinek płaszcza może mieć najwyżej 3,39kW,jeżeli na 1m2 pow.przelicza się 100W to prosty rachunek ile możesz

sobie tym ogrzać (jeżeli spełnisz wszystkie warunki jak książka pisze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki - czy do podpięcia kominka do komina systemowego polecacie czarne rury spalinowe fi200 2mm grubość ścianki, czy raczej elastyczne dwuwarstwowe rury z nierdzewki??

Dodam, że trójnik przyłączeniowy w kominie jest 1,5 metra ponad i 1 metr w bok od wylotu z kominka.

Proszę o poradę!

Możesz zastosować obie , ale i tak musisz zastosować specjalne przejście do połączenia z systemowym inaczej popęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy posiada ktoś nasadę na kominek "WYMIENNIK CIEPŁA płaszcz wodny 4,5-6,3kW fi150mm", zamiast zwykłej rury spalinowej,

Proszę o opinię, czy taki płaszcz wodny jest godny polecenia, spełni funkcję grzewczą tak jak zwykły kominek z płaszczem wodnym. Przygotowuję się do modernizacji kominka, więc będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plaszcz-wodny-4-5-6-3kw-fi150mm-i1300363226.html

 

Marcin jeszcze raz!

wróć to tempo - teraz dopiero miałem czas przyjrzeć się nasadzie -fi 150mm nie nadaje się do Mili. Celuj w coś najlepiej fi 200 .A może zamiast Mili coś mniejszego- szeroki wkład do hajcowania nie jest za dobry (duże drzwi -duży problem , mniejsze drzwi -mniejszy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu, skłaniam się do drugiego wariantu (więcej mocy w CO). Co do innego wkładu raczej odpada, gdyż ma być właśnie dość szeroki :), więc co proponujesz jako wymiennik ciepła dla Mili ? Może wężownica z rury miedziane. Słyszałem, że te wymienniki nie do końca są bezpieczne (brak atestów)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu, skłaniam się do drugiego wariantu (więcej mocy w CO). Co do innego wkładu raczej odpada, gdyż ma być właśnie dość szeroki :), więc co proponujesz jako wymiennik ciepła dla Mili ? Może wężownica z rury miedziane. Słyszałem, że te wymienniki nie do końca są bezpieczne (brak atestów)

 

Ok ,niech Ci będzie ,widziałem niedawno Milę - lepsza od wzoru z którego zżynali! Pamiętaj ,że do went. mech. to się nie nadaje mimo króćca przyłączeniowego powietrza z zewnątrz ! Co do przystawki - są takie z atestem ,niedawno widziałem taką niedaleko ,pewno do wyrwania za pół ceny (Niestety to mercedes ,nawet wężownicę schładzającą

ma) robili jakieś testy i odłożyli " w krzaki ". Zasada działania podobna jak w piecu hesa (ogrzewanie ceramiczne)- o ile nic nie popitoliłem. Wężownica z miedzi to niegłupi pomysł,ciężko jednak trafić ile nawinąć, no i czy masz możliwość nawinąć w razie potrzeby 2 - 3 mb na rurę spalinową ?

A może ktoś wie więcej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , Wężownica z miedzi to niegłupi pomysł,ciężko jednak trafić ile nawinąć, no i czy masz możliwość nawinąć w razie potrzeby 2 - 3 mb na rurę spalinową ?

A może ktoś wie więcej ...

Myślę że większość o tym wie , a by naj mniej powinna wiedzieć że obwód rury fi 200 to 628cm. I 2mb. rurki to 3 zwoje, a 3 mb. to 4,7 zwojów i ciekawy jestem co wy chcecie

z tego zwojować?Teraz jeszcze jaką powierzchnią rurka styka się z rurą ,to już wychodzi zajebisty wymiennik ,którym na pewno ogrzejecie w/w powierzchnię. :confused: :lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...