Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Ok ,niech Ci będzie ,widziałem niedawno Milę - lepsza od wzoru z którego zżynali! Pamiętaj ,że do went. mech. to się nie nadaje mimo króćca przyłączeniowego powietrza z zewnątrz ! Co do przystawki - są takie z atestem ,niedawno widziałem taką niedaleko ,pewno do wyrwania za pół ceny (Niestety to mercedes ,nawet wężownicę schładzającą

ma) robili jakieś testy i odłożyli " w krzaki ". Zasada działania podobna jak w piecu hesa (ogrzewanie ceramiczne)- o ile nic nie popitoliłem. Wężownica z miedzi to niegłupi pomysł,ciężko jednak trafić ile nawinąć, no i czy masz możliwość nawinąć w razie potrzeby 2 - 3 mb na rurę spalinową ?

A może ktoś wie więcej ...

 

Chyba niezbyt jasno zakończyłem - nie chodzi bynajmniej o 2-3 mb rurki miedzianej nawiniętej na rurę spalinową lecz o 2-3 mb rury spalinowej z nawiniętą nań rurką miedziana .ÓÓFF tera lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Możesz zastosować obie , ale i tak musisz zastosować specjalne przejście do połączenia z systemowym inaczej popęka.

 

Dzięki, skłaniam się do 2 metrów tej elastycznej.

Napisz proszę, jak ma się trwałość rur elastycznych do tych czarnych?

Czy zakładając palenie "rekreacyjne" tzn raz - dwa razy w tygodniu późną jesienią i zimą jest sens wogóle się nad tym zastanawiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku jedno i drugie rozwiązanie jest ok.

 

.Nie lubie określenia palić "rekreacyjnie" , "rzadko", "od święta".Kominek rekreacyjny powinien być tak samo solidny

jak stałopalny. Uwielbiam hipotezy ,np: wychodzisz na imprezę a Twoje dzieciaki tylko na to czekały .Za rogiem czekali kolesie ,laski ...No i napalili se w kominku......kto dopisze ciąg dalszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku jedno i drugie rozwiązanie jest ok.

 

.Nie lubie określenia palić "rekreacyjnie" , "rzadko", "od święta".Kominek rekreacyjny powinien być tak samo solidny

jak stałopalny. Uwielbiam hipotezy ,np: wychodzisz na imprezę a Twoje dzieciaki tylko na to czekały .Za rogiem czekali kolesie ,laski ...No i napalili se w kominku......kto dopisze ciąg dalszy?

 

Wielu rzeczy nie lubisz i nic w tym dziwnego.Niestety duża ilość ludzików właśnie takowe kominki posiada i interesuje ich tylko jako kolejny mebel.Płomyczki itd.Widzisz to taj jak w powiedzeniu:jestem wierzący nie praktykujący:

 

 

......dzieciaki tylko na to czekały .Za rogiem czekali kolesie ,laski ...No i napalili se w kominku......kto dopisze ciąg dalszy?

 

Za nim ciąg dalszy.......Czy u ciebie w domu (zakładając ,że dzieci są już dorosłe bo idąc dalej jeśli mówisz "kolesie i laski ta takie są) milusińscy są przeszkoleni pod względem grzania??????Jeżeli tego nie zrobiłeś to nie ma o czym mówić.Finito.Ale jeśli dzieci wiedzą jak reagować na palenie w kominku,powtarzam reagować to jest ok i koniec tego jest wiadomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam majsterkowicze i specjaliści oraz fachowcy szukający trafnego wyboru i najlepszego rozwiązania. Długo w mej głowie kluł się pomysł modernizacji kominka i chciałbym żebyście rozważyli ten pomysł czy słuszny czy wręcz zaniechać go i pozostawić stan jaki jest obecnie czyli tak:

 

stan obecny

- dom około 180 m2, wybudowany w 2003r, ocieplony z zachowaniem obecnych standardów Centralne ogrzewanie jest to piec gazowy Junkers Eurostar wraz z zasobnikiem 150 L wody i pogodówką. Parter wszędzie podłogówka, piętro kaloryfery.

- kominek około 6 lat intensywnego użytkowania wkład żeliwny 16 KW wraz z DGP na poddasze, pod kominek doprowadzona rura z powietrzem

 

nieśmiałe plany

- zamontować wkład z płaszczem wodnym (taki z wężownicą schładzająca i nadmuchem ), wpiąć się do instalacji C.O. oraz do zasobnika Ciepłej Wody Użytkowej za pośrednictwem wymiennika płytkowego i otwartej instalacji wraz z naczyniem zbiorczym.

- połączyć rurę od DGP z tz powietrzną pompą ciepła która latem będzie ogrzewać CWU i wyrzucać zimne powietrze do pomieszczeń na piętrze.(oczywiście w taki sposób by w chłodne dni nie chłodzić pomieszczenia czyli z przepustnicą którą będę regulował zimne powietrze do domu lub na zewnątrz) Z racji na to że miejsce w którym stoi kominek sąsiaduje z kotłownią wszystkie pompy i urządzenia niezbędne będą w kotłowni a w zamkniętej obudowie kominka tylko połączenie rur z wkładem.

 

Czytając forum dowiedziałem się że jest możliwość zastosowania nakładki na mój wkład. Nakładki są z szyberkiem który zapewne częściowo reguluje stopień nagrzewania się wody (bo jeżeli będę palił 10 h to podejrzewam że nie będzie on miał większego znaczenia którędy spaliny przepłyną) Nasuwa mi się pytanie czy zrobienie takiej instalacji : Nakładka, naczynie otwarte wyrównawcze, bufor 200L będzie miało zasadne zastosowanie jeżeli do bufora dokonam podłączenia C.O wraz z zaworami i pompą które będą otwierać bufor (zawór umożliwiający wyjście ciepłej wody z bufora na instalację C.O. po to by gdy nie palę w kominku piec gazowy nie nagrzewał bufora) w chwili osiągnięcia np 45 st . Bufor u mnie pełniłby funkcję bezpiecznika przed przegrzaniem wody w układzie nakładki wyeliminowałbym w ten sposób wymiennik płytowy.

 

I teraz najważniejsze pytanie

Czy warto to rujnować czy ekonomicznie coś zyskam na zmianie wkładu i podpięciu go do C.O. lub na zastosowaniu nakładki

poniżej zdjęcia kominka jaki posiadam żal mi go trochę rujnować

 

http://www.fotoszok.pl/show.php/7008_kominek-2.jpg.

http://www.fotoszok.pl/show.php/7007_kominek-1.jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, skłaniam się do 2 metrów tej elastycznej.

Napisz proszę, jak ma się trwałość rur elastycznych do tych czarnych?

Czy zakładając palenie "rekreacyjne" tzn raz - dwa razy w tygodniu późną jesienią i zimą jest sens wogóle się nad tym zastanawiać?

 

6 lat użytkuję kominek w którym zamontowana jest elastyczna rura. Żadnych problemów. Często i mocno hajcuje w kominku. Ostatnio zaglądałem (przez tą małą kratkę kamerę włożyłem) do środka wszystko solidnie wygląda i nieźle brzęczy. Uważam że jest to rozwiązanie równie dobre jak stalowa rura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, skłaniam się do 2 metrów tej elastycznej.

Napisz proszę, jak ma się trwałość rur elastycznych do tych czarnych?

Czy zakładając palenie "rekreacyjne" tzn raz - dwa razy w tygodniu późną jesienią i zimą jest sens wogóle się nad tym zastanawiać?

 

Kol bez obaw śmiało montuj rura przeżyje Ciebie. Jak sama nazwa wskazuje rura jest elastyczna zastąpi możliwość używania kolan,niweluje naprężenia wynikające

podczas procesu spalania z różnym natężeniem,myślę że jest niezłym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy do takich celów. Polecam Rikmen.

(Mówimy tutaj o rurze elastycznej warstwowej INOX Made in F.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałabym zapytać o sens montowania kominka z wkładem wodnym, jako wspomagającego dla pieca gazowego. Dom 140 m (parter 100 góra 40) z ceramiki poryzowanej ocieplonej 20 cm styropianu (bądź cieńszym zamiennikiem), wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie podłogowe + grzejniki, piec gazowy (chyba nie kondensacyjny), dodatkowo solary, kominek mam w projekcie i teraz zastanawiam się czy z DGP czy wodny. Chodzi mi o to że salon ma tylko 26 m, a nie chcę w nim robić sauny, kominek ma być tylko wspomagający dla gazu, nie chcę grzać tylko kominkiem. Myślałam o jakimś o możliwie najmniejszej mocy (12?) i wielkości, żeby mi nie zawalił całego salonu. Możecie coś poradzić, polecić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu rzeczy nie lubisz i nic w tym dziwnego.Niestety duża ilość ludzików właśnie takowe kominki posiada i interesuje ich tylko jako kolejny mebel.Płomyczki itd.Widzisz to taj jak w powiedzeniu:jestem wierzący nie praktykujący:

 

 

 

 

Za nim ciąg dalszy.......Czy u ciebie w domu (zakładając ,że dzieci są już dorosłe bo idąc dalej jeśli mówisz "kolesie i laski ta takie są) milusińscy są przeszkoleni pod względem grzania??????Jeżeli tego nie zrobiłeś to nie ma o czym mówić.Finito.Ale jeśli dzieci wiedzą jak reagować na palenie w kominku,powtarzam reagować to jest ok i koniec tego jest wiadomy.

 

U mnie chłopaki palą w kominku i pieco-kominku (chata 350 m2 !! - pogięło mnie ) natomist córka rąbie drzewo !! :)

Nikt fajnie że wpadłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałabym zapytać o sens montowania kominka z wkładem wodnym, jako wspomagającego dla pieca gazowego. Dom 140 m (parter 100 góra 40) z ceramiki poryzowanej ocieplonej 20 cm styropianu (bądź cieńszym zamiennikiem), wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie podłogowe + grzejniki, piec gazowy (chyba nie kondensacyjny), dodatkowo solary, kominek mam w projekcie i teraz zastanawiam się czy z DGP czy wodny. Chodzi mi o to że salon ma tylko 26 m, a nie chcę w nim robić sauny, kominek ma być tylko wspomagający dla gazu, nie chcę grzać tylko kominkiem. Myślałam o jakimś o możliwie najmniejszej mocy (12?) i wielkości, żeby.

 

mi nie zawalił całego salonu. Możecie coś poradzić, polecić?

 

Jedno i drugie rozwiązanie może się okazać dobre .Jeden doradca ,generalnie w dobrej wierze, powie Ci zrób to ,drugi też w dobrej wierze - nie rób tego.

Chłopaki "rozwalili " (omówili) Twój problem na tym forum nie jeden raz ,w niejednym wątku - poszperaj.Jak nic nie znajdziesz ,wracaj tu

 

 

"....zanim zapytasz ,poszukaj...." :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączę do tego wątku ponieważ w moim indywidualnym nie ma odzewu

 

 

 

 

Prosiłbym o zweryfikowanie 2 wersji mojego projektu DGP

 

dane:

1. dom 110 m^2 wysokość pomieszczeń 3 m

2. kominek: Wkład Kornak 12 - ponoć 12 kW.

 

oto projekty instalacji dgp

Wersja 1 projektu

http://www.konowrocki.republika.pl/DGP_ver_1.PNG

 

Wersja 2 projektu

http://www.konowrocki.republika.pl/DGP_ver_2.PNG

 

Prosiłbym o wszelkie sugestie i podpowiedzi.

 

1. kosztowo oba warianty sa podobne

 

2.

wer 1 ma mniejsze przekroje przewodów ale za to więcej trójników i kolanek co za tym idzie więcej opasek i uchwytów mocujacych

wer 2 ma mniej elementów ale większej średnicy przewody.

 

3.

obie wersje maja sztywne przewody zakończone przy amanostatach elastycznymi przewodami o dług. 1 m.

 

4.

wersja 1 ma ze względu na mniejsze średnice bedzie mjała większa prędkośc przepływu

wersja 2 ma mniejsza prędkosć przepływu ale ze względu na trójniki 90 stop. większe opory przepływu

 

5.

obie wersje maja 2 turbiny

 

Gorąco pozdrawiam i z góry dziękuje za uwagi i komentarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niezbyt jasno zakończyłem - nie chodzi bynajmniej o 2-3 mb rurki miedzianej nawiniętej na rurę spalinową lecz o 2-3 mb rury spalinowej z nawiniętą nań rurką miedziana .ÓÓFF tera lepiej...

 

Masz jakiś odnośnik do lepszej wersji Mili, chętnie popatrzę :) Co do przystawki to też podaj jakiś link. W temacie rurki miedzianej, nie do końca zrozumiałem. Tak jak słusznie zauważyłeś jest to 2 metry rury spalinowej na którą jest możliwość nawinięcia miedzi, więc wychodzi tych zwojów przy fi 12mm ok.17. Gdyby nawinąć jeszcze "zwoje na zwoje" zrobi się już całkiem fajna płaszczyzna. Dobrze kombinuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, z góry przepraszam jeśli pytanie już padło ale nie sposób przebrnąć przez wszystkie posty.

Planujemy jako główne źródło ciepła kominek z PW. Dodatkowo będzie wspomagany piecem elektrycznym, a to z uwagi na naszą wygodę.

Chcielibyśmy zastosować przy takiej kombinacji ogrzewanie podłogowe.

Pytanie nr. 1 czy taka instalacja ma szanse na efektywne działanie? I pytanie 2 jeśli chodzi o moc kominka to przy ok. 120m2 powierzchni dobrze ocieplonego domu powinniśmy myśleć o mocy rzędu 14 kW? Zgadza się? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś odnośnik do lepszej wersji Mili, chętnie popatrzę :) Co do przystawki to też podaj jakiś link. W temacie rurki miedzianej, nie do końca zrozumiałem. Tak jak słusznie zauważyłeś jest to 2 metry rury spalinowej na którą jest możliwość nawinięcia miedzi, więc wychodzi tych zwojów przy fi 12mm ok.17. Gdyby nawinąć jeszcze "zwoje na zwoje" zrobi się już całkiem fajna płaszczyzna. Dobrze kombinuję ?

 

MARCIN 307 nie licz że kolega ENIU wskaże Ci to o co prosisz. W kilku różnych wątkach czytałem jak zabierał głos i często się wypowiada. Lecz wypowiedzi jego są bardzo lakoniczne i często odnoszące się w minimalnym powiązaniu do tematu. Generalnie wiedza i uwagi jakimi się reprezentuje zaczerpnięte są albo z tego forum albo z słyszenia. Moje zdanie jest następujące kolega ENIU jak dotąd nie wniósł nic czym osoby zadające pytania mogły by się posłużyć .

Pozdrawiam kolegę ENIU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak taka instalacja ma szanse na efektywne działanie. Co mocy wkłady wodnego to 14kW powinien wystarczyć. Jednak jak masz w planach zasobnik na ciepła wodę i bufor to radzę zwiększyć troszkę jego moc. No chyba że wodę w zasobniku będziesz grzał prądem w nocnej taryfie a kominkiem delikatnie ewentualnie ja podgrzejesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARCIN 307 nie licz że kolega ENIU wskaże Ci to o co prosisz. W kilku różnych wątkach czytałem jak zabierał głos i często się wypowiada. Lecz wypowiedzi jego są bardzo lakoniczne i często odnoszące się w minimalnym powiązaniu do tematu. Generalnie wiedza i uwagi jakimi się reprezentuje zaczerpnięte są albo z tego forum albo z słyszenia. Moje zdanie jest następujące kolega ENIU jak dotąd nie wniósł nic czym osoby zadające pytania mogły by się posłużyć .

Pozdrawiam kolegę ENIU

 

Obrażalscy mają swój wątek którego swoją ignorancją nie zachwaścisz . Nazywa się Ogólnoforumowa pyskówka....... Jak nie będziesz kozakował to może Liwko postawi Ci tam piwko :) :)

 

Sory ,że tu nic nie sprzedaję ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie że kolega Eniu posiada wielką potrzebę uzewnętrznienia się i w tym celu zagościł na tym forum. Ale być nie oznacza konieczności bezsensownego zabierania głosu.

Pozdrawiam kolegę ENIU

 

Zgadza się kolego w 100% ! Zarówno pierwsze jak i drugie zdanie. Dlatego w kwestiach nie dotyczących kominków wypowiadam się na pyskówce ,dokąd serdecznie zapraszam (pomóc Ci znależć ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...