Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

no ale przynajmniej jest o czym pisać ....:)

 

No jest jest. A ja mam pytanie z innej beczki, bo bardzo mnie ciekawi. Ktoś, nie wiem czy w tym czy w innym wątku, napisał, że DGP nie powinno się prowadzić do łazienki. No i bardzo mnie ciekawi dlaczego. Napisze ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No jest jest. A ja mam pytanie z innej beczki, bo bardzo mnie ciekawi. Ktoś, nie wiem czy w tym czy w innym wątku, napisał, że DGP nie powinno się prowadzić do łazienki. No i bardzo mnie ciekawi dlaczego. Napisze ktoś?

 

To był złośliwiec , Który chciał żeby Ci d..a zmarzła ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Zaciekawiony postem o kominkach chciałem zasiegnąć porady Szanownego Experta.

 

Mam kominek wybudowany 6 m-cy temu z wkładem Laudel 14 Kw wraz z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza na salon + dwa pokoje na poddaszu.

Podczas grzania tej zimy pojawiło się kilka problemów w użytkowaniu go:

Tak więc mimo, że kominek ustawiony jest w centralnym punkcie domu w salonie, to prawie wogóle nie czuć ciepła które daje na parterze. Kratka nawiewowa która zamocowana jest na obudowie kominka prawie nie dmucha ciepłym powietrzem natomiast w przeciwieństwie do niej kratki nawiewowe na górze w pokojach daja tak gorące powietrze, że aż za sprawą wysokiej temperatury odbarwiła sie farba na ścianie. Zamknięcie kratek na górze nie przekłada się na większą ilość ciepła na dole.

 

Ja doskonale rozumiem prawa fizyki, że ciepłe powietrze jako lżejsze ucieka do góry ale czy można by było jakoś rozwiązać ten problem?

Zastanawiam sie czy może należało zdecydować się na wspomagane rozprowadzenie powietrza z centrala nawiewową?

Czy na przykład istnieje mozliwość zainstalowania kratki z wiatrakiem na dole i czy coś to wogóle da?

 

Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Zaciekawiony postem o kominkach chciałem zasiegnąć porady Szanownego Experta.

 

Mam kominek wybudowany 6 m-cy temu z wkładem Laudel 14 Kw wraz z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza na salon + dwa pokoje na poddaszu.

Podczas grzania tej zimy pojawiło się kilka problemów w użytkowaniu go:

Tak więc mimo, że kominek ustawiony jest w centralnym punkcie domu w salonie, to prawie wogóle nie czuć ciepła które daje na parterze. Kratka nawiewowa która zamocowana jest na obudowie kominka prawie nie dmucha ciepłym powietrzem natomiast w przeciwieństwie do niej kratki nawiewowe na górze w pokojach daja tak gorące powietrze, że aż za sprawą wysokiej temperatury odbarwiła sie farba na ścianie. Zamknięcie kratek na górze nie przekłada się na większą ilość ciepła na dole.

 

Ja doskonale rozumiem prawa fizyki, że ciepłe powietrze jako lżejsze ucieka do góry ale czy można by było jakoś rozwiązać ten problem?

Zastanawiam sie czy może należało zdecydować się na wspomagane rozprowadzenie powietrza z centrala nawiewową?

Czy na przykład istnieje mozliwość zainstalowania kratki z wiatrakiem na dole i czy coś to wogóle da?

 

Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

 

Wklej jakieś fotki,i trochę opowiedz o domku (jego wielkości). Za mało danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że ludzie, którzy jako jedyne źródło ciepła mają DGP mają zimno w łazienkach? Ja też czekam na konkrety.

 

Kominek jest rewelacyjną i energooszczędną alternatywą dla wszystkich systemów grzewczych ale nie powinien być jedynym źródłem ciepła w domu i to nie tylko w związku z przepisami prawa budowlanego.

Ludzie robią w swoich nowo budowanych domach co chcą i mają do tego święte prawo, ale jak zlecają jakieś prace firmie to jej obowiązkiem jest wykonać wszystko zgodnie ze sztuką i pewnymi zasadami. Doprowadzając DGP do łazienek i WC trzeba mieć świadomość, że może dojść do zachwiania wentylacji w tych pomieszczeniach. Prawidłowo wykonany system powoduje lekkie nadciśnienie, wpompowane powietrze powraca z każdego pomieszczenia do salonu w którym stoi kominek. W przypadku łazienek normalnie ruch powietrza odbywa się w przeciwnym kierunku, przez nawiewniki w drzwiach pobierane jest powietrze a następnie przez kratkę wentylacyjną uchodzi na zewnątrz. W przypadku ogrzewania kominkiem tych pomieszczeń może dojść do odwrócenia kierunku przepływu powietrza i wilgotne powietrze oraz „zapachy” mogę być ściągane do salonu z kominkiem. Drugi aspekt, ale już mniej istotny to to, że w takich pomieszczeniach z reguły wykonuje się kilka źródeł ciepła: grzejnik, grzejnik suszarkowy, ogrzewanie podłogowe jak dołożymy jeszcze kolejne w postaci mocnego nadmuchu ciepłego powietrza to dochodzi do mocnego przegrzania pomieszczenia. Niemniej nie jest to aż tak istotne, no bo chyba lepiej brać prysznic w bardzo ciepłej łazience aniżeli w "lodówce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek jest rewelacyjną i energooszczędną alternatywą dla wszystkich systemów grzewczych ale nie powinien być jedynym źródłem ciepła w domu i to nie tylko w związku z przepisami prawa budowlanego.

Ludzie robią w swoich nowo budowanych domach co chcą i mają do tego święte prawo, ale jak zlecają jakieś prace firmie to jej obowiązkiem jest wykonać wszystko zgodnie ze sztuką i pewnymi zasadami. Doprowadzając DGP do łazienek i WC trzeba mieć świadomość, że może dojść do zachwiania wentylacji w tych pomieszczeniach. Prawidłowo wykonany system powoduje lekkie nadciśnienie, wpompowane powietrze powraca z każdego pomieszczenia do salonu w którym stoi kominek. W przypadku łazienek normalnie ruch powietrza odbywa się w przeciwnym kierunku, przez nawiewniki w drzwiach pobierane jest powietrze a następnie przez kratkę wentylacyjną uchodzi na zewnątrz. W przypadku ogrzewania kominkiem tych pomieszczeń może dojść do odwrócenia kierunku przepływu powietrza i wilgotne powietrze oraz „zapachy” mogę być ściągane do salonu z kominkiem. Drugi aspekt, ale już mniej istotny to to, że w takich pomieszczeniach z reguły wykonuje się kilka źródeł ciepła: grzejnik, grzejnik suszarkowy, ogrzewanie podłogowe jak dołożymy jeszcze kolejne w postaci mocnego nadmuchu ciepłego powietrza to dochodzi do mocnego przegrzania pomieszczenia. Niemniej nie jest to aż tak istotne, no bo chyba lepiej brać prysznic w bardzo ciepłej łazience aniżeli w "lodówce".

 

Sugestie jak najbardzej słuszne i poprawne. Szczególnie z punktu widzenia kominkarzy ,którzy w ten sposób nie muszą brać odpowiedzialności za ogrzanie wszystkich pomieszczeń we właściwy sposób."Panie ,łoczywiście że bedzie grzać - jak nie to w łazience dasz pan farelkie - ajak i to nie pomoże to małe kuzkie panu podłączym "-jakbym slyszał Kobuszewskiego z Friedmanem w "Fachowcach".

 

Margod, Jo Shi wyrażnie zsugerował ,że kominek to jedyne żródło ciepła.Przepisy to jedno, życie to drugie .Ja jak jeszcze stawiałem kominki ,też wolałem klientów "Rekreacyjnych", bo jak ciepło nie doleciało tam gdzie zaplanowałem,klient nawet sie nie kapnął. Co innego Ci wszyscy, dla których kominek to wcale nie snobistyczna zachcianka tylko zło konieczne. Można oczywiście wbić gwóźdź w drzwi łazienki i powiesić na nich kufajkę. Ja osbiście wolę pierdzieć w ciepełku,nawet jak efekty tych zmagań przez chwilę zakłuócą harmonię mych wspólmieszkańców.Takich ludzi ,którzy hajcują tylko kominkiem jest więcej niż Ci się zdaje ,a o przepisach to mam nadzieję ,że dopiero zaczniemy gawędzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę na wariata to jedyne źródło pozyskiwania energii.Ale każdy Panem w swoim domu i choćby było to nieprzepisowe.Jeśli doprowadzimy powietrze do łazienki to od razu nasuwa się pytanie jak ono z powrotem wróci do kominka???Nadszarpnie to znacznie wentylacją dlatego że zazwyczaj w łazienkach nie ma nawiewów li tylko wywiewy grawitacyjne.Ja tam ma "dziurawe"(łorginalnie) drzwi i do łazienki powietrze włazi mi właśnie stolarką drzwiową.Rekuperator rozwiązuje ten problem w 100% bo jest nawiew i wywiem.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę na wariata to jedyne źródło pozyskiwania energii.Ale każdy Panem w swoim domu i choćby było to nieprzepisowe.Jeśli doprowadzimy powietrze do łazienki to od razu nasuwa się pytanie jak ono z powrotem wróci do kominka???Nadszarpnie to znacznie wentylacją dlatego że zazwyczaj w łazienkach nie ma nawiewów li tylko wywiewy grawitacyjne.Ja tam ma "dziurawe"(łorginalnie) drzwi i do łazienki powietrze włazi mi właśnie stolarką drzwiową.Rekuperator rozwiązuje ten problem w 100% bo jest nawiew i wywiem.....

 

Dla sprawnego działania całego systemu, powietrze musi mieć mozliwość recyrkulacji, czyli powrotu do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Zazwyczaj nie montuje się nawiewów w łazience i kuchni (są to pomieszczenia gdzie umieszcza się otwory wywiewnej wentylacji grawitacyjnej), ciepłe powietrze dostaje się tam najczęściej poprzez otwory w stolarce drzwiowej. Dlatego drzwi powinny posiadac specjalne otwory lub szczelinę minimum 2 cm przy podłodze.

 

Wiesz Nikt ,wszystko to święte słowa ,ale Ci, którym kominek uratował życie, których nie stać na reku lub mechaniczną zrównoważoną (może mieć schize :) ), poproszą Cię zaraz o pokaz brania prysznica w kufajce ,przy minusie na dworku.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Nikt ,wszystko to święte słowa ,ale Ci, którym kominek uratował życie, których nie stać na reku lub mechaniczną zrównoważoną (może mieć schize :) ), poproszą Cię zaraz o pokaz brania prysznica w kufajce ,przy minusie na dworku.

 

pozdro

 

Nie wyobrażam sobie DGP w łazience wybieram opcję elektryczny grzejnik i kufajka w niebyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek jest rewelacyjną i energooszczędną alternatywą dla wszystkich systemów grzewczych ale nie powinien być jedynym źródłem ciepła

Też sobie tego nie wyobrażam, ale wiem, że tak bywa.

 

 

Doprowadzając DGP do łazienek i WC trzeba mieć świadomość, że może dojść do zachwiania wentylacji w tych pomieszczeniach. Prawidłowo wykonany system powoduje lekkie nadciśnienie, wpompowane powietrze powraca z każdego pomieszczenia do salonu w którym stoi kominek. W przypadku łazienek normalnie ruch powietrza odbywa się w przeciwnym kierunku, przez nawiewniki w drzwiach pobierane jest powietrze a następnie przez kratkę wentylacyjną uchodzi na zewnątrz. W przypadku ogrzewania kominkiem tych pomieszczeń może dojść do odwrócenia kierunku przepływu powietrza i wilgotne powietrze oraz „zapachy” mogę być ściągane do salonu z kominkiem. Drugi aspekt, ale już mniej istotny to to, że w takich pomieszczeniach z reguły wykonuje się kilka źródeł ciepła: grzejnik, grzejnik suszarkowy, ogrzewanie podłogowe jak dołożymy jeszcze kolejne w postaci mocnego nadmuchu ciepłego powietrza to dochodzi do mocnego przegrzania pomieszczenia. Niemniej nie jest to aż tak istotne, no bo chyba lepiej brać prysznic w bardzo ciepłej łazience aniżeli w "lodówce".

Ooo i to są jakieś konkrety. Co do dodatkowych źródeł ciepła. Z reguły sa one sterowane jakimiś termostatami itp, przegrzania bym się nie obawiała :)

 

Margod, Jo Shi wyrażnie zsugerował ,że kominek to jedyne żródło ciepła.

1. JoShi jest kobietą.

2. Nie sugerowała, że jest, tylko, że bywa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyśl sobie , skąd się weźmie powietrze w komorze dekompresyjnej ? :)

 

 

 

powietrze do komory wpadnie prosto z lodówki "Rikmena"!

 

 

a tak poważnie, komora dekompresyjna ma swój wlot i wylot, w komorze nie ma przypalonego kurzu i pyłu który zbiera się bezpośrednio na płaszczu wkładu kominka, temperatura na pewno niższa niż w komorze konwekcyjne ale mimo to jeszcze na tyle wysoka, że może ogrzać pomieszczenie.

Co stoi na przeszkodzie żeby wykorzystać to ciepło? oczywiście oprócz opadniętych rąk "Rikmena" czytającego niektóre rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam taki dylemat – muszę zakupić kominek naroży i chciałby prosić o radę osoby z doświadczeniem oraz większym rozeznaniem na rynku. No to od początku – domek 120 m użytkowych – salon tam będzie kominek 31 m reszta pokoi 3 szt. u góry – będzie DGP – już jest właściwie – dolot powietrza rura 150. Kominek nie będzie podstawowym ogrzewaniem (gaz) – wydaje mi się że będę palił wieczorami oraz w sobotę i niedzielę w tzw. sezonie. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze na wkład jestem skłonny przeznaczyć 7,5 tyś PLN max obecnie moja uwaga zwrócona jest na:

- wkład Schmid EKKO L67 – dziwnie mało opisów użytkowników w Internecie?

- wkład Sparke Varm FL/P 225S 600/560

- wkład ARYSTO 10 L

- wpadłem również ostatnio na wkład UNICO Dragon 4 B jednak zastanawia mnie brak popielnika (co z popiołem, jak w nim się pali)

 

Za wszelkie uwagi będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...