Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

PRZEPRASZAM JESTEM ŚWIADOM TEGO ŻE PRZESADZIŁEM

 

Mam swoje zdanie na ten temat i nie będę go teraz publikował, zresztą przeczytaj wyżej, może będę musiał się w język gryźć nie jeden raz. Ale to się wyjaśni w niedługim czasie.

 

 

Eniu

Zgadzam się. Daj mi troszkę czasu by okiełznać temat i poukładać go tak by byl jasny i zrozumialy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Mam taki dylemat – muszę zakupić kominek naroży i chciałby prosić o radę osoby z doświadczeniem oraz większym rozeznaniem na rynku. No to od początku – domek 120 m użytkowych – salon tam będzie kominek 31 m reszta pokoi 3 szt. u góry – będzie DGP – już jest właściwie – dolot powietrza rura 150. Kominek nie będzie podstawowym ogrzewaniem (gaz) – wydaje mi się że będę palił wieczorami oraz w sobotę i niedzielę w tzw. sezonie. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze na wkład jestem skłonny przeznaczyć 7,5 tyś PLN max obecnie moja uwaga zwrócona jest na:

- wkład Schmid EKKO L67 – dziwnie mało opisów użytkowników w Internecie?

- wkład Sparke Varm FL/P 225S 600/560

- wkład ARYSTO 10 L

- wpadłem również ostatnio na wkład UNICO Dragon 4 B jednak zastanawia mnie brak popielnika (co z popiołem, jak w nim się pali)

 

Za wszelkie uwagi będę wdzięczny.

 

Mało opisów Schmita bierze się chyba z jego niemieckiego pochodzenia (pewnie droższy i mniej ludzi którzy kupili). Mimo tak szlachetnego pochodzenia niewiele więcej wart od Arysto . Szparkę to zostaw do innych celów :) :) . Poprzyj polski produkt kupując Arysto lub Unico (pamiętaj ,ze brak popielnika to nie wada lecz zaleta ,ale nie każdy g...i musi o tym wiedzieć). Jak chcesz mercedesa to skłoniłbym się ku Sparthermowi - choćby ze względu na bardziej bezkompromisowy i profesjonalny serwis (chyba, że

kupisz u Hrehoreckiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRZEPRASZAM JESTEM ŚWIADOM TEGO ŻE PRZESADZIŁEM

 

Mam swoje zdanie na ten temat i nie będę go teraz publikował, zresztą przeczytaj wyżej, może będę musiał się w język gryźć nie jeden raz. Ale to się wyjaśni w niedługim czasie.

 

 

Eniu

Zgadzam się. Daj mi troszkę czasu by okiełznać temat i poukładać go tak by byl jasny i zrozumialy

 

nawet nie wiesz jak się cieszę.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało opisów Schmita bierze się chyba z jego niemieckiego pochodzenia (pewnie droższy i mniej ludzi którzy kupili). Mimo tak szlachetnego pochodzenia niewiele więcej wart od Arysto . Szparkę to zostaw do innych celów :) :) . Poprzyj polski produkt kupując Arysto lub Unico (pamiętaj ,ze brak popielnika to nie wada lecz zaleta ,ale nie każdy g...i musi o tym wiedzieć). Jak chcesz mercedesa to skłoniłbym się ku Sparthermowi - choćby ze względu na bardziej bezkompromisowy i profesjonalny serwis (chyba, że

kupisz u Hrehoreckiego)

 

Dzięki za odp. straciłem prawie nadzieję, że ktoś odpowie biorąc zagorzałą dyskusję  Co do Schmita to oglądałem go żywo i jakościowo jest naprawdę nieźle zrobiony w porównaniu do szparke czy arysto cena około 2 tyś większa - wkład Spartherm również mi się podoba jednak tu cena rośnie do poziomu około 9-10 tyś PLN niby nie wielka różnica jednak zauważalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. straciłem prawie nadzieję, że ktoś odpowie biorąc zagorzałą dyskusję  Co do Schmita to oglądałem go żywo i jakościowo jest naprawdę nieźle zrobiony w porównaniu do szparke czy arysto cena około 2 tyś większa - wkład Spartherm również mi się podoba jednak tu cena rośnie do poziomu około 9-10 tyś PLN niby nie wielka różnica jednak zauważalna.

 

Pamiętaj ,że Twoje problemy nie skończą się z chwilą dokonania zakupu . One mogą sie zacząć z chwilą rozpoczęcia eksploatacji . Potem to już Ci będę mógł powiedzieć tylko" a nie mówiłem ".Schmidt kosztuje tyle samo co Spartherm ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej jakieś fotki,i trochę opowiedz o domku (jego wielkości). Za mało danych.

 

Do Eniu,

 

Dom ma niecałe 150 m2 powierzchni użytkowej, pion kominowy do którego podłaczony jest kominek zlokalizowany jest w samym centrum domu na otwartej przestrzeni korytarz-salon-jadalnia. Podnoszę problemy które opiałem powyżej.

Czesć zdjęć mżna zobaczyc w mojej galerii (link przy moim podpisie)

A wiecej zdjęć proszę bardzo...

 

</p><p> http://foto0.m.onet.pl/_m/9616cb705dc93098802e15fba530123c,10,19,0.jpg

 

http://foto3.m.onet.pl/_m/fb72abdcf418720dc9c3c911838ddd13,10,19,0.jpg

 

A to kratka o której wspominałem:

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/8893d7055eaa14f535d26d77f2f07de0,10,19,0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Eniu,

 

Dom ma niecałe 150 m2 powierzchni użytkowej, pion kominowy do którego podłaczony jest kominek zlokalizowany jest w samym centrum domu na otwartej przestrzeni korytarz-salon-jadalnia. Podnoszę problemy które opiałem powyżej.

Czesć zdjęć mżna zobaczyc w mojej galerii (link przy moim podpisie)

A wiecej zdjęć proszę bardzo...

 

</p><p> http://foto0.m.onet.pl/_m/9616cb705dc93098802e15fba530123c,10,19,0.jpg

 

http://foto3.m.onet.pl/_m/fb72abdcf418720dc9c3c911838ddd13,10,19,0.jpg

 

A to kratka o której wspominałem:

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/8893d7055eaa14f535d26d77f2f07de0,10,19,0.jpg

 

Trudno jednoznacznie stwierdzić ,czy za ładną fasadą jest właściwie wykonana instalacja kominkowa czy ....kupa. Wklej więcej fotek (nie lubię latać po linkach ,tym bardziej takich które same nie wskakują ) .Robiłeś może fotki przy budowie kominka ? Jak nie to pstryknij wszystkie kratki w kominku na i wywiewne .Może zrobimy krok dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

Może problem nie dotyczy kominka ale urządzenia bezpośrednio z nim związanego. Mianowicie posiadam wentylator firmy dospel 600 kom II 150.

Niestety po 4 miesiącach użytkowania zatarły się łożyska.

Pytanie moje brzmi: czy może wiecie jakie to są łożyska? Chodzi mi o rozmiar, wielkość i ciężar. Wentylator jest na gwarancji, lecz nie mogę sobie pozwolić na pozbycie się jedynego rozprowadzacza ciepła w mieszkaniu i łożyska muszę wymienić sam.

Niestety nie uzyskałem odpowiedzi na na to pytanie w serwisie.

Będę bardzo wdzięczny za w miarę szybką odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

Może problem nie dotyczy kominka ale urządzenia bezpośrednio z nim związanego. Mianowicie posiadam wentylator firmy dospel 600 kom II 150.

Niestety po 4 miesiącach użytkowania zatarły się łożyska.

Pytanie moje brzmi: czy może wiecie jakie to są łożyska? Chodzi mi o rozmiar, wielkość i ciężar. Wentylator jest na gwarancji, lecz nie mogę sobie pozwolić na pozbycie się jedynego rozprowadzacza ciepła w mieszkaniu i łożyska muszę wymienić sam.

Niestety nie uzyskałem odpowiedzi na na to pytanie w serwisie.

Będę bardzo wdzięczny za w miarę szybką odpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

Sposób w jaki Dospel załatwia reklamacje ( generalnie szybko i bezproblemowo) ,może być przyczyną niewiedzy na temat łożysk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Piotrosan - łożyska w wentylatorach kominkowych nie zacierają się "same z siebie" po czterech miesiącach pracy ... Ten Twój wentylator nie ma przypadkiem za ciepło? Gdzie jest ustawiony? Bo wymienisz i za kolejne kilka miesięcy możesz mieć to samo ... a do "zepsucia się" czekają jeszcze w kolejce termostat i silnik ...

Przed wymianą samemu, zastanów się czy warto grzebać w urządzeniu, które jest na gwarancji, bo usługi gwarancyjne wykonują w miarę szybko i bezproblemowo (miałem możność sprawdzić).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znalazłem jak an razie odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące DGP, także postanowiłem zadaje tutaj. Otóż mam w domu rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka z wykorzystaniem turbiny DOSPEL KOM II 800. Niestety jak dla mnie turbina jest troszkę za mocna, i potrafi wyziębić mi dość mocno parter, kosztem piętra, tj. zasysa przez otwory wywiewne przy obudowie kominka powietrze na górę. Podłączenie turbiny znajduje się niestety na strychu i powoli mam dość wchodzenia po schodkach i jej włączania / wyłączania. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami :

1. Zakup włącznika czasowego (takiego jak posiadam np. przy pompce do obiegu c.w.u.) i ustawienie turbiny jako nieaktywnej w dzień a "chodzącej" w nocy - rozwiązania najprostsze ale nie do końca mnie satysfakcjonujące.

2. Zakup modułu DOSPEL AD 320 i regulowanie obrotów turbiny z "pilota", tak samo jej włączanie/ wyłączanie. Tutaj niedogodnością jest konieczność pamiętania o włączeniu i wyłączeniu turbiny, plusem jest możliwość ograniczenia obrotów i mniejszy "ciąg".

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu rzeczy. Tylko po pierwsze nie wiem, czy sterownik AD 320 nadaje się do mojej turbiny i czy w zestawie jest "przelotka" do gniazdka (w opisie na stronie producenta nic takiego nie ma) i czy takie rozwiązanie się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znalazłem jak an razie odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące DGP, także postanowiłem zadaje tutaj. Otóż mam w domu rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka z wykorzystaniem turbiny DOSPEL KOM II 800. Niestety jak dla mnie turbina jest troszkę za mocna, i potrafi wyziębić mi dość mocno parter, kosztem piętra, tj. zasysa przez otwory wywiewne przy obudowie kominka powietrze na górę. Podłączenie turbiny znajduje się niestety na strychu i powoli mam dość wchodzenia po schodkach i jej włączania / wyłączania. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami :

1. Zakup włącznika czasowego (takiego jak posiadam np. przy pompce do obiegu c.w.u.) i ustawienie turbiny jako nieaktywnej w dzień a "chodzącej" w nocy - rozwiązania najprostsze ale nie do końca mnie satysfakcjonujące.

2. Zakup modułu DOSPEL AD 320 i regulowanie obrotów turbiny z "pilota", tak samo jej włączanie/ wyłączanie. Tutaj niedogodnością jest konieczność pamiętania o włączeniu i wyłączeniu turbiny, plusem jest możliwość ograniczenia obrotów i mniejszy "ciąg".

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu rzeczy. Tylko po pierwsze nie wiem, czy sterownik AD 320 nadaje się do mojej turbiny i czy w zestawie jest "przelotka" do gniazdka (w opisie na stronie producenta nic takiego nie ma) i czy takie rozwiązanie się sprawdzi.

 

Nie wdając się w szczegóły co ,gdzie ,kiedy i kto spieprzył i jak należało zrobić....

 

 

Turbina ma zasilanie , zamiast łazić na górę sprawdź w rozdzielni (elektrycznej)czy nie da się tak pokombinować "esami" ,że wyłączysz sobie ją bezpiecznikiem.

 

Drugie rozwiązanie : przeprowadź kabelek od turbiny do kominka który umożliwi Ci włączanie i wyłączanie (na razie prowizorycznie , przy najbliższym malowaniu - pod tynk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wdając się w szczegóły co ,gdzie ,kiedy i kto spieprzył i jak należało zrobić....

 

 

Turbina ma zasilanie , zamiast łazić na górę sprawdź w rozdzielni (elektrycznej)czy nie da się tak pokombinować "esami" ,że wyłączysz sobie ją bezpiecznikiem.

 

Drugie rozwiązanie : przeprowadź kabelek od turbiny do kominka który umożliwi Ci włączanie i wyłączanie (na razie prowizorycznie , przy najbliższym malowaniu - pod tynk)

 

Ad. 1. Niestety zasilanie do turbiny jest podpięte pod gniazdka na piętrze (dorabiane było dużo później) i nie mam możliwości wyłączania jej w ten sposób.

Ad. 2. To rozwiązanie przyszło mi jako pierwsze do głowy, ale raczej myślałem o spuszczeniu przewodu nie do kominka ( musiałbym się przebić 2 x przez szafę wnękową, a potem strop) ale do szafy (tylko jedna deska do przewiercenia), tylko to rozwiązanie wydaje mi się mało "eleganckie" i wymagające ciągłej "opieki" :) Ogólnie w domu staram się jak najwięcej rzeczy zrzucić na automatykę (pomimo młodego wieku mam straszną sklerozę i tendencję do zapominania rzeczy przeróżnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Niestety zasilanie do turbiny jest podpięte pod gniazdka na piętrze (dorabiane było dużo później) i nie mam możliwości wyłączania jej w ten sposób.

Ad. 2. To rozwiązanie przyszło mi jako pierwsze do głowy, ale raczej myślałem o spuszczeniu przewodu nie do kominka ( musiałbym się przebić 2 x przez szafę wnękową, a potem strop) ale do szafy (tylko jedna deska do przewiercenia), tylko to rozwiązanie wydaje mi się mało "eleganckie" i wymagające ciągłej "opieki" :) Ogólnie w domu staram się jak najwięcej rzeczy zrzucić na automatykę (pomimo młodego wieku mam straszną sklerozę i tendencję do zapominania rzeczy przeróżnych).

 

Niestety trafiłeś na wykonawcę ,który nie do końca wiedział co robi .Naprawa tego stanu to zadanie nie dla forumowicza (chyba ?) tylko solidnej firmy z Twoich stron .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znalazłem jak an razie odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące DGP, także postanowiłem zadaje tutaj. Otóż mam w domu rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka z wykorzystaniem turbiny DOSPEL KOM II 800. Niestety jak dla mnie turbina jest troszkę za mocna, i potrafi wyziębić mi dość mocno parter, kosztem piętra, tj. zasysa przez otwory wywiewne przy obudowie kominka powietrze na górę.

 

Kol BartekS. Podnieś temperaturę na termostacie turbiny ,przedłuż przewód zasilający turbinę poniżej dolnej krawędzi kratek w czopuchu ok.20-30 cm.

A może brak dopływu powietrza do konwekcji? Doprowadzić powietrze. Musi być dobrze nie ma innej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przewodem kombinowałem już bardzo różnie, był i poniżej i powyżej. Zwiększenie temp. na regulatorze mija się z celem, bo w kominku palone jest 24/7, w miarę równomiernie, także nie widzę celu takiego działania. Oświeć mnie proszę o co chodzi z doprowadzeniem powietrza do konwekcji, bo jak pisałem znajomość tematu mam praktycznie żadną i to zdanie nic mi nie mówi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przewodem kombinowałem już bardzo różnie, był i poniżej i powyżej. Zwiększenie temp. na regulatorze mija się z celem, bo w kominku palone jest 24/7, w miarę równomiernie, także nie widzę celu takiego działania. Oświeć mnie proszę o co chodzi z doprowadzeniem powietrza do konwekcji, bo jak pisałem znajomość tematu mam praktycznie żadną i to zdanie nic mi nie mówi.

 

Nie widzę obudowy, ale do wymiany potrzebne jest powietrze które doprowadzane jest od spodu wkładu,ogrzane przez wkład wypychane jest przez kratki w górnej części obudowy, natomiast jego część zasysana przez turbinę transportowana jest do innych pomieszczeń.Większa turbina nie znaczy że ma dmuchać zimne powietrze,Termostat ma histerezę 5 st. Jeżeli ustawisz na wyższą temp. ona włączy się póżniej ale i wcześniej się wyłączy tzn.przy wyższej temp.Przewód w żadnym wypadku nie może być powyżej kratek -to błąd nr 1.F.ma której masz turbinę ma w swojej ofercie regulator obrotów RP300 t.j.

do 300W pobieranej mocy twoja turbina ma silnik 124 W także spokojnie możesz taki zastosować dla zmniejszenia obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przewodem kombinowałem już bardzo różnie, był i poniżej i powyżej. Zwiększenie temp. na regulatorze mija się z celem, bo w kominku palone jest 24/7, w miarę równomiernie, także nie widzę celu takiego działania. Oświeć mnie proszę o co chodzi z doprowadzeniem powietrza do konwekcji, bo jak pisałem znajomość tematu mam praktycznie żadną i to zdanie nic mi nie mówi.

 

Masz prawdopodobnie źle dobraną turbinę do mocy wkładu i do systemu rur DGP. Na podstawie szczątkowych informacji które podałeś dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie regulatora obrotów oraz skręcenie termostatu tak aby wentylator włączał się przy max wysokiej temperaturze. W żadnym wypadku nie wolno wyłączać turbiny podczas pracy kominka !!! Grozi to uszkodzeniem silnika. Dziwne - fachowiec który, Ci to montował nie jest w stanie Ci pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...