Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Eniu a może jakieś konkrety, bo jak do tej pory to kiepskooooo :)

 

marcin307,

 

obiecałem dać odpowiedż - przystawka jest . Wypasiony niemiecki "mercedes" firmy Brunner 7 KW z termicznym zabezpieczeniem spustowym (wężownicą schładzającą) .Nowa kosztuje 1573,00 € netto . Mam linki na zdjęcia ,schematy, i charakterystykę ale .....puszczę Ci jutro bom kiep."Nie idzie" :). Myślę ,że jest szansa "wyrwać "to za pół ceny,ale to już nie moja mańka. Jak potwierdzisz, to namiary na firmę ,puszczę z linkami jutro na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "fachowcu" od kominka wolę się nie wypowiadać, bo jakiś czas temu zwinął interes w moim pięknym mieście i przeniósł się gdzie indziej. Miał do mnie przyjechać (kiedy się żona dodzwoniła z innego numeru tel.) i sprawę załatwić (odpadł mi jeszcze kawałek marmury z obudowy kominka), ale do tej pory się nie pokazał, a na zostawioną na poczcie głosowej wiadomość nie odpowiedział. Dziękuję ,z a info na temat zakazu włączania turbiny w trakcie pracy kominka, bo do tej pory niestety tak robiłem. Regulator obrotów RP 300 widziałem, ale z uwagi na konieczność ręcznej regulacji i przebijania się przez szafę meblową żeby całość sprowadzić na piętro, bardziej do gustu przypadł mi model AD 320, o którym wspomniałem na początku. Jedynym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości automatycznej zmiany poziomu przepływu powietrza, ale chyba mam za duże wymagania a za mało kaski do wydania :) Dzisiaj już nie bardzo chce mi się wchodzić na strych, ale jutro rano przestawię termostat na wyższe ustawienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "fachowcu" od kominka wolę się nie wypowiadać, bo jakiś czas temu zwinął interes w moim pięknym mieście i przeniósł się gdzie indziej. Miał do mnie przyjechać (kiedy się żona dodzwoniła z innego numeru tel.) i sprawę załatwić (odpadł mi jeszcze kawałek marmury z obudowy kominka), ale do tej pory się nie pokazał, a na zostawioną na poczcie głosowej wiadomość nie odpowiedział. Dziękuję ,z a info na temat zakazu włączania turbiny w trakcie pracy kominka, bo do tej pory niestety tak robiłem. Regulator obrotów RP 300 widziałem, ale z uwagi na konieczność ręcznej regulacji i przebijania się przez szafę meblową żeby całość sprowadzić na piętro, bardziej do gustu przypadł mi model AD 320, o którym wspomniałem na początku. Jedynym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości automatycznej zmiany poziomu przepływu powietrza, ale chyba mam za duże wymagania a za mało kaski do wydania :) Dzisiaj już nie bardzo chce mi się wchodzić na strych, ale jutro rano przestawię termostat na wyższe ustawienie.

 

tak to jest z tym forum w jednym pomożesz w drugim zaszkodzisz - margod wyłapał ważny szczegół grożący awarią turbiny.

 

Można temu ewentualnie zaradzić montując przepustnicę metalową z cięgłem na dolocie powietrza do turbiny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Eniu za info. Daj namiary, zobaczymy co się uda z tym zrobić. A zmieniając temat, poproszę o opinie na temat kominków Lechma. W szczególności z płaszczem wodnym z szybą na przestrzał http://www.lechma.com.pl/pl/dwustronne.php
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja mam turbinę na strychu. Problem załączania rozwiązałem montując radiowy wyłącznik. To jest gniazdko z pilotem. Jest tego sporo na Alledrogo.

 

pozdrawiam

 

Wyłącznik czy regulator radiowy ? Bo koledzy wyżej odradzali włączanie i wyłączanie turbiny w trakcie pracy kominka, a u mnie chodzi on praktycznie 24/7 (pomijając czas wysysania popiołu z paleniska). Ja się jednak chyba zdecyduję na regulator z pilotem AD 320, co prawda kosztuje 2 x więcej niż opcja RP 300, ale nie będę musiał za każdym razem biegać i przestawiać ustawienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznik czy regulator radiowy ? Bo koledzy wyżej odradzali włączanie i wyłączanie turbiny w trakcie pracy kominka, a u mnie chodzi on praktycznie 24/7 (pomijając czas wysysania popiołu z paleniska). Ja się jednak chyba zdecyduję na regulator z pilotem AD 320, co prawda kosztuje 2 x więcej niż opcja RP 300, ale nie będę musiał za każdym razem biegać i przestawiać ustawienia :)

 

Bartek ,pamiętaj o ty ,co pisał Margod .Gorące powietrze nie może mieć dostępu do wyłączonej turbiny !!! (przepustnica z metalu na dolocie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek ,pamiętaj o ty ,co pisał Margod .Gorące powietrze nie może mieć dostępu do wyłączonej turbiny !!! (przepustnica z metalu na dolocie)

 

Eniu dziękuję, pamiętam. Dlatego zdecyduje się raczej własnie na sterownik z pilotem, ma jak dobrze czytam 6 pozycji pracy, także przy najniższym + ustawienie termostatu w turbinie na wyższą temperaturę, całość powinna chodzić tak jakbym sobie tego mniej więcej życzył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam zamontowany piecyk Dovre Astro 4 zamontowany w sposób jak na załączonych rysunkach. Działa super, ale lepsze jest wrogiem dobrego.

Chciałem się zapytać czy i jakie są przeciwskazania aby zmodyfikować komin w sposób jak na rysunku trzecim? Chodzi mi o dogrzewanie sypialni nad pokojem dziennym i ew. CWU.

 

1. Czy mogę wydłużyć komin stalowy (nie izolowany termicznie) o jedno piętro aby ciepło komina ogrzewało pomieszczenie na piętrze (pomieszczenie ogrzewane - min temp 18'C)?

2. Jeśli mogę wydłużyć, to czy mogę zostawić stary otwór i rurę do komina i wykonać trójnik biorąc pod uwagę, że w miejscach 1 i 2 byłyby przepustnice? Sezon zimowy: 1 - zamknięty, 2 - otwarty ; Sezon wiosenno-jesienny - 2 - zamknięty, 1 - otwarty.

3. W miejscu nr 3 chciałem umieścić wymiennik kominowy do ogrzewania wody CWU. To jest ciekawostka, którą widział instalator CO u jednego ze swoich klientów, ale od miesiąca nie może dać mi nazwy producenta (podobno o mocy 3kW). Niemniej pytanie, czy takie coś jest dopuszczalne ze względu na obniżenie temperatury komina?

 

Z góry dzięki za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym poprosić Pana o pomoc, chciałbym zamocować tzw ramkę na obudowie kominka wykonanej z płyty . Ramka będzie wykonana z kamienia ( dokładnie nie wiem jeszcze jakiego ) jeśli ma Pan sugestie to również poproszę. Zasadnicze pytanie brzmi w jaki sposób zamocować taką ramkę czy można użyć jakiegoś kleju czy raczej trzeba przykręcać. ?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam zamontowany piecyk Dovre Astro 4 zamontowany w sposób jak na załączonych rysunkach. Działa super, ale lepsze jest wrogiem dobrego.

Chciałem się zapytać czy i jakie są przeciwskazania aby zmodyfikować komin w sposób jak na rysunku trzecim? Chodzi mi o dogrzewanie sypialni nad pokojem dziennym i ew. CWU.

 

1. Czy mogę wydłużyć komin stalowy (nie izolowany termicznie) o jedno piętro aby ciepło komina ogrzewało pomieszczenie na piętrze (pomieszczenie ogrzewane - min temp 18'C)?

2. Jeśli mogę wydłużyć, to czy mogę zostawić stary otwór i rurę do komina i wykonać trójnik biorąc pod uwagę, że w miejscach 1 i 2 byłyby przepustnice? Sezon zimowy: 1 - zamknięty, 2 - otwarty ; Sezon wiosenno-jesienny - 2 - zamknięty, 1 - otwarty.

3. W miejscu nr 3 chciałem umieścić wymiennik kominowy do ogrzewania wody CWU. To jest ciekawostka, którą widział instalator CO u jednego ze swoich klientów, ale od miesiąca nie może dać mi nazwy producenta (podobno o mocy 3kW). Niemniej pytanie, czy takie coś jest dopuszczalne ze względu na obniżenie temperatury komina?

 

Z góry dzięki za wszelkie uwagi.

 

Cóż , woda na mój młynek :)

 

Same zalety . Poczekajmy na oponentów - znajdą "dziurę w całym" , możesz nie robić.

Przystawek od wyboru do koloru (nie wszystkie godne polecenia)

Możesz sam pospawać , jak nie masz kaski.

 

 

Pytania :

- z czego jest strop przez który się przebijesz?

-czy przeglądałes moje wpisy (ze 3 tygodnie)?

sporo tam między wierszami o Twoim (dobrym) pomyśle

-co chcesz podłączyć pod wymiennik wodny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym poprosić Pana o pomoc, chciałbym zamocować tzw ramkę na obudowie kominka wykonanej z płyty . Ramka będzie wykonana z kamienia ( dokładnie nie wiem jeszcze jakiego ) jeśli ma Pan sugestie to również poproszę. Zasadnicze pytanie brzmi w jaki sposób zamocować taką ramkę czy można użyć jakiegoś kleju czy raczej trzeba przykręcać. ?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

 

 

 

Chcąc przykleić kamień do płyty (GK jak mniemam), pamiętaj ,że kleisz do papieru.

 

 

Przyklej i przykręć - jedno puści ,drugie może nie :)

 

 

Daj spokój Panom - nie pomogą......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc przykleić kamień do płyty (GK jak mniemam), pamiętaj ,że kleisz do papieru.

 

 

Przyklej i przykręć - jedno puści ,drugie może nie :)

 

 

Daj spokój Panom - nie pomogą......

 

No już teraz w XXI wieku nikt nie robi sobie obudowy kominka z płyt GK. Tak myślę, przynajmniej ja od ponad roku nie miałem klienta z takim "wyjątkowym" pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już teraz w XXI wieku nikt nie robi sobie obudowy kominka z płyt GK. Tak myślę, przynajmniej ja od ponad roku nie miałem klienta z takim "wyjątkowym" pomysłem.

 

Dla Ciebie i dla mnie pomysł pewnie wyjątkowy...

 

Natomiast założę się że co najmniej 50% kominków w Polsce buduje się z papieru (GK) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Doprecyzuję - więcej niż 80%.

I to tylko dlatego że na przestrzeni ostatnich kilku lat izolacje krzemianowo-wapniowe, wermikulitowe i perlitowe zdobyły jakieś 10-15% rynku.

Dla porównania - za naszą południową i zachodnią granicą proporcje są odwrotne. Głównie dlatego że swego czasu olbrzymią i taniutką konkurencją byli polscy wykonawcy, którzy "nauczyli" tam ludzi robić kominki z gipsu i tektury.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co sie stalo z naszym ogrzewaniem kominkowym. Odwiedzilismy dom w weekend i rozpalilismy ogien w kominku bez problemu, ale po jakims czasie zaczelo sie mocno dymic na pietrze przy podlodze gdzie przechodzi komin i rury odprowadzajace powietrze. potem zaczelo tam sie palic. Straz oderwala kawal podlogi . Rura doprowadzajaca powietrze zostala powaznie nadpalona, rowniez welna mineralna i belka stropowa. Na szczescie obylo sie bez wiekszych strat, ale wciaz nie wiem co bylo przzyczyna tego pozaru. Dom byl bardzo wyziebiony, a na dworze bylo -10 stopni. Wiec moje pytanie , co bylo przyczyna pozaru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a nie zrobiliście zdjęć?

Przecież przyczyna pożaru jest oczywista. Pożrednio palacz, bo rozpalił w kominku, a bezpośrednio wadliwie zrobiona instalacja kominka.

 

No daj fotki jakieś.

 

Ktoś tu pisał, że wełna się nie pali.....

 

A więc rada oczywista dla tych co mają wełne w obudowie:

zakupcie jak najszybciej gaśnice, tak więcej tych gaśnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...