Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam, szukam kominka z trzema szybami - dwie frontowe i jedna boczna. Maja takie w Kratki .pl nawet w miarę przystępnej kwocie, lecz gdy dołoży się dodatkowe szyby które poprawiają wygląd maskując niezgrabna ramkę czyli dodatkowo 1800 zł. to już nie jest tak fajnie). Zresztą nie jestem przekonany, czy to dobry produkt.

Proszę o pomoc. Kto sprzedaje, a najlepiej produkuje takie kominki, ponieważ nie wiem gdzie mogę jeszcze sprawdzić, a nie mam już siły przeglądać setki stron producentów i czytać tysiące postów na forach.

Dziękuje Bardzo za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, prawie zdecydowaliśmy się ( jeśli chodzi o walory wizualne :) ) na kominek Edilkamin Cristal 100- kosztuje dużo, więc i obawy mamy spore. Czy to dobry kominek? Polecacie go? Rozważaliśmy jeszcze Spartherm Varia Bh, ale jest o 2 tys droższy... a i tak budżet przekroczyliśmy okrutnie :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prawie zdecydowaliśmy się ( jeśli chodzi o walory wizualne :) ) na kominek Edilkamin Cristal 100- kosztuje dużo, więc i obawy mamy spore. Czy to dobry kominek? Polecacie go? Rozważaliśmy jeszcze Spartherm Varia Bh, ale jest o 2 tys droższy... a i tak budżet przekroczyliśmy okrutnie :(

 

Spartherm jest droższy ,to fakt ,ale przy tak drogim wkładzie

z zaawansowaną techniką, oszczędności mogą być tylko

pozorne. Spartherm zaczynał inni zrzynali . Zanim coś skopiowali

Spartherm chciał o tym zapomnieć, bo można lepiej - solidniej,

czy bezawaryjnie .Ważny jest serwis , bo "knota" zrobić może każdy.

Edilkamin ciągle ma czkawkę na polskim rynku. Nie wiedzą kto

ma sprzedawać , tym bardziej naprawiać. Spartherm jest mocny

( mówią niektórzy - za mocny :)). Serwis na "gwizdek" . Solidny,

profesjonalny. Nie chcą jedynie naprawiać od Hrehoreckiego.

Tu trzeba uważać . Nie wiem o co tu biega ,ale warto podumać ,

zanim się kupi :)

 

PS

Edilkamin jest przynajmniej o pokolenie do tyłu technologicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie związane z zimną obudową wkładu kominkowego z KG. Mam postawiony komin systemowy z dodatkową kształtką na dwa szyby wentylacyjne. Całość jest wmurowana w ścianę. Z jednej strony ściany jeden kanał went. wentyluje pokoik a z drugiej z strony w salonie budowlańcy wycieli mi podejście pod kratkę went. W miejscu tego wycięcia wypadnie mi komora dekompresyjna. Pytanie brzmi czy zamurować ten otwór went. ponieważ będzie wyciągał mi ciepłe powietrze wychodzące z niższej komory? Dodam że kominek ma być podpięty pod dystrybucje gorącego powietrza. Następna kratka went. jest w odległości około 5m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie związane z zimną obudową wkładu kominkowego z KG. Mam postawiony komin systemowy z dodatkową kształtką na dwa szyby wentylacyjne. Całość jest wmurowana w ścianę. Z jednej strony ściany jeden kanał went. wentyluje pokoik a z drugiej z strony w salonie budowlańcy wycieli mi podejście pod kratkę went. W miejscu tego wycięcia wypadnie mi komora dekompresyjna. Pytanie brzmi czy zamurować ten otwór went. ponieważ będzie wyciągał mi ciepłe powietrze wychodzące z niższej komory? Dodam że kominek ma być podpięty pod dystrybucje gorącego powietrza. Następna kratka went. jest w odległości około 5m.

 

Łatwiej byłoby Ci pomóc ,gdybyś wkleił jakiś szkic ,bo same opowieści

bywają źle rozumiane i robi się nieciekawię na wątku....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zobrazuje słownie:) ściana a w niej wmurowany szyb wentylacyjny podwójny przytulony do szybu kominowego do kominka. Jeden kanał szybu jest już nacięty na kratkę i wychodzi na salon (tam gdzie będzie kominek) a drugi będzie wentylował pomieszczenie (mały pokoik) z drugiej strony ściany. Wyczystka umieszczona jest od strony mniejszego pokoju. jak postawię kominek to nacięta wentylacja wyjdzie dokładnie w dekompresji obudowie kominka. Pytanie brzmi czy zamurować jednak ten otwór żeby nie wysysał ciepłego powietrza z niższej komory kominka. Czy jednak zostawić bo tak z pewnych względów powinno być? I jeszcze jedno czy kratki z dekompresji mogą przechodzić (zamiast przez ścianki obudowy kominka) przez ścianę i wychodzić w pomieszczeniu za ścianą (mały pokoik). To samo pytanie dotyczy kratek zasysających powietrze od spodu. Powietrze do spalania pociągnięte będzie z rury fi200 na stałe zamocowanej do kominka. Przewiduję DGP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zobrazuje słownie:) ściana a w niej wmurowany szyb wentylacyjny podwójny przytulony do szybu kominowego do kominka. Jeden kanał szybu jest już nacięty na kratkę i wychodzi na salon (tam gdzie będzie kominek) a drugi będzie wentylował pomieszczenie (mały pokoik) z drugiej strony ściany. Wyczystka umieszczona jest od strony mniejszego pokoju. jak postawię kominek to nacięta wentylacja wyjdzie dokładnie w dekompresji obudowie kominka. Pytanie brzmi czy zamurować jednak ten otwór żeby nie wysysał ciepłego powietrza z niższej komory kominka. Czy jednak zostawić bo tak z pewnych względów powinno być? I jeszcze jedno czy kratki z dekompresji mogą przechodzić (zamiast przez ścianki obudowy kominka) przez ścianę i wychodzić w pomieszczeniu za ścianą (mały pokoik). To samo pytanie dotyczy kratek zasysających powietrze od spodu. Powietrze do spalania pociągnięte będzie z rury fi200 na stałe zamocowanej do kominka. Przewiduję DGP.

 

Jeśli to jedyna wentylacja w pomieszczeniu ,zamurowując ja narazisz się ustawodawcy, który nakazuje wentylację tam gdzie jest kominek. Ma być i koniec .Ale może masz inną w drugim miejscu ,a jest to ,to samo pomieszczenie (otwarty salon z holem itp).

 

Kratki możesz robić w innych pokojach "w ramach " kominka , to w skrócie.

 

Poczytaj na forum inne tematy o kominkach,będziesz mądrzejszy - unikniesz błędów . Polecam zapiski o wyczystce - kominach , bardzo niebezpiecznych elementach Twojego domu.

 

Pytaj jak nie wiesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zabudowa kominkowa przykrywa kanał wentylacyjny, to należy, stosując zwykłą rurę spiro, wyprowadzić wentylację na okap kominka. Oczywiście kratka wentylacyjna na okapie kominka nie powinna kolidować z kratkami wylotowymi gorącego powietrza konwekcyjnego. Ponadto należy pamiętać, żeby wspomniana rura spiro nie przechodziła przez komorę grzewczą okapu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawidłowo rura spiro od wentylacji powinna wychodzić po przeciwnej stronie niż kratka z wylotu ciepłego powietrza. A co jeszcze z otworami zaciągającymi powietrze z pomieszczenia. czy mogą wychodzić w pomieszczeniu za ścianą. W tym przypadku przy podciętych drzwiach wymusi to dodatkowo obieg powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko jak zespolona jest pozioma ramka kamienna otaczająca otwór w obudowie na wkład z kamiennym wykończeniem przodu kominka ( doklejona ,frezowana) . Mamy w planie prostą obudowę kominka w kształcie prostokąta od posadzki do sufitu. jako wykończenie chcemy zastosować kamień położony w formie obramowania otworu na kład. Jak patrze na zdjęcia cały kamień ma grubość około 2 cm a obramowanie otworu jakieś 4-5 cm. Jak zespolić płytę kamienia z obwolutą otworu żeby wyglądało estetycznie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja poproszę o poradę.

 

Budujemy dom, niedług trzeba będzie mysleć o kominku. Cudo to ma spełniać funkcję wyłącznie ozdobną i tworzącą klimat. jak znam życie po pierwszym "łał" będziemy w nim rozpalać kilka razy w roku :)

 

Kominek ma być powietrzny, bez bajerów :) podobają mi się takie, które są dłuższe niż wyższe i widać tą różnicę dość mocno :) do tego ważne, żeby był latwy do utrzymania w czystości :D

 

Może ktoś mi podsunie coś ciekawego, bo jak oglądam wkłady kominkowe to tak jakoś średnio widzę różnice...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek będzie stał w salonie - 32 m 2. Ale salon jest otwarty na kuchnię 12m2 i holl 6m2. Natomiast jak pisałam ma on spełniać głównię funkcję ozdobną, funkcja grzewcza jest mnie istotna. Cały parter ogrzewany podłogówką z pieca C.O.

 

Wentylacja zwykła czyli grawitacyjna ( chyba tak się fachowo nazywa :) komin mamy z systemów gotowych fi200 z dwoma kanałami wentylacyjnymi, o ile dobrze pamiętam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko jak zespolona jest pozioma ramka kamienna otaczająca otwór w obudowie na wkład z kamiennym wykończeniem przodu kominka ( doklejona ,frezowana) . Mamy w planie prostą obudowę kominka w kształcie prostokąta od posadzki do sufitu. jako wykończenie chcemy zastosować kamień położony w formie obramowania otworu na kład. Jak patrze na zdjęcia cały kamień ma grubość około 2 cm a obramowanie otworu jakieś 4-5 cm. Jak zespolić płytę kamienia z obwolutą otworu żeby wyglądało estetycznie?

 

Wklej jakieś foty kominka o którym piszesz - będzie łatwiej zrozumieć i wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek będzie stał w salonie - 32 m 2. Ale salon jest otwarty na kuchnię 12m2 i holl 6m2. Natomiast jak pisałam ma on spełniać głównię funkcję ozdobną, funkcja grzewcza jest mnie istotna. Cały parter ogrzewany podłogówką z pieca C.O.

 

Wentylacja zwykła czyli grawitacyjna ( chyba tak się fachowo nazywa :) komin mamy z systemów gotowych fi200 z dwoma kanałami wentylacyjnymi, o ile dobrze pamiętam :)

To, że kominek będzie używany sporadycznie nie oznacza, że przy zakupie nie powinno się zwracać uwagi na kilka istotnych szczegółów.

Przy tej powierzchni sugeruję zapomnieć o dużej panoramie 100x50. Tak duże palenisko przy prawidłowym użytkowaniu będzie mocno przegrzewać salon i palenie w kominku zamiast sprawiać przyjemność będzie udręką. Maksymalny wymiar drzwiczek jaki proponowałbym to ok 75x40, lub o klasycznych wymiarach max 67x50. Bardzo ciekawie prezentują się wkłady o odwróconej proporcji np wys.80 szer.45 lub niższe na ok 60.

Priorytetem powinna być wykładzina ceramiczna paleniska (szamot, wermikulit, keramott) Nie będę pisał, który według mnie jest najlepszy, aby nie być posądzony o kryptoreklamę konkretnego producenta. Zresztą o zaletach i wadach tych materiałów ostatnio dużo się pisze na FM. Materiały te skutecznie podnoszę temperaturę spalania i dużo łatwiej utrzymać szybę w czystości. Jeżeli jesteśmy przy czystej szybie to warto zwrócić uwagę jak poprowadzone jest powietrze do spalania. Pierwotne (pod ruszta, lub dolna część szyby) może być zimne ale wtórne najczęściej podawane w górnej części drzwiczek powinno być o jak najwyższej temperaturze. Różnie to producenci rozwiązują, najczęściej powietrze prowadzone jest w specjalnych kanałach przyległych do korpusu wkładu i tam się ogrzewa.

Warto aby wkład miał przyłącze powietrza do spalania, które łączy się z kanałem wyprowadzonym na zewnątrz budynku. W Waszym przypadku nie jest to priorytetem ale rozwiązanie takie ma bardzo wiele zalet.

Popielnik nie jest istotną sprawą, osobiście uważam, że im częściej kominek używany tym więcej problemów z przepełnionym popielnikiem.

No i chyba jedna z najważniejszych spraw - wkład musi być szczelny, nie powinien pobierać powietrza do spalania w niekontrolowany sposób. Bez żadnych rozszczelnień wokół szyby - szumnie nazywanych kurtynami powietrznymi. Uszczelka powinna być zamontowana na całym obwodzie drzwiczek oraz wokół szyby. Może się narażę ale uważam, że pierwszą oznaką nieszczelnego wkładu jest szyber na wylocie spalin.

To chyba tyle, na początek powinno wystarczyć aby zainteresować się jakimś konkretnym producentem. Życzę udanych "łowów" :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...