Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Eniu wspomniał że ja mam coś doradzić. A wie doskonale, że staram się nie udzielać rad i unikam tego.

Rady udzielać i prowadzić dyskusje dla dyskusji to przy stoliku z alkoholem.

Ja osobiście jak bym był przymuszony, to połączenie wykonałbym deczko inaczej.

Jakoś za dużo kolan, niepotrzebna redukcja zaraz za wkładem (kolana tańsze).

Nie wiem czy kolana są właściwie poskładane (poskręcane), okaże się jak się nagrzeją.

Bo przed skręcaniem powinny idealnie pasować.

Może warto byłoby elastycznymi?

Nie wiem jak zostały rury wprowadzone do komina... (uszczelnione)

Nie dało się wejścia zrobić (przerobić) wyżej?

No teraz jak napisał "duet" z Wielkopolski pozostaje przetestować to w boju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bohusz otwor do komina byl wybijany dopiero teraz.Nie wiem czemu akurat w tym miejscu (moze ta rura byla przygotowana za krotka?) Wykonawca wiedzial ze zalezy nam na solidnosci i nie bedziemy oszczedzac na materialach wiec nie wiem dlaczego wybral akurat te kolana .W sumie ja to teraz nic nie wiem.Nie bylo mnie przy montazu (maż jest na budowie) wiec wiem tylko tyle co zobaczylam na fotach.

Daniel nie wyglada żle ale czy jest dobrze?Czy lepiej COŚ poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ta redukcja wymiaru rury ?? Czy PRODUCENT nie wiedział że mniejszy rozmiar wystarczy ;)? Czy też z jakiegoś powodu , miał takie końcówki :stirthepot: lub takie 250 było technicznie uzasadnione :) , wybrał właśnie taką średnicę wylotu spali ? Uwielbiam jak klient kupuje wkład " bo szyba większa jak u sąsiada" a potem z fi 250 robi się fi 200 upchane na siłę w komin systemowy fi 200 :bash: Potem "do o koła płacz i wieczne narzekania" że ci od kominków to jacyś tacy nieprofesjonalni , no ale jak wybiera się tych wykonawców co zrobią wszystko aby tylko zarobić .. Uwaga Bohusza dotycząca poskręcania kolan po dziwnymi kątami jak najbardziej słuszna , takie kola najlepiej pasują przy 45* i 90* . Ciekawe z jakich powodów , może wysokość zabudowy , tak spłaszczono to przyłącze ?? Dając dwa kolana 45* i prosty odcinek byłoby lepiej i łatwiej .. no ale ja leniwy jestem . Bardzo interesują:lol2:ca podstawa ceramiczna pod wkład kominkowy ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie wkładu kominkowego przedstawione na zdjęciu nie wygląda źle. Pozdrawiam.

 

Ciekawe ..ciekawe.. :stirthepot: Najciekawsze jest podłączenie powietrza do spalania , na oko widać że dwie rury fi 120 zasilane są przej jedną takiej samej średnicy . Ciekawe jaki będzie to miało wpływ na czystość szyby , właściwie dwu wielkich tafli szkła ?? Rura z poza domu wystająca z podłogi to fi 160 było więc z czego redukować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak "pomogę"

 

Różne firmy z branży kominkowej robią sobie różnie.

My przykładowo ustawiamy wkłady na stołkach metalowych regulowanych.

My przykładowo staramy się aby wejście do komina było jak najwyżej, jak tylko sytuacja na to pozwala.

Tym bardziej, że wejscie były robione.

Całe podłacznie staramy się upraszczać i wykonywać z jak najmniejszej ilości elementów.

Jako, że w 99% stosujemy tz. system Bertrams, rury montowane "łaczymy" uwzgledniając że bedą pracowały gdy się nagrzeją...

 

A może poprostu zaproś firmę która robiła to podpięcie tutaj na forum. Podaj im linka i miejsce gdzie mogą coś napisać na temat podłączenia które wykonali.

Tak by było najprościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurt ja za podłaczenie i materiały placilam już przy zakupie kominka wiec dużo wczesniej.Zresztą tutaj nie o finanse chodzi bo firma naprawde była w pożadku (dobra komunikacja itd) i jestem przekonana że na pewno specjalnie nikt nie chciał odstawić fuszerki.Jak to w życiu każdy fachowiec ma swoje "metody". Kwestia czy będzie umiał "przyjąć" argumenty za ewentualnymi zmianami ,czy uzna że ewentualne poprawki faktycznie poprawią sprawność działania kominka no i czy sie tego podejmie.

Bohusz dzieki.Po Twoim wypunktowaniu mogę przedstawić Panu jak to inni robią i zobaczę co ma do powiedzenia.

Faktycznie najlepiej będzie jak skopiuje mu linka do tej dyskucji aby mógł przedstawić swój pkt widzenia czemu podłaczył tak a nie inaczej.Mam i tak zepsuty dzień i dopóki nie bedę mieć pewności choć w 90 % że wkłąd będzie działał jak należy nie doważę się go zabudować.Zapytam jeszcze o jakąś gwarancje bo skoro kupowałam wkład razemz usługa montażu to pewnie coś takiego istnieje.Nie uśmiecha mi sie po roku tfu tfu robić nowej zabudowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale się nie dziwię, że zależy Ci na prawidłościach wszelkich i wypytujesz się o szczegóły.

Gdyż całość tylko i wyłącznie zależy od szczegółów.

Tym bardziej, że prawdopodobnie wkład jest z tych droższych z oferty sklepu Wentor i Masz wobec niego określone przez siebie oczekiwania.

Jaki to konkretny wkład?

Spokojnie bez nerwów i głowa do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bohusz dzieki za sowa otuchy ale ja po tych wypowiedziach już nie potrafie spokojnie myśleć o tym wszystkim.Faktycznie wkład jak to Pan (tam gdzie kupowaliśmy kominek) okreslił jest z górnej pólki cenowej.Juz przy projekcie domu marzyłam że kominek będzie głowna ozdoba salonu i 1,5 roku temu wypytywałam czy na pewno mogę go zakupić (kiedy okazało sie że komin wybudowano niezgodnie z projektem) Miedzy innymi Forest Natura powiedział że mogę zastosować przejściówke jeżeli inne wymogi bedą zachowane (odpwiednai wys komina ,doprowadzenie z zewnatrz itd) Jak widać wcale nie lekkomyślnie zakupiłam duży wkład z podwójną szyba tylko dlatego jak to ktoś podsumował "że sąsiad taki posiada" ( nigdy nie zrozumiem złośliwości i toku myślenia niektórych osobników ) .Nie zrobiłam rozprowadzenia DGP (mimo że wkład jest do tego przystosowany ) gdyż założeniem było że ma on służyc jedynie do palenia "rekreacyjnego" .Zreszta jego moc i podwójna szyba też miały tutaj znaczenie .Ma on służyc typowo do palenia rekreacyjnego "dla klimatu" Zależało mi jednak aby szyba była czysta (tak przynajmniej zrozumiałam że będzie dzieki zastosowaniu Alutec ) żeby te płyty którym jest wyłożony nie zrobiły się zaraz czarne -po prostu aby jak najdłużej mimo palenia w nim pozostał taki ładny ;)

Kominek jest jedynym moim szaleństwem cenowym(moje marzenie) i długo namawiałam meża aby się na niego zgodził a tutaj takie coś.Nawet nie wiem jak to wszystko teraz pozałatwiać aby było dobrze.Nie ingerowałam w wybieranie materiałów do podłaczenia .Miałam tylko zapewnienie że nie będą one z najniższej pólki (że będą dobre).Oczywiste że nie znam się na tym wszystkim i nie mam przecież nawet takiego obowiązku.Wykonuję inny zawód a roboty budowlane zlecam fachowcom w odpowiedniej dziedzinie.Nie jestem też osobą która by na starcie "dyktowała" co i jak ma być wykonane.Wychodzę z założenia że skoro ktoś podejmuje się jakiejś pracy to się na niej zna.Dlatego teraz też nie chce wyskakiwać z żadaniami kategorycznej zmiany podłaczenia tylko prubuje się dowiedzieć co ewentualnie można poprawić.Nie chce nikogo urazić bo wierze że Pan który to wykonywał nie miał złych zamiarów.

Zaskoczona natomiast jestem ilośćia "błedów" które zostały wymienione w moim podłaczeniu.Łacznie z postawieniem wkładu na pustakach ceramicznych :eek:(dzień przed przyjazdem montarzysty pytałam czy nie powinnam przygotować jakiś specjalnych bloczków)

Nie za bardzo uśmiecha mi się robienie nowej dziury w kominie :-( Boję sie że taki połatany komin bedzie już wogóle do bani .Jak uważasz co będzie mniejszym złem? . Nawet prubuję sobie wmówić że nie jest to najgorzej bo kominek ma dłuższy ciag ;)

Montaż kominka był 13.05-chyba będę przesądna :)

aaa wkład który kupiliśmy to dokładnie ten

http://wentor.home.pl/Produkt.aspx?id=140&kat=135

 

Ide wyżyć sie na kotletach schabowych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mnie zle nie rozumieć.

Ja nie wytykałem żadnych błedów.

Bo poprostu nie mam uprawnień, ani nie jestem od oceniania, czy opiniowania.

Od tego są inne osoby tutaj piszące i opiniujące wykonawstwa i wkłady kominkowe.

Napisałem na szybko tylko jak ja bym to wykonał, chociaż nie zajmuje się motażem tego typu wkładów kominkowych, gdyż nie mam ich w bezpośredniej ofercie. Nie twierdzę, że "moje jak ja bym to wykonał" jest prawidłowe w 100%.

Mam stosowne umowy z Wentorem i "zarobek" na tym konkretnym wkładzie pozwoliłby mi osobiście na miesiąc spokojnej DOBREJ egzystencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bohusz dokładnie odebrałam Twoja wypowiedź w ten sposób o który Ci chodziło.Ja doskonale rozumiem że każdy ma inne sposoby montażu ( sprawdzone przez siebie) i oczywiście każdy przypadek (wkład) wymaga indywidualnego podejścia.Pamietam że pisałeś iż nie podłączasz tego typu wkładów (z tego co kojarzę zajmujesz się innym typem kominków-obudowy ciepłe ).

Od nikogo nie wymagam wytykania błedów bo i ten kto je wytyka może się mylić tylko jezeli ktoś uważa że mój wkład nie jest do końca prawidłowo zamontowany to prosze o informacje jak w jego mniemaniu powinno to wyglądać.Wtedy mam informacje i mogę z konkretnymi pytaniami zwrócić się do wykonawcy i usłyszeć czemu właśnie zrobił to tak a nie inaczej .

Mówisz że aż tak duże upusty można uzyskać w hurtowni wentor :-)Mój sklep też się tam zaopatruje wiec powinni być zadowoleni z takiego klienta jak ja.(ja zresztą też jestem zadowolona bo nie kupiłam po cenie podanej na stronce )

Zresztą już kilka osób pytało gdzie kupiłam wkład wiec jak wszystko będzie ok to nie widzę przeszkód aby ich nie polecić kolejnym inwestorom (niech mają kolejne miesiące spokojnej egzystencji;))

 

Na co powinno sie zwrócić uwage przy pierwszym rozpaleniu kominka?

Jak długo utrzymuje sie ogień(wysokie płomienie?), czy dym nie wydobywa się gdzieś z rury?Wyprubować otworzyć drzwiczki i zobaczyć czy nie bedzie przygasać ?

Wiem że pewnie głupie pytania ale skoro pisaliście wcześniej że wszystko wyjdzie podczas palenia to może juz teraz mozna coś zaobserwować (czy chodzi o wielogodzinne palenie?)

Wieczorem mąż wróci z budowy wiec wszystko wypytam :-)Na razie cieszę się że się pali :-)

A i ostatnie: Wkład bedzie dodatkowo obudowany i podparty od dołu ytongiem (obudowa mieszana ytong+płyty) wiec może choć problem z nieszczęsnymi bloczkami ceramicznymi pójdzie w niepamięć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o ocene montażu wkładu a dokładnie rury odprowadzającej spaliny do komina.Rura jak widać na zdjeciu jest lekko wygieta w łuk (co mnie martwi ) .Czy powinna być doprowadzona "po skosie" ?Czy takie wpiecie bedzie miało jakiś wpływ na "gorsze" palenie w kominku?

Podobno były problemy z wpieciem tej rury.

http://img41.imageshack.us/img41/2564/p5131766.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Tutaj jeszcze zbliżenie na sama rure:

http://img16.imageshack.us/img16/3469/p5131759.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Z góry dziekuje za opinie

Kakusek nie rozpaczaj :), ja tu jakiś poważnych błędów nie widzę. Sprawdź tylko czy do przyłącza komina ceramicznego zastosowano specjalną złączkę z uszczelnieniem ze sznura ceramicznego. Rozpal ogień w kominku, po rozgrzaniu komina otwórz drzwi wkładu i obserwuj czy dym nie wydostaje się na mieszkanie.

edit:

ten otwór na dole w kominie (wyczystkowy) koniecznie trzeba zatkać przed rozpaleniem. Docelowo należy zamontować w nim drzwiczki.

ps.

Rozumiem, że Mistrz Zduński w ogóle nie montuje wkładów o szer. 100cm lub większych. W zdecydowanej większości tych wkładów wylot spalin wynosi 250mm a na budowach w naszym pięknym kraju systemowy komin o przekroju fi.250mm to rodzynek, którego ze świecą można szukac. Osobiście jeszcze nigdy takiego nie spotkałem, murowany z cegły 250x250 owszem, ale ceramiczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy wybudowany komin, troszkę inaczej sobie to wyobrażaliśmy i teraz za bardzo nie wiemy jak zamontować wkład. Nie chcemy koniecznie przed kominem bo to zabierze przestrzeń salonu. Poratujcie.

Można było lepiej - kształtka wlotowa z boku komina ale tragedii nie ma, można ustawic wkład obok komina a obudowę zaprojektować tak, aby zasłonić rurę łączącą wkład z kanałem dymowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuje wkłady znacznie szersze jak te 880 mm , najszerszy jaki zamontowałem był swego czasu na katalogu producenta jako przykład wykonania modelu na życzenie klienta . Jeśli nasz klient zaczyna rozmowę od "wkład minimum metr szeroki" to pytam " A ma Pan/Pani odpowiedni komin ? " Nie. To proponuje odpowiedni wkład lub wykonanie odpowiednio dużego komina . Zaręczam wam wszystkim że takie jasne postawienie sprawy DZIAŁA w 90 % rozmów. Fakt że wkład ma wylot spalin fi 200 lub 250 nie bierze się z MISIA ;) widzi MI sia lub nie widzi MI sia ;) . W fabryce końcówka fi 200 i fi 250 to praktycznie ta sama cena, wiec powodem zastosowania takiego a nie innego rozmiaru są względy techniczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się pisac więc skopiowałem sobie:

Naturalny ciąg kominowy zależy, od kilku czynników, między innymi:

 

  • różnicy temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku (naturalny wypór termiczny),
  • wysokości komina i pola jego poprzecznego przekroju (wartość podciśnienia w przewodzie kominowym jest wprost proporcjonalna do obu tych zmiennych - im wyższy i szerszy komin – tym większa wartość ciągu kominowego),
  • wiatru, który może powodować wytwarzanie dodatkowego podciśnienia w kominie lub, gdy jest opadający, cofać przepływ spalin z powrotem do budynku,
  • konstrukcji komina (porowatość, przewężenia, uskoki, prawidłowe ocieplenie) oraz jego szczytu (położenie względem kalenicy)
  • konstrukcji budynku (dachu) i usytuowania budynku względem drzew
  • ukształtowania terenu

Według mojego WIDZIMISIE w sprzyjających warunkach wylot spalin to i nawet na fi 150 można zredukować ;) a w mniej sprzyjających, to i nawet 250 nie pomoże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...