Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Margod pocieszajace co piszesz.Wiem ze nie zadałam pytania o prawidłowe podłączenie chcąc usłyszeć same pozytywne oponie bo faktycznie miałam (mam ) wątpliwości co do tego łuku w jakim biegnie rura ale nie spodziewałam się aż tylu negatywnych uwag odnośnie pozostałych elementów montażu.Piszesz że nie widzisz poważnych błedów-ok -podnosi mnie to na duchu.Niemniej proszę napisz co wg Ciebie można by było zmienić (jak Ty byś zamontował ten wkład albo inaczej otrzymując zlecenie "poprawy" co i jak byś zmienił) Piszę w ten sposób bo wątpie żeby ekipa chciała mi od samego poczatku zmieniać wszystko skoro nie jest to jak sami mówicie tak do końca żle.Może uda się troszke poprawić sprawność działania zmieniając tylko jakieś elementy?

Kolejne palenie będzie dopiero pod koniec czerwca (nie mieszkamy tam gdzie stawiamy nasz domek i przyjedziemy dopiero na prace związane z jego zabudową) Do tego momentu mam możliwość ustalenia ewentualnych poprawek.Będę pamiętać o zatkaniu otworu wyczystki przed rozpaleniem bo jestem pewna że teraz mąż tego nie zrobił :)

Jeśli chodzi o tą złączke ze sznurem to myśle że została zastosowana bo w wycenie materiałów do montażu było coś takiego wyszczególnione : złączka męska 200, sznur uszczelniający, zaprawa,klej wysokotemperaturowy.....

Jak mówiłam mam dobre wrażenia z współpracy z firmą w której zamawiałam wkład i nie mam podstaw sądzić że chcieli coś zrobić byle jak .Mam nadzieje że jak przedstawię im swoje dylematy dojdziemy do jakiegoś porozumienia i wszyscy będą zadowoleni :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam propozycje : zredukuj fabryczne fi 250 do fi 150 , ale we własnym domu:yes: . Po jednym sezonie pogadamy dalej .. :)

Mistrzu emotek obok mojego wpisu coś sugeruje.

Dokładnie wiem co się stanie... czyściłem już takie połączenia, bo po 2 latach przestało się w kominku palić a fachowiec, który go sklecił zwinął interes. Chyba mam nawet gdzieś zdjęcia jak pięknie rura obrosła w kreozotem. Mam swoją teorię gdzie, jak i kiedy redukować średnice jednak pozwolisz, że nie będę się nią dzielił, bo są tacy co z internetu uczą się zawodowo kominki robić a ja nie mam w tym interesu aby ich szkolić. Od lat podłączam duże wkłady redukując z 250/200 i jeszcze nie miałem z tym problemu. Oczywiście nie zawsze i wszędzie, były przypadki, że nie podjąłem się zlecenia lub wybiłem klientowi z głowy duży wkład.

 

Bohusz ja tu nie widzę żadnej niezdrowej polemiki, może Ty napisałbyś coś w temacie, bo z naszych przepychanek uważny czytelnik wyciągnie jakieś wnioski, a czego się dowie z Twoich przycinek w naszym kierunku ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...(jak Ty byś zamontował ten wkład albo inaczej otrzymując zlecenie "poprawy" co i jak byś zmienił) Piszę w ten sposób bo wątpie żeby ekipa chciała mi od samego poczatku zmieniać wszystko skoro nie jest to jak sami mówicie tak do końca żle.Może uda się troszke poprawić sprawność działania zmieniając tylko jakieś elementy?

... :-)

Gdzieś pisałaś, że wlot spalin był wykuwany, w takim razie zrobiłbym go maksymalnie wysoko, a rurę dymową przyłączyłbym pod kątem ok. 45 st. Szczególną uwagę zwróciłbym na połączenie dwóch materiałów: stalowej rury i ceramicznego wkładu kominowego, jeżeli dobrze wnioskuję, to masz wkład kominowy bez oryginalnego trójnika, a to bardzo komplikuje tę sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy teraz bez żadnych "skutków ubocznych" moge wybić kolejna dziure i zakleić te zrobiona?(chodzi mi o szczelnosc komina skoro juz kształtka ceramiczna która jest tam włozona do środka została przedziurawiona ) Gość który budował mi dom i murował komin specjalnie nie zostawiał otworu wlotowego bo mówił że fachowiec od kominków sam sobie go dopasuje na odpowiedniej wysokości.

Pewnie miedzy innymi dlatego nie ma tam włożonego żadnego trójnika :-(. Rozumiem że teraz nawet przy wybijaniu kolejnego otworu (prosze o opinie czy jest to bezpieczne ) nie da sie takiego trójnika założyć bo jest to po prostu taka oryginalna kształtka.Przypominam że to nie jest komin systemowy tylko murowany tradycyjnie z cegły a do środka włożona jest ceramiczna kształtka 20x20 cm .

Proszę jeszcze o informacje jakim plusem jest podniesienie wysokości wpiecia rury do komina (wlotu spalin )?Im wyżej wpiecie tym lepszy ciag?Kominek sie nie dusi bo ma łagodniejszy odpływ spalin?

Tak sobie jako babka tłumacze-zgaduje :-)

Jeśli dojdzie do zmiany tego wpięcia (gdy potwierdzi się informacja że jest to bezpieczne) to czy powinnam również poprawić te rurę(aby miała mniej tych złaczeń-kolanek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na stronie 197 tego wątku prosiłem o poradę, cyt powyżej.

Czy jest ktoś kto mi doradzi??

 

pozdrawiam

 

Witam to może ktoś z dobrym sercem pochyli się nad moim problemem i choć na ta Pytanie odpowie:

 

Jako że dom się dopiero buduje poprowadzę z zewnątrz powietrze do kominka i tu pytanie czy zwykłą rurą pcv? no i jaką średnicą tej rury?

Żeby nie kuć w stropie chcę przy jego budowie wrzucić rozprowadzenie ciepłego powietrza do tych 2 pokoi na górze. Teraz pytanie czy w stropie zrobić jedną wejście od dołu i później trójnikiem w stropie rozprowadzić na dwa pokoje? czy zrobić dwa wejścia w stropie od dołu i jedną rurę do jednego pokoju a drugą rurę do drugiego poprowadzić? Jakim to rozprowadzenie zrobić rurami? (co to za rury, jaka średnica czy ocieplone itd.?)

Bardzo proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magik - jako doprowadzenie powietrza może być zwykła rura pcv najlepiej o średnicy 160mm.

Rozprowadzenie przygotuj na dwie osobne rury do każdego pokoju. Średnicę to już należy dobrać indywidualnie w zależności od powierzchni i innych czynników.

Jeżeli DGP będzie grawitacyjne to można zastosować zwykłą aluminiową rurę spiro i odpowiedni zaizolować ją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

czy poniższy plan ma sens powodzenia.

 

Sytuacja: salon w L, ok 40m2 powierzchni plus otwarta kuchnia ok 6m2. w salonie kominek. zamontowany będzie wkład bez płaszcza wodnego.

zastanawiamy się nad tarvava tudzież tarnavva (choć dalej nie wiem, która firma jest lepsza... jeśli ktoś wie co to za różnica to będę wdzięczna - bo przeszłam wątek o tarnava/tarnavva na FM i nadal nie jestem pewna )

do rzeczy:

czy jest sens robienia częśćiowego rozprowadzenia rur do odprowadzenia ciepła w salonie bez instalacji filtrów, silnika i całego ekwipunku do DGP. myslelismy ze zamiast górnych bocznych kratek w obudowie kominka wyrpowadzimy rury w dalsze części salonu, oczywiście rury poprowadzone by były w podwieszanym suficie i byłyby wydmuchy w odległości ok 3-4 m od kominka.

Pytanie: czy jest sens ciągniecia rur, robienia podwieszanego sufitu i próby rozprowadzenia ciepła po salonie bez aparatury do DGP.

co mi się nasuwa na myśl ot to że ciepło zawsze stara sie uciekać do góry. jeśli powietrze nie będzie "popychane" przez silniki/nadmuch powietrza to czy ono będzie sie ładnie wydostawać z podwieszanego sufitu gdzie wywiew będzie skierowany w dół?

Potem postaram się dodać plan naszego salonu i wyjaśnić blizej o co mi chodzi.

 

Z góry dziękuje za wszelkie konstruktywne wypowiedzi!

 

kominek mniej wiecej po srodku sciany. podwieszenie sufitu i rozprowadzenie o ktorym myslimy jest lekko widoczne wzdluz tej sciany na ktorej jest kominek.

 

http://img813.imageshack.us/img813/9056/salonwszarosciach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy poniższy plan ma sens powodzenia.

 

Sytuacja: salon w L, ok 40m2 powierzchni plus otwarta kuchnia ok 6m2. w salonie kominek. zamontowany będzie wkład bez płaszcza wodnego.

zastanawiamy się nad tarvava tudzież tarnavva (choć dalej nie wiem, która firma jest lepsza... jeśli ktoś wie co to za różnica to będę wdzięczna - bo przeszłam wątek o tarnava/tarnavva na FM i nadal nie jestem pewna )

do rzeczy:

czy jest sens robienia częśćiowego rozprowadzenia rur do odprowadzenia ciepła w salonie bez instalacji filtrów, silnika i całego ekwipunku do DGP. myslelismy ze zamiast górnych bocznych kratek w obudowie kominka wyrpowadzimy rury w dalsze części salonu, oczywiście rury poprowadzone by były w podwieszanym suficie i byłyby wydmuchy w odległości ok 3-4 m od kominka.

Pytanie: czy jest sens ciągniecia rur, robienia podwieszanego sufitu i próby rozprowadzenia ciepła po salonie bez aparatury do DGP.

co mi się nasuwa na myśl ot to że ciepło zawsze stara sie uciekać do góry. jeśli powietrze nie będzie "popychane" przez silniki/nadmuch powietrza to czy ono będzie sie ładnie wydostawać z podwieszanego sufitu gdzie wywiew będzie skierowany w dół?

Potem postaram się dodać plan naszego salonu i wyjaśnić blizej o co mi chodzi.

 

Z góry dziękuje za wszelkie konstruktywne wypowiedzi!

 

kominek mniej wiecej po srodku sciany. podwieszenie sufitu i rozprowadzenie o ktorym myslimy jest lekko widoczne wzdluz tej sciany na ktorej jest kominek.

 

http://img813.imageshack.us/img813/9056/salonwszarosciach.jpg

 

Jeśli myślisz o poprowadzeniu ciepła do innych pomieszczeń, ma to sens.

Rozprowadzanie go po narożnikach pomieszczenia w którym stoi kominek

na niewiele się zda , bo wyląduje tam być może 5 minut wcześniej niż

rozejdzie samo . Tak to już jest ,że ciepłe powietrze zaczyna wypełniać

górne partie salonu , rozchodzi się na wszystkie strony i sukcesywnie mieszając

się z partiami niższymi ,ogrzewa dom. Najgorętsze zawsze pozostanie u góry,

na całej powierzchni.

 

Tarnawa była jedna , ale po awanturze są dwie :D Która lepsza ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam prośbę czy słyszał ktoś cokolwiek o jakości wkładów kominkowych firmy Wojcik z Kielc?? Nie mogę znaleźć w internecie nawet jednej opinii-co budzi moje podejrzenia:/ Ich cena to około 2000zł a według naszego potencjalnego montażysty jakość podobno nie odbiega od Tarnawy. Ale cos za piekne mi si e to wydaje. Dodam ze dom ma okolo 170m2 i ma byc w nim ogrzewanie nawiewowe. Bede wdzieczna za jakiekolwiek rady:)

Oto link do ich strony: http://www.wojcik.kielce.pl/index.php5?module=about

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o poprowadzeniu ciepła do innych pomieszczeń, ma to sens.

Rozprowadzanie go po narożnikach pomieszczenia w którym stoi kominek

na niewiele się zda , bo wyląduje tam być może 5 minut wcześniej niż

rozejdzie samo . Tak to już jest ,że ciepłe powietrze zaczyna wypełniać

górne partie salonu , rozchodzi się na wszystkie strony i sukcesywnie mieszając

się z partiami niższymi ,ogrzewa dom. Najgorętsze zawsze pozostanie u góry,

na całej powierzchni.

 

Tarnawa była jedna , ale po awanturze są dwie :D Która lepsza ???

 

Dzięki eniu za podpowiedz. ewentualne rozprowadzenia cieplego powietrza mialaby byc tylko po salonie i to tylko w jego czesci. wiec pewnie masz racje, ze powietrze samo sie rozprowadzi, tymbardziej ze raczej nie planujemy ogrzewac kominkiem, a tylko od czasu do czasu przegrzac i moze w czasie jesieni/wiosny zamiast gazu uzywac kominka.

 

rozumiem ze tarnava i tarnavva i tarnawa to jedno i to samo? metlik w glowie juz mam.

 

jeśli dobrze znalazłam to Tarnawa zajmuje się tylko przewodami kominowymi a nie kominkami. http://www.tarnawa.com.pl/ Czy mam rację?

 

zatem pozostaje wybór pomiędzy Tarnava i Tarnavva? Czy mam rację?

 

niestety nie udało mi się znaleźć strony firmowej Tarnavva.

z Tarnavva podoba mi się np.

http://www.kominki-tarnavva.pl/p5,tarnavva-14kw-primero-duza-szyba.html jak również http://www.kominki-tarnavva.pl/p21,tarnavva-14kw-unica-duza-szyba.html [w sumie nie dopatrzyłam się różnic:/ ]

 

niestety z Tarnava wzory nie podobają mi się aż tak bardzo.

Czy przy wyborze między tymi dwoma firmami mogę się kierować względami estetycznymi?

 

Czy do salonu o pow ok 37-40m2 kominek o mocy 14kw jest odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wylewce nie przezbrojonej styropianem od chudziaka czyli w miejscu gdzie ma stanąć kominek najlepiej jest jak pod wylewką nie ma styropianu

 

Dzięki, ale nie do końca jest to dla mnie jasne. Czy brak styropianu ma dotyczyć miejsca w którym będą stały nóżki kominka? Czy cały obszar pod kominkiem i wokół ma być wyłączony ze "styropianowania"?:-? Jak duża wokół kominka potrzebna by była przestrzeń bez styropianu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale nie do końca jest to dla mnie jasne. Czy brak styropianu ma dotyczyć miejsca w którym będą stały nóżki kominka? Czy cały obszar pod kominkiem i wokół ma być wyłączony ze "styropianowania"?:-? Jak duża wokół kominka potrzebna by była przestrzeń bez styropianu?

 

Chodzi o przeniesienie ciężaru ze styropianu na beton . Jeśli masz dobry

podbeton , możesz postawić na cegłach i obłożyć styropianem , przed

zalaniem szlichtą górną . W praktyce najłatwiej nie dawać styro. w obrysie

całego kominka szczególnie , że wkłady ważą niekiedy 200 - 300 kg.

Obudowa 300- 600 ( zwykła !) , więc zabezpieczasz się przed ugięciem

warstwy styro. , czasem o ułamek milimetra. To jednak wystarczy , by

płytka przed kominkiem pękła. Można dać styropian o specjalnej gęstości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki eniu za podpowiedz. ewentualne rozprowadzenia cieplego powietrza mialaby byc tylko po salonie i to tylko w jego czesci. wiec pewnie masz racje, ze powietrze samo sie rozprowadzi, tymbardziej ze raczej nie planujemy ogrzewac kominkiem, a tylko od czasu do czasu przegrzac i moze w czasie jesieni/wiosny zamiast gazu uzywac kominka.

 

rozumiem ze tarnava i tarnavva i tarnawa to jedno i to samo? metlik w glowie juz mam.

 

jeśli dobrze znalazłam to Tarnawa zajmuje się tylko przewodami kominowymi a nie kominkami. http://www.tarnawa.com.pl/ Czy mam rację?

 

zatem pozostaje wybór pomiędzy Tarnava i Tarnavva? Czy mam rację?

 

niestety nie udało mi się znaleźć strony firmowej Tarnavva.

z Tarnavva podoba mi się np.

http://www.kominki-tarnavva.pl/p5,tarnavva-14kw-primero-duza-szyba.html jak również http://www.kominki-tarnavva.pl/p21,tarnavva-14kw-unica-duza-szyba.html [w sumie nie dopatrzyłam się różnic:/ ]

 

niestety z Tarnava wzory nie podobają mi się aż tak bardzo.

Czy przy wyborze między tymi dwoma firmami mogę się kierować względami estetycznymi?

 

Czy do salonu o pow ok 37-40m2 kominek o mocy 14kw jest odpowiedni?

 

Tarnawa jak Tarnawa , jeśli nie możesz bez niej żyć to kupuj

tą która Ci się podoba :D

 

14 kw , jeśli masz przestrzenie otwarte i ciepło będzie miało ujście (klatka schodowa).

Jeśli nie to od razu przy zakupie wkładu spraw sobie ze dwa nowe bikini :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarnawa jak Tarnawa , jeśli nie możesz bez niej żyć to kupuj

tą która Ci się podoba :D

 

14 kw , jeśli masz przestrzenie otwarte i ciepło będzie miało ujście (klatka schodowa).

Jeśli nie to od razu przy zakupie wkładu spraw sobie ze dwa nowe bikini :)

 

 

rozumiem, ze zwolennikiem Tarnavva nie jesteś (pewnie Tarnava też nie), ale jeśli nie widzisz wad w tego typu wkładzie to ok. Jeśli widzisz wady to proszę podziel się nimi.

Przestrzeń jest spora i raczej otwarta - kuchnia i klatka schodowa, a na górze pokoje więc chyba z tym bikini jednak się nie uda ;) .

 

Czy ktoś ma może jakieś argumenty przeciw tymże kominkom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o przeniesienie ciężaru ze styropianu na beton . Jeśli masz dobry

podbeton , możesz postawić na cegłach i obłożyć styropianem , przed

zalaniem szlichtą górną . W praktyce najłatwiej nie dawać styro. w obrysie

całego kominka szczególnie , że wkłady ważą niekiedy 200 - 300 kg.

Obudowa 300- 600 ( zwykła !) , więc zabezpieczasz się przed ugięciem

warstwy styro. , czasem o ułamek milimetra. To jednak wystarczy , by

płytka przed kominkiem pękła. Można dać styropian o specjalnej gęstości.

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...