Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Princesa : Bardzo trafna ocena ocen ;) Co do Arysto .. sprzedałem dwa ..ocena taka sama jak ilość sprzedanych wkładów :( Z racji mojej pracy poznałem sporo firm wykonawczych w całej Polsce , opinie na temat tej marki są podobne .. cena robi sprzedaż . Po prostu wielu klientów chce kupić taniej niż ma np Spartherm ,porównując w internecie kształty szyb są praktycznie takie same więc wiele osób nabiera przekonania że to bardzo podobne produkty . Podobne nie zawsze jest porównywalne technicznie i gatunkowo [ tu piszę o bluzkach nie wkładach ;);) ]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zamierzam wybudować mały, energooszczędny dom 112m. Nie podobają mi się zbytnio kominki zabudowane, myślę o zrobieniu otwartego kominka: http://http://www.fmix.pl/zdjecie/2901075/otwarty-kominek Zastanawiam się tylko jak z energooszczędnością takiego rozwiązania. Wiadomo otwarte palenisko = ciepło może uciekać.

 

Druga opcja to coś w tym stylu: http://www.fmix.pl/zdjecie/2901074/alderleat6-hr . .

 

Energooszczędność kominków otwartych jest ... zabawnym określeniem :D Jak oszczędność:confused: jeśli sprawność takiego paleniska jest na poziomie 15% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energooszczędność kominków otwartych jest ... zabawnym określeniem :D Jak oszczędność:confused: jeśli sprawność takiego paleniska jest na poziomie 15% ?

 

Napisałem, ze nie jestem przekonany do otwartego kominka. Właśnie ze względu na energooszczędność. Dlatego dziękuję Mistrzu za potwierdzenie moich wątpliwości. A co myślisz o drugim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kominek otwarty to pobiera powietrze z wnętrza,jeśli z wnętrza to brak WM z rekuperatorem,jeśli brak WM z reku to żegnaj energooszczędny domku ;)

 

To mi się podoba. Szybkie pytanie = szybka, sensowna odpowiedź. :) Dziękuję.

 

Budowę domu będę dopiero zaczynał, dlatego spodziewajcie się dużej ilości pytań (oczywiście, jeżeli odpowiedzi nie znajdę wcześniej na forum). Mam nadzieję, że wystarczy Wam cierpliwości na mnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Chciałbym prosić o podpowiedź rozwiązania takiego oto problemu : podczas spalania w kominku ( takiego z szybą , nie-otwartym ) powstaje po kilku godzinach dośc dużo popiołu . W zasadzie co sezon grzewczy wymieniam sznur i na drzwiczkach z szybą i w popielniku licząc na to , że być może tam są "przedmuchy" .

Drewno w szczapach składuję min 2 lata , nie licząc czasu kiedy zostało ścięte - np obecnie palę bukiem , który u mnie leży od kwietnia 2009 r.

Jaki może być powód , że praktycznie raz dzienni muszę pozbyć się popiołu zarówno z paleniska jak i popielnika .

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam

Rafał Rosiak

rrafał218

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pilnie potrzebuje porady w sprawie ustawienia kominka w stosunku do sprzetu RTV.

Kupilem kominek Arysto z boczna szyba unoszona do gory.

Czy odleglosc kominka od szafki ze sprzetem RTV i telewizora moze by nie wieksza niz 120 cm?

Chodzi glownie o promieniowanie termiczne, czy nie bedzie on zbyt mocno oddzialywac na sprzet?

Kominek ma cieszyc oko a nie byc glownym zrodlem ciepla w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pilnie potrzebuje porady w sprawie ustawienia kominka w stosunku do sprzetu RTV.

Kupilem kominek Arysto z boczna szyba unoszona do gory.

Czy odleglosc kominka od szafki ze sprzetem RTV i telewizora moze by nie wieksza niz 120 cm?

Chodzi glownie o promieniowanie termiczne, czy nie bedzie on zbyt mocno oddzialywac na sprzet?

Kominek ma cieszyc oko a nie byc glownym zrodlem ciepla w domu.

 

 

Tutaj może znajdziesz odpowiedz: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117629-telewizor-obok-kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Chciałbym prosić o podpowiedź rozwiązania takiego oto problemu : podczas spalania w kominku ( takiego z szybą , nie-otwartym ) powstaje po kilku godzinach dośc dużo popiołu . W zasadzie co sezon grzewczy wymieniam sznur i na drzwiczkach z szybą i w popielniku licząc na to , że być może tam są "przedmuchy" .

Drewno w szczapach składuję min 2 lata , nie licząc czasu kiedy zostało ścięte - np obecnie palę bukiem , który u mnie leży od kwietnia 2009 r.

Jaki może być powód , że praktycznie raz dzienni muszę pozbyć się popiołu zarówno z paleniska jak i popielnika .

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam

Rafał Rosiak

rrafał218

 

Kup wkład co spala popiół .." ktoś" pisał o taki na FM :lol2: Napisz no kolego ile kg drewna spalasz w tym kominku w ciągu jednej doby ? Jaki to wkład ? Jakiej wielkości jest popielnik ? Czy podłoga paleniska jest poniżej czy powyżej drzwiczek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kominek otwarty to pobiera powietrze z wnętrza,jeśli z wnętrza to brak WM z rekuperatorem,jeśli brak WM z reku to żegnaj energooszczędny domku ;)

 

Powracasz z głupotami jak bumerang :D:D.Nie wciskaj już kitu bo w toim przypadku to już chyba nawet na pisanie głupot trzeba sobie zapracować.:D Facet zaczyna budowę ty skaczesz po watkach jak mucha po ....:( , sam nie masz domu a co dopiero zamontowanego kominka.Mylisz pojęcia o energooszczędności w domu jednorodzinnym.ech szkoda gadać.Już ci to mówiłem wybuduj =doradzaj.buduje =pytaj. Jeśli już chcesz coś sensownego pisać zacznij czytać samego siebie ze zrozumieniem.:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleeeee!!! skoro już to trzeba zacząć od tego co definiuje dom energooszczędny???Zacząć od totalnego wyizolowania chałupy.Pieniądze to nie wszystko.

 

Na energooszczędność budynku składa się szereg czynników, wśród których możemy wymienić:

usytuowanie domu, czyli rzeźba terenu, otoczenie zielenią, stopień nasłonecznienia i kierunek wiatru

forma budynku: powinna być optymalnie zwarta, z dużymi oknami od strony południowej i małymi oknami od strony północnej, bez ustępów w bryle

okna i drzwi – posiadają dużą izolacyjność termiczną i szczelność

przegrody zewnętrzne, czyli ściany i dach, są szczelne, dobrze izolowane termicznie i nie posiadają dużej ilości mostków termicznych

wykorzystanie kolektorów termicznych

wentylacja z odzyskiem ciepła, regulowana w sposób automatyczny.

Wkomponować weń kominek z otwartą komorą spalania +reku i po spełnieniu wyżej wymienionych cech zastanawiać się nad pojęciem jakie zasugerował mistrz.:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Princesa : Bardzo trafna ocena ocen ;) Co do Arysto .. sprzedałem dwa ..ocena taka sama jak ilość sprzedanych wkładów :( Z racji mojej pracy poznałem sporo firm wykonawczych w całej Polsce , opinie na temat tej marki są podobne .. cena robi sprzedaż . Po prostu wielu klientów chce kupić taniej niż ma np Spartherm ,porównując w internecie kształty szyb są praktycznie takie same więc wiele osób nabiera przekonania że to bardzo podobne produkty . Podobne nie zawsze jest porównywalne technicznie i gatunkowo [ tu piszę o bluzkach nie wkładach ;);) ]

 

Dzięki za opinię :)

No to szkoda, to produkcja polska, myślałam, że wesprę lokalną produkcję a tu masz ;)

Pozostaje mi liczyć na nagły spadek lub wyjątkowo duży zwrot Vatu :p i montować Spartherma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam przypadek domu z rekuperatorem gdzie "ktoś" miał budować kominek z otwartym paleniskiem.. Pytam więc jak pogodzić otwarty kominek i rekuperator ? Do tego jeszcze dom miałby być energooszczędny :confused:

 

Kuźwa!!! Tobie jednak trza odpowiadać pełnym zdaniem.Według mnie.Powtórzę.Według mnie:D;) Aby pogodzić otwarty kominek z reku w domu energooszczędnym najpierw trzeba się pokusić o spełnienie w/w cechy tegoż budynku.Kominek z otwartą komorą.wiadomo ciepło nam z deka spiernicza ale ,że z założenia dom mamy energooszczędny to nie powinniśmy temu ciepłu dać spierdzielić :D:D:D.Reku zachowa się jako "odzysk" i będzie mielić ciepełko i rozrzucać po chałupie.Inaczej się nie da.Taką rekuperacje trzeba dobrze przemyśleć i ułożyć w dom w którym uparliśmy się mieć kominek z otwartą komorą spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK odpuszczam..Pokonałeś mnie swoim doświadczeniem.Dobrze ,że się z edytowałeś,,, ma to przynajmniej wytłumaczenie z serii zagadnień technicznych.Pozwolisz ,że delikatnie odpuszczę sobie polemikę z tobą.Jeszcze raz wybacz laikowi ,że wybrał nie tego rozmówce z którym chciał polemizować.

 

Na koniec pozwól.

 

Czy wiesz co to jest:

http://www.horyzont.com/info/aktualne_przepisy

 

a to:??

http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/dla-energooszczednosci-nowe-przepisy-budowlane,132_3565.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma Świadectwo Energetyczne po wybudowaniu do budowy domu energooszczednego ??

To nie pizza,że po upieczeniu a nie przed polewa się sosem...

 

Znowu się edytowałeś???Dobrze ,że w porę to wykasowałeś.Gubisz się kolego.Zacznij czytać podstawy.Po to ci to wkleiłem. Świadectwo energetyczne po wybudowaniu domu ma się dobrze do domu energooszczędnego.:D:D

 

Nie wkleję tego co wykasowałeś by nie zaśmiecać topiku.Wybacz.:D:D:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 taka fajna ustawa do podusi :D

 

Dlaczego warto policzyć EP na etapie wyboru projektu?

Projekt dołączany do wniosku o pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2009 r. musi być zgodny z wymaganiami nowych warunków technicznych, ale zazwyczaj nie dowiemy się z niego, jaki wynik dom uzyska na świadectwie energetycznym, które będzie potrzebne na etapie końca budowy. Co gorsza, spełnienie minimalnych wymogów izolacyjności przegród podanych w rozporządzeniu nie zapewni dobrej oceny. Duży wpływ mają na nią również rodzaj paliwa, sprawność systemu grzewczego, liczba wentylowanych pomieszczeń (łazienek, garderób), sposób wentylacji, orientacja budynku względem stron świata oraz położenie w danej strefie klimatycznej.

Żeby się nie rozczarować, zamawiając projekt indywidualny, warto więc zażądać od projektanta sporządzenia charakterystyki energetycznej domu.

Jeśli wybieramy projekt gotowy, zlećmy wykonanie „promesy” świadectwa energetycznego projektantowi adaptującemu.

Podstawa prawna:

ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)

rozporządzenie ministra infrastruktury z 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201, poz. 1238 z późn. zm.)

rozporządzenie ministra infrastruktury z 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzUnr 201, poz. 1239 z późn. zm.)

 

Ja zaczynałem w tym okresie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...