Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Cześć

 

Dzięki za odpowiedź :)

 

Niestety większość projektów już taka jest, że wentylacje dokłada się do kominów dymnych. Kominek użytkowany już drugi sezon (bez obudowy i DGP) i jak na razie problemów ze "smrodem" nie doświadczyliśmy.

 

Wkrótce wrzucę kilka schematów jak to ma wszystko wyglądać. Liczę na konstruktywną krytykę i dobre rady :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

 

Mam mieć kominek z szybą boczną. Czy to prawda , że wkłady z szybą podnoszoną do góry mają mniejszą moc , bo niby szyba podnoszona do góry nie jest taka szczelna i szybciej drewno się spala.

Poza tym oglądałem w salonie kominkowym takie wkłady i mam wrażenie , że bardzo łatwo przy takim rozwiązaniu zabrudzić popiołem otoczenie kominka.

Spotkałem się też z opinią iż takie wkłady to raczej są do palenia okazjonalnego z uwagi na wyżej wymienione wady.

Alternatywą jest szyba boczna w ramce i otwieranie z przodu jak w większości wkładów. Estetycznie nie prezentuje się to wg mnie najlepiej ale mam teraz zagwozdkę bo zależy mi żeby jednak tym wkładem częściej dogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam mieć kominek z szybą boczną. Czy to prawda , że wkłady z szybą podnoszoną do góry mają mniejszą moc , bo niby szyba podnoszona do góry nie jest taka szczelna i szybciej drewno się spala.

Poza tym oglądałem w salonie kominkowym takie wkłady i mam wrażenie , że bardzo łatwo przy takim rozwiązaniu zabrudzić popiołem otoczenie kominka.

Spotkałem się też z opinią iż takie wkłady to raczej są do palenia okazjonalnego z uwagi na wyżej wymienione wady.

Alternatywą jest szyba boczna w ramce i otwieranie z przodu jak w większości wkładów. Estetycznie nie prezentuje się to wg mnie najlepiej ale mam teraz zagwozdkę bo zależy mi żeby jednak tym wkładem częściej dogrzewać.

 

 

Słuszne rady, słuszne wnioski . Jest jeden wyjątek - Spartherm.

Boczna szyba z systemem docisku uszczelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zapytanie, liczę na pomoc. Jaki wkład kominkowy, jaka firma, moc itd. polecacie do ogrzania domu ok 130m2. Domek jest kanadyjski, grzać chcemy głównie kominkiem, jako alternatywa będzie piec gazowy powietrzny, nie montujemy grzejników. Obecnie użytkujemy tarnave -w domu rodziców, rozprowadzenie powietrza jest za pomocą turbiny, wkład daje rade, ale jest też CO, byliśmy prawie zdecydowani, jednak po wizycie w kilku salonach kominkowych już sama nie wiem, każdy zachwala swoje... Jaki wkład będzie lepszy wg Was żeliwny jak tarnava czy stalowo-szamotowy???

Z góry dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co prawda załozyłam już osobny wątek do swojego pytania, ale mam nadzieję, że tu szybciej otrzymam odpowiedź, a sprawa jest dość pilna.

 

 

mam następujący problem, po drobnej zmianie projektu w celu uzyskania symetrii połaci dachu, przesunęła nam się kalenica.

 

planujemy kozę, do której będzie podłączona rura odprowadzająca spaliny, do stropu zwykła, a powyżej dwupłaszczowa. ponad dachem ma być wyprowadzona w takiej nasadzie firmy Jeremias:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=82804&d=1320309140&thumb=1

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=82805&d=1320309210&thumb=1

Ta nasada, jak widać, nie może przechodzić przez kalenicę, a po zmianie dachu, gdyby prowadzić rurę idealnie pionowo, to wypadnie właśnie w kalenicy.

Moje pytanie jest następujące: czy mogę dać tę nasadę maksymalnie wysoko pod kalenicą, a w rurze od kozy na odcinku strychu (nad poddasze użytkowym) zrobić jakieś kolanko, żeby połączyć wszystko do kupy? i jaki może być maksymalnie kąt tego kolanka?

 

mniej więcej starałam się narysować, o co mi chodzi. nie zwracajcie uwagi na ściany itp, chodziło mi głównie o to, żeby pokazać lokalizację rury/nasady i kalenicy względem siebie:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=84471&d=1321032228&thumb=1

 

 

i jeszcze jedno: w danych technicznych kozy, który chcemy zainstalować (westfire) jest podana średnica rury spalinowej 150 i taką chcemy dać, a nasz kb mówi, że musi być minimum fi 200. koza jest malutka, ma 5 kW i chyba producent wie, co pisze? będę mieć problemy z odbiorem kominiarskim przy fi 150?

 

od razu mówię, że nie zamierzamy instalować kozy "temi rencami", ale na razie zaczynamy dach i chcemy zamontować tylko tę nasadę - w dobrym miejscu i dostosowaną do odpowiedniej średnicy rury na spaliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co prawda załozyłam już osobny wątek do swojego pytania, ale mam nadzieję, że tu szybciej otrzymam odpowiedź, a sprawa jest dość pilna.

 

 

mam następujący problem, po drobnej zmianie projektu w celu uzyskania symetrii połaci dachu, przesunęła nam się kalenica.

 

planujemy kozę, do której będzie podłączona rura odprowadzająca spaliny, do stropu zwykła, a powyżej dwupłaszczowa. ponad dachem ma być wyprowadzona w takiej nasadzie firmy Jeremias:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=82804&d=1320309140&thumb=1

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=82805&d=1320309210&thumb=1

Ta nasada, jak widać, nie może przechodzić przez kalenicę, a po zmianie dachu, gdyby prowadzić rurę idealnie pionowo, to wypadnie właśnie w kalenicy.

Moje pytanie jest następujące: czy mogę dać tę nasadę maksymalnie wysoko pod kalenicą, a w rurze od kozy na odcinku strychu (nad poddasze użytkowym) zrobić jakieś kolanko, żeby połączyć wszystko do kupy? i jaki może być maksymalnie kąt tego kolanka?

 

mniej więcej starałam się narysować, o co mi chodzi. nie zwracajcie uwagi na ściany itp, chodziło mi głównie o to, żeby pokazać lokalizację rury/nasady i kalenicy względem siebie:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=84471&d=1321032228&thumb=1

 

 

i jeszcze jedno: w danych technicznych kozy, który chcemy zainstalować (westfire) jest podana średnica rury spalinowej 150 i taką chcemy dać, a nasz kb mówi, że musi być minimum fi 200. koza jest malutka, ma 5 kW i chyba producent wie, co pisze? będę mieć problemy z odbiorem kominiarskim przy fi 150?

 

od razu mówię, że nie zamierzamy instalować kozy "temi rencami", ale na razie zaczynamy dach i chcemy zamontować tylko tę nasadę - w dobrym miejscu i dostosowaną do odpowiedniej średnicy rury na spaliny.

 

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190274-czy-rura-odprowadzaj%C4%85ca-spaliny-musi-i%C5%9B%C4%87-idealnie-pionowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam w domu kominek, cieplo jest doprowadzane rurami do dwoch pokoi, i od pewnego czasu do jednego z tych pomieszczen (tego nad kominkiem) cieplo sie nie przedostaje. Sciagnelam kratke i mimo tego nic nie grzeje. W zwiazku z tym zapytuje - kto sie takim problemem zajmuje? Dzwonilam do kominiarzy - ale oni sa od kominow, nie od kominkow; dzwonilam do dwoch firm zajmujacych sie instalacja kominkow, ale to nie oni montowali, wiec nie moga mi pomoc. Firma ktora mi go montowala nie istnieje juz na rynku. Kominek ma 8 lat.

Bede wdzieczna za wszelka pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pewnie gdzieś na forum jest odpowiedź na moje pytanie, ale całodzienne szukanie nie przyniosło skutku. Proszę, więc o pomoc. Czy można i jak bezpiecznie przerobić komin ceramiczny? Po remoncie muszę mieć otwór do podłączenia kominka na innej wysokości i z drugiej strony komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Czy ktos moze wie o ile mniej wiecej zmniejszy sie wypromieniowanie ciepla przez szybe kominkowa jesli zaloze druga szybe,no i jaka bedzie dodatkowa różnica miedzy szyba pyrolityczna a zwykla.Pozdrawiam.

 

 

Skuteczność działania zależna jest od temperatury w palenisku..Nie wiem

jak badania (:)) , ale "pi x drzwi" , to: piroliza ogranicza emisję o 30 - 50 %,

podwójna szyba 30 - 70 % . Przy podwójnej szybie, wpływ na ograniczenie

emisji ma też konstrukcja drzwi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...