Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

house4live

Przepraszam, mimo że pytanie zostało skierowane imiennie - moje niedopatrzenie, bo powinnam skierować je do Wszystkich - potrzebuje porady WSZYSTKICH NAJLEPSZYCH FACHOWCÓW NA TYM FORUM

 

Dlatego już zmienam

 

Także z góry dziękuję za pomoc

 

Pozdrawiam

 

Gosa31 :)

 

Fakt ,że zwróciłaś się ze swym pytaniem do Mistrza , świadczy o tym,

że nie chce Ci się poszukać odpowiedzi w istniejących już wątkach.

Gdybyś to zrobiła , wiedziała byś ,że kolega do którego się zwróciłaś,

jest po prostu niemową . I niech cię nie zwiodą jakieś bliżej nieokreślone

dźwięki , które czasem artykułuje , bo to są rytualne zabiegi , mające

na celu podtrzymać gatunek.

Jest szansa ,że głos odzyska , ale musisz zanęcić . Raz , drugi sypnąć

z wiaderka jakimś KV- łem, zabłysnąć wiedzą o Romotopie ....

Wtedy to tak! Wtedy jest szansa ,że w cudowny sposób odzyska mowę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

2 kominiarzy z którymi się już spotkałam proponują mi duże wkłady - 18-20KW.

Tarnavva,18,20KW, Arysto 19KW , albo kratki 20,22KW.

Ja myślałam raczej o Hajduku 14KW Volcano 1VT

Każdy z podanych, 14kW też - wybór jak zwykle należy do inwestora. 130m2 dogrzewam wkładem 10kW z pw - i nawet przy temp -25* nie wykorzystuję jego mocy nominalnej, pomimo ogrzewania nim również podłogówki i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestię mocy nominalnych, grzewczych, maksymalnych, regulowanych jak i minimalnych:) które to nawiasem mówiąc określane są w warunkach laboratoryjnych:) zasadnicze znaczenie ma zapotrzebowanie Twojego domku na energie:) moc wkładu należałoby dobrać zgodnie z bilansem energetycznym zapotrzebowania domku na energie.

 

Oczywiście nikt tego nie robi, bo pan Kazi przecież powiedział, że wkład będzie dobry i będzie śmigać jak szatan:)

 

Dobór mocy paleniska zależy też od tego w jakim celu chcemy go użytkować, czy chcemy żeby tworzył nam miły nastrój w sobotni wieczór podczas kolacji z świeczkami, czy chcemy docelowo ogrzewać nim cały dom, za pomocą DGP lub innych wynalazków. A może chcemy z korzystać z promieniowania, zrobić obudowę ciepła.

 

Jak wiadomo, każdy dom można wybudować z innych materiałów, w innej technologi, jeżeli domek ma 130 m2, jest dobrze izolowany, może ktoś pokusił się o rekuperację, a może nawet o GWC to w zasadzie wystarczy palenisko o mocy nawet 7-8 kW. Natomiast jeżeli domek robiliśmy metodą, wszystko co najtańsze to najlepsze to możliwe, że zapotrzebowanie tego domu na energie (którą chcemy uzyskać z kominka) będzie na poziomie 13-14 kW.

 

Starą metodą (najprostszą i najbardziej wszystko ułatwiającą) było liczenie na zasadzie 1kW=10m2. Jednakże nie jest to takie proste, gdyż wszystko zależy od technologi, którą wykorzystujemy do budowy domu, od materiałów które zostały zastosowane, od wysokości pomieszczeń, od udoskonaleń (rekuperacja, GWC itd.), które wykorzystujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z podanych, 14kW też - wybór jak zwykle należy do inwestora. 130m2 dogrzewam wkładem 10kW z pw - i nawet przy temp -25* nie wykorzystuję jego mocy nominalnej, pomimo ogrzewania nim również podłogówki i cwu.

 

Sie czepie.:D.dogrzewasz czy ogrzewasz??? to po pierwsze.Po drugie se cytne :D

130m2 dogrzewam wkładem 10kW z pw - i nawet przy temp -25* nie wykorzystuję jego mocy nominalnej,
Ja pitolę..... wymiękłem.Masz 3/5 litrową chałupę???Takiego energooszczedniaka???Plis o odp.

 

p.s. przewymiarować to"barbarzyństwo" :D ale nie do wymiarować to rozbój w biały dzień:D:D;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie czepie.

czym grzeję - masz w stopce. W tym roku (liczę od jesieni do jesieni wg faktur) zużyłem 18000kWh brutto (ze stratami systemowymi) w tym prąd, gaz, drewno dla 3 osób,

Szczegóły

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=5007760&viewfull=1#post5007760

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie czepie.:D.dogrzewasz czy ogrzewasz??? to po pierwsze.Po drugie se cytne :D Ja pitolę..... wymiękłem.Masz 3/5 litrową chałupę???Takiego energooszczedniaka???Plis o odp.

 

p.s. przewymiarować to"barbarzyństwo" :D ale nie do wymiarować to rozbój w biały dzień:D:D;);)

 

 

 

Nikt .

Widzę ,że im więcej się dowiesz tym trudniej będzie Ci coś wybrać.

 

Trzeba zrobić najpierw tabelkę . Wziąć jakiś przeciętny wkład zgodnie

z wytycznymi naszego kolegi z Kaszub i założyć ,że to nasz wzorzec.

Pomijam kwestie , czy zawieziemy go potem do Sevres ,ważne , by

to był wkład który można zainstalować licząc 1 kW na 10 m2 . Skoro

taka "ciemnota" w narodzie jest , to ją uszanujmy :D.

Potem to już tylko podstawimy do tej tabelki inne wkłady , po malutku

i sukcesywnie dopisując kolejne.

Np : "wzorzec" - 14 kW = 140 m2 przeciętnie ocieplonego domu (żaden

energooszczędny, żaden namiot ).

Odpowiednio w tabelce wpisujesz pod tą pozycją (140 m2) , następujące

wkłady: Zuzia 19 kW, Lechma 19 kw, CTM 12 kW, H20 11 kw, Romotop 10 kW,

Brunner 8 kw itd .

Masz w dziale domu 140 m2 podane przykłady , jak poszczególni producenci

widzą kW :D . Każdy z wymienionych przykładów jest wkładem na tą właśnie

powierzchnię (jak chcesz to liczyć z kubatury , to sobie licz - wiesz już jak).

 

Trzeba tylko uzupełnić tabelkę , podać przeliczniki dla domów energooszczędnych ,

lub takich , gdzie robotnicy wynieśli styropian w reklamówkach i po krzyku ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak obliczyłeś drewno samo ...

Co roku kupowałem po 6mp dębiny, w tym kupiłem 5 (ok 1,5 zostało z poprzedniego sezonu), tabelkę (o ile się nie mylę) sam gdzieś wklejałeś, tam było 2100kWh/mp dębiny - rachunek jest prosty, od lat tak go prowadzę - jakieś uwagi, może inne, dokładniejsze metody liczenia, jestem otwarty na pozytywne zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany!!!!!!!!!

Jaką dyskusję wywołałam:)

 

Te wyliczenia to moja sprawka.:bash: Fachowcy byli na budowie i widzieli dom.

Ja bardziej chce się upewnić czy mnie w coś nie wpędzają :D

A raczej wybór wkładu - z jakiej firmy. Bo im więcej czytam o wkładach to coraz bardziej głupieję. Każdy zachwala swój wybór a ja dalej nic nie wiem.

Bo ja po za tym co w necie to o kominkach to nic a nic- tylko nazwy kilku firm z rankingów mi po głowie chodzą i od mojego "generalnego" wykonawcy wiem że tylko shparten i nic po za tym.

 

Namieszałam - chyba rozumiecie o co mi chodzi. Np czy taki wkład np. tarnavva o mocy 18 lub 20 KW to to samo co np Hajduka 14 KW.

 

Głupieje i pisze głupoty - na dzisiaj kończę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile lat suszyłeś swoją dębinę?

znasz lepszy sposób na policzenie energii z kominka - chętnie zastosuję - tylko podaj, nie znasz - przyjmij moje wyliczenia. Podawanie zużytej energii w kWh w tym dziale to zbytek, zwykle powinna wystarczyć ilość w mp.

Zwykle latem kupuję dobre, czasem sezonowane 2 lata drewno od jednego dostawcy.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4798242&viewfull=1#post4798242

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj moc kominka podawana przez jego producenta jest wartością "drugorzędną", zwłaszcza przy wykorzystaniu "rekreacyjnym" - jeśli ktoś uważa inaczej to niech poda przykład wykorzystania jego mocy nominalnej?

 

 

Nawiązując do tej wypowiedzi , po cholerę mi Twoje tabelki , skoro

zgadzam się z zawartym w poście Twoim Twierdzeniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...