Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam, mam pytanie.. które zapewne było ale nie moge tu znaleźć odpowiedzi... znalazłam na innych stronach wykluczające się opinie..

mianowicie: proszę o poradę odnośnie komina nad kominkiem - czy jest to bezpieczne i zgodnie z prawem? kominek jak najbardziej przy ścianie aby zajmował jak najmniej miejsca - komin nad nim zaczynający się od stropu, wyczystka chyba we wkładzie.. komin od góry zabezpieczony "strażakiem" aby woda nie wlewała się do komina..

mamy dość mały salon i nie chcielibyśmy aby kominek zabierał duzo miejsca - kominek ma spelniac funkcję raczej rekreacyjną. mamy dopiero projekt - budowa jesczze nie ruszyła.

z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem to podłączenie wkładu do tego komina.

Tu trzeba odrobiny doświadczenia i wiedzy. Najlepiej jeśli

rura przyłączeniowa zostanie przedłużona do końca komina

tworząc w całości jednorodny system, zakończony strażakiem

lub solidnym daszkiem. Poza tym same plusy...

 

Pamiętaj o właściwym montażu rur. Idąc w górę, kolejne rury

wkładasz w kielichy poprzednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też proszę o pomoc.

Czy jedynie kominkiem można ogrzać dom? Czy te wszystkie posty i informacje, że grzeję tylko kominkiem i chodzę w podkoszulku można między bajki włożyć. Dom 220 m2 po podłodze, parter +poddasze użytkowe, ok 650 m3 kubatury do ogrzania. Na parterze - ok 120 m2 podłogówki, na górze 8 grzejników.

Kilka sezonów ogrzewaliśmy piecem kondensacyjnym olejowym plus oczywiście uzupełniająco kominek. Tej zimy ogrzewamy tylko kominkiem. Aby odpadł mi problem mniej kalorycznego mokrego drzewa palimy brykietem z węgla brunatnego. W kominku jest naprawdę ostry żar. Kominek to Ulrich aquafire Insert AI 26 KW. Na sterowniku kominka ustawiliśmy temperaturę 48 stopni i wtedy włączają się pompy i przez wymiennik płytowy ciepło trafia do instalacji przechodząc przez piec olejowy. Grzejniki na górze są ledwiutko ciepłe a podłoga na dole prawie zimna. Na pewno nie mamy komfortu cieplnego w domu, a zima łagodna. Ustawienie wyższej temperatury na wyjściu z kominka mija się z celem, bo ją trudniej kominek osiąga. Dziennie spalam 25 kg brykietu węgla brunatnego i pół dużego kosza drewna bukowego sezonowanego 1,5 roku. Jak myślisz czy może być coś nie tak z naszym systemem, czy po prostu kominek do takiej kubatury nie wystarcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Carpedjem - coś u Ciebie "nie teges" zarówno z samym paleniskiem, nastawami i jego współpracą z instalacją ...

Tak czysto teoretyzując, masz już po uwzględnieniu paliwa i sprawności paleniska (przyjąłem 70%, bo ten wkład to żaden szczyt techniki) do dyspozycji ciepełka w ilości ok. 110 - 120 kWh dziennie.

No w nowym (ocieplonym i ze szczelną stolarką) domu nawet ponad 200 m2, gdzie cały dół to podłogówka to komfort cieplny raczej musi być widoczny ... może bez ukropu i saharyjskich piasków, ale na całkiem przyzwoitym poziomie - zwłaszcza jak podłogówka co nieco już energii zakumuluje ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odniosę się do tego co pyta carpedijem.

Właśnie mija druga zima jak mieszkamy w domu. Posiadam kominek byrskiego 20KW z płaszczem wodnym. Gdy zbliżała się pierwsza zima 2 lata temu to miałem obawy czy w domu nie będzie zimno gdyż mamy tylko kominek a gaz ma być za rok a z opowieści słyszałem, że drewna pójdzie mi z 15mp dlatego od razu kupiłem 30mp. I tu się zdziwiłem w domu było bardzo ciepło w porównaniu do starego mieszkania. Średnia temperatura w domu 22C-23C a przez całą zimę poszło około 9mp drewna. Dom dobrze ocieplony dach 30cm supermata, ściany 15cm szarego styropianu lambda 031. W tym roku już mam gaz ale stwierdziłem, że na razie nie potrzebuje dogrzewać się gazem tak więc kupno pieca odłożyłem na później.

Co do samego grzania to początkowo też miałem u góry grzejniki nie tak gorące jak oczekiwałem ale gdy temperaturę na płaszczu podniosłem z 55C na 65C to od razu grzejniki zrobiły pięknie gorące :). Na wymienniku tracisz około 10C tak więc jak miałeś na kominku ustawione 48C to tak naprawdę na CO szło 38C. Jeśli to jeszcze by nie pomogło to zwiększ bieg na pompie po stronie CO. Sprawdź jeszcze na jakim biegu masz pompę od podłogówki u mnie pracuje na 1 biegu i wtedy jest ok.

Wybór komina z PW uważam za jedną z najlepszy decyzji przy budowie domu. Oczywiście nie każdy będzie podzielał moją opinię gdyż niektórzy oczekują bezobsługowego CO a przy kominku trzeba trochę popracować ale ja to lubię zajmuje mi to średnio 10min dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał wkład kominkowy mogący pracować w układzie zamkniętym , nie potrzebowałbyś wymiennika obyłoby się bez dodatkowej straty , instalacja byłaby prostsza i tańsza . Czasami przyłącze hydrauliczne kominka wodnego jest droższe od samego wkładu , jak kupisz wkład do układów OTWARTYCH to słono zapłacisz za dodatkowy osprzęt hydrauliczny .

Skoro tak ocieplonego domu nie można ogrzać wkładem , który podobno ma 26kW :D, to coś jest "nie halo" z tym paleniskiem ..lub instalacją hydrauliczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz spory wybór ... Znasz model i markę tylko nie wiesz czy będziesz miał kominek powietrzny czy wodny :D

Tego jeszcze na tym forum nie było.... a mówili że wszystko już było ....

 

Kolego Mistrz Zdunski nie chodziło mi o to czy mam wybrać kominek wodny czy powietrzny ale o to co napisałem "Witam forumowiczów. Mam pytanie do kolegi profesjonalisty albo kolegów. Interesuje mnie Wkład kominkowy MILA z firmy Kratki. Czy możecie powiedzieć coś na jego temat????? "

tak wiec nie znam modelu i marki, znam go ze zdjęć i z filmiku który przedstawiają na swojej stronie a co do wodnego czy powietrznego to jakby nie było to się zastanawiam dlatego że wydać kilka tysi więcej i grzać nim dom jak będę palił w kominku czy mieć powietrzny i palić w centralnym bo kominek raczej nie będzie chodził często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Mistrz Zdunski trochę przesadza ja jestem zwykłym użytkownikiem kominka z PW i w sumie sam musiałem dojść jak "skonfigurować" sobie cały układ CO i CWU aby działa optymalnie.

Co do układu otwartego lub zamkniętego na dzień dzisiejszy zrobiłbym układ zamknięty (akurat mój kominek był do tego przygotowany) jednak jako laik pytałem się 3 lata temu jaki układ najlepiej zastosować i większości "fachowców" na tym forum odradzało mi to mimo, że osoba która montowała mi kominek proponowała właśnie układ zamknięty jako bardziej wydajny i pluje sobie w twarz, że jej nie posłuchałem tak więc carpedijem nie bierz do siebie niektórych wypowiedzi tylko próbuj jak najlepiej ustawić pompy, jaką temp. najlepiej utrzymywać na kominku aby wszystko pracowała jak najlepiej. Jeśli to nie pomoże wezwij jakiegoś sprawdzonego fachowca i spróbujcie coś wymyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam dylemat -czy na ścianie nad kominkiem można powiesić obraz olejny? Obawiam się, że nie, bo istnieje możliwość wybrzuszenia obrazu pod wpływem ciepła. Czy są jakieś metody -np. kładzenie jakiejś płyty na ścianie kominkowej by temu zapobiec?

Czy ktoś z Forumowiczów miał może do czynienia z tym problemem? Dodam tylko, że bardzo zależy mi na powieszeniu obrazu właśnie nad kominkiem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

aLien01 - trzy lata temu zamontowanie kominka z wodą w układzie zamkniętym było w naszym kraju prawnie zakazane.

Jak byś taką instalację wtedy zrobił i nie daj Boże stało by się u Ciebie nieszczęście to byś sobie do końca życia nie darował że nie posłuchałeś ... :rolleyes:

A parę wątków na FM o kominkach i piecach robiących za parowozy, wyjeżdżające z pomieszczenia w którym stały przez najbliższą ścianę działową to już było ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam dylemat -czy na ścianie nad kominkiem można powiesić obraz olejny? Obawiam się, że nie, bo istnieje możliwość wybrzuszenia obrazu pod wpływem ciepła. Czy są jakieś metody -np. kładzenie jakiejś płyty na ścianie kominkowej by temu zapobiec?

Czy ktoś z Forumowiczów miał może do czynienia z tym problemem? Dodam tylko, że bardzo zależy mi na powieszeniu obrazu właśnie nad kominkiem.

Pozdrawiam

 

Jeśli ściana ta nagrzewa się, możesz nakleić na nią płytę krzemianowo

wapniową, lub inną izolacyjną. Im grubsza ta izolacja , tym mniej się

będzie nagrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam dylemat -czy na ścianie nad kominkiem można powiesić obraz olejny? Obawiam się, że nie, bo istnieje możliwość wybrzuszenia obrazu pod wpływem ciepła. Czy są jakieś metody -np. kładzenie jakiejś płyty na ścianie kominkowej by temu zapobiec?

Czy ktoś z Forumowiczów miał może do czynienia z tym problemem? Dodam tylko, że bardzo zależy mi na powieszeniu obrazu właśnie nad kominkiem.

Pozdrawiam

 

Pamiętaj że ciepło z kominka unosi się do góry także od szyby.. Najlepiej byłoby zmierzyć jak jest temperatura w danym miejscu podczas palenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na forum. Wątek przeczytałem dokładnie ale wciąż mam wątpliwości jaki wkład kominkowy wybrać. Domek jest nieduży, 50 m2 parter i 35 m2 piętro, dobrze ocieplony. Będę go używał głównie latem, ale kto wie, może i zimą będzie miło tam pomieszkać. Głównym źródłem ogrzewania ma być kominek. Przygotowany jest komin systemowy 200 i doprowadzenie powietrza rurą 110. Kominek ma pobierać powietrze do spalania wyłącznie z zewnątrz. Po lekturze wybrałem wkład Jotul I530 - kierując się opiniami o jego trwałości. Mam jednak wątpliwość czy nie ma za dużej mocy. Będę wdzięczny za opinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz mieć kominka z fajerwerkami typu krążki, kanały, dopalacze

czy radiatory, nie obawiaj się wielkości tego wkładu, jeśli Ci się podoba.

Używałem podobnej wielkości wkładu jako jedynego źródła ciepła w

domu o identycznej powierzchni, mieszkając w nim z rodziną 11 lat. Trochę więc

się dowiedziałem o kominkach dzięki takiemu doświadczeniu :), i powiem

Ci tak . Mało drewna, mały ogień. Dużo drewna, duży ogień. Co to znaczy,

chyba nie muszę tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

aLien01 - trzy lata temu zamontowanie kominka z wodą w układzie zamkniętym było w naszym kraju prawnie zakazane.

Jak byś taką instalację wtedy zrobił i nie daj Boże stało by się u Ciebie nieszczęście to byś sobie do końca życia nie darował że nie posłuchałeś ... :rolleyes:

A parę wątków na FM o kominkach i piecach robiących za parowozy, wyjeżdżające z pomieszczenia w którym stały przez najbliższą ścianę działową to już było ...

Pozdrawiam.

 

te kominki samoistnie zechciały zmienic miejsce pobytu/?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

korzystam z okazji ponieważ mam mały dylemat odnośnie kominka. Zamontowaliśmy sobie wkład Zuzia 16kW z dolotem, obudowaliśmy płytami krzemianowymi i chciałbym się dowiedzieć jakiej wielkości kratki zamontować do takiego wkładu. Zostawiłem sobie niewielki otwór na froncie obudowy i mały otwór z boku na samym dole. Z tego co się dowiedziałem, powinienem mieć dwa otwory na dole i jeden duży od frontu u góry - kwestia tylko jakie wymiary by to najlepiej grało.

 

To pierwsza sprawa, natomiast kolejna jest natury szeroko pojętego "BHP" ;-). Mianowicie mamy w domu rekuperator ale podczas kontroli kominiarskiej nakazano nam zamontować kratkę do wentylacji z żaluzją, na wypadek gdyby reku nie miał prądu itd. Kominek podłączony do komina dymowego z dodatkowym kanałem wentylacyjnym, niemniej jednak wszystko już jest zabudowane i o ile zrobienie dziury w obudowie to pestka, nie za bardzo wiem czym mogę się podłączyć do kanału wentylacyjnego samego komina, tzn jakiego materiału użyć - może to być rura spiro, flex?

 

Z góry przepraszam, jeśli podobne pytania już padły ale nie jestem stałym użytkownikiem forum a wyszukiwarki działają jak działają.

 

Dziękuję,

 

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szwarcu

odpowiem ogólnie:

"Kratka czołowa powinna posiadać przekrój czynny ok 200 cm2

a suma powierzchni czynnych kratek bocznych (jedna lub dwie) około 100cm2 zaznaczam, że nie ma w tym wypadku unormował (głównie dlatego, że kominki są budowane w ogromnej liczbie form i kształtów) są to jedynie sugestie"

Pewnie potrzeba więcej informacji o Twoim kominku - to może wtedy fachowcy z forum Ci doradzą i za pewnie przy okazjico niektórzy sobie wzajemnie będą "słać pozdrowienia" typy:P:bash::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Wkład podoba mi się, a lokalny przedstawiciel Jotula wycenił kominek z ciepła obudową i tym wkładem na 15000 zł. Co do fajerwerków, czy zastosowanie żeliwnych krążków akumulacyjnych jest całkiem bez sensu? Mam na myśli wydłużenie okresu czasu między dokładaniem drewna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...