Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Jaka powinna być średnica rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz?

 

W moim przypadku jest to 110 (typowe szare PCV), ale pytając o wkład usłyszałem, że on powinien mieć doprowadzenie 160 (przy średnicy 110 będzie źle palił). Jestem na tym etapie, że teoretycznie mogę doprowadzić tam kolejną rurę, ale wiąże się to ze sporymi przeróbkami np. gotowej wylewki. W opisach technicznych wkładów różnych producentów znalazłem informacje wskazujące na średnice w zakresach 80-125 mm przy czym szerokość nie jest powiązana z mocą kominka. W sumie to niepotrzebnie posłuchałem majstra na budowie, który twierdził, że „110 to jest świat” bo 160 nie wiązała się praktycznie ze znikomo większym kosztem rury.

Rura ma obecnie kilka zakrętów.

Czy warto to przerabiać czy też powinno działać poprawnie (planuję kominek o mocy około 15kw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Moc jaką podaje producent paleniska nie ma ty nic do tego. Tylko ilość drewna jaką do niego "zapakujesz". Na razie nie masz się co martwić. Dobrze by było żebyś już zaplanował cały kominek - jego wielkość i wielkość samego paleniska, formę i wygląd oraz funkcje jakie będzie miał spełniać. Zaczniesz się martwić jak wyjdzie na to że podobają Ci się ogromne, horyzontalne paleniska i takie właśnie zapragniesz :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc, że kominek był pierwszy, miałem na myśli, że kominek był pierwszy.

 

Ponieważ gdyby był drugi to nie był by trzeci bo jest drugi. ;( .No to to jest ....zaiste logiczne.

 

Raczej odwrotnie, wentylację robi się przy stanie surowym zamkniętym i kominek trzeba dopasować

Ale jak ktoś już ma chałupę wybudowaną i zapomniał o kanałach powietrznych pod system wentylacji z odzyskiem ciepła i ich zastosowaniu bo same wentylatory to pikuś zawsze gdzieś na strychu miejsce się znajdzie to co wtedy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kominkiem dogrzewać dom (mam już DGP do 3 pomieszczeń bezpośrednio nad miejscem instalacji).

Obecnie rozważam, czy mnie stać (i co tym zyskam) na tzw. palenisko ciepłe.

Palenisko na pewno nie „wide” - typowe wymiary (około 40-50 x 30-40 lub w układzie pionowym) i tego nie zmienię bo nie mam za dużo miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kominkiem dogrzewać dom (mam już DGP do 3 pomieszczeń bezpośrednio nad miejscem instalacji).

Obecnie rozważam, czy mnie stać (i co tym zyskam) na tzw. palenisko ciepłe.

Palenisko na pewno nie „wide” - typowe wymiary (około 40-50 x 30-40 lub w układzie pionowym) i tego nie zmienię bo nie mam za dużo miejsca.

 

czyli fiu 110 będzie "świat" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Help Help Help

Na początek kilka danych technicznych

Wkład Tarnavva Unica 16kW, wlot powietrza z zewnątrz, powierzchnia na parterze salon z otwartą kuchnią 50m, układ DGP na pierwszym piętrze z czterema wylotami przy oknach, dwa wyloty sypialnia około 27m, jeden wylot pokój 16m i jeden wylot pokój 15m, pompa 600.

 

https://picasaweb.google.com/103424504856053233677/7Lutego2012#

zdjęcie 1,2,3 – kominek

zdjęcie 4,5 – widok do wewnątrz z kratki prawej

zdjęcie 6,7 – widok do wewnątrz z kratki lewej

zdjęcie 8 – widok od dołu obudowy tył i bok

zdjęcie 9, 10 – widok prze kratkę środkową nawiewu ciepłego powietrza

zdjęcie 11, 12,13 – widok przez kratkę środkową w dół obudowy

 

Kratka „grzewcza” nad kominkiem 44cm x 13cm, kratki dolne 26cm x 13cm, kratka górna z lewej 19cm x 7cm. Wymiary w środku obudowy 82cm x 53cm.

No i teraz sedno sprawy to wszystko powyżej działa pali dmucha tylko słabo grzeje. Kominka używam drugi sezon w zeszłym roku zganiałem na niewykończony dom, nieocieplone poddasze itd. Teraz pozostałości/niedoróbki jakie są nie wpływają na opisany stan rzeczy w takim stopniu żeby to usprawiedliwić. Kominek niby grzeje – leci ciepła powietrze z kratki, włącza się pompa i leci ciepłe na górze – ale w największym skrócie mogę powiedzieć, że zamiast grzać to podtrzymuje temperaturę. Nawet jakbym wrzucił tonę węgla to nie jestem w stanie podnieść temperatury o więcej niż 2 stopnie!!!!

 

Sytuacja z dzisiejszej nocy na dworze -15, rozpalam w kominie przy 21 stopniach w salonie około godziny 20:20, zanim kominek zaczął grzać spadło do 20,8 potem zaczęło się „podnosić” i doszło do 21,5 stopni. Na górze (podkreślam, że sypialnia jest odłączona z grzania!!! Tylko dwa nawiewy dostają całe powietrze z DGP) wyjściowa temperatura była około 19,8 doszło do około 22,5 stopni po godzinie 23 i tutaj była ostatnie dorzucenie drewna. Po 3 rano jak wstałem to kaloryfery były ciepłe = włączyło się centralne = w salonie temp. osiągnęła 20,4 stopnia.

 

Porównanie- sąsiad takie samo mieszkanie = wkład stalowy bez dopływu powietrza = pali i w domu można bez gaci latać bo w gaciach za gorąco, przez ostatnie dwa tygodnie (mrozy od -18 – 24 stopnie) nie włączył mu się piec centralnego = temperatura w domu raczej nie spada poniżej 21 stopni, rozpala i ma saunę przez szybę (*nie da się wytrzymać taki żar u mnie można stać i stać w odległości 50cm i na pewno się nie poparzę) przez kratkę i na górze na wszystkich czterech nawiewach= 24 stopnie to jest standard po rozpaleniu jaki osiąga bez żadnego wysiłku – jak przesadzi z dokładką drewna to 28 stopni potrafi osiągnąć. Do tego rozpala zamyka dopływ powietrza i tak się to niby pali dając taką temp.

 

Ok. sąsiada środkowe moje mieszkanie narożne, może się szybciej wychładzać, ale osiągnięcie temp. 22 stopni jest u mnie niemożliwe a co dopiero mowa o jakiś 25.

 

O co chodzi? ratujcie i dajcie jakieś rozwiązanie bo mam ochotę rozpalić i wrzucić odbezpieczony granat na rozpałkę. Jeśli potrzeba dodatkowych info pytajcie na wszystko odpowiem tylko znajdźcie receptę na problem żebym mógł w końcu rozpalić, zdjąć portki i latać po salonie jak dziecko ciesząc się ciepłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A popróbuj drewnem od sąsiada napalić w swoim kominku.

Pozdrawiam.

 

spoko drewno jest ok wymiana w obie strony moje u niego jego u mnie - efekt taki sam jak w opisie

 

czy od strony poprawności budowy, kominek jest ok?

 

mam nadzieję, że otrzymam jakąś fachową wskazówkę co z tym fantem zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A powiedz no tu jak wygląda Twoja szyba w kominku ... czysta jest aby, czy wręcz przeciwnie.

Ten lód na dopływie powietrza do paleniska to mnie tak trochę niepokoi ...

Pozdrawiam.

 

1. zależy po ilu paleniach od umycia szyby, moim zdaniem brudzi się w miarę normalnie

 

2. sam byłem zdziwiony tym lodem jak robiłem zdjęcia - oczywiście to nie było podczas palenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja bym spróbował na razie prowizorycznie zatykać z zewnątrz ten kanał doprowadzający powietrze w czasie, gdy się nie pali. Ten szron świadczy o ujemnej temperaturze panującej w dolnej części obudowy. Robi się z tego chłodziarka. Generalnie bardzo dziwne zjawiska zachodzą. Mogą świadczyć o niedogrzanej masie budynku. Kaloryfery i kominek mogą dawać chwilowe odczucie ciepła - grzeją powietrze wewnątrz - natomiast ciepła jest za mało, by zagrzać ściany. Wychodziłoby na przewentylowanie, jednak szron świadczy o sporej wilgotności. Woda jeszcze siedzi w ścianach i podłogach?

Zacząłbym dochodzenie od zatykania tego kanału - jakaś reklamówka ze szmatami - tak do testu. Można też spróbować rozpalić z zatkanym kanałem - to spiro może być nieszczelne. Nie palić, tylko próbować rozpalić podkreślam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich doradzających i pytających.

 

Mam prośbę ,nie mam bladego pojęcia jaki mam wybrać wkład kominkowy .Chodzi mi szczególnie o parametry , na co mam zwrócić uwagę , przy zakupie .

Nie wiem czy to ważne ale kominek ma stać na środku ściany, dom o powierzchni 250m2 , ogrzewanie podłogowe w całym domu (pompa ciepła) i rekuperator.

 

Pewnie już takie pytanie były , ale nie mogę znaleźć . Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich doradzających i pytających.

 

Mam prośbę ,nie mam bladego pojęcia jaki mam wybrać wkład kominkowy .Chodzi mi szczególnie o parametry , na co mam zwrócić uwagę , przy zakupie .

Nie wiem czy to ważne ale kominek ma stać na środku ściany, dom o powierzchni 250m2 , ogrzewanie podłogowe w całym domu (pompa ciepła) i rekuperator.

 

Pewnie już takie pytanie były , ale nie mogę znaleźć . Bardzo proszę o pomoc.

 

Do czego ma ten kominek służyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...