Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Dzięki Rikmen za radę..... faktycznie nie pomyślałem, ale tak zrobię... większą średnica na dłuższym odcinku będzie korzystniejsza.

Zastanawiałem się jeszcze czy aby Turbina 400m3 wystarczy czy może lepiej 600m3.

Tzn bardziej mi chodzi o moc silnika. mniejsza ma jakieś 52 W a 600-tka ma 83 W. Różnica w cenie niewielka tylko pytanie czy nie przesadzę jeśli bym dał 600.

Z drugiej strony jednak musiałbym redukować króćce z fi 150 z turbiny przy wylocie ( co też nie jest kłopotem), bo musze przejść jednak na fi 125 aby zmieścić pod podłogą.

Co prawda bardziej skłaniam się ku turbinie 400 m3 ale zawsze to lepiej zasięgnąć obiektywnych opinii :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy do gotowej obudowy kominkowej np. JOTUL'a FS 350

http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Produkty/Drewno/Obudowy-Jotul/Jotul-FS-350/

można zamontować DGP do kondygnacji powyżej?

 

Czy to ma sens (konstrukcja na to nie pozwala lub proponowane gotowe rozwiązanie nie daje tyle ciepła)?

 

Jest to gotowa obudowa nie wymagająca tynkowania, malowania itp. Zastanawiam się czy do niej nie można "dokleić" niewiele mniejszego prostopadłościanu (przypuszczam, że identyczny nie będzie dobrze wyglądał) wykonanego z płyt gips-karton lub szamotu do którego wprowadzi się rury z DGP idące na piętro.

 

Wejście do komina mam na wysokości około 2.2m, a ta obudowa ma wyprowadzenie na wysokości 1.6m. Czy rura spalinowa może być wyprowadzona do góry w takim przypadku?

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc/sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa mi się podoba, a wykonanie podobnej z kafli lub kamienia będzie dużo droższe niż kupno gotowego rozwiązania. Mam kilka gotowych kanałów rozprowadzenia (szkoda je likwidować) i może nie do końca przemyślaną koncepcję kominka i jego wyglądu w salonie – stąd moje pytania. :-)

 

W przypadku takiej obudowy myślałem o 2 wariantach:

- nadbudowy obudowy inną i tam rozprowadzenie

- wypuszczenie z obudowy rury na ciepłe powietrze i pod sufitem (lub na strychu) rozdzielenie jej na kilka rur

 

Może to rozwiązanie jest bardzo nietypowe i nie warto iść w tym kierunku?

 

Jestem laikiem w tych sprawach stąd pytam osób mających większe doświadczenie w tym temacie (cudów się nie spodziewam - bo to luźne forum na którym każdy może sie wypowiedzieć). Pisząc na forum mam dużo większe spektrum potencjalnych wykonawców lub osób, które posiadają gotowe rozwiązania – ogólnie - dobre lub złe doświadczenia. Rozmawiając z „fachowcami” zazwyczaj rozmawiam o jednym rozwiązaniu, które ten fachowiec potrafi robić. Jak ktoś sprzedaje wkłady żeliwne to mówi, że są najlepsze i tylko to, ten od stalowych tylko takie, ten od obudowy gips-karton/szamot chwali i broni „swoje” itp. To moje stwierdzenie oczywiście nie dotyczy wyłącznie sfery kominków, ale całej budowlanki – budując dom dochodzę do wniosku, że to bardzo niedoedukowana branża, a przy tym branża, w której kręcą się ogromne pieniądze. Oczywiście jak zawsze trafiają się wyjątki od reguły - nie chciałbym, aby ktoś poczuł się urażony tą wypowiedzią, bo nie to było moim celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje odczucia są słuszne. Kilkakrotnie na forum wyrażałem opinię,

że "porada" może być "ofertą", i w tym kontekście być bezwartościowa.

 

A ile ten Twój piecyk kosztuje?Tani nie jest jak znam firmę.

 

Powietrze grawitacyjnie musisz prowadzić uwzględniając zasadę :

odpowiedni przekrój do każdego pomieszczenia. Jedna rura i

rozdział na kolejne, to dobre w przypadku turbiny, która wymusza

kilkakrotnie szybszy przepływ powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przyznam szcczerze, że nie ma zbyt wielkiej wiedzy co do kominków, dlatego chciałbym się poradzić.

 

Kupiłem właśnie mieszkanie od dewelopera 72 m2, parter i piętro. W mieszkaniu jest ogrzewanie gazowe. Jest ono również przystosowane do podłaczenia kominka.

Posiada dopływ powietrza z zewnątrz oraz komin. Chciałbym założyć kominek z płaszczem wodnym, tak aby był również ważnym źródłem ogrzewania zimą.

 

I tu pytanie jaki wkład najlepiej kupić (firma, moc) oraz jakie są inne materiały potrzebne do budowy takiego komina i ile to może kosztować (zarówno same materiały jak i wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję pomocy. Znalazłam w Internecie taki oto kominek:

http://www.architonic.com/de/pmsht/kera-xtra-austroflamm/1088258

 

Moje pytanie: ile mniej więcej kosztowałaby budowa takiego kominka bez płaszcza wodnego? Chodzi mi o cenę orientacyjną, z wkładem i obudową. Bardzo mi się spodobał i nie wiem, czy warto go robić...

 

Proszę o odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję pomocy. Znalazłam w Internecie taki oto kominek:

http://www.architonic.com/de/pmsht/kera-xtra-austroflamm/1088258

 

Moje pytanie: ile mniej więcej kosztowałaby budowa takiego kominka bez płaszcza wodnego? Chodzi mi o cenę orientacyjną, z wkładem i obudową. Bardzo mi się spodobał i nie wiem, czy warto go robić...

 

 

 

 

Proszę o odpowiedzi.

 

Takie kominki robię za darmo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bakoma91 - taki kominek można zrobić z wełny, gipsokartonu i wkładu za 1,5 tys. zł. Wtedy będzie kosztował 4 - 8 tys. zł.

Można go też wykonać na palenisku pokazanym na tym zdjęciu, z tych samych kafli również tam pokazanych i w ciepłej zabudowie - wtedy cena będzie oscylować pomiędzy 20-25 tys. zł.

Można go też wykonać jako typowy piec, ważący ze dwie tony i niekoniecznie z tych samych kafli wielkogabarytowych. Może kosztować w takiej wersji pomiędzy 15 - 30 tys. zł.

Zadowala Cię ta odpowiedź ... :D

Nawet jak byś zdecydował się na którąś z wersji to zmieniając kolorystykę kafli, używając zamiast nich jakiegoś kamienia, zmieniając "bebechy" takiej konstrukcji, różnice w cenie mogą wynosić od kilkuset do kilku (nastu) tysięcy zł przy praktycznie podobnym wyglądzie ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rikmen za radę..... faktycznie nie pomyślałem, ale tak zrobię... większą średnica na dłuższym odcinku będzie korzystniejsza.

Zastanawiałem się jeszcze czy aby Turbina 400m3 wystarczy czy może lepiej 600m3.

 

hej

wez pod uwage ze te 400/600m3 to jest max turbiny... nie zawsze bedziesz ja mial na max ustawiona..

moim zdaniem lepiej wziasc wieksza (o wiekszej mocy) i ustawic jej mniejszy przeplyw... - na stronie darco masz wykresy oporow/ilosc pchanego powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam...

 

planuje założenie kominka elektrycznego BURBANK z płomieniem Efekt Opti-Myst® 3D... z dimplexa

jest to nowość... bardzo prosze o opinie na temat tego kominka... jedyne co trzeba uzupełniać to wodę.

 

czy faktycznie ten płomien 3d wyglada tak realistycznie jak to pokazują na video i czy nie będzie problemów z użytkowaniem kominka.

 

dokładnie chodzi mi o ten model:

http://optymalsystem.pl/images/burbank.jpg

 

czy wykonanie takiego kominka to solidna robota i czy sama firma jest solidna.

 

z góry dziękuje za wszelkie opinie i pomoc...

 

czy nikt tego nie miał w łapach .... help !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bakoma91 - taki kominek można zrobić z wełny, gipsokartonu i wkładu za 1,5 tys. zł. Wtedy będzie kosztował 4 - 8 tys. zł.

Można go też wykonać na palenisku pokazanym na tym zdjęciu, z tych samych kafli również tam pokazanych i w ciepłej zabudowie - wtedy cena będzie oscylować pomiędzy 20-25 tys. zł.

Można go też wykonać jako typowy piec, ważący ze dwie tony i niekoniecznie z tych samych kafli wielkogabarytowych. Może kosztować w takiej wersji pomiędzy 15 - 30 tys. zł.

Zadowala Cię ta odpowiedź ... :D

Nawet jak byś zdecydował się na którąś z wersji to zmieniając kolorystykę kafli, używając zamiast nich jakiegoś kamienia, zmieniając "bebechy" takiej konstrukcji, różnice w cenie mogą wynosić od kilkuset do kilku (nastu) tysięcy zł przy praktycznie podobnym wyglądzie ...

Pozdrawiam.

 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pozwalam sobie na wklejenie jednego z "postów" z forum strony:

http://kominki.org/

Niech będzie małą przestrogą dla wszystkich mających tanie i świetne kominy ze stalowej wkładki kominowej w zabudowie z gipsokartonu i wełny.

Tak w kontekście tego co opisywał niedawno w tym wątku Kkasperc.

Pozdrawiam.

 

[/url]Witam,

Na wstępie chciałbym się przywitać, pierwszy wpis niestety z problemem, nie wiem jak rozgryźć temat.Wynająłem dom, jest kominek ku radości żony, żadnych wodotrysków, płaszczy czy nawiewów.

Wszystko działające, konstrukcja nie jest typowa, ponieważ kominek nie był przewidziany

w projekcie, więc nie ma normalnego murowanego komina, jest rura idąca od czopucha przez sufit, strych i wychodzi sobie nad dach. Nie byłoby w tym nic złego, ciąg jest, zapaliłem wczoraj dla sprawdzenia brykietem, piękny widok, uwielbiamy ten klimat ale do rzeczy. Dzisiaj montowałem instalację satelit i wszedłem na strych, będąc już na górze, strych jest nieużytkowy, dom jest parterowy, postanowiłem sobie sprawdzić jak to technicznie jest wszystko zorganizowane. Kiedy podpisywałem dokumenty, pani reprezentująca właściciela, który jest w Chinach na wiele lat, powiedziała, że przegląd

komina był robiony, a kominiarz powiedział, żeby palić delikatnie, bo ta rura jest niebezpieczna.

Zdziwiło mnie to, ale skoro tak powiedział, znaczy trzeba uważać. Jak mówiłem, będąc na górze, znalazłem tą rurę i widok mnie sparaliżował. Rura jak rura, gruba, chyba podwójna z izolacją, czyli taka jak należy ale dookoła niej, w miejscu przechodzenia jej przez strop (sufit z dołu) wszystko spalone.

Izolacja stropu czyli sufitu domu z wełny mineralnej, poupychana wkoło tej rury i całkowicie spalona w promieniu 1m, stopiona jakby, a belki stropowe ponadpalane, lekko zwęglone po stronie rury. Widok straszny, a myśli jeszcze gorsze, co mogłoby się stać w każdej chwili. Wg mnie, to się już tliło, wcześniej raczej, ponieważ ja spaliłem 2 kostki malutkiego brykietu, bardzo delikatnie, ledwie palone.

Myślę, że widok ten, to efekt dłuższego procesu i ostrego palenia, aczkolwiek coś z tym zrobić muszę. Może coś poradzicie, czym obłożyć, jak podejść, wołać specjalistów czy samemu można coś w ten kwestii poradzić? Obejdzie się bez rozbierania pół domu, żeby to odizolować? mam straszny lęk, nie chciałbym spalić wszystkiego wkoło, dom w szeregu jest, środkowy, do tego mimo iż wynajęty na kilka lat na razie, z opcją kupna po powrocie właściciela z kontraktu, to mam też sporo własnego majątku i wiadomo ...

Poniżej zdjęcia zastanego widoku, marne, może jutro wejdę i zrobię dokładne archiwum, to podmienię.

http://www.gm.internetdsl.pl/komin1.JPG

http://www.gm.internetdsl.pl/komin2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...