Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem jak ten kominek jest wykonany, ale powiem Ci jak powinno się

go zrobić. Elementy, które nie są z kafli, powinny być z ceramiki (płyty

szamotowe, betonowe, keramzytowe). Na nie zakłada się siatkę zatopioną

w kleju, a po wyschnięciu tynk mineralny który nie boi się ewentualnych

niewielkich szoków termicznych. Na to farba tez "lepsiejsza". Im mniej w tym

wszystkim chemii, plastiku, polimerów - tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie Wszystkich

 

przy całym natłoku fachowych zapytań moje może się wydać proste i laickie...ale muszę je zadać

 

jaki polecanie wkład kominkowy , jakiej firmy i jakiej mocy do domu o pow. 160 m2 - będzie montowany system dgp do pomieszczeń na poddaszu

 

dzięki za sugestie i podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile orientacyjnie moze kosztowac z materialami wykonanie takiego kominka przy zalozeniu cieplej zabudowy i rozprowadzeniu powietrza do pomieszczen wyzej oraz wkladzie otwieranym na bok?

 

 

1.Wkład kominkowy 5000-9000

2.Kafle 4000-6000 (?)

3.Odzysk ciepła ze spalin 2000-5000 (jeśli ma być)

4.Reszta zabawy (przygotowanie obudowy z kafli i z płyt

szamotowych, ustawienie do autoryzacji w Łaziskach) - 5000

5.Montaż+ mat.montażowe (do 50 km) 3000-4000

6.Powyżej 50 km - kilometrówka , powyżej 100 km - hotel dla

zdunów (2)

7.DGP - ? (wizja lokalna)

 

To tak dla orientacji. Mam taki komplet kafli w znacznie niższej

cenie (Kafel Kar - brązowy), bo klientka zapadła się pod ziemię:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kamień jest zarówno po 500 jak i 2500 zł/m2 ... droższy też.

Jak wiozę klientelę żeby "slaby" pooglądali to się jeszcze nie zdarzyło żeby był wybrany kamień najtańszy - wręcz przeciwnie ... jak się oczy "otwierają" to i otwierra się nagle portfel ... :rolleyes:

To tylko kolejna utarta opinia że kamień jest tańszy od kafli ... obydwa te materiały w sumie są praktycznie na równym poziomie cenowym.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze w takim razie pogadac o konkretach z jakas firma, bo tak ogolnie, to sobie mozemy poteoretyzowac. Mam zalozone w budzecie 10k na kominek, a co chwila okazuje sie, ze dochodza kolejne wydatki (np. ciecie betonow w piwnicy koszmarne pieniadze, nierowne sciany, to drogo tynk itd.). Moze bede w stanie wycharatac dodatkowe 2-3 klocki, ale to sie okaze po wykonaniu instalacji i zakonczeniu wszelkich prac zwiazanych z przebudowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę, że kominki w ogóle są cholernie drogie - dobbre wkłady są znacznie droższe od porównywalnych mocą pieców na węgiel czy kotłów gazowych, ciepłe obudowy to też masakra, sam planuję modernizację i niektórzy ludzie mi mówią, że za tą cenę to miałbym spokojnie piec na cokolwiek bezobsługowy. Czy to napewno jest tego warte? skoro mawia się że kominek to "tanie grzanie"? dodając fakt , że do koinka trzeba dokładać itp. chodzi chyba bardziej o klimat i estetykę niż racjonalność :)

 

ale dobra mam pytanie praktycszne, próbowałem się podłączyć do jakiegoś posta ale nie znalazłem, a też jest na temat kominków

 

robię modernizację i mam dylemat czy założyć wkład wodny czy powietrzny z turbiną i ciepła ścianką, chodzi mi o wady PW - czy to prawda, że on nie grzeje szybą? i czy to prawda, że osadza się sadza, wkład byłby w cenie ok 10 000 czyli chyba nie aż taki najgorszy, do ogrzania 120 metrów,

niby nie dużo ale mam kuchnie oddalona od turbiny o ok 7-8 metrów i usytuowaną ok 0,5 metra niżej niż reszta pomieszczeń i kuchnia jest niedogrzana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jednego klimat to piękna, stara, wyremontowana, żeliwna kózka.

Może mieć "szybkę" z miki zamiast szkła Robax, bo 100 lat temu takiego

nie było...Koszt np 500-800 zł.

 

Drugi bez drogiego wkładu za 10 000 klimatu sobie nie wyobraża. Do tego onyks , bo chce podświetlić , to druga 10 000. Jeszcze nikt paluchem nie kiwnął, a gdzie obudowa, rury kratki (... sratki, jak to Niktspecjalny nazywa...:D)Tak więc

uzasadnij swoje pytanie i uzupełnij troszkę info jaki dom, czym grzejesz oprócz

kominka, jaki prowadzisz tryb życia...będzie można coś doradzić

 

No i nie pisz ,że gdzieś tam już było, bo ja nie pamiętam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra chętnie napiszę, tylko żeby nie było że pisze 5 razy to samo :)

 

dom piętrowy, 120 m kw, tak zrobiony, że kuchnia oddalona ok 7 m od turbiny i położona niżej o 0,5 metra od reszty domu

tarnava 3 sezony= dość wkur.....a się że nie daje rady, pomimo, że ponoć 17 kw (hahaha) z DGP i turbiną (nawiasem mówiąc turbina dospell 650 po 3 latach pracy padła !) - cała instalacja dgp poprowadzona. Do tego mam kocioł gazowy z możliwością grzania CO ale nie mam narazie kaloryferów - w tym roku na 100% zakładam.

Efekt dotychczas taki - pomieszczenia nad kominkiem nagrzamne w miarę ok, pomieszczenie gdzie kominek stoi i pomieszczenie obok (nie ma m nimi ściany) niedogrzane, kuchnia (ta obniżona i oddalona o 7 m niedogrzana, tu zakładam, że chodzi o to że zbyt długi kanał - czy da się to jakoś polepszyć?).

 

Chcę sprawę raz na zwsze rozwiązać i mam takie pomysły:

 

Wymiana wkładu na Bef 730 - 6000 zł + ciepła ścianka - 7000, turbina z regulatorem, filtrem -1000zł , radiator lub turbodym powietrzny na rure spalinową 300 żł do tego oczywiście te kaloryfery do kotła gazowego

lub wkład z płaszczem wodnym - 10000 zł + montaż i podłączenie 3000zł (te ceny są orietnacyjne po konsultacji z kolegą, który montuje kominki) i wspomniane wyżej kaloryfery, które mogłyby być zasilane kominkiem lub kotłem gazowym.

Osobiście wolałbym opcję 1 ponieważ - bardziej podobaja mi się kominki powietrzne, mają większe szyby i z tego co wiem lepiej grzeją szybą, podoba mi się idea ciepłej obudowy i to, że jedt to niezależna instalacja od tej z grzejnikami (jak by co).

 

Bardzo proszę o poradę co wybrać żeby nie dac dupy drugi raz i nie wydać kilku tysi w błoto (tej tarnavy za 4500 nie sprzedam pewnie nikomu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jeszcze tryb życia. Jeśli wychodzisz rano, wracasz wieczorem, znaczy się

masz robotę, zapłacisz za gaz. Nie będziesz miał czasu dokładać do pieca .

Jeśli chcesz to zostawić żonie, możesz pomału zacząć rozglądać się za drugą.:D

 

Zamiast PW i DGP, zainwestuj te 13 000 zł we wkład do kumulacji

i jakiś wymiennik. Jak dobrze pokombinujesz, starczy na wszystko, łącznie

z obudową jeśli koleś Ci pomoże. Jak nie będzie prądu, lub jak wysiądzie CO ,

nie będziesz miał alternatywy. Stojący na środku 130 m2 domu piec akumulacyjny,

ogrzeje Ci dom bez przydasiów typu pompka wodna, czy idiotyczny pomysł

(wybacz) z turbiną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zimno przestraszy się na samą myśl o akumulacji w salonie i czmychnie czym prędzej z domu ... chłopie ... to czary po prostu będą ... :rolleyes:

No tak na poważnie to "przez internet" sobie możemy pogdybać co najwyżej i poteoretyzować.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...