Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam,

 

jestem tu nowicjuszem na forum :rolleyes:

 

zamierzam wymurować kominek samodzielnie z cegły szamotowej na sztorc (6cm) projekt już jest gotowy materiał już na budowie kominek OLIWIA18kw narożny. Chciałem go omurować cegłą z każdej strony do sufitu.

Mam dylemat:

1) jak mój kominek wytrzyma taki nacisk cegły nad szybą i czy zrobiłem błąd na etapie decyzji że będzie to cegła szamotowa ?

2) co do zaprawy kupiłem gotową w worku 25 kg jak na razie na próbę. Może jakieś dobre rady co do wybory zaprawy :stirthepot: ?

3) chciałbym go później otynkować i tu też nie wiem za bardzo czym ?

 

czytam wasze cenne rady

 

 

Ponawiam moją prośbę o podpowiedz z czego zrobić nadproże nad szybą kominka skoro chce to murować z cegły czy może część nad szybą zrobić z czegoś lżejszego nie wiem liczę na podpowiedz. Chciałbym to jednak z cegły zrobić bo mam jej paletę więc nie chce się pchać w niepotrzebne koszty.

 

Dziś zaczynam murować i do zaprawy szamotowej ( dziwny worek z taką pieczątką na cały worek 25 kg) dodam 20 % Górkala postaram się zamieszczać jakieś zdjęcia ale to później.

 

chciałbym zrobić coś takiego.

0208201125h.jpg

 

z całej cegły do samej góry.

 

Liczę na wasze cenne uwagi i rozwiązania dziś zamieszczę zdjęcia z ustawień kominka.

 

Czy pierwsze warstwy kominka mogę murować zwykłą zaprawą czy od dołu stosować zaprawę szamotową ???

 

 

 

Wiem tysiące pytań :)

Edytowane przez szymonszymon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pierwsze warstwy do pół metra śmiało możesz murować na zwykłą zaprawę. Najlepiej nadproże zrobić w postaci zalanej betonem i zazbrojonej półki. Półkę a raczej jej koryto robi się z płyt izolacyjnych wermikulit bądź krzemianowych. Nadproże trzeba cofnąć 3 cm i później do niego nakleja się odcięte lico cegły co w efekcie będzie wyglądało jakby był normalny mur ceglany. Nie ma z tym dużo pracy, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić. Można zastosować metalowe szyny ale w tym przypadku jak się nagrzeje, mogą pojawić się pęknięcia.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Będę robił niedługo kominek w domu i mam prośbe o taką poradę .. jak widzielibyście wykończenie kominka w moim przypadku .. macie może przykład jakis podobnych realizacji które mógłbym dopasować w tym przypadku? Wkład bedzie maksymalnie schowany w scianie miedzy kominami ale bedzie wystawał ok 10-15cm. Wkład to Romotop 6.2.2 z płaszczem.

Miejsce na kominek wygląda tak ..

2013-07-15_20-41-30_314.jpg

a poniżej ściana ..

Waham się między cegłą, kaflami a jakimiś drobnymi płytkami ..

I tu myślałem co by zrobić ten kawałek w pomarańczowym kwadracie z cegły/kafli/płytek, na lewo miejsce na drewno, potem pojedyncza warstwa cegły co by się drewno trzymało i potem na lewo już standardowy tynk/płyta gipsowa .. myślałem tez o zrobieniu tylko dookoła kominka jednej warstwy kafli a potem reszte z cegły ale to mogłoby byc za bardzo nagmatwane .. cegła albo jakas z Kraśnika albo klinkier, kafle gładkie.

2013-07-13_20-37-13_356.jpg

Edytowane przez orcio_kr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dlaczego firma, która będzie montować kominek nie zrobi Ci projektu, wizualizacji w kilku wariantach, tudzież czegoś podobnego?

Takie rzeczy robi się dla konkretnego klienta gratisowo ... żeby nie szukał sam po internecie.

W projekcie uwzględnia się rewizje potrzebne do przeglądów podzespołów kominka wodnego aby w razie potrzeby móc je wymienić czy też naprawić.

U Ciebie nie ma na to miejsca ... prawdę mówiąc nie widzę tutaj też miejsca na wkład o którym piszesz ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dlaczego firma, która będzie montować kominek nie zrobi Ci projektu, wizualizacji w kilku wariantach, tudzież czegoś podobnego?

Takie rzeczy robi się dla konkretnego klienta gratisowo ... żeby nie szukał sam po internecie.

W projekcie uwzględnia się rewizje potrzebne do przeglądów podzespołów kominka wodnego aby w razie potrzeby móc je wymienić czy też naprawić.

U Ciebie nie ma na to miejsca ... prawdę mówiąc nie widzę tutaj też miejsca na wkład o którym piszesz ...

Pozdrawiam.

 

bo nie ma pallet cad'a:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oj tam ... to że ja czy wiele innych firm z branży potrafiło zainwestować po kilkanaście (kilkadziesiąt jeżeli liczyć kolejne aktualizacje przez szereg lat) tysięcy złotych polskich tylko po to żeby "klient miał lepiej i wygodniej", wcale nie świadczy o tym że nie można tego robić w inny sposób.

Można przecież choćby odręcznie to wykonać, albo poprzez rysunek techniczny (no bo ktoś zajmujący się kominkami - ich projektowaniem i wykonawstwem, musi mieć chociaż trochę zmysłu architektonicznego i wyobraźni przestrzennej), albo skorzystać w wielu darmowych czy też dużo tańszych programów ... wystarczy chcieć ... chociażby po to żeby od razu pokazać klientowi że wkład o którym on myśli nie za bardzo zmieści się w miejscu planowanym na kominek ... tudzież nie będzie po jego zabudowaniu w żaden sposób dostępu do tych wszystkich rzeczy do których taki dostęp powinien być ... :rolleyes:

Wątek kominka Julianny bardzo dobrze to ilustruje ... Orcio będzie następny ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że inwestycje w firmę z uwzględnieniem aktualnych, lub planowanych dochodów są niezbędne.

Jednak są priorytety i wybory.

Ciekawi mnie które firmy od wykończeń, wykonujące usługę kompleksowo, łazienki, podłogi, ściany - robią wizualizację?

Czy aby czasami wizualizacjami i projektami nie powinny zajmować się specjalistyczne firmy - osoby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się...tak powinno się to odbywać wszak mamy jeszcze sytuację, gdzie wielu osobom wydaje się, że wizję lokalną, projekt i całą resztę można zrobić za pomocą FM. Nie winie za to klienta, bo ma prawo do tego...problemem jest raczej zła sytuacja na płaszczyźnie wykonawców kominków o której na FM można poczytać

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bohusz to się zatrudnia do firmy po prostu projektanta wnętrz albo się z nim współpracuje na zasadzie inwestor - wykonawca - projektant.

pzdr

 

I to jest zdrowa sytuacja i logiczna.

Tylko do samego kominka projektanta, czy całościowo?

Zapewne i tak bywa... że trza do samego kominka zrobić nieraz jego ubiór i krawatkę.

No ale nie pasuje projektu wizualizacji, robić w ubraniu roboczym...:eek:

 

PS

 

Teraz zobaczyłem adres 12-200 Pisz

No akurat, w tym miesiącu też miałem kilka telefonów z tych okolic w sprawie wykonawstw kominków, typu jakie my wykonujemy. Jednak z względu na odległość, tradycyjnie odmawiam...

No ale to trzeba w ubraniu roboczym, no i komputerek z FM na bok...

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprojektować wygląd zewnętrzny „domowego mebla” zwanego powszechnie obudową kominka potrafi każdy. Wystarczy fotka miejsca przeznacznego pod kominek, plan tego fragmentu domu i choćby bezpłatny Google Sketchup. Problem w tym, że trzeba mieć wiedzę o sporej ilości warunków jakie kominek ma spełnić, a przede wszystkim jak go zrobić, żeby był bezpieczny. I tu zaczynają się schody, bo (tak samo jak w moim zawodzie) dostępność materiałów i sprzętów powoduje, że szerzy się zmora partaczy i nabieraczy, nie szanujących dobrej roboty i robiących złą prasę zawodowi zduna.

Dlatego kominkowe fm jest takie cenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :)

Przyszłam podziękować wszystkim, którzy zechcieli mi pomóc, ale przede wszystkim Pestce, która pomagała mi rozwiać wszystkie rodzące się wątpliwości.

Kominek jest zamontowany i w krótkim, próbnym paleniu nie było problemu. Mam nadzieję, że tak zostanie.

 

Pozwoliłam sobie usunąć te posty, na które nie otrzymałam odpowiedzi. Zostawiłam te, na których widać błędy, bo może pomogą innym. Mnie zaskoczyły reakcje chemiczne na łączeniu wełny. To wszystko dzieje się pod obudową, a zaczęło zaledwie kilka dni po montażu i bez palenia w kominku.

 

Na podsumowanie mały komentarz: Firma, która montowała mój wkład ma za sobą lata praktyki. Osoba wykonująca pracę pochwaliła się 16-letnim doświadczeniem w branży i nie dostrzegała swoich uchybień. Wniosek taki, że trzeba się orientować samemu, by być w miarę pewnym tego, co się dzieje, ale jak słusznie zauważyła Pestka dotyczy to każdej branży.

 

Zostając jednak w temacie kominków - zajrzałam z ciekawości do oferty jaką dostaliśmy od innej firmy i... zobaczcie sami:

 

 

 

 

http://img692.imageshack.us/img692/5986/htpa.jpg

 

 

 

 

 

 

Czyli wykonawca również proponował wełnę jako izolację, a wymiary wkładu (sprawdziłam teraz) są jeszcze większe niż tego, z którym mieliśmy problemy. Sytuacja mogłaby więc wyglądać podobnie :(.

W spotkaniach z wykonawcami określałam jedynie jaki rodzaj wkładu chcę (z opuszczaną szybą), to oni dokonywali pomiarów i na tej podstawie przedstawiali nam swoje oferty i sami proponowali wkłady.

Edytowane przez julianna16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przyznam, że jestem zaskoczony - dwóch wykonawców i kosztorysy w starej technologii wykonawstwa. Czyli praktycznie wyglądają jak kosztorysy firm od remgipsów, a nie jak firm kominkowych.

Powiem też, że ceny za parę metrów ścianki gipsowej izolowanej wełną są dla mnie zaskakująco duże. No jeżeli by te ceny przenieś do kosztorysów zabudowy płytami KG poddaszy do wyszłyby sumy za robociznę przekraczające wartość budynku prawdopodobnie....

O co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaprojektować wygląd zewnętrzny „domowego mebla” zwanego powszechnie obudową kominka potrafi każdy.

Pestka ... zaserwować Ci z tysiąc zdjęć kominkowych "potworków" ? ... bez żadnych proporcji, bez polotu i fantazji, z gryzącymi się między sobą materiałami wykończeniowymi, kominków nie pasujących za żadne skarby świata do wnętrz w jakich stoją ...

Kominkowa brzydota i szarzyzna wylewa się niemal czasami ze stron firm myślących że szczytem dizajnu jest biała, gipsokartonowa "szafa" z kamienną rameczką wokół wkładu ... firm dla których onegdaj wyznacznikiem kominka była "drewniana beleczka i z piaskowca łupaneczka". Zmieniło się pokolenie zamawiające kominki i zmieniły się też te firmy ... tyle że na gorsze. A ludzie wręcz garściami całymi czerpią przykłady kominkowego chłamu i kalkują je w kolejnych takich samych, nudnych wydaniach ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :)

Na podsumowanie mały komentarz: Firma, która montowała mój wkład ma za sobą lata praktyki. Osoba wykonująca pracę pochwaliła się 16-letnim doświadczeniem w branży i nie dostrzegała swoich uchybień. Wniosek taki, że trzeba się orientować samemu, by być w miarę pewnym tego, co się dzieje, ale jak słusznie zauważyła Pestka dotyczy to każdej branży.

Zostając jednak w temacie kominków - zajrzałam z ciekawości do oferty jaką dostaliśmy od innej firmy i...

Czyli wykonawca również proponował wełnę jako izolację, a wymiary wkładu (sprawdziłam teraz) są jeszcze większe niż tego, z którym mieliśmy problemy. Sytuacja mogłaby więc wyglądać podobnie :(.

W spotkaniach z wykonawcami określałam jedynie jaki rodzaj wkładu chcę (z opuszczaną szybą), to oni dokonywali pomiarów i na tej podstawie przedstawiali nam swoje oferty i sami proponowali wkłady.

Julianno, całe szczęście, że istnieje fm :)

 

No przyznam, że jestem zaskoczony - dwóch wykonawców i kosztorysy w starej technologii wykonawstwa. Czyli praktycznie wyglądają jak kosztorysy firm od remgipsów, a nie jak firm kominkowych.

Powiem też, że ceny za parę metrów ścianki gipsowej izolowanej wełną są dla mnie zaskakująco duże. No jeżeli by te ceny przenieś do kosztorysów zabudowy płytami KG poddaszy do wyszłyby sumy za robociznę przekraczające wartość budynku prawdopodobnie....

O co tu chodzi?

Eh, Bohusz, a nie tęsknią zduni, Ci odpowiedzialni i ceniący swoją pracę, za czasami gdy cechy rzemiosł miały wiele do powiedzenia?

 

Witam.

Pestka ... zaserwować Ci z tysiąc zdjęć kominkowych "potworków" ? ... bez żadnych proporcji, bez polotu i fantazji, z gryzącymi się między sobą materiałami wykończeniowymi, kominków nie pasujących za żadne skarby świata do wnętrz w jakich stoją ...

Kominkowa brzydota i szarzyzna wylewa się niemal czasami ze stron firm myślących że szczytem dizajnu jest biała, gipsokartonowa "szafa" z kamienną rameczką wokół wkładu ... firm dla których onegdaj wyznacznikiem kominka była "drewniana beleczka i z piaskowca łupaneczka". Zmieniło się pokolenie zamawiające kominki i zmieniły się też te firmy ... tyle że na gorsze. A ludzie wręcz garściami całymi czerpią przykłady kominkowego chłamu i kalkują je w kolejnych takich samych, nudnych wydaniach ...

Pozdrawiam.

Forest, obiema łapkami się podpisuję. Twoja odpowiedź to dopowiedzenie do mojej opinii. Nie chciałam już pisać o potworkach, ale to problem w każdej dziedzinie, która wymaga zmysłu estetycznego. Choć podobno de gustibus non est disputandum, to jednak czasem przydałoby się i to mocno podyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dlaczego firma, która będzie montować kominek nie zrobi Ci projektu, wizualizacji w kilku wariantach, tudzież czegoś podobnego?

Takie rzeczy robi się dla konkretnego klienta gratisowo ... żeby nie szukał sam po internecie.

W projekcie uwzględnia się rewizje potrzebne do przeglądów podzespołów kominka wodnego aby w razie potrzeby móc je wymienić czy też naprawić.

U Ciebie nie ma na to miejsca ... prawdę mówiąc nie widzę tutaj też miejsca na wkład o którym piszesz ...

Pozdrawiam.

Tak więc prawde mówiąc jeszcze o to nie pytałem .. bo nie wiem do końca czego chcę .. oglądam różne wykonania/fotki i zastanawiam się jak by to wyglądało i jak to ewentualnie dopasować do mojego wariantu. Stąd też moja prośba o przykłady jeśli mielibyście coś podobnego już gotowego na fotkach.

Myślę o czymś podobnym ale wykończonym kaflami/cegłą/płytkami: kom1.jpg

Poza tym dzieki forum chciałbym móc zweryfikować czy to co powstanie będzie ok. Powyższe przykłady pokazuja że warto :rolleyes: .

 

Co do miejsca to tak: miedzy kominami jest ~825mm, wkład ma 717 szerokości, po 5cm z obu stron chyba powinno byc git przy płaszczu. Na głębokość miejsca jest za mało i kominek bedzie wystawał ze ściany razem z obudową tyle ile trzeba - tak żeby było dobrze ale jak najmniej ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...