Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam użytkowników forum

 

Proszę o pomoc w wyborze wkładu kominkowego. Dla o około 50 mkw przy 3 metrach wysokości. Kominek jedynym źródłem ciepła .Jotule i inne z półki >5000 odpadają. Będzie to mój pierwszy kominek i nie ma być to inwestycja do końca życia, wystarczy ,że wytrzyma 3-5 lat . Bardziej zależy mi na wydajności, zużycia palonego drewna w niskiej cenie, niż na długowieczności. Dlatego co sądzicie o :

- Kornak 5 10 kW w Praktikerze za 900 zł - z opinii na forum wynika, że są dość nieszczelne...

- Hajduk kaseta MK 6kW stalowy z szamotem ~2300 zł

- Uniflam 600 8 kW ~1800 zł

-KFD iLUX 90 ~2600 zł

- MAJA 12 kW ~1800 zł

 

konstruktywna krytyka mile widziana .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kraków chce zakazać palenia w domach węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi. Z konsultacji wynika, że projekt ma poparcie społeczne. 90 proc. jej uczestników...... " Czy kominki przetrwają tą próbę ?

 

Wydaje się, iż na chwilę obecną tak- przetrwają, gdyż w projekcie uchwały jest mowa o spełnieniu progu emisji pyłu podczas spalania 40 mg/m3 (a nie zakazie użytkowania wszystkich palenisk), cześć wkładów kominkowych ( a i piecy na węgiel) spełnia te wymogi. Jest to więc rozwiązanie podobne do rynku niemieckiego z przed lat, gdzie np. dla Monachium, Regensburga i Stutgartu obowiązywały podobne zaostrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka była poprzednia wersja .. aktualna mówi o całkowitym zakazie ..

mam nadzieje że dotyczy to tylko miasta, a nie np powiatu krakowskiego

 

Za duży (długi) krok naprzód.... i to bez rozgrzewki... można się przewrócić...

hop siup do przodu skok, wyprzedzimy wszystkich

... są sytuacje gdy lepiej małymi kroczkami, ale ciągle i konsekwentnie, jest wtedy czas na budowę zaplecza, solidnych fundamentów i przygotówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam użytkowników forum

 

Proszę o pomoc w wyborze wkładu kominkowego. Dla o około 50 mkw przy 3 metrach wysokości. Kominek jedynym źródłem ciepła .Jotule i inne z półki >5000 odpadają. Będzie to mój pierwszy kominek i nie ma być to inwestycja do końca życia, wystarczy ,że wytrzyma 3-5 lat . Bardziej zależy mi na wydajności, zużycia palonego drewna w niskiej cenie, niż na długowieczności. Dlatego co sądzicie o :

- Kornak 5 10 kW w Praktikerze za 900 zł - z opinii na forum wynika, że są dość nieszczelne...

- Hajduk kaseta MK 6kW stalowy z szamotem ~2300 zł

- Uniflam 600 8 kW ~1800 zł

-KFD iLUX 90 ~2600 zł

- MAJA 12 kW ~1800 zł

 

konstruktywna krytyka mile widziana .

Pozdrawiam

 

Wojzal, pierwszy, drugi, czy któryś tam, nie ma znaczenia. Powinien ogrzać skutecznie te 150 m kubatury :yes: Powinieneś w sytuacji, że to jedyne ogrzewanie, myśleć o tym ile czasu uzyskane ciepło będzie oddawane. Uwierz mi, latanie co godzinę do kominka i dokładanie drewna, szczególnie w nocy, jest mało zabawne. Obawiam się, że z tego powodu sam kominek nie spełni pokładanej przez Ciebie nadziei.

 

Generalnie bym Ci odradzała wkład żeliwny. Nie dlatego, że zły, ale przypadki chodzą po ludziach. Jeśli to ma być jedyne ogrzewanie, to palić będziesz w trybie ciągłym i tego żeliwo czasem nie wytrzymuje. Bywa, że pęka. Z tego co wiem, to raczej niewiele jest takich żeliwnych, gdzie można wymienić pęknięty fragment – kłopot i pieniądze.

Wybieraj stalowy z wkładem szamotowym. Standardowo płyty szamotowe mają 3 cm grubości, ale zdaje się, że można wymienić na grubsze, co w przypadku ciągłego palenia jest dobrym pomysłem.

 

Hajduk jest niewątpliwie dobrą firmą, chociaż mnie wydaje się, że 6KW to trochę za mało na Twoje potrzeby.

 

Unico Hermes 1 i 2 mieszczą się w Twoich wymogach finansowych http://www.hicior.eu/15-wklady-kominkowe-unico-hermes/ Możesz szczegółowo odpytać forumowego Bohusza.

Forest-Natura, Piotr Batura i inni forumowi zduni też mają duże oferty. Pytaj na priv, bo oni zajęci ludzie.

 

Poszukaj w Kratkach (5 lat gwarancji), np.: Blanka http://www.kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-blanka-670570-12-kw_blanka670570 Bardzo dobrze się sprawdza u moich przyjaciół. Ma go też forumowa Barbara 74.

http://www.kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-basia-15-kw_basia Basia jest tańsza, ale nie sprawdzałam, czy osprzęt jest wliczony w cenę.

albo Zibi http://www.kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-zibi-12-kw_zibi

Zuzię też mają znajomi i chwalą http://www.kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-zuzia-16-kw-z-wermikulitem_zuziapow

 

Pama też daje 5 lat gwarancji http://pama-kominki.com/wklady-kominkowe-suche Może Diablo, one są poniżej 3000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakazy to jedno a mentalność społeczeństwa to drugie. I to i to Polacy świetnie potrafią póki co.

 

Mnie interesuje w jaki sposób miałoby to być przeprowadzone. Wydajemy zakaz i hop siup zalatwione. Wszyscy rzucają się do wymiany lub przekonstruowania palenisk. Handel kwitnie i wszyscy są zadowoleni.

Co jeśli kogoś nie stać na zmianę? Kara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie trzeba poczekać na wynik końcowy tej debaty, w/g mnie zabraniać użytkować odnawialne zródła energii to śmierdzi lobby gazowym :stirthepot: . Ktoś nam gotuje niezły bigos , cały czas jakieś zakazy i zakazy, podatki od deszczu , ślimaki są rybami etc. Firmy produkujące kominki maja pewnie nie lada orzech do rozgryzienia z klientami co dzwonią z zapytaniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pestka 56 , w końcu jakiś konkretny, popartymi sensownymi argumentami wpis. Dla mnie bardzo pomocny.

Apeluje: Forumowicze więcej takich komentarzy ! ! ! !

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Powodzenia :)

Forum po to jest, żeby pomagało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem tu po raz pierwszy. Kupiłem dom z wkładem kominkowym Invicta wbudowanym w piec kaflowy. Kominek nie ma żadnych regulacji poza regulacją dopływu powietrza zmontowaną na przednim panelu.

Kominek spala cały wkład nawet przy maksymalnie zamkniętym dopływie w ok 2 - 2,5 godziny. Plusem tej sytuacji jest to że szamot wbudowany w piec odbiera dużo energii i po 10-12 godzinach piec nadal jest ciepły.

Ostatnio odkryłem że pomiędzy ramą a szybą zieje szczelina. Po odkręceniu ograniczników i zdjęciu szyby okazało się że oprócz dystansów zrobionych za pomocą jakiejś taśmy nie ma żadnego uszczelnienia.

Czy tak powinno być?

Jeśli nie to jak powinno być?

 

Drugie pytanie to czy kominek bez szybra to rzecz znana i sensowna? Nigdzie nie mam możliwości zmniejszenia ciągu w kominie.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kominki i ich działanie oraz budowa są takie same w domach murowanych jak i drewnianych?

Czy takie rozwiązanie jest podobne do kominków jakie mają za zadanie rozprowadzać ciepło po domu (np. kanadyjskim) gdzie w każdym z pomieszczeń są wylotu gdzie ciepło wypada a nagrzewnica na strychu to powoduje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kominki i ich działanie oraz budowa są takie same w domach murowanych jak i drewnianych?

Czy takie rozwiązanie jest podobne do kominków jakie mają za zadanie rozprowadzać ciepło po domu (np. kanadyjskim) gdzie w każdym z pomieszczeń są wylotu gdzie ciepło wypada a nagrzewnica na strychu to powoduje?

 

Tak mniej więcej. Tyle, ża na strychu jest dystrybutor i turbina, a nagrzewnica to kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem tu po raz pierwszy. Kupiłem dom z wkładem kominkowym Invicta wbudowanym w piec kaflowy. Kominek nie ma żadnych regulacji poza regulacją dopływu powietrza zmontowaną na przednim panelu.

Kominek spala cały wkład nawet przy maksymalnie zamkniętym dopływie w ok 2 - 2,5 godziny. Plusem tej sytuacji jest to że szamot wbudowany w piec odbiera dużo energii i po 10-12 godzinach piec nadal jest ciepły.

Ostatnio odkryłem że pomiędzy ramą a szybą zieje szczelina. Po odkręceniu ograniczników i zdjęciu szyby okazało się że oprócz dystansów zrobionych za pomocą jakiejś taśmy nie ma żadnego uszczelnienia.

Czy tak powinno być?

Jeśli nie to jak powinno być?

 

Drugie pytanie to czy kominek bez szybra to rzecz znana i sensowna? Nigdzie nie mam możliwości zmniejszenia ciągu w kominie.

 

Pozdrawiam

Tomasz

 

Prawdopodobnie nazwa "piec kaflowy" to mocno na wyrost. Bez fotografii obrazujących twoje pytania, trudno będzie o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolega ma Spartherma "narożnego" z szyba podnoszona do góry, co prawda rzadko pali ale jest zadowolony

A mi sie marzy kominek - "akwarium"- 3 szyby podnoszone do góry, żeby można było mieć sam ogień ;-)

Dom ma 140 m2 na dwóch poziomach, będzie normalne CO gazowe, wiec nie chce szaleć z mocą wkładu, koło 10 kW

 

Jaka firmę byście polecili ?

 

Na razie znalazłem że taki cuda robi Spartherm.

Co prawda cena cennikowa powala, ale marzenia kosztują...

 

Żeby jeszcze udziwnić chciałbym wkład osadzić na wysokości ok metra nad posadzką, taki telewizor ;-)

Czy wtedy wymurować dwie ścianki dla osadzenia, czy trzeba jakiś szkielet stalowy?

 

No i teraz, po lekturze FM się okazało że chyba mam za mały dolot powietrza z zewnątrz- rura fi 110; koniecznie trzeba to przerabiać czy może zostać?

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...