Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Kolega ma Spartherma "narożnego" z szyba podnoszona do góry, co prawda rzadko pali ale jest zadowolony

A mi sie marzy kominek - "akwarium"- 3 szyby podnoszone do góry, żeby można było mieć sam ogień ;-)

Dom ma 140 m2 na dwóch poziomach, będzie normalne CO gazowe, wiec nie chce szaleć z mocą wkładu, koło 10 kW

 

Jaka firmę byście polecili ?

 

Na razie znalazłem że taki cuda robi Spartherm.

Co prawda cena cennikowa powala, ale marzenia kosztują...

 

Żeby jeszcze udziwnić chciałbym wkład osadzić na wysokości ok metra nad posadzką, taki telewizor ;-)

Czy wtedy wymurować dwie ścianki dla osadzenia, czy trzeba jakiś szkielet stalowy?

 

No i teraz, po lekturze FM się okazało że chyba mam za mały dolot powietrza z zewnątrz- rura fi 110; koniecznie trzeba to przerabiać czy może zostać?

 

Pozdrawiam

Jarek

Jarku najlepiej przejrzeć strony zdunów forumowych. Oni oferują wkłady z opisami i ceną plus własną pracę. Można też szukać interesujących modeli na stronach producentów. Na tych stronach zazwyczaj są informacje o dystrybutorach i przedstawicielach.

Brunner, Spartherm i Edilkamin http://www.kominki-galeria.com/wklady_trojstronne.html ale ceny powyżej 3500 euro. Jeśli dodasz robociznę to tanio nie będzie, zważywszy, że taki kominek musi mieć dobrze zrobioną – starannie – obudowę.

Tu http://studiokominki.sklep.regiofirma.pl/pl/kominek-trojstronny-spartherm-arte-u-70h.html jest Spartherm Arte trójstronny za drobne26–36 tys z obudową, moim zdaniem taką sobie. Za sam wkład masz powyżej 20 tys.

Hajduk ma jeden http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/produkt-112-VOLCANO_3PL_h w cenie od 5,5–11,5 tys. zależnie od wielkości (450–570 chyba chodzi o wys paleniska, albo szyby), opcji i nowoczesności konstrukcji.

Włoska firma MCZ ma w tej chwili obniżkę na ten wkład o prawie 4 tys. http://wklady-kominkowe.com/pl/mcz-wklad-kominkowy-123kw-forma-t95-wood-3-szyby-podnoszone-do-gory.html

Polskie znane mi firmy nie mają w ofertach wkładów trójstronnych, a jeśli już to z ramami.

 

 

Wiele firm ma zasięg ograniczony. Sprawdź na przykład tutaj i powinieneś coś ciekawego wybrać, porównać do innych: kominki bielsko

 

Adela, to wyłącznie wykonawca obudów kominkowych, który wprawdzie pokazuje galerię realizacji z ponad 300 zdjęciami, ale nie podaje ani jednej informacji na temat wkładów. Brak też jakiejkolwiek ceny :(

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie sensowny piec z bez sensu "silnikiem" (wkładem). Z wierzchu wygląda nieźle, a co w środku i czy prawidłowo zbudowany, trudno orzec. Nie ma tam jakiejś kratki, przez którą wnętrze by można pstryknąć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie sensowny piec z bez sensu "silnikiem" (wkładem). Z wierzchu wygląda nieźle, a co w środku i czy prawidłowo zbudowany, trudno orzec. Nie ma tam jakiejś kratki, przez którą wnętrze by można pstryknąć?

 

Żadnego wizjera niczego, nic. Zdun podobno sprowadzony z dala i znał się na robocie.

 

Moje problemy to nieszczelna szyba - ale rozumiem że to nie problem tylko sposób na czystą szybę.

Drugi że spala się szybko. Nieco za szybko jak na mnie.

Trzeci o którym nie wspominałem że, zwłaszcza wtedy gdy zostaje sam żar, zaczyna być czuć kominek w domu. Nie jakoś bardzo ale jednak. Kupiłem czujnik czadu i ułożyłem na piecu.

 

Plusy to że jak się nagrzeje to długo oddaje wnioskuję iż znamionuje to dobrą konstrukcję i staranne nagrzanie szamotu. I wygląd :cool:

 

Pozostaje ostatnie pytanie czy kusić się o jakieś zamykanie komina? Ale wtedy przez nieszczelność będzie mi więcej jechało na pokoje...

 

Muszę się z tym przespać.

 

Dzięki wszystkim za dotychczas

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ha ... to że "czuć" po paru godzinach palenia to oznaka braku powietrza (tlenu) w domu - silnik Twojego pieca jak Piotr napisał,nie jest wysokich lotów. A dom pewnie ma szczelne okna i drzwi ... skądś to powietrza do spalania musi brać ... więc bierze z domu. Wyrównuje to wentylacja zasysająca powietrze do domu zamiast je wywalać na zewnątrz. Czad jest całkowicie bezwonny - gdyby był, to już byś nie pisał z nami na FM ... :no:

Załóż nawiewnik w oknie, regulator ciągu na wyczystce komina ... będziesz hipsterem kominkowym wyznaczającym skandynawskie standardy budowlane w naszym kraju w miejsce propagowania domów- termosów ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ha ... to że "czuć" po paru godzinach palenia to oznaka braku powietrza (tlenu) w domu - silnik Twojego pieca jak Piotr napisał,nie jest wysokich lotów. A dom pewnie ma szczelne okna i drzwi ... skądś to powietrza do spalania musi brać ... więc bierze z domu. Wyrównuje to wentylacja zasysająca powietrze do domu zamiast je wywalać na zewnątrz. Czad jest całkowicie bezwonny - gdyby był, to już byś nie pisał z nami na FM ... :no:

Załóż nawiewnik w oknie, regulator ciągu na wyczystce komina ... będziesz hipsterem kominkowym wyznaczającym skandynawskie standardy budowlane w naszym kraju w miejsce propagowania domów- termosów ...

Pozdrawiam.

 

Z tyn hipsterem to kolega pojechał :bash:

Muszę pamiętać o rozszczelnianiu okien a mam ich sporo w salonie. Sprawdzę czy wystarczy.

Co do czadu to mam świadomość jak działa, i nie zamierzam robić testów na sobie i rodzinie.

Pozostaje sprawa regulatora na wyszystce komina. Tu widzę szyber. Czy też wynaleziono szyber bardziej zaawansowany?

 

Dzięki

Pozdro

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam że tak wyskoczę jak Filip z konopi, ale nie mogę na forum znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

Mam kominy systemowe Schiedla, Avant do pieca gazowego kondensacyjnego oraz Rondo Plus do kominka w salonie. Oba ocieplone póki co tylko ponad dachem, wełną 5cm i otynkowane.

Poddasze jest nieużytkowe, ocieplony będzie strop. Więc kominy na poddaszu będą w zimnej strefie, jakby nie było należy je ocieplić, prawda?

Jakim materiałem najlepiej (zostało mi trochę styropianu ale na dymowy to chyba nie najlepszy pomysł?) i jaką dać grubość ocieplenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominy o których mówisz nie potrzebują dodatkowego ocieplenia.

 

Pan z Schiedla mi dziś odpisał że komin od pieca gazowego (o ten drugi nie pytałam w sumie) powinien być ocieplony w strefie zimnej, i to ma sens, bo istotą pieca kondensacyjnego jest to, iż kondensat ogrzewa powietrze które piec zasysa z góry, może to być mniej efektywne jeśli komin będzie stał nieocieplony na poddaszu na którym jest minus 12...

Źle myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Brunner, Spartherm i Edilkamin http://www.kominki-galeria.com/wklady_trojstronne.html ale ceny powyżej 3500 euro. Jeśli dodasz robociznę to tanio nie będzie, zważywszy, że taki kominek musi mieć dobrze zrobioną – starannie – obudowę.

Tu http://studiokominki.sklep.regiofirma.pl/pl/kominek-trojstronny-spartherm-arte-u-70h.html jest Spartherm Arte trójstronny za drobne26–36 tys z obudową, moim zdaniem taką sobie. Za sam wkład masz powyżej 20 tys.

Hajduk ma jeden http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/produkt-112-VOLCANO_3PL_h w cenie od 5,5–11,5 tys. zależnie od wielkości (450–570 chyba chodzi o wys paleniska, albo szyby), opcji i nowoczesności konstrukcji.

Włoska firma MCZ ma w tej chwili obniżkę na ten wkład o prawie 4 tys. http://wklady-kominkowe.com/pl/mcz-wklad-kominkowy-123kw-forma-t95-wood-3-szyby-podnoszone-do-gory.html

Polskie znane mi firmy nie mają w ofertach wkładów trójstronnych, a jeśli już to z ramami.

 

Pestka56, wielkie dzięki.

Tak jak się obawiałem- marzenia kosztują...

Z różnych względów w tym roku chyba sam wkład kupię ;-)

Wygląda że największy wybór wkładów trójstronnych ma Spartherm i Brunner a więc przypuszczalnie i największe doświadczenie.

U Hajduka to nowość, na forum znalazłem też zdania że to "kopie" Spartherma, ale jednak gorsze...?

 

Czy MCZ do dobre wkłady?

Może i głupie pytanie, ale dotychczas wśród znajomych był Spartherm i marketowce ;-)

 

A co sądzicie o pomyśle osadzenia wkładu na wysokości ok 1m?

Czy są jakieś przeciwwskazania?

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestka56[/b], wielkie dzięki.

Tak jak się obawiałem- marzenia kosztują...

Z różnych względów w tym roku chyba sam wkład kupię ;-)

Wygląda że największy wybór wkładów trójstronnych ma Spartherm i Brunner a więc przypuszczalnie i największe doświadczenie.

U Hajduka to nowość, na forum znalazłem też zdania że to "kopie" Spartherma, ale jednak gorsze...?

 

Czy MCZ do dobre wkłady?

Może i głupie pytanie, ale dotychczas wśród znajomych był Spartherm i marketowce ;-)

 

A co sądzicie o pomyśle osadzenia wkładu na wysokości ok 1m?

Czy są jakieś przeciwwskazania?

 

Pozdrawiam

Jarek

 

MCZ to włoska firma. Wzornictwo jak na Włochów przystało mają nienaganne, ale o jakości nic nie wiem.

 

PANOWIE ZDUNI prosimy o wypowiedź :bye: na temat MCZ

 

Przy okazji poproszę też o parę słów o Edilkamin :)

 

 

MCZ pierwszy raz widziałam jakieś 6 lat temu w którejś gazecie wnętrzarskiej. Jeden z ciekawszych wzorniczo – Matisse - ma ukryty schowek ma akcesoria i polana.

MCZ MatisseMCZ.jpg

MCZ Klee MCZ-Klee_115_l.jpgMCZ-Klee-1.jpg

MCZ Modigliani MCZ-Modigliani_98_.jpg

NCZ De Chirico MCZ-DeChirico.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, a czemu masz wątpliwości co do umieszczenia ognia na wysokości metra? Pomysł jak najbardziej do zrealizowania:

To propozycja Jotula 14655_1327320831.jpg chyba nawet wyżej nisz metr :)

ogien_na_trzy_strony.jpg Manhattan-Broadway-Penthouse-Contemporary-Fireplace-Art.jpg Black fireplace-granit+kafle-03.jpg

Ten bardzo ciekawy Kominki_Kozlowski-03.jpg i może to alternatywa, bo też ma 3 szyby, a może być tańszy.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan z Schiedla mi dziś odpisał że komin od pieca gazowego (o ten drugi nie pytałam w sumie) powinien być ocieplony w strefie zimnej, i to ma sens, bo istotą pieca kondensacyjnego jest to, iż kondensat ogrzewa powietrze które piec zasysa z góry, może to być mniej efektywne jeśli komin będzie stał nieocieplony na poddaszu na którym jest minus 12...

Źle myślę?

 

Wspomniane kominy mają izolację, która wystarcza do prawidłowej ich eksploatacji. Dalsze ocieplanie ewentualnie ma sens, ale z innych powodów. Jednym z nich może być dom budowany w technologii energooszczędnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniane kominy mają izolację, która wystarcza do prawidłowej ich eksploatacji. Dalsze ocieplanie ewentualnie ma sens, ale z innych powodów. Jednym z nich może być dom budowany w technologii energooszczędnej.

 

Komin od kominka faktycznie jest ocieplony wewnątrz wełną (rura), ale komin Avant nie jest w żaden sposób ocieplony. Jest pustak a w środku rura ceramiczna i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także mam system kominowy Avant i jest dokładnie tak jak oliwka pisze. Od pewnego czasu zacząłem się zastanawiać czy ocieplać komin i chyba to zrobię.

 

Inne moje pytanie jest takie. Mamy domek 100m2 bardzo dobrze ocieplony i polecono mi kominki o mocy 6kw maks 8, szukamy kominka narożnego i nie wiemy jakie są godne uwagi, na co zwracać uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...