Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Witam serdecznie. mam zamiar budować dom szkieletowy z poddaszem użytkowym wg projektu Z 34 z małymi zmianami. Dom szkieletowy najlepiej ogrzewać nadmuchem powietrza. na działce są wszystkie media lecz zastanawiam się na pociągnięciem gazu. Chcemy mieć kominek i to nie podlega dyskusji. Jeśli już będzie to trzeba go wykorzystać do ogrzewanie pomieszczeń. Moje pytanie do doświadczonych forumowiczów brzmi: Jaki kominek lub piec kominkowy zastosować najlepiej? DGP czy raczej płaszcz wodny? Znalazłem coś takiego co mi pasuje

http://www.iwona.com.pl/kominki-na-pellet-iwona , ale nie jest to znany wrób na rynku. Istotne jest to , że można połączyć PELLET i DREWNO. nie znalazłem w całym necie czegoś co ma takie rozwiązanie. Jest owszem BRUNER ale cena powala. Macie jakieś pomysły??? Doradzi ktoś coś.!!!??????

 

Kozioł, bardzo ciekawe.

Widziałam reklamę tej firmy wcześniej, ale jakoś nie wpadło mi do głowy, żeby zajrzeć na stronę.

Kominek to chyba przerobiona Oliwia z Kratek.

Firma Iwona specjalizuje się w palnikach z automatycznym podajnikiem i sama nie jest producentem wkładów kominkowych.

 

Ciekawa jestem zdania Zdunów forumowych, bo pomysł nie nowy, tylko dla mnie nowe podejście. Czy da się bez szkody przerobić wkład?

 

Kozioł, u mnie w sygnaturze jest link do bloga mojej córki (a place to strat). Możesz zobaczyć kozę z płaszczem wodnym (Alicja z Kratek). Zakupiona w sierpniu i zainstalowana we wrześniu. Ogrzewa 100 m2 (domek stary) na dwóch poziomach oraz wodę użytkową i robi to jak burza. Błyskawicznie się rano rozpala. Nie byłam wcześniej przekonana do płaszcza wodnego i jestem miło zaskoczona sprawnością i długością trzymania temperatury. A na dodatek jest ogień za szybką w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pestka 56 dzięki za zabranie głosu. mam nadzieję, że coś mądrzy i doświadczeni koledzy pomogą. Nie mam doświadczenia w tym temacie i liczę na fachową pomoc. Blog fajny i ładny domek. my chcemy zrobić trochę w stylu prowansalskim lecz z nutą nowoczesną. Ale nie o tym tu mowa.:no: . Liczę na pomoc i ,że ktoś doradzi mi co zrobić w temacie c.o i cwu. Przypomnę, że to dom szkieletowy stawiany na budowie a nie z klocków.

Liczę na was:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pestka 56 dzięki za zabranie głosu. mam nadzieję, że coś mądrzy i doświadczeni koledzy pomogą. Nie mam doświadczenia w tym temacie i liczę na fachową pomoc. Blog fajny i ładny domek. my chcemy zrobić trochę w stylu prowansalskim lecz z nutą nowoczesną. Ale nie o tym tu mowa.:no: . Liczę na pomoc i ,że ktoś doradzi mi co zrobić w temacie c.o i cwu. Przypomnę, że to dom szkieletowy stawiany na budowie a nie z klocków.

Liczę na was:P

 

Poszukaj ostatnie strony tego wątku. Zagląda tu Daniel SIS (mam nadzieję, że dobrze nik napisałam) mazurski spec od kominków w budownictwie drewnianym. Na pewno Ci pomoże podjąć decyzje.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kocioł peletowy Cichewicza z automatycznym podajnikiem. Nic nie wiem o słabej jakości pelletów. A nasze kotły (m.in ten mój) zbierają nagrody na świecie. Co do kominków na pellety nie wypowiem się, ale pellet to pellet, sprasowane pod mielone drewno. Co tu mówić, że jakość słaba? Ciekawe?

 

Gazu się boję, bo miałam niebezpieczne przygody.

 

Kozioł, a wiesz coś o steatycie? Drogi, ale...

http://nunnauuni.com.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dzięki czytałem ale mnie na ziemię $###:jawdrop: sprowadziła, Jest także możliwość gazowania drewna w standardowych kotłach ale jeszce nie doczytałem szczgółów. Dalej czytam i sprawdzam co dobre i w miare ekonomiczne. A pestka56 powiedz proszę jakie koszta masz ogrzewania i jaka powierzchnia i rodzaj c.o. Może być na priv.

 

Pozdrawiam

Wojtek:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam taką sprawę. Otóż mam domek o powierzchni 150m2 i jestem zainteresowany budową kominka z płaszczem wodnym. I tylko tego póki co jestem pewien :) Jeśli chodzi o układ to bardziej skłaniam się do zamkniętego ale każdy z potencjalnych budowniczych kominka mówił co innego . To samo tyczy się mocy wkładu jedni proponowali 15 inni 17 jeszcze inni 24 kw ( ta ostatnia wartość to chyba trochę przesada). Czy ilośc podłogówki ma wpływ na dobór mocy wkładu?? Co ciekawego się dowiedziałem to - "bufor" z tego co wyczytałem/usłyszałem jest naprawdę wart uwagi .Tylko jaki duży byłby najlepszy 600 -1000L wystarczy i ile takowy kosztuje?. Jest mozliwość żebym sam mógł sobie policzyć i (gdybyś miał jakiś wzór byłbym wdzięczny ).

 

Wiem, że trochę pytań jest :) no i pewnie nie które wydadzą Ci się banalne, no ale to mój pierwszy / i mam nadzieje ostatni :) / dom, który buduję i nie chce załować potem że coś mogłem zrobić tak albo tak .

Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam taką sprawę. Otóż mam domek o powierzchni 150m2 i jestem zainteresowany budową kominka z płaszczem wodnym. I tylko tego póki co jestem pewien :) Jeśli chodzi o układ to bardziej skłaniam się do zamkniętego ale każdy z potencjalnych budowniczych kominka mówił co innego . To samo tyczy się mocy wkładu jedni proponowali 15 inni 17 jeszcze inni 24 kw ( ta ostatnia wartość to chyba trochę przesada). Czy ilośc podłogówki ma wpływ na dobór mocy wkładu?? Co ciekawego się dowiedziałem to - "bufor" z tego co wyczytałem/usłyszałem jest naprawdę wart uwagi .Tylko jaki duży byłby najlepszy 600 -1000L wystarczy i ile takowy kosztuje?. Jest mozliwość żebym sam mógł sobie policzyć i (gdybyś miał jakiś wzór byłbym wdzięczny ).

 

Wiem, że trochę pytań jest :) no i pewnie nie które wydadzą Ci się banalne, no ale to mój pierwszy / i mam nadzieje ostatni :) / dom, który buduję i nie chce załować potem że coś mogłem zrobić tak albo tak .

Z góry dziękuję za pomoc :)

 

podbijam do pytania tylko u nas domek ok 100 m2 szkielet. Ja nawet nie jestem w temacie komory otwartej czy zamkniętej> EHHH muszę sporo poczytać chyba, że ktoś szybko wyjaśni na czym polega różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom szkieletowy wymaga urządzenia grzewczego które jest w stanie zapewnić w miarę stałą dostawę ciepła. Stały nawiew , CO z buforem lub piec kumulacyjny o odpowiednio do kubatury dobranej bezwładności. Kominek "powietrzny" raczej nie - choć są ludzie którzy temu zaprzeczą. Bierze się to z faktu dość szybkiego wychładzania "szkieleciora", jeśli źródło ciepła wygaśnie. W tradycyjnym murowańcu więcej jest ceramicznej masy kumulacyjnej (ściany). Jaki więc kominek, skoro o nim mowa? Peleciak by się nadał, ale trzeba zaakceptować jego wątpliwą urodę. Chyba, że komuś nie przeszkadza ciągły efekt spawania w domu. PW + bufor + dużo podłogówki jest z pewnością ok. No i piecokominek, który wymaga obsługi rano i wieczorem ( w cieplejsze dni tylko wieczorem - latem można nie palić :D). Masa piecokominka to jakieś 15-20 kg na 10 m2 (przy założeniu dwukrotnej obsługi dziennie).

 

PS . Układ otwarty to system CO z naczyniem wzbiorczym (wyrównawczym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom szkieletowy wymaga urządzenia grzewczego które jest w stanie zapewnić w miarę stałą dostawę ciepła. Stały nawiew , CO z buforem lub piec kumulacyjny o odpowiednio do kubatury dobranej bezwładności. Kominek "powietrzny" raczej nie - choć są ludzie którzy temu zaprzeczą. Bierze się to z faktu dość szybkiego wychładzania "szkieleciora", jeśli źródło ciepła wygaśnie. W tradycyjnym murowańcu więcej jest ceramicznej masy kumulacyjnej (ściany). Jaki więc kominek, skoro o nim mowa? Peleciak by się nadał, ale trzeba zaakceptować jego wątpliwą urodę. Chyba, że komuś nie przeszkadza ciągły efekt spawania w domu. PW + bufor + dużo podłogówki jest z pewnością ok. No i piecokominek, który wymaga obsługi rano i wieczorem ( w cieplejsze dni tylko wieczorem - latem można nie palić :D). Masa piecokominka to jakieś 15-20 kg na 10 m2 (przy założeniu dwukrotnej obsługi dziennie).

 

Dzięki wielkie. nie bardzo rozumiem pojęcie masa kominka 15-20 kg na 10 m2 czy to oznacza 150-200 kg pelletu na 2 palenia??? to na 30 dni wyjdzie 450- 600 kg razy ostre 3 miesiące to 1350-1800 kg pelletu!!?? Jeśli tak to nie jest źle przyjmując ok 90 m2 podłogówki. Czy aby napewno wszystkie piecyki pelletowe sa głośne?? Może jednak drewno?? albo to http://www.youtube.com/watch?v=5X12tJxgt7U . Proszę o opinię Pana jako osoby siedzącej w tym temacie. Może tylko drewno?? Jaki zestew by Pan proponował do szkieletora???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr pisze o pieco-kominku i tu chodzi o masę kumulacyjną, czyli wagę cegieł szamotowych lub kształtek z których buduje się np. przewody dymowe odbierające ciepło zanim ucieknie ono w komin.

 

Kozioł, koza Alicja u moich dzieci jest ładowana drewnem rano i wieczorem. To co najmniej wystarcza na ich domek. Chodzi się u nich w t-shirtach. Jednak ponieważ oni lubią widok ognia, to gdy są w domu i siedzą w saloniku, podrzucają do ognia co jakiś czas polano. Sprawdzaliśmy ile czasu potrzeba, żeby w łazience pojawiła się gorąca woda od momentu rozpalenia wygaśniętej kozy – 35 minut. Kaloryfery są ciepłe po około 20 minutach. Domek tej samej wielkości co Twój, tyle. że z betonu komórkowego. Obsługa tej kozy z płaszczem to żadna fatyga.

Jedź do Foresta. Jak zobaczysz na własne oczy, od razu wszystko zrozumiesz. Ja tez byłam ciemna jak tabaka... dopóki nie wyprawiłam się do Żabiej Woli do Bielawskiego. Wcześniej wierzyć mi się nie chciało, że takie w sumie niewielkie paleniska tyle potrafią i tak długo pieco-kominek trzyma ciepło :yes:

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr pisze o pieco-kominku i tu chodzi o masę kumulacyjną, czyli wagę cegieł szamotowych lub kształtek z których buduje się np. przewody dymowe odbierające ciepło zanim ucieknie ono w komin.

 

Kozioł, koza Alicja u moich dzieci jest ładowana drewnem rano i wieczorem. To co najmniej wystarcza na ich domek. Chodzi się u nich w t-shirtach. Jednak ponieważ oni lubią widok ognia, to gdy są w domu i siedzą w saloniku, podrzucają do ognia co jakiś czas polano. Sprawdzaliśmy ile czasu potrzeba, żeby w łazience pojawiła się gorąca woda od momentu rozpalenia wygaśniętej kozy – 35 minut. Kaloryfery są ciepłe po około 20 minutach. Domek tej samej wielkości co Twój, tyle. że z betonu komórkowego. Obsługa tej kozy z płaszczem to żadna fatyga.

Jedź do Foresta. Jak zobaczysz na własne oczy, od razu wszystko zrozumiesz. Ja tez byłam ciemna jak tabaka... dopóki nie wyprawiłam się do Żabiej Woli do Bielawskiego. Wcześniej wierzyć mi się nie chciało, że takie w sumie niewielkie paleniska tyle potrafią i tak długo pieco-kominek trzyma ciepło :yes:

 

To już wiem troszkę więcej. A jaki maja bufor ciełpa i zbiornik na cwu?? Jak usłyszę piecyk na Pellet to bede wiedział czy głośny czy nie. Mimo wszystko drewno palące się wygląda ładniej. Pellet z płaszczem i na drewno i bufor to juz by bajka była. Wygodnie, z klimatem jak trzeba. i ciepło...

Mętlik w mej głowie jest ogromny ale z pomoca miłych ludzi damy radę:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie możesz mieć wkład kominkowy przeznaczony do pieco-kominka, albo pieco-kominek zduński. Ja bym wolała zduński.

Chcesz ładne wzory? Mogę podrzucić i to sporo w różnych stylach. Rozrzut wyglądu zewnętrznego jest potężny.

 

Mnie podobają się m.in takie:

Black fireplace-granit+kafle-03.jpg 178_kominek_1500_0.jpg 240_kominek_1500_0.jpg

Ten pierwszy wymagałby innego wkładu, jednoszybowego.

 

Jeśli chcesz zanim pojedziesz do Foresta popatrzeć na wkłady i obudowy, linki poniżej. Warto też na tych stronach poczytać, żebyś nie rozmawiał z F. o samolotach :)

http://www.kominki.org/blogi/cieple-slowka-witka-hawajskiego/art,3867,cieple-slowka-bylejakosci-mowimy-nie.html

http://www.kafle-kominki.pl/index.htm

http://www.godkowie.pl/galeria-realizacje-naszych-klientow,page306.html

http://www.kominki-godzic.pl/

http://www.grupa.owo.pl/kominki-akumulacyjne-cieple.html

http://www.kominki.org/katalog-firm/w,forest-natura-pracownia-zdunska-ziemowit-nowakowski,354,orzesze.html

http://www.kominki-batura.pl/strona_glowna.html

 

Jak wpiszesz w google „ciepłe kominki” wyskoczy znacznie więcej linków, ale podałam Ci te, które znam i wiem, że dobre :)

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez proszę o poradę. Jesteśmy na etapie wyboru wkładu. Kominek w naszym przypadku ma jedynie i aż wprowadzać nastrój do domu. Nie chcemy zatem wydać na niego fortuny bo może się też tak zdarzyć, że nie będzie często używany. Celujemy w coś nowoczesnego i prosimy o opinię na temat tych wkładów podanych poniżej albo propozycje jakiś innych:)

http://www.kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-blanka-8-kw-bs-lewa_blankalbs

http://www.kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-maja-12-kw-lewy-bs-szyby-laczone-bez-szprosa--dolot_majalbsd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...