Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Jest tylko jeden drobiazg. Jak są ekstremalne mrozy, zaczynamy ekstremalnie palić, co powoduje ekstremalne zapotrzebowanie na tlen...Zamykanie napowietrzenia wtedy jest sprzeczne z założeniami. Dziura w ścianie zawsze będzie dziurą w domu...Żeby uniknąć "czarów" związanych z kominkiem, najlepiej sprawdza się wkład z odseparowanym doprowadzeniem powietrza do spalania.

 

Z drugiej strony, nie mając takiego wkładu - w dużym, szczelnym domu - lepiej korzystać z opcji rozproszonego nawiewu, np rozszczelniając okna.

 

Ostatecznie zakupiłem ameostat nawiewny do ściany zewnętrznej, skręciłem go na 90% i .... dalej jest cug ale już tak nie podwiewa. Będę teraz sprawdzał jakie ustawienie jest optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam pytanie troche z innej beczki.

Juz mam niestety postawiony komin schiedel RONDO PLUS (ale niestety ze wzgledu na skomplikowany dach nie mam mozliwośći zrobienia wyłazu w pobliżu tego komina) ewentualnie pozostało by mi porobienie stopni aż od okapu co psuło by dach ...

Wiem że ten komin to nienajlepsze rozwiązanie itp. itd.

 

Komin oczywiście do kominka, palony raczej dla bajeru zimą / chłodne dni ...

 

Problem mam jak to ustrojsto czyścić ...

Czy uważacie że taka szczota zda egzamin, akurat mam przyłącze 45* więc ni miał bym trudności z wprowadzeniem wycioru przez kominek...

Wyszyscił bym przez palenisko a syf wybrał wyczystką ...

 

http://www.hansaflame.pl/index.php?page=3pr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ktoś zna kominek Cheminees de la chena KW 15 , z opinii sprzedawcy radiatory palcowe sprawiają że można tym kominkiem"ogrzać leśniczówkę", mnie osobiście martwi fakt że szyber nie otwiera się do pionu podobno taki model i brak dolotu do komory to poważny defekt. W Internecie nie ma śladu o takim wkładzie jestem ciekaw opinii

DSC_0483.jpg

DSC_0439.jpg

DSC_0440.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190755-Komin-do-kominka&p=6346111&viewfull=1#post6346111

 

Napisałem tam odpowiedź nie do końca zgodną z prawdą. To nie model "680", tylko trochę większy "780" . Nie zmienia to faktu, że podłączyć możesz tak jak tam napisałem. Płaskie sklepienie jest trochę uciążliwe podczas otwierania drzwi. Trzeba bardzo powoli otwierać drzwi, pozostawiając je jakiś czas tylko rozszczelnione, tak by "wydmuchać" dym z kasety do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ktoś zna kominek Cheminees de la chena KW 15 , z opinii sprzedawcy radiatory palcowe sprawiają że można tym kominkiem"ogrzać leśniczówkę", mnie osobiście martwi fakt że szyber nie otwiera się do pionu podobno taki model i brak dolotu do komory to poważny defekt. W Internecie nie ma śladu o takim wkładzie jestem ciekaw opinii

 

ja bym się deflektorami palcowymi nie przejmował, pożytek grzewczy raczej z nich będzie bardzo niewielki, ale przyznam, że palenisko ciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakich nie mało na tym forum ale chyba w odpowiednim temacie. Który kominek wybrać do swoich potrzeb od 13 do 18KW: Hajduk Volcano 1VT lub Volcano 2PT, Kobok Horizontal 780, Arysto A10, Pama Diablo P i Unico Dragon 4B – lista dosyć szeroka? Wspomnę tylko, że po moim wyborze jeden z tych wkładów będzie służył do ciągłego palenia i ogrzewania domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 150m2 (bez kotłowni i garażu 118m2) wyposażonym w wentylację mechaniczną z reku. Kominek umieszczony w centralnym miejscu parteru, DGP do czterech pomieszczeń na górze i (być może) kotłownia i garaż na dole.

Proszę wszystkich o radę i opinie, może ktoś już używa jednego z wymienionych do podobnych celów z podobną instalacją w domu o podobnej kubaturze ?

Podziękował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek ma wspomagać ogrzewania a nie być jego jedynym źródłem. Oczywiście, że fajnie by było gdyby racjonalnie i z głową wykorzystać to co ucieka przez komin ale to już chyba (mam nadzieję) doradzi mi instalator/specjalista obeznany w temacie, którego też pilnie poszukuję. Ja nie mam pojęcia co i jak:confused: Tematem na teraz jest, co najmniej, zawężenie tej listy do dwóch, konkretnych wkładów. Też ważne - uważam.

Panie Piotrze wiem, że nie handluje Pan wkładami z mojej listy ale jako specjalista może Pan coś doradzi na ich temat.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oczywiście, że fajnie by było gdyby racjonalnie i z głową wykorzystać to co ucieka przez komin ale to już chyba (mam nadzieję) doradzi mi instalator/specjalista obeznany w temacie, którego też pilnie poszukuję."

No właśnie specjalista Piotr Tobie radzi aby wykorzystać to co ucieka przez komin.

A instalator/specjalista może mieć inną wizję i przekona Cię ,że nie warto odzyskiwać tego ciepła - nie idź w tym kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że całkowicie gardzę komercją. Na expo mam i Unico i Pamę. Fakt, że wolę brać odpowiedzialność za coś, co sam skonstruuję. Szczególnie jak potem będzie ktoś w tym palił;)

 

Niedawno zwiedzałem zamek w Świdwinie, nieźle odrestaurowany i utrzymany. Było to przy okazji kominka w Resku. Tak więc Dragi, jakby nie było to dla Ciebie daleko, może warto zawitać do Łazisk? Co prawda Sterowiec miał bliżej i na kawę też nie wpadł, ale on to Zosia samosia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie dwie stówki w jedną stronę - daleko i blisko. Trasa znana bo mamy studenta w Poznaniu i czasami śmigamy w te i na zad :p Może żonę namówię by trochę zboczyć z trasy.

Obserwując nasz miejscowy rynek "instalatorów/specjalistów obeznanych w temacie" to mam nadzieję, że nie będzie tak jak sterowiec40 napisał bo przekonać się raczej nie dam. Wybór odpowiedniego fachowca pewnie będzie trudniejszy niż samego wkładu.

A propos wkładów to czy doradzicie coś ?????????/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Dragi, przyszłam Cię nastraszyć :sick: Nie ufaj za bardzo instalatorom. Tu, na wątku, można niezłe sytuacje prześledzić spowodowane zaufaniem do instalatorów.

Zdun to ZDUN, wie co robi, dlaczego robi i bierze pełną odpowiedzialność. Często jest zdunem w 2-gim czy 3-cim pokoleniu.

Instalator to niestety przypadek, znak obecnych czasów – tyle wie co zapamiętał z jakiegoś kursu, a doświadczenie na ogół dopiero zbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pestka56 ten twój wpis bardzo mnie uspokoił :no:

W mojej miejscowości są właśnie tacy instalatorzy, którzy ze zdunem raczej nie mają nic wspólnego. Wykonują co prawda instalacje ale raczej, jak to oni mówią kompleksowo: CO, CWU, kominki, solary itd i tp. Może już się coś zmieniło, że jak ktoś od wszystkiego to raczej do d...py? Pewnie będę to sam weryfikował u siebie na budowie i będzie mnie to kosztowało nerwów i pieniędzy. Pozostańmy na razie przy wyborze wkładu. Co doradzicie mi w sprawie tych kominków, o których wcześniej wspomniałem ?????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...