Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Odziedziczyłem kominek - niemal dosłownie - tj. urządzenie stoi, przymurowane do podłogi, w narożniku, z rurą wpuszczoną w komin itp. Z budowy sądzę, że to kominek typu Hajduk, lub coś w ten deseń.

Problem polega na tym, ze chciałbym go zabudować (kominek jest w domku rekreacyjnym, wiec "pracuje" kilkanaście dni w roku wiosną i jesienią).

nie zalezy mi na bajerach - myślałem o płytach k-g z izolacją wełna, albo żeby sobie nie komplikować za bardzo życia - o płytach silikatowych.

 

Kompletnie się na tym nie znam, wiec bardzo byłbym wdzięczny za Wasze sugestie - na razie takie ogólne - co można z tego zrobić, zeby to jakoś wyglądało...[ATTACH=CONFIG]276609[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276610[/ATTACH]

 

Taką obudowę zaproponowałam kiedyś Anitce89. U niej na wątku możesz zobaczyć co z tego wynikło :)

Anitka-kominek_narozny-1szy-etap(ciemny)+RAMA.jpgAnitka-wneka-panelowa.jpgAnitka-kominek_narozny_BETON-01.jpg

Była i taka, gdy jeszcze Anita nie wiedziała jaki wkład wybrać Anitka89-jadalnia+kominek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Odziedziczyłem kominek - niemal dosłownie - tj. urządzenie stoi, przymurowane do podłogi, w narożniku, z rurą wpuszczoną w komin itp. Z budowy sądzę, że to kominek typu Hajduk, lub coś w ten deseń.

Problem polega na tym, ze chciałbym go zabudować (kominek jest w domku rekreacyjnym, wiec "pracuje" kilkanaście dni w roku wiosną i jesienią).

nie zalezy mi na bajerach - myślałem o płytach k-g z izolacją wełna, albo żeby sobie nie komplikować za bardzo życia - o płytach silikatowych.

 

Kompletnie się na tym nie znam, wiec bardzo byłbym wdzięczny za Wasze sugestie - na razie takie ogólne - co można z tego zrobić, zeby to jakoś wyglądało...[ATTACH=CONFIG]276609[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]276610[/ATTACH]

 

Speedy 1V "Spartherma"...Przede wszystkim odklej go z tej podmurówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speedy 1V "Spartherma"...Przede wszystkim odklej go z tej podmurówki.

 

 

ale jak go odkleję to co dalej? zostawić go na niej? ta podmurówka jest zrojona prętami wygiętymi w półkole. Dawny właściciel chyba chciał go zabudować w półcylinder właśnie. Pod spodem tego kominka jest przebity strop piwniczny (kominek jest na parterze). Dawny właściciel ponoć tak go umiejscowił, zeby komienk brał powietrze z piwnicy. POza tym przebił otwory w ścianie - po prawej i lewej str. - tuż przy podłodze.

Kolejny otwór jest u góry przy rurze - to miał być zapewne wlot ciepłego powietrza do sąsiedniego pomieszczenia.

 

Przy zabudowie muszę chyba zrobić otwór po prawej - na wysokości wzroku, bo na rurze jest wajcha do "sterowania" przepustem tejże rury...

 

Wielkie dzięki za "identyfikację obiektu"!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o odpowiedz:

Witam. Czy warto/można wykonać obudowę kominka z porozbiórkowej cegły szamotowej czy lepiej się w to nie bawić i kupić jakąś nową płytę termo ? Cegła jest czysta nie osmolona, bez starej zaprawy i cała a pochodzi z rozbiórki pieca cegielnianego cena 1.50zł/szt. Dziękuję za odpowiedz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam postawiony komin schiedla rondo plus. Niestety nie dopilnowałem wysokości na jakiej jest wejście przewodu dymowego z kominka... i teraz jest na wysokości 2,75m, czyli 25 cm pod sufitem. Obawiam się temperatury jaka będzie się wytwarzać pod stropem. Co robić? Zaślepiać to wejście i rozwiercać komin niżej, czyli gdzieś na 1,7m? Robił to ktoś? Możecie polecić dobrego fachowca z okolic... między Gdańskiem, a Olsztynem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio taki przypadek ..

Pan od parapetów obśmiał wylot z komina systemowego że za nisko " bo powinien być minimum 0,5 metra od sufitu"

Biedny klient wpadł w dygotki........ zmów coś sknocili ........znów koszty...........znów niefachowo wykonane prace na budowie........

Po prostu znów "znawca na budowie"...prawie ekspert .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam postawiony komin schiedla rondo plus. Niestety nie dopilnowałem wysokości na jakiej jest wejście przewodu dymowego z kominka... i teraz jest na wysokości 2,75m, czyli 25 cm pod sufitem. Obawiam się temperatury jaka będzie się wytwarzać pod stropem. Co robić? Zaślepiać to wejście i rozwiercać komin niżej, czyli gdzieś na 1,7m? Robił to ktoś? Możecie polecić dobrego fachowca z okolic... między Gdańskiem, a Olsztynem?

W Trójmiescie masz kilka firm, w samym Gdańsku godna polecenia - Kominki Wiliński, w Olsztynie: Kominki Salata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie dotyczące "Reanimacji" otwartego kominka -chciałabym zamontować kasetę grzewczą, jaką firmę polecacie?

Mam ofertę jednej firmy, zapewniają, że nie trzeba specjalnych zdolności, by zamontować taka kasetę w naszym kominku (przesłałam producentowi zdjęcia, wymiary, zrobiłam nawet makietę kartonową, która idealnie wchodzi w przestrzeń kominka.

Do tej pory palono w kominku i nie było problemów z wentylacją itp.

Polecacie jakąś konkretną firmę? Czy "kominkarz" będzie potrzebny?

Zielona jestem całkowicie w temacie, szukam pomoooocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do DGP grawitacyjnego można zastosować filtr kanałowy typu FOK? Zamysł mam taki aby te filtry wsadzić w komorze dekompresyjnej, dostęp do nich byłby przez kratki wentylacyjne tej komory. Co o tym myślicie?

 

I drugie pytanie - obudowa będzie z komorą dekompresyjną, chcę z komory kominka puscić do rur DGP przewody elastyczne. Będą przechodziły więc przez płytę SUPER ISOL do komory dekompresyjnej i dalej kanałami już na piętro. Pytanie jak uszczelnić przejście rur elastycznych przez płytę z komory kominka do dekompresyjnej?

Edytowane przez lockter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelbet, ale znajomy mi mówił że może mi sufit pożółknąć. Co radzicie? Robić wcinkę poniżej, czy się tym nie martwić ?

 

Bez związku. Izolacja albo komora dekompresyjna ochronią sufit przed temperaturą. Kratki zrobisz na takiej wysokości, jaką będziesz chciał, tylko nie rób kominka z wełny, bo ta zaraz Ci zacznie capić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Potrzebuję pomocy od fachowców w doborze kominka. Wg moich ustaleń kominek musi być wąski w głębokości, ponieważ komin wybudowany jest "przy ścianie", a nie "w ścianie". W związku z tym chcę uniknąć robienia "kolosa" w salonie. Dlatego szukam trochę niestandarowego w wymiarach kominka. Wygrzebałam kominek Jaś 6KW. Ma on ok 35 zm głębokości, ale czy taki kominek ma sens.

Pomóżcie fachowcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już kiedyś męczyłam, ostatecznie jak mi się wydaje, padło na http://www.jotul.com/pl/kominek/Main-Menu/Produkty/Jotul/drewno/Wkady-na-drewno-/Jotul-I-150-FL/

I teraz chciałabym wyciągnąć trochę informacji od mistrzów.

1) czy nadaje się do rekuperacji - chodzi o doprowadzenie powietrza z zewnątrz, dom szczelny będzie.

2) czy można w tym palić ciągle? W każdym razie bez zastanawiania się czy już nie za długo.

3) dom ma mieć zapotrzebowanie 34 kwh/ m2 rok

4) firma budująca zaproponowała mi obudowę z wełną, tutaj Panowie proponujecie płyty różnego typu. Jaką zabudowę zaproponwalibyście do tego maleństwa i w jakiej cenie to powinno być? Nic nadzwyczajnego nie planuję, kominek zlicowany ze ścianą, wystający do pomieszczenia gospodarczego po drugiej stronie ściany. Docelowo jakiś kamyk dookoła szyby przyczepiony, ale płaski, żeby w przejściu nie przeszkadzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...