Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

Mam pytanie dot. wyprowadzenia rury doprowadzającej powietrze do kominka - teoria mówi o wyjsciu tej rury od zachodu

dla mnie to nowosc, nie spotkalam sie z tym wczesniej, ale ja laik w kwestii kominkowej jestem :oops: , wiec prosze o wyjasnienie, czy kierunek zachodni jest wymagany?

mnie zrobiono na wschod, w dodatku na rogu w wnece - sloniete z dwoch stron scianami :roll:

 

jaka jest roznica? dzieki za wyjasnienie

od stony zawietrznej może tworzyć się podciśnienie, i odwrotny ciąg. sprawdz jak w okolicy są najczęściej występujące kierunki wiatru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jaki dajecie przekrój rury doprowadzającej powietrze do kominka?

 

ja musz zdecydować o tym i zainstalować taką rur w chudym betonie już na początku prac budowlanych, a kominka jeszcze nie mam wybranego - chyba lepiej dać większy przekrój niż mniejszy, a na samym wejści do kominka to juz można dopasować

 

co dajecie na końcu rury - kratka, szyber, jak zamykany z zewnątrz czy od wewnątrz, elektrycznie czy mechanicznie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam salon 36 m2 który oddzielony jest od kuchni scianą na któej mam zamiar zbudować kominek (sam za względu na koszty i właściwie zadowolenie własne). Mam pytanie:

 

1. Czy można zrobić kratkę ujścia komory dekomprsyjnej tylko w kuchni a w salonie byłyby tylko kratki grzewcze?

 

2. I czy stawiając wkłąd na obudowie musi on być zabudowany z dołu w jakim stopniu? i gdzie zrobić otwory na dopływ powietrza konweksyjnego z tyłu z przodu - chodzi mi o spód pod wkładem?

 

3. I pomocy czym najlepiej skleić wełne do ściany wiem że są kosmiczne technologie ale proszę o coś tańszego

 

Proszę Państwa o pomoc?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam salon 36 m2 który oddzielony jest od kuchni scianą na któej mam zamiar zbudować kominek (sam za względu na koszty i właściwie zadowolenie własne). Mam pytanie:

 

1. Czy można zrobić kratkę ujścia komory dekomprsyjnej tylko w kuchni a w salonie byłyby tylko kratki grzewcze?

 

2. I czy stawiając wkłąd na obudowie musi on być zabudowany z dołu w jakim stopniu? i gdzie zrobić otwory na dopływ powietrza konweksyjnego z tyłu z przodu - chodzi mi o spód pod wkładem?

 

3. I pomocy czym najlepiej skleić wełne do ściany wiem że są kosmiczne technologie ale proszę o coś tańszego

 

Proszę Państwa o pomoc?!?

1. można

2. tak by łatwo odkurzyć i około 800 cm2 min.

3. klej np: gipsowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie jeśli możnajavascript:emoticon(':-?')

 

1. Czy spód obudowy kominka - to na czym stoi części murowane równiez należy izolować - gdzieś widzałem położoną cegłę szamoktę czy to musi byś czy wystarczy zaizolować wełną?

2. i pytanie za 100 punktów tylko się nie śmiejcie javascript:emoticon(':p') w jakiej kolejności należy wykonać kominek nie jestem laikiem budowlanym dużo zrobiłem sam ale na temat kominków no cóż żółtodziub!!! -chodzi mi szczególnie w jakim momecie montować montować wkłąd bo jest cholernie ciężki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie jeśli możnajavascript:emoticon(':-?')

 

1. Czy spód obudowy kominka - to na czym stoi części murowane równiez należy izolować - gdzieś widzałem położoną cegłę szamoktę czy to musi byś czy wystarczy zaizolować wełną?

2. i pytanie za 100 punktów tylko się nie śmiejcie javascript:emoticon(':p') w jakiej kolejności należy wykonać kominek nie jestem laikiem budowlanym dużo zrobiłem sam ale na temat kominków no cóż żółtodziub!!! -chodzi mi szczególnie w jakim momecie montować montować wkłąd bo jest cholernie ciężki?

1. może być

2. :) jako piierwszy :) jak jest bez nóg, lepiej zrobić stojak ( lepszy przepływ powietra)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do opinii na temat 2 typów kominków z płaszem wodnym:

1. Buderus Funke Aqua (http://www.buderus.pl/?page_id=3554)

2. Lechma PL-190 Panorama PLUS (http://www.lechma.com.pl/pl/21.php)

nie macie doświadczenia z żadną z tych firm?

skłaniam się ku Lechmie, ale wolę zapytać...

wodne są :( ale jak to 1. u siebie wybrałem połączenie wkład powietrzny + nadstawka wodna, aby dobrze wykorzystać wyprodukowane ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u siebie wybrałem połączenie wkład powietrzny + nadstawka wodna, aby dobrze wykorzystać wyprodukowane ciepło

Mam pytanie:

Czy nie obniży się przez to temeratura spalin, a tym samym szyba nie bedzi sie bardziej brudzic i komin "zaklejać" mazią? Pojawiały sie takie opinie.

Przy takim rozwiązaniu tenperatura w palenisku będzie wyższa i szyba żeczywiście będzie czysta a w każdym bądz rzazie będzie się brudzić sporadycznie natomiast w samej nadstawce będzie dię odkładać smoła szklista która będzie sukcesywnie powodowała zarastanie światła przekroju przelotu przez nadstawkę no i ograniczenie ciągu kominowego nie mówiąc o ograniczonej mocy samego urządzenia co ogranicza możliwość zastosowania tego rozwiązania do mieszkań a nie w większych metrażowo domach 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast w samej nadstawce będzie dię odkładać smoła szklista która będzie sukcesywnie powodowała zarastanie światła przekroju przelotu przez nadstawkę no i ograniczenie ciągu kominowego

Tego właśnie sie obawiam.

Dlaczego nie ma uniwersalnych rozwiązać tylko zawsze trzeba iść na kompromis :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: przy paleniu mokrym drewnem i ograniczonym dopływie powietrza dzieją się takie cuda. Im twardsze drewno, tym okres sezonowania jest dłuższy, np: dębina do kominka powinna leżeć w drewutni około 3 lat ( pocięta, porąbana) drewno do palenia powinno mieć max 18 % wilgotności, i nawet przy takiej wilgotności zamknięcie dopływu powietrza przyniesie uboczny efekt "mażi" Dostarczane powietrze powinno być w odpowiednich ilościach, za dużo zle :( za mało jeszcze gorzej :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u siebie wybrałem połączenie wkład powietrzny + nadstawka wodna, aby dobrze wykorzystać wyprodukowane ciepło

Mam pytanie:

Czy nie obniży się przez to temeratura spalin, a tym samym szyba nie bedzi sie bardziej brudzic i komin "zaklejać" mazią? Pojawiały sie takie opinie.

Przy takim rozwiązaniu tenperatura w palenisku będzie wyższa i szyba żeczywiście będzie czysta a w każdym bądz rzazie będzie się brudzić sporadycznie natomiast w samej nadstawce będzie dię odkładać smoła szklista która będzie sukcesywnie powodowała zarastanie światła przekroju przelotu przez nadstawkę no i ograniczenie ciągu kominowego nie mówiąc o ograniczonej mocy samego urządzenia co ogranicza możliwość zastosowania tego rozwiązania do mieszkań a nie w większych metrażowo domach 8)

:lol: :lol: :lol: patrz wyżej :lol: umiejętości w paleniu, tylko pomyśleć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do opinii na temat 2 typów kominków z płaszem wodnym:

1. Buderus Funke Aqua (http://www.buderus.pl/?page_id=3554)

2. Lechma PL-190 Panorama PLUS (http://www.lechma.com.pl/pl/21.php)

nie macie doświadczenia z żadną z tych firm?

skłaniam się ku Lechmie, ale wolę zapytać...

wodne są :( ale jak to 1. u siebie wybrałem połączenie wkład powietrzny + nadstawka wodna, aby dobrze wykorzystać wyprodukowane ciepło

 

a czemu wodne są :( ?

 

powiem szczerze że na innym wątku ludzie piszą, ze są bardzo zadowoleni? więc nie wiem na co się zdecydować, a ta chwila jest coraz bliżej... :-?

 

można prosic o pomoc i wyjaśnienie tej kwestii :roll: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dot. wyprowadzenia rury doprowadzającej powietrze do kominka - teoria mówi o wyjsciu tej rury od zachodu

dla mnie to nowosc, nie spotkalam sie z tym wczesniej, ale ja laik w kwestii kominkowej jestem :oops: , wiec prosze o wyjasnienie, czy kierunek zachodni jest wymagany?

mnie zrobiono na wschod, w dodatku na rogu w wnece - sloniete z dwoch stron scianami :roll:

 

jaka jest roznica? dzieki za wyjasnienie

od stony zawietrznej może tworzyć się podciśnienie, i odwrotny ciąg. sprawdz jak w okolicy są najczęściej występujące kierunki wiatru

dzieki za odpowiedz

 

czlowiek to ciagle sie uczy..

 

zrobilam rozeznanie, wiatr mamy z dokladnie przeciwnej strony niz mi majstry doprowadzenie zrobili :roll:

w dodatku wyjscie jest we wnece jakby, osloniete z dwoch stron scianami

 

najciekawsze jest to, ze oryginalnie w projekcie bylo z przeciwnej strony, ale majstry zmienili sobie i dali na odwrot, nie wiedzialam, ze to nie jest poprawnie, byc moze mozna to jeszcze zmienic..

 

(od samego poczatku mam problemy z tym kominkiem, wkurzac nie zaczyna :evil: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nadstawki wodne są o wiele lepszym rozwiązaniem niż wkład z płaszczem wodnym. I to zarówno z teoretycznego (teoria spalania ) jak i praktycznego (już później) punktu widzenia.

Długo by mówić dlaczego. Dwa tygodnie temu prowadziłem szkolenie w tym względzie (nasadki wodne na polskim rynku) w gronie firm zajmujących się tym zawodowo. Omówienie (a raczej przypomnienie i wymiana wzajemnych doświadczeń) tematu technik wodnych zajęło nam prawie sześć godzin :D. I dużo rzeczy nie poruszyliśmy bo...brakło czasu.

Ogólne tendencje na świecie (w szeroko pojętej branży kominkowej) są takie że tworzy się "płaszcze wodne" na bazie wkładów ze zwykłym paleniskiem, pozwalającym na "normalne" spalanie drewna i zintegrowaną z wkładem nadstawką - płaszczem. Ale właśnie - nadstawką, wymiennikiem, czy jak ją zwał - byle była umieszczona w górnej części paleniska i wykorzystywała energię wylatującą "normalnie" w komin, pozwalając przy tym na prawidłowe spalanie drewna w teoretycznie najlepszych warunkach.

To że u nas w kraju "byle kowal" może wyklepać, "spawnąć" i potem sprzedać wkład kominkowy określany mianem "płaszcza wodnego", nie znaczy że będzie on szczytem techniki. Tak dla ciekawości - ile w Polsce jest producentów wkładów z płaszczem wodnym? Chyba nikt z Forumowiczów nie zgadnie.

Ok. 200 (słownie: około dwustu) :lol:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest Natura zgadzam się w 100% :D firmy produkowaly kotły co i wstawiając szybę wciskają kit, że wyprodukowali super wkład z pw :lol: Kominek tzn. sam wkład jest prymitywem :( można go "ucywilizować" przez rozbudowę, na cele grzewcze jest to konieczne, i ekonomiczne działanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...