Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

A wiec

powierzchnia kolo 100m2 konstrukcja domu drewniana 15cm welny ,okna ok rodzina 4-5 osob ,zbiornik na wode elektryczny ( plus kominek ),

zima- raczej ciagle palenie ,w nocy pompa ciepla powietrze-powietrze

moc calkowita kominka 12KW

 

 

 

To jest dziwne tylko z pozoru. Jak się wgłębić, to już zdziwienie mniejsze.

Moc źródła to tylko jedna z danych do obliczenia optymalnej pojemności bufora - jeżeli o taki zasobnik Ci chodzi.

Podaj jeszcze ile dziennie chcesz spalać drewna i jakie zapotrzebowanie na ciepło ma Twój dom. Ile chcesz dziennie zużywać CWU. Czy kominek to będzie jedyne źródło ciepła (ogrzewającego wodę), no i czy podana moc to moc całkowita, czy płaszcza wodnego.

 

Może w Norwegii wszystko od sztampy.

Edytowane przez endriu1510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wkład wodny o mocy 12kW to około 3-4 kW mocy konwekcyjnej. To będzie około dwukrotnie za duża moc dla Twojego domu. Tak mi to wychodzi, bo zapotrzebowania na moc podawane są dla maksymalnie niskich temperatur na zewnątrz. Średnia temperatura zimą oscyluje jednak koło zera. Nie podałeś zapotrzebowania na ciepło, ale szacuję, że będzie to około 25W/mkw. Pomijając cały wywód wychodziłoby około 5 godzin palenia na dobę.

W tym czasie "wyprodukujesz:" jakieś 40kWh ciepła przekazanego do wody. Twój bufor musi więc to połknąć. Przyjmując grzanie wody o 40 st. (nie do 40, tylko o 40), każdy litr wody pochłonie 168 kJ ciepła. Ty masz 40 kWh = 144000 kJ, zatem "wychodzi" mi tu zasobnik o pojemności 857 litrów. Jest to pojemność minimalna. Przy takim buforze (przez wzgląd na jego bezwładność) potrzebowałbyś raczej osobnego zasobnika CWU

No chyba, że się gdzieś pomyliłem.

 

Przydałby się jakiś wzorek na pojemność bufora - może komuś by się chciało zebrać to w jedną formułę

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się ,że obliczenia mocy wkładu KZPŁW, należało najpierw szukać ze wzoru której jedną z wiadomych jest kubatura domu a nie li tylko jej metry kwadratowe.No ostro się pomyliłem. Zdarza się.:rolleyes:

 

http://image.slidesharecdn.com/mockominka-131014103723-phpapp02/95/jak-obliczy-moc-kominka-2-638.jpg?cb=1381765120

 

http://image.slidesharecdn.com/mockominka-131014103723-phpapp02/95/jak-obliczy-moc-kominka-3-638.jpg?cb=1381765120

 

http://image.slidesharecdn.com/mockominka-131014103723-phpapp02/95/jak-obliczy-moc-kominka-4-638.jpg?cb=1381765120

 

http://image.slidesharecdn.com/mockominka-131014103723-phpapp02/95/jak-obliczy-moc-kominka-5-638.jpg?cb=1381765120

 

Ty wyliczenia swe bez kubatury ze swojego wzoru podałeś jak?Z pamięci?Czy ze wzoru?

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nikomu nie zaszkodzi wizyta w pracowni zduńskiej. Nie polecam wizyty w tzw. salonie kominkowym. Tam raczej nie należy spodziewać się spotkania znawców tematu.

 

Wyjątki nie potwierdzają reguły, ale trudno się z Tobą nie zgodzić. Doświadczenie i wiedza niektórych firm kominowych woła o pomstę do nieba... Potwierdzają to klienci odwiedzający nasz SALON, wielu z nich o ciepłych kominkach, akumulacji, płytach krzemianowo-wapniowych, buforach, itd... nic nie słyszała, a zanim trafili do nas odwiedzili kilka okolicznych "salonów kominowych". Większość wciąż kojarzy kominek z tanim żeliwnym wkładem, wełną jako ocieplenie i płytami gips-kart.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątki nie potwierdzają reguły, ale trudno się z Tobą nie zgodzić. Doświadczenie i wiedza niektórych firm kominowych woła o pomstę do nieba... Potwierdzają to klienci odwiedzający nasz SALON, wielu z nich o ciepłych kominkach, akumulacji, płytach krzemianowo-wapniowych, buforach, itd... nic nie słyszała, a zanim trafili do nas odwiedzili kilka okolicznych "salonów kominowych". Większość wciąż kojarzy kominek z tanim żeliwnym wkładem, wełną jako ocieplenie i płytami gips-kart.

 

Niestety, ale to racja.... Mimo czasów ogólnodostępnych informacji.

Obserwuje też, że powstaje sporo "salonów kominkowych" oferujących produkty typu "bo klienci (niedoinformowani) takie chcą"

Czyli salony typu chorągiewka, jak wiatr zawieje i nastawienie wyłącznie na dochód.

 

Niestety ale jedyna rada to schować własne "ego" wykonawcze i wiedzowe i coś wspólnie zacząć działać. Jednak nie ustawiając się na pozycji wytykania - krytykowania i odrzucania, tylko na pozycji ścisłej współpracy i sugerowania ewentualnych zmian. Przykładowo zrobimy jakiś wspólny produkt (projekt), według wspólnych koncepcji i sugestii. Zresztą tak właśnie powoli zaczyna się dziać i powstają jakieś nowe nieszablonowe rozwiązania typowo POLSKIE. A naprawdę jest duży potencjał i możliwości u nas w kraju.

Tutaj nie mam na myśli konfiguracji i składania gotowców, tylko pewnych rozwiązań od "zera" czyli kartka papieru, potem rysunki produkcja prototypu.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się ,że obliczenia mocy wkładu KZPŁW, należało najpierw szukać ze wzoru której jedną z wiadomych jest kubatura domu a nie li tylko jej metry kwadratowe.No ostro się pomyliłem. Zdarza się.:rolleyes:

 

 

Ty wyliczenia swe bez kubatury ze swojego wzoru podałeś jak?Z pamięci?Czy ze wzoru?

 

Wyliczenia ze wzoru wygladaja tak; powiezchnia do ogrzania 110m2

wraz z dolnym pietrem ( wejscie i pralnia )

wysokosc 2,4m

D=264m3x0.9x40oC=9504W

 

Palenie w kominku tylko jak jestesmy w domu

 

 

Teraz jak obliczyc Nagrzanie CWU

zakladajac srednie zuzycie wody (woda gratis wliczona w podatek roczny, bez licznika )

kolo 600l dziennie

Edytowane przez endriu1510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia ze wzoru wygladaja tak; powiezchnia do ogrzania 110m2

wraz z dolnym pietrem ( wejscie i pralnia )

wysokosc 2,4m

D=264m3x0.9x40oC=9504W

 

 

Teraz jak obliczyc Nagrzanie CWU

zakladajac srednie zuzycie wody (woda gratis wliczona w podatek roczny, bez licznika )

kolo 600l dziennie

 

Jakby nie liczyć potrzeba bufora o pojemności 475 l.Jak wyliczył wojtek nie wiem.Przy założeniu ,że 1kw mocy dla wody to 50 l pojemności bufora to u ciebie 9,5 kw x 50 l = 475 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze macie problemy z doborem kominka

podstawa i jedynym prawidlowym sposobem doboru jakiegokolwiek urzadzenia gdzewczego dla inwestora jest OZC

 

wyliczenia tego programu sa miarodajne i pokazuja prawdziwe obciazenie cieplne budynku

rowneiz mozna zrobic przed budowa symulacje czy i ile dac jakiej izolacji i gdzie i jak to wplywa na obciazenie cieplne

 

przyklad kupienie PC czy pieca / kominka o mocy X w porowaniu do mocy Y to roznica w cenie zakupu 4-6 tys zl

teoretycznie te 4 tys lepiej przeznaczyc na styro[pian/ welne i kupic urzadzenie o mniejsze mocy - to sie zawsze inwestorowi bedzie oplacac

 

dodam ze koszt ozc to 200-300 zl a mozna zaoszczedzic kilka set zl lub kilka tys zl bez gdybania i zdawania sie na sprzedawce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do inwestycji w izolację, jako najlepszy sposób na ekonomiczne budownictwo - zgoda. Żadne najbardziej opłacalne sposoby ogrzewania nic nie dadzą, jak nie bedzie izolacji ścian. I tu trzeba upatrywać drogi do sukcesu. Problem z wyborem kominka jest inny. Trudno coś wybrac opierając sie na deklaracjach producenta, bo to często bardzo radosna i mało precyzyjna twórczość. OZC na niewiele się zda, jak nie masz doświadczenia. Szczególnie PW. Te kociołki, które w realu mają podobną moc, na papierze często różnią się deklaracjami nawet do 50 % podawanych mocy. Potem dochodzi kwestia sprawności. Tu deklaracje podobnie, bywają mało wiarygodne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niktspecialny"

Jak masz rozwiązana instalacje co robisz z nadmiarem energji nie gotuje się tam woda?

 

7 sezon i ani razu(choć początki miałem trudne jest to gdzieś na FM).Właśnie teraz grzeje mi się woda w ZCWU ,podłogówka i CO. KZPŁW 24 kW i co zawsze powtarzam do kompletu 26 kW wymiennik płytowy.Zagrzeję kominkiem wodę do powiedzmy 60 stC. Tyle jest w buforze.Nikt się nie kąpie to woda stop a temp. w grzejniki i podłogówkę.Ostatni wsad np. dzisiaj około godz.24.00.Rano żar i można palić dalej ale nikogo nie będzie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to wszytsko rozumiem

ale - jelsi kominet ma byc do 1 pomieszczenia - to w OZC wiemy ile to pomieszczenie potrzebuje ciepla

nawet jesli uwzglednimy sprawnosc , deklaracje mocy i z doswiadczenia podzielimy przez pol to gdzie 24 KW do domu ?a raczej pokoju ??

chyba do dziurawej szopy albo do zrobienia sauny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ,że nie mogę po swojemu.O co ci chodzi.?Ta interpunkcja mnie razi ponieważ można wyciągać kilka wniosków.

ale - jelsi kominet ma byc do 1 pomieszczenia - to w OZC wiemy ile to pomieszczenie potrzebuje ciepla

Najlepszy doradca.:no:.Do jakiego jednego pomieszczenia..może jedynego. O co kaman???

Komitet blokowy???:p

 

24 KW do domu ?a raczej pokoju ??

chyba do dziurawej szopy albo do zrobienia sauny ?

Wiesz o co pytasz???

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to wszytsko rozumiem

ale - jelsi kominet ma byc do 1 pomieszczenia - to w OZC wiemy ile to pomieszczenie potrzebuje ciepla

nawet jesli uwzglednimy sprawnosc , deklaracje mocy i z doswiadczenia podzielimy przez pol to gdzie 24 KW do domu ?a raczej pokoju ??

chyba do dziurawej szopy albo do zrobienia sauny ?

 

Nie doczytałeś, że to 800 m3 do ogrzania...Kominek też pewnie nie najnowszej generacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli hala :D (produkcyjna?)

 

bo albo kominek wstawiam do 1 pomieszczenia - dla "zabawy" , dla ognia/ dla trzasku spalanego drzewa

 

albo ma byc to system grzewczy do calego domu ?

jak sie domyslam - bo nie czytalem wczesniejszych postow , domu o 800 m3 kubatury

czyli jakies 300m2

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli hala :D (produkcyjna?)

 

bo albo kominek wstawiam do 1 pomieszczenia - dla "zabawy" , dla ognia/ dla trzasku spalanego drzewa

 

albo ma byc to system grzewczy do calego domu ?

jak sie domyslam - bo nie czytalem wczesniejszych postow , domu o 800 m3 kubatury

czyli jakies 300m2

 

Wiem mam omijać frakcję.:yes:.Przepraszam.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli hala :D (produkcyjna?)

 

bo albo kominek wstawiam do 1 pomieszczenia - dla "zabawy" , dla ognia/ dla trzasku spalanego drzewa

 

albo ma byc to system grzewczy do calego domu ?

jak sie domyslam - bo nie czytalem wczesniejszych postow , domu o 800 m3 kubatury

czyli jakies 300m2

 

Omijać ale.................dopisuj to by efekt pisaniny twej był konkretem .Zrobiłeś edycję do swego postu i wyszło głupstwo.Następną razom pisz swą myśl po tym jak zwrócono ci uwagę.Co do kubatury by zakończyć.800 m3 to nie zawsze 300 m2.Poczytaj jeszcze.:p

jak sie domyslam - bo nie czytalem wczesniejszych postow

To wiele wyjaśnia.Czyli ???

Edytowane przez niktspecjalny
zła interpretacja R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...