Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

kbab, masz piękny kominek :) nie wyobrażam sobie jak można wstawić tu drzwiczki bez zniszczenia go

kbab-kominek.jpg

 

Powinien go obejrzeć zdun. Może w konstrukcji jest bląd, ktory da sie usunąć i usprawnić spalanie.

kbab-kominek.jpg

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To nie mój, ten jest u znajomych na wyspach, niestety mocno wychładza dom, przy spaleniu sporych ilości drewna słabo grzeje. Również jak nie jest w nim palone to mocno "poprawia" wentylację i jest problem dogrzać dom olejem. Mnie też się taki podoba, ale nie ja o tym decyduję.Dodam jeszcze inne fotki, gdzie dokładnie widać konstrukcję.

Może takie by pasowały?

http://allegro.pl/drzwiczki-do-pieca-kominka-wedzarni-zeliwne-2wzory-i4784742897.html

kominek1_.jpg

kominek2_.jpg

kominek3_.jpg

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem mam omijać frakcję.:yes:.Przepraszam.:D

 

Omijać ale.................dopisuj to by efekt pisaniny twej był konkretem .Zrobiłeś edycję do swego postu i wyszło głupstwo.Następną razom pisz swą myśl po tym jak zwrócono ci uwagę.Co do kubatury by zakończyć.800 m3 to nie zawsze 300 m2.Poczytaj jeszcze.:p

 

To wiele wyjaśnia.Czyli ???

 

lubie sie dowiadywac nowych rzeczy ,uczyc przy okazji - nie jestem zakniety na 1 jedyne i wlasciwe

wiec nie rozumiem oco Ci chodzi z omijaniem frakcji

 

moze poprostu uswiadom mnie , wyjasnij mi , nie przyszedelm tu trolowac czy Was nawracac , poprostu z mojego pkt widzenia te dane sa kosmiczne

co nie znaczy ze kosmosu nie ma i ze w niego nie wierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mój, ten jest u znajomych na wyspach, niestety mocno wychładza dom, przy spaleniu sporych ilości drewna słabo grzeje. Również jak nie jest w nim palone to mocno "poprawia" wentylację i jest problem dogrzać dom olejem. Mnie też się taki podoba, ale nie ja o tym decyduję.Dodam jeszcze inne fotki, gdzie dokładnie widać konstrukcję.

Może takie by pasowały?

http://allegro.pl/drzwiczki-do-pieca-kominka-wedzarni-zeliwne-2wzory-i4784742897.html

 

A jak poradzisz sobie z dopasowaniem? Wywalisz cały front i wstawisz te drzwiczki zamurowując pozostałą po tej operacji dziurę wokół nich :sick: Wyjdzie średnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszak jesteś najlepszym doradca na tym forum to wiesz lepiej ode mnie.Wpadasz nagle i mnie zadziwiasz.Co tu tłumaczyć.Interpunkcja zawodzi i wiele tłumaczy.

Konkretnie!

Ale ja z w/w żyje.a ty???

 

mozba byc najlepszym w wielu dziedzinach a nie na wszystkich sie znac

 

pisze bez polskich liter od ZAWSZE i tego juz nie zmienie

ot takie przyzwyczajenie z czasow kiedy IBMy mialy pomaranczowy monitor lub zielony a polskie znaki byly "dla wybranych"

 

edit :

 

to jak to jest z tymi kominkami 24-26kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak poradzisz sobie z dopasowaniem? Wywalisz cały front i wstawisz te drzwiczki zamurowując pozostałą po tej operacji dziurę wokół nich :sick: Wyjdzie średnio.

Cały front nie, tylko te żeliwne elementy, zamiast nich byłyby dopasowane drzwiczki (oczywiście zrobione na wymiar). Podałem taki przykład bo wizualnie pasuje do kominka tj ma na dole możliwość opróżniania popielnika, przy innych tego nie widziałem. Dodatkowo powinien być łuk u góry. Dodam jeszcze jedną fotkę.

kominek4.jpg

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś z tego forum przyczyni się do zniszczenia tego kominka i wstawienia w jego miejsce jakiegoś blaszanego badziewia, to się do niego nie odezwę.

Trzeba dorobić klapę dymową, a jeżeli trzeba doraźnie coś na to poradzić, to można trochę wełny w foliówkę i taką plombę po paleniu w otwór czopucha. Będzie szczelne i takie ... nasze. Znajomi muszą tez poszukać, skąd dopływa powietrze, które zmyka kominkiem.

 

Oczywiście wszystko wężykiem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dorobić klapę dymową, a jeżeli trzeba doraźnie coś na to poradzić, to można trochę wełny w foliówkę i taką plombę po paleniu w otwór czopucha.

Klapa dymowa? A coś więcej w tym temacie?

Tak na szybko to też zaproponowałem starą poduszkę w reklamówce wsadzić w czopuch, tylko nie zapomnieć przed paleniem wyjąć.

Wyspiarze raczej nie budują domów szczelnych, ten ma spore straty w których obecny kominek ma duży udział, dlatego myślą o palenisku zamkniętym

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykonanie nie klapy, jak się może niezbyt trafnie wyraziłem, ale takiego właśnie korka, który będzie wyciągany przed samym paleniem. On nawet nie musi być z jakiegoś niepalnego materiału (choć powinien), bo zakłada się go już po całkowitym spaleniu drewna czy węgla - bo to kominek węglowy chyba. Klapa, jeżeli już nie powinna mieć żadnej możliwości samodzielnego zamknięcia, bo ma być szczelna - nie tak, jak szybry we wkładach, bo one nie mogą całkowicie zamykać czopucha - przepisy tego zabraniają. I zdrowy rozsądek też.

Jakiś taki stożkowy korek z twardej wełny elewacyjnej z rączką na przykład. Może ktoś jeszcze coś wymyśli.

Ja mam taką klapę - to prostokątna płyta, bo taki jest kształt czopucha akurat. Ale zrobiłem tam takie gniazdo z kątowników, że to sobie w nim leży pod własnym ciężarem (wkłada się ukośnie od dołu). Przy dobrym wietrze muszę ją przykręcać, bo potrafi unieść.

 

Z drzwiczkami to ogólnie jest tak, że powinien to obejrzeć fachowiec, bo nie każdy otwarty kominek można zamknąć. Nie jeden się rozleciał - nie wytrzymał wzrostu temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki korek, doraźnie może pomóc kiedy się nie pali, ale większym problemem jest mała sprawność tego urządzenia, sporo drewna palą przy czym niewiele poprawia się komfort cieplny, również oleju dużo zużywają - ale jakoś przezimować muszą, ewentualne zmiany (drzwiczki czy wkład) planują w przyszłym roku. Też bym go nie zmieniał - wygląda lepiej niż mój z płyt k-g.

Dziękują za odzew, może ktoś ma w ofercie jakąś propozycję?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozba byc najlepszym w wielu dziedzinach a nie na wszystkich sie znac

 

pisze bez polskich liter od ZAWSZE i tego juz nie zmienie

ot takie przyzwyczajenie z czasow kiedy IBMy mialy pomaranczowy monitor lub zielony a polskie znaki byly "dla wybranych"

 

edit :

 

to jak to jest z tymi kominkami 24-26kW?

 

Batury spytaj on to wie ale się wstydzi prawić o tem jeścio raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już muszą zmienić, to lepiej kupic cały wkład, a ten piękny odsprzedać komuś kto go polubi :)

Na fotkach widać, że jest zmontowany z elementów prefabrykowanych, najprawdopodobniej uległby zniszczeniu przy demontażu. Pamiętam, że eniu kiedyś pokazywał budowę kominka od podstaw gdzie wstawiał drzwiczki, ale prostokątne. Dlatego pomyślałem, że demontaż tych stalowych elementów i wstawienie drzwiczek zrobionych na wymiar mogłoby wystarczyć, aby poprawić sprawność tego kominka. Otwarty w komin wyrzuca ponad 80% energii. Tu na FM są znawcy tamtej technologii, pewnie znają budowę takiego kominka jak i sposoby jego modernizacji.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach widać, że jest zmontowany z elementów prefabrykowanych, najprawdopodobniej uległby zniszczeniu przy demontażu. Pamiętam, że eniu kiedyś pokazywał budowę kominka od podstaw gdzie wstawiał drzwiczki, ale prostokątne. Dlatego pomyślałem, że demontaż tych stalowych elementów i wstawienie drzwiczek zrobionych na wymiar mogłoby wystarczyć, aby poprawić sprawność tego kominka. Otwarty w komin wyrzuca ponad 80% energii. Tu na FM są znawcy tamtej technologii, pewnie znają budowę takiego kominka jak i sposoby jego modernizacji.

 

Są kasety, które wstawia się w istniejący otwarty kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, jak widać najrozsądniejszym wyjściem jest dorobienie kasety. Czy podstawowe wymiary komory paleniska wystarczą do dorobienia kasety, jakie powinny być zachowane szczeliny pomiędzy ściankami paleniska i kasety? Chociaż nie ukrywam, że wolałbym dopasować odpowiednie drzwiczki do obecnego portalu, a to dlatego, że prawdopodobnie nad paleniskiem jest jakiś system do ogrzewania domu coś w rodzaju płaszcza wodnego, nie wiem czy sprawny. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...