Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.


alterm

Recommended Posts

ale u mnie w kominku nie podłancza sie rury tej doprowadzajacej powietrze bezposrednio do kominka bo w kominku jest kratka ,tylko ta rura konczy sie przy podlodze ,powietrze opływa wkład .

jeszcze raz ten wkład

http://www.piazzetta.it/en-US/Product/Details/ma-sl-fireboxes-with-rise-n-fall-door/ma-263-sl

a gdyby tak do tej kratki pod spodem wkładu jakos polepic rurę i podpiąć powietrze z zewnątrz w miarę szczelnie? Innych dziur w obudowie którymi miałoby sie dostawac powietrze nie widać na schemacie. Nie bedzie to ideał ale zawsze lepiej niż powietrze z pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Poczytaj :http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

 

czyli jesli nie podlacze ,a jak sie dowiedzialam piazetta nie ma fabrycznie takiego podlaczenia ,to ew bedzie mi wiac zimnym powietrzem bardziej lub mniej przez gorke kratki ?

tym sie nie przejmuje bo lubie swieze powietrze i czesto wietrze ,ogrzewanie mamy podłogowe wiec podłoga duzo oddaje ciepła ,nie wiaruje na punkcie 5 szybowych okien ,domu zamknietego jak termos ,

dziekuje za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie odnośnie montażu kratki na zabudowie kominka. Wysokość pokoju 2,80m. Czy dając środkową kratkę tuż pod komorą dekompresyjną nie będę grzał sufitu:

komnek.jpg,

z drugiej strony jak dam ją niżej np:

komnek2.jpg

to czy ciepłe powietrze zgromadzone pod komorą dekompresyjną będzie miało jak uciec? ( co zdąży wylecieć przez kratkę wyleci, a co poleci do góry będzie się "kisić" pod komorą). Komora dekompresyjna ma 35cm, niżej dać nie mogłem - wejście do komina. Z kratkami bocznym powierzchnia "wywiewna" wynosi 1125cm2, instrukcja podaje 1000.

Rysunki podglądowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym sie nie przejmuje bo lubie swieze powietrze i czesto wietrze ,ogrzewanie mamy podłogowe wiec podłoga duzo oddaje ciepła ,nie wiaruje na punkcie 5 szybowych okien ,domu zamknietego jak termos ,

dziekuje za porady

no to gratuluję .. czyli zimą robisz przeciąg w domu żeby móc pełną piersią odetchnąć świeżym powietrzem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jesli nie podlacze ,a jak sie dowiedzialam piazetta nie ma fabrycznie takiego podlaczenia ,to ew bedzie mi wiac zimnym powietrzem bardziej lub mniej przez gorke kratki ?

tym sie nie przejmuje bo lubie swieze powietrze i czesto wietrze ,ogrzewanie mamy podłogowe wiec podłoga duzo oddaje ciepła ,nie wiaruje na punkcie 5 szybowych okien ,domu zamknietego jak termos ,

dziekuje za porady

 

Przy założeniu więc, że kominek jest dla widoku ognia i służy jako nawiewnik wentylacji w domu - może być. Swoją drogą, za 8000 zł warto kupić samochód który ma koła...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie odnośnie montażu kratki na zabudowie kominka. Wysokość pokoju 2,80m. Czy dając środkową kratkę tuż pod komorą dekompresyjną nie będę grzał sufitu:

[ATTACH=CONFIG]293713[/ATTACH],

z drugiej strony jak dam ją niżej np:

[ATTACH=CONFIG]293714[/ATTACH]

to czy ciepłe powietrze zgromadzone pod komorą dekompresyjną będzie miało jak uciec? ( co zdąży wylecieć przez kratkę wyleci, a co poleci do góry będzie się "kisić" pod komorą). Komora dekompresyjna ma 35cm, niżej dać nie mogłem - wejście do komina. Z kratkami bocznym powierzchnia "wywiewna" wynosi 1125cm2, instrukcja podaje 1000.

Rysunki podglądowe.

1000 ma być czystego przepływu a nie powierzchni kratki.

 

Obniżając środkową, skierujesz gorące powietrze na kratki boczne. Czyli je tez musisz obniżyć. Robiąc kominek z wełny obniżanie kratek będzie przegrzewać jej lepiszcze. Czyli pogorszysz i tak kiepską sytuację. Jeśli masz obudowę z krzemianów wapnia, możesz obniżyć. Ten materiał wytrzyma. Mam nadzieję, że zadbałeś o nawiew?

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu więc, że kominek jest dla widoku ognia i służy jako nawiewnik wentylacji w domu - może być. Swoją drogą, za 8000 zł warto kupić samochód który ma koła...;)

 

dziekuje za Pana miła i konktetna porade ,

jako kobiecie ten kominek podobał mi sie wizualnie ,a jak wspomnialm duzo palic w nim nie bedziemy ,raczej pasował so wnetrza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przy założeniu więc, że kominek jest dla widoku ognia i służy jako nawiewnik wentylacji w domu - może być.

Piotrze ... żartownisiu jeden ... jak widać już ktoś wziął to za dobrą monetę ... :)

Andzidom ... to był z Piotra strony spory "przekąs" i przytyk do tego że ktoś, kto robi Ci właśnie kominek może mieć mgliste pojęcie o pewnych rzeczach z nim związanych ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Piotrze ... żartownisiu jeden ... jak widać już ktoś wziął to za dobrą monetę ... :)

Andzidom ... to był z Piotra strony spory "przekąs" i przytyk do tego że ktoś, kto robi Ci właśnie kominek może mieć mgliste pojęcie o pewnych rzeczach z nim związanych ...

Pozdrawiam.

 

Skoro producent nie przewidział takiego bezposredniego podlaczenia a pieców sprzedaje tysiace to chyba wszyscy kupujący i montujacy te wkłady nie znaja sie i kupuja bubel tak ?

bo czym moze szkodzic w paleniu w kominku powietrze z zewnatrz doprowadzone a nie podłaczone bezposrednio szczelnie pod wkład ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andzia. Nie przejmuj się naszym szczebiotem. Problem w tym, że świeże, zimne powietrze nikomu nie zaszkodzi, chyba, że w nadmiarze i bardzo zimne. Problem powinien być jednak omówiony przed zakupem drogiego wkładu, a nie po...Jeśli sprzedający to zrobił. OK. Jak nie, to mamy pewne podejrzenia i tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro producent nie przewidział takiego bezposredniego podlaczenia a pieców sprzedaje tysiace to chyba wszyscy kupujący i montujacy te wkłady nie znaja sie i kupuja bubel tak ?

bo czym moze szkodzic w paleniu w kominku powietrze z zewnatrz doprowadzone a nie podłaczone bezposrednio szczelnie pod wkład ?

 

Problem moim zdaniem polega na tym, że tego typu wkłady konstruowane są w kraju, w którym po prostu nie ma zimy. Nikt tam nawet nie myśli o budowie szczelnego domu czy wentylacji mechanicznej z rekuperacją - nie ma takiej potrzeby - okna mają "rozwalone" na oścież przez okrągły rok.

Będzie to dotyczyło producentów (czy myśli technicznej) z południa Europy. Jaki sens ma u nich odseparowany kanał na powietrze do spalania?

Ten sam problem dotyczy technologii zabudów kominków przywiezionej przez naszych monterów dorabiających w ciepłych krajach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andzia. Nie przejmuj się naszym szczebiotem. Problem w tym, że świeże, zimne powietrze nikomu nie zaszkodzi, chyba, że w nadmiarze i bardzo zimne. Problem powinien być jednak omówiony przed zakupem drogiego wkładu, a nie po...Jeśli sprzedający to zrobił. OK. Jak nie, to mamy pewne podejrzenia i tyle.

 

wiesz co ja znalałam ten wkład podobał mi sie i juz :) nie wnikałam dokladnie co do podłaczenia go ,moze to bład przy nastepnym domu -o ile swieze powietrze bedzie mi przeszkadzac to wybiore wkład z bezposrednim podlaczeniem ,

Ale jak pisalam wyzej nie lubimy sie dusic czesto mam otwarte okno ,w domu w ktorym teraz mieszkam jest cały dol podlogówka i piec gazowy i jest duszno bo podloga oddaje ,a jak zmniejszylismy o jeden stopien to juz zimna podłoga była a mam małe dziecko i raczej wole zeby podloga nie byla zimna .

Pewnie zaraz odezwa sie fani oszczednego grzania domow zamknietych jak termos ,zaznaczam ze my poprostu grzejemy ,wietrzymy, zyjemy i nie szukamy oszczednosci na kazdym kroku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andzia, już tu był dyskutowany problem nawiewu z zewnatrz nie podłączonego do kominka. Ktoś się skarżył, że okropnie dmucha zimnym powietrzem na salon.

 

Piotrze, a nie dałoby się opisać co po zduńsku jest nie tak z tym wkładem? W ramach ostrzegania przed sprzedającymi, którzy wykorzystują nieznajomość tematu u kupujących :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co ja znalałam ten wkład podobał mi sie i juz :) nie wnikałam dokladnie co do podłaczenia go ,moze to bład przy nastepnym domu -o ile swieze powietrze bedzie mi przeszkadzac to wybiore wkład z bezposrednim podlaczeniem ,

Ale jak pisalam wyzej nie lubimy sie dusic czesto mam otwarte okno ,w domu w ktorym teraz mieszkam jest cały dol podlogówka i piec gazowy i jest duszno bo podloga oddaje ,a jak zmniejszylismy o jeden stopien to juz zimna podłoga była a mam małe dziecko i raczej wole zeby podloga nie byla zimna .

Pewnie zaraz odezwa sie fani oszczednego grzania domow zamknietych jak termos ,zaznaczam ze my poprostu grzejemy ,wietrzymy, zyjemy i nie szukamy oszczednosci na kazdym kroku :)

 

No to tak jak ja...Mam nowoczesny dom, a w nim brak podstawowych urządzeń bez których współczesny człowiek musi umrzeć po dwóch sezonach. Tak przynajmniej wynika z forumowych komentarzy. Nie mam PC, WM, REKUPERACJI, GWC, bufora, mikrofali...

 

Mam natomiast szczelny, nowoczesny wkład kominkowy, dozujący powietrze komputerowo, z możliwością podłączenia powietrza z zewnątrz w odseparowany sposób . I co? I nie mam tego zrobione!

Ale to element tzw wentylacji naturalnej, o której wszyscy zapomnieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andzia, już tu był dyskutowany problem nawiewu z zewnatrz nie podłączonego do kominka. Ktoś się skarżył, że okropnie dmucha zimnym powietrzem na salon.

 

Piotrze, a nie dałoby się opisać co po zduńsku jest nie tak z tym wkładem? W ramach ostrzegania przed sprzedającymi, którzy wykorzystują nieznajomość tematu u kupujących :)

 

 

 

Wkład jest w porządku, tylko kupujący powinien wiedzieć o nim co nieco więcej w trakcie zakupu.. Link do artykułu o powietrzu wkleiłem wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andzia, już tu był dyskutowany problem nawiewu z zewnatrz nie podłączonego do kominka. Ktoś się skarżył, że okropnie dmucha zimnym powietrzem na salon.

 

Piotrze, a nie dałoby się opisać co po zduńsku jest nie tak z tym wkładem? W ramach ostrzegania przed sprzedającymi, którzy wykorzystują nieznajomość tematu u kupujących :)

 

 

jeszcze raz napisze niekt nigdy mi tego wkładu nie wciskał !!

mi sie spodobal wizualnie szukalam panoramy 90 cm

jesli faktycznie bedzie bardzo wiac to zawsze moge przerobic to po np zimie ,zatkac ta rure i zasilic go z salonu powietrzem

wyjscie drugie zatkac szmatą od strony tarasu na czas wiatrow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz napisze niekt nigdy mi tego wkładu nie wciskał !!

mi sie spodobal wizualnie szukalam panoramy 90 cm

jesli faktycznie bedzie bardzo wiac to zawsze moge przerobic to po np zimie ,zatkac ta rure i zasilic go z salonu powietrzem

wyjscie drugie zatkac szmatą od strony tarasu na czas wiatrow :)

 

 

Hmmm...

 

Spróbuję ostatni raz...na logikę - jeśli producent nie wyposażył swojego paleniska w możliwość podłączenia zimnego powietrza do spalania bezpośrednio do wkładu - to może to znaczy, że ten wkład nie potrzebuje takiego udoskonalenia i skonstruowany jest tak, że poprzez wszelkiego rodzaju nieszczelności pobiera powietrze z pomieszczenia w którym stoi...

 

...oczywiście możemy sobie taki dolot pozostawić pod wkładem nie podłączony - w zasadzie to chyba nie problem jak przy -15 stopniach na zewnątrz coś nam zawieje z tego dolotu, albo jak palenisko zacznie nam rdzewieć od spodu...

 

za podobny budżet na pewno można było kupić lepsze palenisko, którego wyboru za dwa-trzy sezony nie będzie Pani żałowała :)

 

Natomiast z tego co czytam - przecież Pani wie najlepiej :)

Co do samego wykonawcy - czekam na relację zdjęciową z jego dokonań :)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze raz napisze

przeprowadzke planuje na maj -czerwiec i teraz zobacze jak mocno bedzie czuc chłodne powietrze z tych kratek w obudowie ,to nie jest rzecz zrobiona raz na 100 lat zawsze mozna wprowadzic zmiany i dla nas nie jest to problem cos poprawic ulepszyc jesli sie nie sprawdzi ,zaslepienie rury i dodanie kratki na dole chyba nie jest cudem techniki do wykonania ???

a co do wydawania pieniedzy to kazdy ma swoje metody ,jeden szuka analizuje ,sto razy oglada ,a drugi kupuje co mu potrzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) np zimie ,zatkac ta rure i zasilic go z salonu powietrzem

wyjscie drugie zatkac szmatą od strony tarasu na czas wiatrow :)

 

Może po prostu załóż na kanale z powietrzem z zewnątrz sterowaną elektrycznie przepustnicę 0/1, na czas palenia dolot otworzysz, potem zamkniesz. Pewnie można to nawet w prosty sposób zautomatyzować, dokładając czujnik temp. zamykający przepustnicę przy spadku temperatury do pewnego poziomu. Czyli otwierasz ręcznie, a czujnik wyłączy dolot po wygaśnięciu ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...